Miliarda Miliarda komentáře u knih

Strach - Trump v Bílém domě Strach - Trump v Bílém domě Bob Woodward

Brilantní, leč zároveň děsivá sonda Trumpova prezidentského mandátu. Bob Woodard ukazuje svoji extratřídu a skvělou práci se zdroji na níž si vybudoval své skvělé renomé. Rozhodně doporučuji k přečtení, neboť výlet do "podhoubí" Trumpova prezidentství stojí opravdu za to sám o sobě a ve Woodwardově podání o to víc.

31.12.2022 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Na knihu jsem dostal doporučení a toto se nakonec ukázalo jako výborné. Kniha mě od začátku do konce pohltila, každá z postav byla skvěle vykreslena a přes lehce předvídatelný závěr musím ocenit nejvyšším hodnocením a v budoucnu se s chutí vrhnout na další autorčinu knihu.

30.12.2022 5 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Nesbo v roli v jaké ho moc neznáme, nicméně i tak zůstává excelentním vypravěčem, který dokáže čtenáře vtáhnout do děje. Oproti předchozí povídkové knize udělal Nesbo značný posun a byť každá z 5 povídek v sobě skrývá poměrně velkou míru násilí, tak kvalita příběhu tím není nikterak ohrožena ba naopak. Každý povídkový příběh je diametrálně odlišný, ale přesto Krysí ostrov jako celek funguje na výbornou. Byť jsem byl k povídkám Jo Nesba zprvu skeptický, přesvědčil mě tento norský mistr, že mé obavy byly liché. Celkově musím udělit maximální hodnocení.

28.12.2022 5 z 5

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

Příběh prince Riliana a jeho prokletí mě oslovil doposud snad nejvíce z celé série Letopisů Narnie. Lewis ukazuje svůj literární talent a rozhodně mě "zaháčkoval" na tolik, že s chutí dokončím celou sérii.

24.12.2022 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Upřímně jsem čekal mnohém víc. Kniha stojí po větší část na popisu života americké "smetánky", což je do značné míry škoda, neboť v první polovině nemá kniha vůbec žádný spád a já osobně se touto částí musel prokousávat. V druhé části, kdy je čtenáři podrobněji představena postava Gatsbyho se kvalita rapidně zvýší, nicméně v momentě, kdy začně být kniha nejzajímavější, tak z ničeho nic skončí. Celkově se nejedná o vyložený propadák, ale rozhodně nemám v úmyslu si Velkého Gatsbyho přečíst v budoucnu znovu.

24.12.2022 3 z 5

Volání divočiny (adaptace) Volání divočiny (adaptace) Jack London

První kniha od Jacka Londona a za mě naprostý skvost. Před začátkem četby jsem byl skeptický a nedokázal jsem si představit, že mě kniha psaná z pozice psa Bucka bude bavit, ale opak byl pravdou. S každým dalším Buckovým dobrodružstvím jsem k němu čím dál víc lnul a přál mu co nejšťastnější konec, byť v nehostinných podmínkách, kde se děj odehrával byl takový konec značně nepravděpodobný. Nakonec jsem však byl spokojen i s ukončením celého příběhu a Jack London mi ukázal, že má jeho vypravěčský styl co nabídnout. Určitě mohu Volání divočiny doporučit a rád "zavítám" i do dalších Londonových knih.

24.12.2022 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Milostný příběh na pozadí sovětské okupace "opepřený" řadou filosofických zamyšlení, navíc psaný poměrně honosným jazykem. Byť se to může jevit na první pohled jako kombinace, která nemůže fungovat, opak je pravdou. Příběh Tomáše a Terezy mě nadchnul a jejich pouť postupného sbližování na pozadí tragických událostí roku 1968 a let následujících jsem sledoval s napětím až do konce. Ačkoliv to pro mě byla první kniha od Kundery, jeho jedinečný styl psaní mě zaujal a určitě si přečtu i některé jeho další dílo.

14.11.2022 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Literární klasika, které jsem se dlouho obával, mě vcelku překvapila svou čtivostí. Ačkoliv se nejedná o žánr, jehož jsem cílovou skupinou, Jane Austenová mi svým stylem psaní četbu značně zpříjemnila. Laskavý humor, nadsázka a "vzletný" psaný projev dělají z této romantické knihy určené spíše ženám četbu, kterou nebudou opovrhovat ani muži. Jediné co bych knize vytknul je její délka, kdy jednotlivé námluvy hlavních postav trvají zbytečně dlouho a toto téma se nadbytečně opakuje. Celkově jsem však mile překvapen a rozhodně času stráveného s touto knihou nelituji.

14.10.2022 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Velmi syrová kniha popisující bez okolků hrůzy 1. světové války s obrovskou vypovídající hodnotou. Remarque díky své zkušenosti s válkou je osobou nejpovolanější k popisu hrůz válečného konfliktu a v této knize to ukazuje v míře vrchovaté. Pro mě osobně se jedná o jednu z nejvíce stěžejních knih světové literatury, kterou by si měl přečíst každý.

22.09.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Láďa opět nezklamal a nabídl čtenáři pestrou směsici zajímavostí o často netypických evropských pamětihodnostech a laskavého humoru, jakož i komických popisků setkání s pestrou směsicí lidí, kterou na svých cestách poznal. Pokud chcete oddechovou, ale zároveň poučnou a humornou knihu, s Prázdninami v Evropě chybu neuděláte.

