Misantrop

Misantrop bývá považován za Molièrovo vrcholné dílo. Obstát ve společnosti i v lásce a nebýt přitom pokrytec – jde to vůbec? „Mít rovnou páteř dnes a stůj co stůj a vždycky, to v dnešní době je čin přímo heroický“, říká jedna z postav hry. Hra na pozadí intrik nabízí velmi dnešní téma: má se člověk přizpůsobit pragmatickému politikaření a z toho profitovat, anebo vyjádřit svůj protest distancí a stáhnout se do ústraní?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291182/misantrop-RfL-291182.jpg 4.1151
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Artur

Le Misanthrope, 1666

Kniha Misantrop

MilanCFC

Opravdu už mě vůbec neudivuje, jak nadčasový autor Molière byl. Zde to znovu jasně dokázal. Společnost to tady od autora opět pořádně schytala, ale ani se nelze moc divit. Já se dokázal dobře vcítit do obou stran hlavního sporu tohoto díla (misantrop Alcest vs. Filint).
A musím zmínit a pochválit český překlad, protože si to plně zaslouží. Nádherný jazyk.

Petra566
14.09.2019

Další výborné drama z pera Misantropa, jež mi tentokrát nepřišlo možná tak vtipné jako Lakomec, nabídlo zato značný prostor k zamyšlení. Od začátku jsem musela neustále přemýšlet, jestli si zaškatulkovat jednotlivé postavy jako ,,dobré", nebo ,,špatné", protože jejich charaktery opravdu nebyly černobílé. Také kritika společnosti zaznívající z úst Alcesta (se kterým se zde Molière ztotožňuje) vyznívá i v dnešní době stále velice aktuálně. Příběh se příjemně čte mimo jiné i díky jednoduchému rýmování, které mu přidává na čtivosti. Rozhodně doporučuji;)

Gustik5
27.05.2019

Velmi dobrá divadelní hra, kde mnohé z veršů pasují i na dnešní dobu, kritika společnosti z úst Alcesta nemůže nikoho nechat chladným a podává svědectví, že za ta století se lidské pokolení vůbec nezměnilo. Odejít žít někam do divočiny je zajímavé řešení, jak se zbavit vší přetvářky...

Hlavní hrdina je tak trochu můj idol... :-)

gan112
21.06.2018

ALCEST : Nech človek úprimný je vždy, nech cnosťou vyniká, nech na srdci má to čo púšťa z jazyka.
Provokatívna hra, ktorá extrapoluje cnosti a bezcharakternosti ľudí no nestavia sa úzkostne na žiadnu stranu. FILINT: Pri ľuďoch nieje ťažké odporom sa striasať, ťažšie je s nimi zmerať silu vlastných zásad.

Analady
29.09.2017

Úžasná kniha. Miluji příběhy ve verších.

Silvuš
08.03.2017

Dílo, které čtu už po několikáté a pořád mě baví. Hlavní hrdina Alcest opovrhuje společností, která se neustále přetvařuje. Miluje Celimenu, ta je však jeho pravým opakem-pomlouvačná a prolhaná.

FILINT
"Elianta, jak vím, se o vás zajímá,
Arsinoe, Bůh s ní, vás hltá očima.
Jedna je upřímná a druhá ctnostná žena,
a kde nic tu nic: vás obloudí Celimena,
Drbnička, koketa, vás lapí na svou hru
ten přímo vejlupek všech dnešních nešvarů,
co nenávidíte je zvuk falešné mince
a nevidíte je na té své krasotince?
Na pěkné bytosti vám nejsou protivné
Nevidíte je snad? Omlouváte je?"

Nedivím se, že je Misantrop považován za Moliérovo vrcholné dílo.

Seteh
18.02.2015

Knížka se mi líbila, i když mi občas postava Alcesta lezla trochu na nervy. :D Musím se přiznat, že v určitých místech jsem měla problém s pochopením děje. Jak psala níže uživatelka Niki - taktéž jsem příliš nepochopila konec a musela jsem ho číst opakovaně a dohledat si informace na internetu. Po celou dobu příběhu jsem myslela, že je Celimeně křivděno, ale pár posledních stránek, kde postavy četly její dopisy, které psala, mě nějak vyvedlo z míry a najednou jsem nevěděla, co si o Celimeně myslet. Uvítala bych, kdyby byla knížka trochu delší a dozvěděla bych se něco více o Celimeně a její pravé povaze. Zkrátka po celou dobu čtení jsem měla pocit, že mám ve všem jasno a pak mne najednou poslední stránky celkem zmátly.

Anny90
09.11.2013

Kniha se mi velice líbila a hodně mě překvapila.

Ideální manžel
Ideální manžel