MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Kniha apokryfů / Život a dílo skladatele Foltýna Kniha apokryfů / Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Naprosto geniální počiny ze všech úhlů pohledu, na které si jen vzpomenete. U Apokryfů to chce mít nějaké povědomí o tématech, příbězích a postavách, protože pak si tohoto Čapka užijete o to více. Stojí to rozhodně za to. U skladatele Foltýna zase zjistíte, že takového Foltýna vlastně znáte, akorát pod jiným jménem a v jiné profesi. Bohužel je dílo nedokončeno s informací, že v tomto místě text (a na jen text) Karla Čapka končí :( Stoprocentně doporučuji.

17.02.2020 5 z 5

Kalendář / Zahradníkův rok Kalendář / Zahradníkův rok Karel Čapek

Nádherně všímavé, milé, laskavé, lehké, i humorné. Plné úžasných spojení, která působí úplně samozřejmě, ale tak nějak si z nich sednete na zadek. Zahradníkův rok navíc doplněn jednoduchými, leč trefnými a perfektními kresbičkami. U některých pasáž se zaručeně pobavíte, u dalších se zamyslíte, a u těch dalších se zase poznáte. Zkrátka a jednoduše - skvělé!

17.02.2020 5 z 5

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Ty postavy, to byl v jednu chvíli hotový chaos a myslím, že překladatelka tomu moc nepomohla. Někdy v první třetině jsem musel číst jednu pasáž vícekrát dokola a dokola, abych se dokázal zorientovat a doteď vlastně nevím, jestli jsem to teda pobral (a to mám za sebou Shakespeara s jeho postavami s podobnými jmény a převleky) :D Mimo tuto kaňku je to jistě oproti prvnímu dílu posun vpřed. Vyšetřovací tým výborně zvolený a popsaný, u nepříjemných návštěv a oné Rusky jsem se docela i pobavil. Jsem zvědavý, jestli to autorka ještě dokáže posunout výš.

16.02.2020 4 z 5

Naše paní Božena Němcová Naše paní Božena Němcová František Halas

Krásná sbírka, avšak alespoň pro mě zahalena v obrovském a smutném oparu.

14.02.2020 4 z 5

Fergie a jeho říše divů Fergie a jeho říše divů Frank Worrall

Výborně zmapováno z hned několika hledisek. Jak velký to byl manažer, dokazuje skutečnost, kde se po jeho odchodu do důchodu United pohybují. Určitě doporučuji.

05.02.2020 5 z 5

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

Kdysi před přečtením jsem Kylův příběh neznal a vzhledem k tomu, že mám tuto literaturu "z akce" rád, tak jsem četl opravdu rychle a hltal. A když jsem se pak dozvěděl, jak vlastně voják dopadl, jak to bylo popsáno, tak na mě padla docela deka. Opravdu šok. A o to silnější zážitek z četby.

05.02.2020 4 z 5

Cestopisné fejetony Cestopisné fejetony Karel Čapek

Psal jsem to už jinde, ale Čapek byl neuvěřitelně všímavý a doslova mistrný v tom, jak své popisy okolí, přírody či umění dokázal dostat do textu a obrázků. Jsem přesvědčený o tom, že lecčeho si nevšimli ani tamější obyvatelé. A když do toho všeho přijde ještě "samotný Čapek", jeho jazyk a humornější prvky, dostanete kompletní balíček. Z jeho cestopisů mě nejvíce zaujaly cesty do Holandska a Skandinávie, ale tím rozhodně neshazuji zbylé soubory.

13.01.2020 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Před lety jsem četl první díl a vím, že mě to nijak extra nezaujalo, a tak jsem tehdy tento jaksi vynechal. Teď jsem se k němu díky letošní výzvě vrátil a tím tak dokončil celé autorovo dílo (mimo jeho sérii s Doktorem Proktorem). A musím říct, že mě Půlnoční slunce velice mile překvapilo, až se mi zachtělo strávit nějakou dobu v oné lovecké chatě. Není to nikterak těžká a náročná literatura, ale napínavé a čtivé (a do jisté míry také naučné) to rozhodně je.

07.01.2020 4 z 5

Velká policejní pohádka Velká policejní pohádka Karel Čapek

Úchvatná hra autora s českým jazykem, v tomto oddílu obzvláště. Opravdu skvělé a kouzelné pohádky, které zcela doporučuji ke čtení.

