minirock minirock komentáře u knih

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Další skvělá kniha od Lindy Castillo na úrovni prvních dvou. Od začátku napínavé, postupně se odhaluje tragická událost z minulosti a i když si pachatelé mysleli a doufali že je vše zapomenuto, někdo jim pěkně jednomu po druhém jejich zločin krutě připomíná. A začínají za něj platit. Kate pomalu odhaluje co se tehdy stalo a i když i já jsem tušil pachatele dříve než jindy, začíná být jasné kdo za vším stojí a proč. A tak jediné co se mi zdá zatím nevysněné je vztah Kate a Tomasettiho.

08.01.2023 5 z 5

Temné proudy Temné proudy Michael Connelly

Psát, že detektivky s Harrym Boschem jsou vynikající, je nošením dříví do lesa. I když u Temných proudů autor podle mě šel s kvalitou mírně dolů, stále je to špička žánru. Co mě ale nepříjemně překvapilo bylo to, že je román napsaný v ich-formě (Bosch), na to jsem si nemohl zvyknout. I když to nemá napětí jiných Connellyho knih s Harrym a pachatel je známý prakticky od začátku, není to špatné čtení.

01.01.2023 4 z 5

Synové Upsaroků Synové Upsaroků Karel May

Jedna z posledních knih která mi od nakladatelství Gabi chyběla v mé sbírce knížek Karla Maye. Povídky které už u nás několikrát vyšly v jiných vydáních (např. Pouští a prérií, Smrtící prach či Kapitán Kajman atd.) Přesto patří Gabi dík za to, že jako jedna z prvních začala po revoluci vydávat mayovky které u nás vyšly naposledy před druhou světovou válkou a pro čtenáře byly téměř nedostupné. Překlad vychází z předválečných vydání nakladatelství Toužimský & Moravec, je ale jazykově upravený. Pěkné ilustrace Milana Fibigera doplňuje ještě lepší doslov Pavla Mizery.

27.12.2022 3 z 5

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Kam až lidi zavede náboženský fanatismus ... . Amišové jsou sice podle autorky mírumilovná komunita ale i mezi nimi se najdou pěkní darebáci. Nedivím se že mladí lidé chtějí jejich způsob života opustit, žít jako před sto lety a přitom vidět jak se svět kolem nich mění. A o tom je tento další díl s náčelnicí policie v Painters Mill Kate Burkholderovou, pohřešuje se několik mladých problémových amišek u kterých je podezření že nechtějí pokračovat ve šlépějích svých rodičů. Kate a Tomasetti jsou jako konzultanti přizváni k vyšetřování a zejména Kate, bývalá amiška, má zásadní podíl na vyřešení tohoto případu. Průměrný díl v celé sérii s Kate, konec byl ale docela působivý.

24.12.2022 4 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Stále silně čtivé ale o malinko slabší než předchozí dva díly. Pachatele jsem tentokrát tušil tak od půlky knihy, nebyl pro mě překvapením. A taky se mi moc nelíbí to jak Kate řeší osobní i pracovní problémy pitím, náčelnice policie by snad nemusela tak pařit. Tomasetti tentokrát trošku v pozadí což mi nevadilo. Jdu hned na další díl, zajímá mě co se v Painters Millu zase semele ...

18.12.2022 4 z 5

Bimba - velká kniha komiksů Bimba - velká kniha komiksů Tomáš Prokůpek

Bohumila "Bimbu" Konečného mám rád jako ilustrátora dobrodružných knížek, hlavně Batličkových románů a nádherných reklamních obrázků žen a dívek. Jeho komiksy jsem neznal ale o Octobrianě jsem samozřejmě četl. Přiznám se že Pohádku jsem nedočetl, nebavilo mě to. Výborná je textová část knihy, zejména podrobné svědectví o Petru Sadeckém (chudák pan Čvančara, takhle přijít o mayovky TaM i s původními obálkami, to je pech) a celá historie kolem Amazony-Octobriany.

08.12.2022 4 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

(SPOILER) Výborné, za mě ještě lepší než první díl. Kate, náčelnice policejní stanice v Painters Millu, vyšetřuje sedminásobnou vraždu amišské rodiny. Silná ale plná emocí, vyvolaných svými vlastními démony a neujasněným vztahem k Johnu Tomassetimu, odkrývá Kate tajemství jedné ze zavražděných, patnáctileté amišské dívky Mary která se zamiluje do "angličana", za což krutě zaplatí. Je bezcitně využita ke zvrhlým choutkám svého milence a když hrozí že by vše mohlo být prozrazeno, bez milosti umlčena. Kate s pomocí Maryina deníku odkrývá nerovný vztah vraha a oběti, aby jej nakonec odhalila. Kniha je výborně napsaná, bez hluchého místa a s parádním koncem.

