Stopaři přední stráže

Stopaři přední stráže https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78269/bmid_stopari-predni-straze-yRt-78269.jpg 4 9 5

Příběh z rané doby osidlování severoamerických pustin ve státě Kentucky, kde hlavním hrdinou je mladík Henry Ware, který podléhá životu v divočině.

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Toužimský & Moravec

The Young Trailers , 1907

Ladys
28.03.2024 4 z 5

Kniha pro děti od devíti do devadesáti let :-D
Krásně (v dobrém myšleno) jednoduchý příběh z pionýrských časů USA.
Dospívající Henry Ware objevuje po přestěhování osadníků do nového domova v Kentucky svět divočiny a ta se mu stává osudnou.
Přitahuje ho více, než budování sídla s rodinou a dalšími osadníky.
Co se mi líbilo, že i když původní vydání originálu knihy se datuje už do roku 1907, tak zde autor nepopisuje indiány s opovržením, tehdy normálním, jako špínu, odpad, kruté vrahy, zločince a nepřátele.
Špatní jedinci jsou jak mezi osadníky, tak mezi indiány a dobří jedinci jakbysmet.
Podíváme se na život v osadě, život v lese a i na život mezi indiány.
Jediná vada na kráse pro mě byla, jak se z dospívajícího Henryho stává dokonalý a nenahraditelný kladný superhrdina, co všechno zvládne. To si autor mohl odpustit.
I přes tuto výtku je příběh dobře napsaný, pořád se něco děje a i trochu toho napětí se tu dostane.
Celkově vzato kniha stojí za přečtení a dávám slabší, ale přesto čtyři hvězdy.

minirock
20.08.2023 5 z 5

Další dobrodružný román z dob osídlování Kentucky podle mého gusta. Mladík Henry Ware, který přijel s rodiči do divočiny kde si založí nový domov, si zamiluje život v lesích a po čase se z něj stává legenda jak mezi bílými přistěhovalci tak i mezi indiány, kteří ho uznávají pro jeho zálesácké zkušenosti i schopnosti postarat se o celý kmen. Jen škoda že kniha je tak krátká, myslím že se autor mohl o Henryho životě rozepsat víc.

Luigi1
10.09.2022 4 z 5

Krásný život v divořině.

Turlogh
08.09.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha z prostředí osidlování divočiny v Kentucky. Hlavní hrdina mladý Henry Ware se stává pod vedením bílých lovců a indiánů nejlepším zálesákem v zemi. Jediné co bych knize vytkl, je že občas je děj poněkud odtažitý, jakoby se četl z kroniky... Vyprávění ve vlastní osobě by v tomto příběhu bylo mnohem vhodnější. Proto jen 4 hvězdy v hodnocení. Přesto knihu každopádně doporučuji k přečtení. Howgh.

Magnum1
11.02.2020

Jedná se o první díl z osmidílné série Mladí stopaři (The Young Trailers Serie ). Následují Strážci pralesa. Další díly v češtině nevyšly.

stopaři

Joseph Alexander Altsheler
americká, 1862 - 1918
1993  82%Poslední náčelník
1971  73%Ztracení lovci
1996  76%Zlato Apačů
1993  82%Stopaři přední stráže
1979  69%Strážci pralesa

Kniha Stopaři přední stráže je v