Misantrop

Misantrop bývá považován za Molierovo vrcholné dílo. Obstát ve společnosti i v lásce a nebýt přitom pokrytec – jde to vůbec? „Mít rovnou páteř dnes a stůj co stůj a vždycky, to v dnešní době je čin přímo heroický“, říká jedna z postav hry. Hra na pozadí intrik nabízí velmi dnešní téma: má se člověk přizpůsobit pragmatickému politikaření a z toho profitovat, anebo vyjádřit svůj protest distancí a stáhnout se do ústraní?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291182/misantrop-l9z-291182.jpg 4.1131
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Artur

gan112

ALCEST : Nech človek úprimný je vždy, nech cnosťou vyniká, nech na srdci má to čo púšťa z jazyka.
Provokatívna hra, ktorá extrapoluje cnosti a bezcharakternosti ľudí no nestavia sa úzkostne na žiadnu stranu. FILINT: Pri ľuďoch nieje ťažké odporom sa striasať, ťažšie je s nimi zmerať silu vlastných zásad.

Analady
29.09.2017

Úžasná kniha. Miluji příběhy ve verších.

Silvuš
08.03.2017

Dílo, které čtu už po několikáté a pořád mě baví. Hlavní hrdina Alcest opovrhuje společností, která se neustále přetvařuje. Miluje Celimenu, ta je však jeho pravým opakem-pomlouvačná a prolhaná.

FILINT
"Elianta, jak vím, se o vás zajímá,
Arsinoe, Bůh s ní, vás hltá očima.
Jedna je upřímná a druhá ctnostná žena,
a kde nic tu nic: vás obloudí Celimena,
Drbnička, koketa, vás lapí na svou hru
ten přímo vejlupek všech dnešních nešvarů,
co nenávidíte je zvuk falešné mince
a nevidíte je na té své krasotince?
Na pěkné bytosti vám nejsou protivné
Nevidíte je snad? Omlouváte je?"

Nedivím se, že je Misantrop považován za Moliérovo vrcholné dílo.

Lenna75
23.10.2016

Nečekaně dobré dílo, s Moliérem jsem čím dál víc spokojena. Neskonalé citové zápletky, humor, hlubokomyslnost - to vše obsahuje tohle jeho podařené dílo. DOPORUČUJI.

Seteh
18.02.2015

Knížka se mi líbila, i když mi občas postava Alcesta lezla trochu na nervy. :D Musím se přiznat, že v určitých místech jsem měla problém s pochopením děje. Jak psala níže uživatelka Niki - taktéž jsem příliš nepochopila konec a musela jsem ho číst opakovaně a dohledat si informace na internetu. Po celou dobu příběhu jsem myslela, že je Celimeně křivděno, ale pár posledních stránek, kde postavy četly její dopisy, které psala, mě nějak vyvedlo z míry a najednou jsem nevěděla, co si o Celimeně myslet. Uvítala bych, kdyby byla knížka trochu delší a dozvěděla bych se něco více o Celimeně a její pravé povaze. Zkrátka po celou dobu čtení jsem měla pocit, že mám ve všem jasno a pak mne najednou poslední stránky celkem zmátly.

Anny90
09.11.2013

Kniha se mi velice líbila a hodně mě překvapila.

Joshiya
17.06.2013

V pořadí druhá hra, kterou jsem četl od tohoto autora. Musím, ZCELA UPŘÍMNĚ říci, že Lakomec se mi líbil o trochu více, byť zde byly o poznání hlubší myšlenky, u kterých se člověk zastavil a zamyslel, jak on sám se vlastně chová ve společnosti. Jestli "politikaří" nebo se raději stáhne do ústraní. Snad se na mě pan Alcest nebude zlobit za trochu toho alibismu :)

Skjaninka
09.06.2013

Misantrop je výborný a mám ho najradšej zo všetkých Moliérových hier. Nehovoriac o nádhernom veršovanom texte, ale ten obsah a tá veľká pravda, ktorá sedí aj na dnešnú spoločnosť. Môžem ho čítať niekoľkokrát a nikdy neomrzí, práve naopak, vždy ma rovnako nadchne a asi nikdy neprestanem nad ním žasnúť a vychutnávať si ho od začiatku do konca.Vynikajúce.

Niki
31.05.2013

Tato hra mě zatím ze všech jeho her zaujala nejméně, i když je všemi vychvalována a považována za jeho vrcholné dílo. Nelíbil se mi konec, trochu mě rozhodil a nepochopila jsem ho, takže jsem si ho musela přečíst na internetu, a i když jsem ho poté pochopila, stejně mi celkový pohled na knihu zkazil.

Stammel
21.01.2011

Překvapivě najzajímavější Moliérova hra, kterou jsem zatím četl. Snad je to dáno i závažností problému, který řeší: jak být důsledně morální, pravdivý, poctivý, a přitom fungovat v normální společnosti? Kdy se mravnost mění v umanutost? Je fajn, že žádná strana sporu (byť se sympatie přirozeně kloní k Alcestovi, alergickému na přetvářku) není jednoznačně kladná; díky tomu ta hra člověka může nepříjemně, ale cenně provokovat.

Moliérovi se klaním za to, s jakou řemeslnou vymakaností hru napsal. Už to, že nijak zdlouhavě neuvádí dějství, ale pouští nás odvážně rovnou do rozvířené bouře dialogů, to dodává Misantropovi našlapané tempo. Pak ty slovní přestřelky, to je paráda. Scéna, v níž Orgon recituje svůj sonet a Alcest ho jízlivě glosuje, má jedinečný švih.

Největší síla je ale v tom, jak výstižně, zručně a vtipně zachytil a prokreslil problém společenské přetvářky a lži. Člověk si může půlku hry klidně vypsat.

Alcest:
"Šíří se to jak mor, móresy módních floutků,
a mně se protiví ze sebe dělat loutku,
nic nenávidím víc než tyhle grimasy,
s nimiž ti šejdíři nestoudně keťasí,
ty vlídné hopsaly, kteří se k vám hned ženou
s úslužným plkáním, s náručí otevřenou
a bontón zaplácnou bontónem a hru hrou
a s čestným jednají stejně jak s mizerou."
(skvělý překlad pana Mikeše)

Jestli se Moliére někde alespoň trochu přibližuje Shakespearovu mistrovství a citu, je to v této hře.

divadelní hry

Jean-Baptiste Poquelin