04.12.2022 5 z 5

Rahan 1 Rahan 1 Roger Lécureux

Něco mi říkalo že bych měl Rahana znát ale už si to fakt nepamatuju. A komiksy až na Tarzana jsem nikdy moc nesledoval. Přesto je Rahan příjemná záležitost na které se ale zub času už hodně podepsal. Mladým čtenářům to asi už moc neřekne takže zbýváme my starší kteří se s nostalgií začteme do příběhů tohoto superhrdiny. Jestli ale budou vycházet čtyři knihy ročně tak je to na několik let, abychom to sakra stihli ....

04.12.2022 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Po Bryndzově Erice Fosterové další silná ženská osobnost v čele policejní stanice, Kate Burkholderová. Tentokrát v malém městečku kdesi v Ohiu, zapadlém sněhem a obydleném Amišskou komunitou a "Angličany", kde se najde zohavené tělo mladé ženy. Kate a její tým se ihned pouští do pátrání po pachateli, to jim ale ztěžují vztahy mezi oběma komunitami a také jedno velké tajemství, které Kate skrývá z dob dávno minulých. Obětí přibývá a vrah stále uniká. Kate dostává na pomoc nechtěného vyšetřovatele z Columbusu a situace se začíná obracet ... Musím knihu pochválit i když zpočátku jsem se do ní nemohl začíst, od půlky to bylo skvělé počteníčko. A vraha, i když jsem se hodně snažil, jsem neuhodl, asi by ze mě nebyl dobrý polda. A hned za tepla jdu na druhý díl.

28.11.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Velmi dobře napsaná o něco slabší verze Mlčení jehňátek. Alespoň některé pasáže mi je silně připomínaly. Bývalá policistka Kate i její asistent z fakulty Tristan jsou sympatičtí a dobře se doplňují a vždy o krok před policií o jejímž vyšetřování téměř nic nevíme. Fanoušek a jeho "činnost" také paráda. A nakonec i ten závěr byl docela slušně zvládnutý, takže za mě výborný úvodní díl a brzy jdu do pokračování. Laťka je nastavena poměrně vysoko ale Bryndza si zatím svou úroveň drží.

05.11.2022 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Skvělé čtení, opět. Erika, výborná policistka která provokuje okolí svou upřímností a arogancí. Vůbec mi tentokrát nevadilo že pachatel je znám téměř od začátku, naopak, bavilo mě sledovat jeho kroky i vztah s Bryony. Možná mohly být více vysvětleny jeho důvody. Pochválím i uvěřitelný konec.

27.10.2022 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Mám Carterovy knihy moc rád, i tato je vynikající. Nápad originální, poměrně napínavý děj ale co mě dokonale vytočilo byl závěr. Celou knihu čtete o každém detailu vyšetřování a konečné odhalení pachatele je na dvou stránkách a vysvětlení jak k němu došlo na jedné další. A přitom k tomu dopadení došlo celkem logicky a těžko věřit tomu že na to Hunter při jeho intelektu už dávno nepřišel. Ten konec mě opravdu zklamal ale to neznamená že se nebudu těšit na další carterovku.

21.10.2022 4 z 5

V Kordillerách V Kordillerách Karel May

Závěrečný díl putování Old Shatterhanda a jeho přátel kteří pátrají po bájném pokladu Inků. Prastarého kipu, dle kterého se lze k pokladu dostat, se však zmocnil zloděj a vrah Geronimo Sabuco, zvaný sendador a tak nezbývá než se vydat za ním do míst která obývají pouze nepřátelští indiáni a kde nebezpečí číhá za každým stromem. Skvělé finále tohoto románu je opravdu důstojným zakončením celé ságy. Karel May znovu dokázal že byl výborným vypravěčem a toto jihoamerické dobrodružství Old Shatterhanda se plně vyrovná těm severoamerickým.

