minirock minirock komentáře u knih

Hlídka jede na sever Hlídka jede na sever Laurie Y. Erskine

Douglas Renfrew, čestný a statečný chlap přijímá nabídku a po letech se opět stává členem legendární Kanadské jízdní policie. Navléká červenou uniformu a vyjíždí na sever do kanadské divočiny aby pomohl svým kolegům při pátrání po zločincích kteří se v tomto drsném koutě světa cítí bezpečněji. Renfrew ale tuto zemi zná jako málokdo a díky svým zkušenostem, odvaze a mnohdy i pořádné dávce štěstí se mu daří pachatele odhalovat a zneškodnit. Čtivá, dobrodružná kniha pro kluky která bavila i mne a to už dávno kluk nejsem.

17.11.2023 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Nebylo to špatné ale mými favority od A.O. zůstávají jiné knihy. Podle mě je to také zbytečně dlouhé, zkrácení by prospělo. A všechny ty ženský mě přišly dost střelený, vůbec jsem nechápal jak se někdo může takhle chovat. Co si jako myslely, že jim to všechno projde? U Carla a Asada? Tak to se hodně spletly.
Slušivé čtyři hvězdy ale příště ať je to Jussi o kapánek lepší ...

31.10.2023 4 z 5

Kapitán Rozmysl Kapitán Rozmysl Kenneth Roberts

Dobrodružný příběh z dob britsko-americké války na začátku 19. století. Američan Daniel Marvin je se svojí lodí Olive Branch i posádkou zajat brity aby byl vzápětí americkým škunerem osvobozen a s poškozenou lodí dopluje do Francie. Zde je ale zákeřným kapitánem Sladem zrazen a znovu padne do rukou Angličanů. A navíc přijde o přízeň krásné Corunny se kterou má Slade své plány. Marvin ale s pomocí přítele Argandeaua překoná všechny překážky a podaří se mu Sladeovi nakonec pomstít. Pěkná kniha pro ty kdo mají rádi příběhy o lodích a námořnících.

22.10.2023 4 z 5

Hura-Kura zelený náramek Hura-Kura zelený náramek Torry Gredsted

Jorn je kluk který dychtí po dobrodružství, dálkách, cizích zemích a proto uteče z krejčovské dílny svého pěstouna a jako černý pasažér pronikne na parník plující do Indie. Záhy je sice odhalen ale kapitán jej na lodi nechá jako plavčíka. Náhodou je svědkem schůzky kapitánova indického stewarda se dvěma společníky kteří plánují v Indii povstání proti britským kolonialistům. Stává se pro spiklence nebezpečným a proto je v Bombaji unesen. S pomocí domorodého chlapce Sanga ale oba hoši utečou a začíná nebezpečná cesta přes indický subkontinent na jejímž konci je pokus o překazení ozbrojeného povstání. Výborný dobrodružný román kterým mohl být i obsáhlejší, hlavně konec, ten je podle mě vyloženě odbytý.

15.10.2023 4 z 5

Hadí spirála Hadí spirála Farley Mowat

Kniha prakticky celá popisuje záchrannou akci dvou remorkérů, Josefíny a Lilliany, kterým se podaří za cenu obrovského úsilí jejich posádek dostat do bermudského přístaviště opuštěný britský nákladní škuner Leicester, těžce poničený hurikánem. Bylo zajímavé číst jak celá akce probíhala, o hledání vraku, jeho dotažení do bezpečného přístavu kde lodě musely čelit další bouři která málem zničila Josefínu. Stejně tak o činnosti kapitánů i hrdinství a těžké práci námořníků.

14.10.2023 4 z 5

Temná cesta Temná cesta Linda Castillo

Tak Linda opět nezklamala, mě se to hodně líbilo. Trošku ubrala na napětí ale příběh mě zaujal a konečné zúčtování bylo fajn, už jsem to s Kate viděl černě. Kate hodně vzpomíná na dětství a zážitky s Josephem a sourozenci.
Trošku upozaděný byl vztah s Tomasettim, což nebylo na škodu, stejně už to o nich musí všichni vědět. A doufám, že ji po vyřešeném případu ta parta z radnice povolá zpět do služby, rád bych si brzy přečetl co ti Amišové v Painters Mill zase provedou. Nejvyšší hodnocení.

09.10.2023 5 z 5

Bratrstvo tajných hrobů Bratrstvo tajných hrobů Viktorín Šulc

Autor popisuje vyšetřování skutečných, většinou sexuálně orientovaných případů na kterých se jako kriminalista podílel. Všechny se staly na severní Moravě a jejich pachatelé byli dopadeni. Když si člověk uvědomí kolik se za každým skrývá lidské bolesti a utrpení, je to smutné čtení. O to víc je potřeba si cenit mravenčí práce vyšetřovatelů při odhalování podobných zločinů. Při čtení jsem měl často pocit že naše zákony dbají více na práva pachatelů než obětí a jejich pozůstalých. Každopádně pro fanoušky tohoto žánru zajímavé čtení.