14.07.2022 5 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Napínavý špionážní thriller, který však trpí jedním neduhem a to tím, že zatímco americkou a britskou stranu (a jejich spojence) líčí de facto jako schopnou vojenskou a špionážní elitu, která se prakticky nedopouští chyb, tak oproti tomu jejich protivníky líčí jako neschopná nemehla, která kupí jednu chybu za druhou a tím pádem je dopředu jasné jak jednotlivé střety mezi znepřátelenými zeměmi dopadnou. Na druhou stranu musím pochválit svižný děj knihy, zajímavé zápletky a autorovu erudici ve světě špionáže a vojenské techniky. Celkově si kniha zaslouží dle mého soudu kladné hodnocení, nicméně díky výše jmenovaným neduhům a lehce nahodilému závěru nemohu udělit plný počet hvězd.

09.06.2022 4 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Plavba Jitřního poutníka má spád, ale celkově mě neoslovila tak jako předchozí knihy ze série. Tím však nechci říci, že se jedná o špatnou knihu, naopak, jen oproti vysoce nastavené laťce v předchozích dílech zde došlo k drobnému poklesu kvality a osud Jitřního poutníka a jeho posádky pro mě nebyl až tak zajímavý jako postav v předchozích knihách ze série. I přes uvedenou kritiku se však stále jedná o velmi kvalitní fantasy a určitě tuto sérii absolvuji s C. S. Lewisem celou.

09.06.2022 4 z 5

Leon Leon Mons Kallentoft

Stejně jako v jiných severských krimi si hlavní detektiv sebou nese svá životní traumata a řeší je v tomto případě závislostí na drogách. Nicméně tato linka např. oproti Jo Nesbovi a jeho Harry Holeovi značně pokulhává a není pro mě uvěřitelnou, stejně jako i poněkud "americký" hrdinský konec knihy, která se mi jinak co do detektivního příběhu velmi líbila. Zejména je třeba ocenit krátké kapitoly, kde není žádná zbytečná "vata" a příběh má tak značný spád. Díky zmíněným nedokonalostem nedávám nejvyšší hodnocení, ale s klidným svědomím mohu Leona doporučit.

02.05.2022 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Po předchozím dílu, kde mě trochu zklamal uspěchaný konec, se autorka posunula o level výš a nabídla směs napětí, nečekaných zvratů, zajímavých postav a neotřelého příběhu, kdy spolu veškeré tyto elementy hrají v dokonalé souhře. Vše je navíc okořeněno milostným příběhem hlavních "hrdinů" Huldara a Freyji, který knize dodává ještě jeden rozměr navíc a díky své poměrně skromné roli nepůsobí vůbec rušivě, ba naopak. Nemohu než udělit maximální hodnocení a vrhnout se s chutí na třetí díl této umně zpracované islandské krimi.

30.04.2022 5 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Umně zpracovaný náhled na problematiku dezinformací, hoaxů a propagandy. Kromě historických zajímavostí a vývoje těchto internetových "fenoménů", jakož i jejich charakteristik a odlišujících znaků, lze ocenit především návod jak se proti nim bránit. Jediné co by knize prospělo navíc je jistá kazuističnost, tedy rozebrání skloňovaných dezinformačních zpráv a ukázka toho jak se na ně "nenachytat". Celkově však oceňuji jak literární kvalitu knihy, tak především její ctnostný záměr. Určitě lze její četbu doporučit k prohloubení kritického myšlení všech, kdo o to mají zájem.

28.04.2022 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Mé první setkání s autorkou a ve velké míře převažují pozitivní pocity. Napínavá atmosféra, zajímavý kriminální případ, dobře popsané charaktery hlavní vyšetřující dvojice a osobité islandské prostředí. Na druhou stranu byl však na můj vkus vrah lehce předvídatelný a závěr mírně uspěchaný. Celkově mě však autorka navnadila na další její tvorbu a už se těším až si přečtu další knihu ze série.

28.03.2022 4 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Soubor velice kvalitně napsaných povídek, který mi nejedenkrát zlepšil náladu a pobavil. Jedinou "chybou" je, že některé povídky byly spektakulární a jiné průměrné, tudíž si kniha neudržela vysoký standard po celou dobu. Nicméně i tak se jednalo o příjemný čtenářský zážitek a určitě se k Čapkovi v budoucnu vrátím.

14.03.2022 4 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Prozatím nejlepší kniha z Letopisů Narnie. Barvité postavy, zajímavý příběh a celkově povedené zakončení. Určitě mě navnadila na další příběh z této série a na další dobrodružství prince Kaspiana, lva Aslana a dalších.

13.03.2022 5 z 5

Trestní právo procesní Trestní právo procesní Jiří Jelínek

Asi nejlepší učebnice trestního práva procesního dostupná na českém trhu. Největší její devízou je přehlednost a vzájemná propojenost, kdy jednotlivé instituty trestního práva na sebe logicky navazují a pomocí odkazů na jednotlivé kapitoly, kde jsou upraveny přehledněji se čtenář v materii lépe zorientuje. Současně je třeba ocenit, že řada institutů je popsána na jednotlivých typizovaných případech z praxe, což orientaci v látce téže nesmírně prospívá. Závěrem musím ocenit i grafickou úpravu, neboť kniha je i po vizuální stránce příjemná ke čtení, což u řady učebnic s právní tématikou nebývá pravidlem. Celkově za mě absolutní spokojenost a všem, kdo se chtějí v problematice trestního práva procesního lépe zorientovat, vřele doporučuji.

13.03.2022 5 z 5

Brilantní náhled do zákulisí nefunkční rodiny v níž každý hájí pouze svoje zájmy a pocity a potřeby ostatních členů je nezajímají. Ačkoliv autor po celý čas ukazuje, proč je považován za jednoho z největších amerických dramatiků, závěr hry byl pro mě bohužel takový nemastný, neslaný a plynoucí do ztracena. Nebýt však lehce horšího závěru, neměl bych Kočce na rozpálené plechové střeše co vytknout. Takto však dávám 4 hvězdy z 5.

20.02.2022 4 z 5