06.10.2022 5 z 5

Briga Tři lilie Briga Tři lilie Olle Mattson

Dětská dobrodružství Mikela Mikelsona a děvčete Tua-Tua v zapadlé švédské vísce na břehu moře. Mikel žije s babičkou, psem Bobem a ovečkou Ulrikou ve starém hostinci a už 8 let čeká na svého otce námořníka, který jak Mikel doufá, přežil ztroskotání brigy Tři lilie. Život je zde hodně drsný ale přináší i šťastné chvíle. A tou je Mikelovo shledání s otcem i záchrana jeho těžce vydělaných peněz v Americe. Dnes už je to pro mě těžce průměrný příběh doplněný pěknými ilustracemi.

24.09.2022 3 z 5

Dlouhý lov Dlouhý lov Pierre Pelot

Útlounká, přesto poměrně čtivá dětská knížka. První polovina sice chvílemi trochu nudí, druhá je však výrazně akčnější. Nesourodá skupina mužů se vydává na lov zabijáckého medvěda, každý z nich ale z jiného důvodu. Dřevorubec Zakyr se chce pomstít za smrt otce a ženy, nesympatickému Corradovi jde o Zakyrem vypsanou odměnu za medvědovo zabití a trapper Malkija chce se svými dvěma indiány pouze pomoci Zakyrovi. Dobře popsané charaktery lidí i krásy přirody a závěrečný boj s huňáčem jsou určitě plusem téhle knihy.

12.09.2022 3 z 5

Pirát Pirát Karel May

Čtyři klasické povídky Karla Maye ve kterých jako vždy zvítězí dobro nad zlem a to je po právu potrestáno. Moje stoleté Šebovo vydání poněkud trpí archaickým překladem J. Šimona který je pro dnešního čtenáře už hůře stravitelný. Povídky byly proto později vícekrát znovu přeloženy a použity v dalších mayovkách, např. Smrtící prach, Kapitán Kajman, Synové Upsaroků nebo Pouští a prérií.

10.09.2022 3 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Nové vydání (rok 2022) Ducha od Albatrosu s ilustracemi Zdeňka Buriana a doslovem pana Jordána jsem si prostě nemohl nekoupit i když už je to moje několikáté vydání. A při samotné četbě jsem se, ostatně tak jako vždy u románů K.M., zase vrátil do klukovských let a byla to paráda. Dlouho jsem tuhle knížku nečetl a tak jsem si už děj tolik nepamatoval a četbu jsem si krásně užil. Pro mě jedna z nejlepších mayovek.

10.08.2022

Syn prérie Syn prérie Torry Gredsted

Druhý díl příběhu o přátelství bílého a rudého muže, zaměřené tentokrát spíše na osudy mladého Hokoty, syna náčelníka Zpívajícího šípu. Poté co se Hokota osvobodil z otroctví, podniká dlouhou cestu ke svému kmeni. Tam je ale konfrontován s tragickou skutečností, jeho lidé živoří, muži podléhají pití ohnivé vody a mladí už neznají zvyky svých předků. Přesto se Hokotovi podaří několik dávných přátel přesvědčit, odchází z rezervace do hor, sjednotí znesvářené kmeny a začíná válku proti bílým uchvatitelům. Kniha se mi líbila ale celkové na mě působila jako nějaké zkrácené zestručněné vydání, Hokotův příběh by si zasloužil lepší zpracování.

20.07.2022 4 z 5

Oklamaný Oklamaný Vladimír Körner

Kniha má sice jen 156 stránek ale je to těžké čtení. První část ve které se čtenář seznámí s obrleitnantem Villim Rosou se odehrává během bitvy u Hradce Králové, druhá kdesi v Haliči kam je Villi za trest odvelen. Přežívá tu jen díky pití a občasným schůzkám s místní vdovou Ellou, která se jej pokusí zdiskreditovat poté co se o jejich vztahu dozvědí obyvatelé mestečka. Text je doplněný mnoha větami v němčině i citáty z bible. Upřímně, moc mě to nebavilo.

19.06.2022 2 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Proč nenávist? Připadalo mi, že se ti dva měli v podstatě takovým zvláštním způsobem skoro rádi .... Příběh se trošku liší od jiných Carterových řezničin (tedy až na jeden případ), je více ukecaný a je zde více psychologických rozborů které ale v rámci knihy dávají samozřejmě smysl. Rozhodně je to zajímavá sonda do duše člověka pro kterého je vražda jen součástí jeho výzkumného projektu. I když se čte skvěle dávám čtyři hvězdy, některé Carterovy knihy mě bavily víc.

15.06.2022 4 z 5