01.10.2023 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Hodně silný příběh a je skoro neuvěřitelné že to ten kluk přežil. Obdivuji tu neskutečnou morální sílu která mu pomohla to vydržet. Nechápu co to bylo za lidi ti dozorci. Přišli domů a byli to manželé a tátové dětí, příbuzní, sousedé. Měli vůbec nějaké svědomí? Jak se mohl člověk k člověku takto chovat? A to vše v 70. letech, kdy už ta nejhorší, 50. léta byla dávno pryč. Když to co udělal porovnám s tím, co jsme občas vyváděli jako kluci my, museli bychom dostat tak 20 let. Ještě že už je ta doba pryč a snad se už nevrátí.

28.09.2023 5 z 5

Táta a já Táta a já Soosh

Útlá knížečka o pár stránkách, více na prohlížení než na čtení. Ale když se člověk u každé stránky zamyslí co chtěla autorka sdělit, to poselství najde.

28.09.2023 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Konečně zase po mnoha letech kingovka která mě nadchla. Už jsem je nakonec před pár lety přestal kupovat s tím, že nic lepšího než Nezbytné věci, Osvícení nebo Svědectví už King stejně nenapíše. No, lepší to určitě není ale taky vůbec ne špatné. Já bych dokonce řekl že spíš hodně dobré. Příběh dvanáctiletého geniálního chlapce Luka který je spolu s dalšími nadanými dětmi s mimořádnými schopnostmi držen v ústavu kdesi v lesích a podroben psychickému i fyzickému teroru údajně ve "prospěch lidstva", mě docela dostal. I když ten konec ..... no, ale jo. A mohl by z toho být i pěknej film.

05.09.2023 5 z 5

Zpívajíci šíp Zpívajíci šíp Torry Gredsted

První díl z dvoudílného románu o přátelství bílého a rudého chlapce začíná přepadením domu bílého osadníka Penna Kerra skupinou Siouxů, zavražděním obou rodičů a únosem malého bílého chlapce indiánským náčelníkem Zpívajícím šípem. Hošík dostane jméno Usměvavé oko a je vychováván spolu s náčelníkovým synem Hokotou jako bratři. Svému osudu však neunikne, je vypátrán svým dědečkem a vrácen zpět do civilizace. Nezapomene však na svého rudého bratra kterého najde jako otroka na plantážích. Podaří se mu jej osvobodit a Hokota se vrací zpět ke svému lidu. Poměrně jednoduchý děj kde zaujme nelidské zacházení otrokáře s černochy které však Hokota pomstí.

31.08.2023 3 z 5

Stopaři přední stráže Stopaři přední stráže Joseph Alexander Altsheler

Další dobrodružný román z dob osídlování Kentucky podle mého gusta. Mladík Henry Ware, který přijel s rodiči do divočiny kde si založí nový domov, si zamiluje život v lesích a po čase se z něj stává legenda jak mezi bílými přistěhovalci tak i mezi indiány, kteří ho uznávají pro jeho zálesácké zkušenosti i schopnosti postarat se o celý kmen. Jen škoda že kniha je tak krátká, myslím že se autor mohl o Henryho životě rozepsat víc.

20.08.2023 5 z 5

Indiánův nugget Indiánův nugget Julius King

V knize je všechno o čem jsem jako malý kluk snil a toužil jednou poznat. Divoká kanadská příroda, mladý hoch s odvážným strýcem-zálesákem, dva padouši kteří se nezdráhají kvůli zlatu i vraždit, indiáni střežící svůj ohromný zlatý poklad. Prostě napínavá dobrodružná kniha u které jsem opět litoval že jsem se k ní nedostal před takovými padesáti lety. Ale nevadí, i tak jsem si ji užil.

17.08.2023 4 z 5

Medvěd z hor Medvěd z hor Warren Hastings Miller

(SPOILER) Nejlepší na knize jsou Burianovy ilustrace i když ty v novém vydání jsou mnohem mizernější než ty původní z 30. let. Jinak samotný příběh je zklamání, dva nedospělí chlapci se vydávají do divočiny k příteli svých otců, kde se vinou vlastní hlouposti a přehnaného sebevědomí dostávají do nebezpečných situací ze kterých se jim daří jakžtakž dostat. Co se hýbe na to střílí, dokonce i v indiánské rezervaci kde platí zákaz lovu. A bájný obrovský medvěd s bílým proužkem pod krkem kterého nespatřili ani někteří Indiáni? Samozřejmě jej najdou a zastřelí. I ti lupiči sobích zubů mi nakonec přišli jako docela velcí hlupáci. Mám knihy z tohoto prostředí rád ale tohle mě opravdu neoslovilo.