06.01.2020 5 z 5

Misantrop Misantrop Molière (p)

Opravdu už mě vůbec neudivuje, jak nadčasový autor Molière byl. Zde to znovu jasně dokázal. Společnost to tady od autora opět pořádně schytala, ale ani se nelze moc divit. Já se dokázal dobře vcítit do obou stran hlavního sporu tohoto díla (misantrop Alcest vs. Filint).
A musím zmínit a pochválit český překlad, protože si to plně zaslouží. Nádherný jazyk.

02.01.2020 4 z 5

Jak se co dělá / O lidech Jak se co dělá / O lidech Karel Čapek

Úžasně a vtipně popsané náhledy do prostředí tolik Čapkovi blízkého. V jednu chvíli se smějete, pak se vážně zamyslíte a pak se opět srdečně zasmějete všemu chaosu v jedné branži a lidskému chování v životních situacích. Jak tu již trefně padlo - absolutní perla.

31.12.2019 5 z 5

Davidovy hvězdy Davidovy hvězdy Kristina Ohlsson

Tak nějak to mám s touto autorkou jako na houpačce - kvalitativně nahoru dolů. Před pár knihami jsem chválil, že spisovatelsky roste, a pak alespoň já osobně prožívám menší úpadek a cítím, že to nějak opět není ono. Ten pokus zmást čtenáře ohledně ženy s hudebním nástrojem, ten mi přišel... no... takový wannabe. Musí se ale jinak uznat, že čtivé je to neustále. A mimochodem, kolik Fredrik a Alexů v sérii vystupuje? Že s každou novou kapitolou autorka musí doplnit i jejich příjmení...

11.12.2019 3 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Rozhodně čtivé a v sérii budu pokračovat. Snad se ale autorka ještě vypsala a svůj styl vyšperkovala, protože bych tam měl nějaké výhrady. A snad se už nebude opakovat situace s pachatelem a kouzelným kloboukem, jak tu již trefně padlo. To mi přišlo dost odfláknuté.

30.10.2019 4 z 5

Velká kočičí pohádka Velká kočičí pohádka Karel Čapek

Nádherná pohádka :-)

30.10.2019 5 z 5

Zdravý nemocný Zdravý nemocný Molière (p)

Dílo jsem si náramně užil. Výborná hra s jazykem, skvěle zobrazené lidské stereotypy, vtipné dialogy. Celkově vynikající. Po Lakomci a tomto budu s Moliérem určitě pokračovat.

21.10.2019 5 z 5

Umělý člověk Umělý člověk Josef Čapek

Člověk nový má nahradit Člověka starého, plného chyb a nedokonalostí. Výborně pojato. Typy jako Homo artefactus, Homo sandwichiensis, Homo friseuriensis či Homo vestiarius, a jako perlička tzv. Panák fackovací, "tolik oblíbený ve Vídni", k tomu skvělé doprovodné kresby... prostě Josef Čapek.

15.10.2019 4 z 5

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete William Shakespeare

Malvolia mi bylo v jednu chvíli až líto, ale zároveň jsem se šprýmům na jeho osobu dost smál. Dílo jsem jen četl, neviděl jsem jej, ale Shakespeare to vykreslil tak dokonale, a především právě scény s Malvoliem, že jsem to prostě viděl před sebou. Super.

14.10.2019 4 z 5

Naši furianti Naši furianti Ladislav Stroupežnický

Tehdejší venkov?? To všechno se klidně mohlo stát včera a skoro kdekoliv! Úžasné drama plné humorných momentů a dialogů. Sakra rád bych tuto hru viděl naživo v divadle. Až mě trochu zaráží zdejší nižší hodnocení, ale to vem čert. Kdyby šlo, dal bych ještě půl hvězdu navíc.

17.09.2019 5 z 5

Strážce brány Strážce brány Stanislav Motl

Klobouk dolů před tím, co všechno už tento člověk prožil a co všechno na svých cestách zažil. Jednotlivé kapitoly byly moc dobře propojeny a velice čtivé. Vřele doporučuji!

11.06.2019 5 z 5

Ostny a oprátky Ostny a oprátky Jiří Padevět

Geniálně napsáno s klíčovým rozuzlením na konci příběhu. Pár jmen jsem si musel vyhledat, jako Baborovského a Kadlece z téhož příběhu (čímž to pro mě dostalo nový a mrazivý nádech) a tedy jsem se znovu něco nového dozvěděl. Rozhodně doporučuji!

24.08.2018 5 z 5