12.08.2023 2 z 5

Nadranc Nadranc Dean Koontz

Po delší době jsem sáhnul po knize mého oblíbence D. Koontze. Příběh, který vzdáleně připomíná Spielbergův film Duel, zavádí čtenáře na dálnice napříč Amerikou po kterých zrovna projíždí černý thunderbird s malým Collinem a s mužem své sestry Alexem. Mají namířeno do San Francisca kde mají manželé práci. Již na počátku cesty si všimnou že je pronásleduje dodávka, důvod ovšem neznají. I když se ji snaží setřást, vždy se zase objeví. Dokonce jsou v jednom motelu tajemným řidičem napadeni. Cesta se tak stává bojem o život. Od Koontze bych čekal trochu více - napětí, tajemna, vzrušení i dějových zvratů a nečekaný konec. Jeho nejlepší romány ale měly teprve přijít.

29.07.2023 4 z 5

Dakota v ohni Dakota v ohni Georg Goll

Poměrně čtivý román o lásce bílého lovce a dakotské dívky Minnehahy, sestry náčelníka Sedícího buvola, odehrávající se na pozadí historických událostí bitvy u Little Big Hornu. Autor dobře popsal situaci po porážce generála Custera, kdy indiánské kmeny místo aby ze svého vítězství vytěžily co nejvíce tak se jejich soudržnost vinou některých náčelníků rozpadla a armáda už měla lehkou práci s potrestáním hlavních "viníků". Stejně tak i vztah obou hlavních hrdinů nemohl dopadnout jinak než tragicky.

21.07.2023 4 z 5

Poštovní známky - Koníček, nebo investice?: I vaše sbírka známek může mít velkou hodnotu Poštovní známky - Koníček, nebo investice?: I vaše sbírka známek může mít velkou hodnotu Radek Novák

Skvělá kniha jejíž čtení jsem si fakt užíval. Mnoho zajímavých informací o sbírání poštovních známek a investování do nich. Cenné rady pro začínající i pokročilé filatelisty, do čeho investovat, na co si dát pozor, kde kupovat nebo prodat, raritní a vzácné známky i nejdražší známky a celistvosti jednotlivých zemí atd. atd. Pro mě lahůdková záležitost a jsem zvědavý jestli vyjde i slibovaný druhý díl, moc bych se za něj přimlouval.

01.07.2023 5 z 5

Největší záhady kriminalistiky Největší záhady kriminalistiky Jaroslav V. Mareš

Nemyslím si že by novinář pan Mareš přišel v popisovaných případech s něčím novým, natož aby odhalil pachatele. Pouze ze znovu vrátil k několika více či méně nevyřešeným "pomníčkům" naší kriminalistiky. Některé jsou všeobecně známé (Studna. Hřensko, Stopařky, Pilčík) jiné už téměř zapomenuté (Jordan, Tersián). Možná by ještě stálo za to se jimi zabývat, příbuzní obětí by se určitě i dnes rádi dozvěděli pravdu. Bohužel čas je neúprosný a tak si o těchto a mnoha dalších podobných případech budeme moci už jenom číst.

27.06.2023 3 z 5

Zvěd z tvrze Oswego Zvěd z tvrze Oswego Robert Beholz

Příběh z období anglo-francouzských válek v okolí velkých jezer na kanadsko-americké hranici. Na Fort Oswego je povolán jeden z nejlepších anglických vyzvědačů kapitán Sommerset aby odhalil francouzského špiona. To se mu sice podaří, Francouzi nicméně pevnost později stejně dobyjí. Osobně jsem měl při čtení problém s identifikací některých vojáků i indiánů ke komu vlastně patří, jestli k Francouzům nebo Angličanům. A také k Sommersetovu pátrání bych měl připomínky, nějak lehce mu vše procházelo, několikrát byl zajat, vždy unikl, vše hned odhalil ..... Za pěkné čtyři hvězdy.

24.06.2023 4 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Slušná detektivka s Kate a Tristanem které pátrání po mnoho let pohřešované novinářce přivádí do gay komunity. Kniha není nijak zvlášť napínavá, jde o rozplétání vzpomínek svědků na události které se staly před mnoha lety a které nakonec vyústí v odhalení pachatele. Ani tentokrát mě Bryndza nezklamal, za mě určitě lepší než předchozí Mlha nad Shadow Sands.

12.06.2023 5 z 5