MilanCFC Online MilanCFC komentáře u knih

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Po přečtení sbírky Smrt krásných srnců jsem si ihned vrhnul na povídky z tohoto díla a opět vůbec nezklamaly. Tentokrát sice jen z prostředí světa ryb, ačkoliv to "jen" dávám do uvozovek, ale byla to panečku široká škála emocí - od humornějších a usměvavých momentů, přes pohodu na Berounce, silné lidské osudy až po upřímnou, šokující a nekompromisní osobní zpověď samotného autora. Navíc to vše psáno lehkým jazykem, nádhernou češtinou. Nepochybuju, že se v několika příbězích hned několik rybářů jistě našlo. Celkově tedy další krásná sbírka.

20.06.2020 4 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Musím se přiznat, že jsem poprvé u Cobena vážněji uvažoval, jak vlastně ohodnotím. A nakonec u mě jistě zahrála náklonnost k tomuto autorovi a tu půlhvězdu navíc jsem mu přece jen dal. Ale je to jaksi o třídu, o třídu a půl pod Cobenovou laťkou, kterou si holt nastavil vysoko. Hlavní téma této zápletky nebylo nejhorší, nepochybně neslo autorův podpis, to bylo poznat, čtivé to bylo jako vždy, ale nějakým způsobem to tentokrát postupem času nebylo úplně ono. Navíc jsem v první části spatřoval jisté podobnosti s Cobenovým dřívějším dílem Nikomu ani slovo. A ten přeslazený konec, to prosím ne! Nemám však nejmenší pochybnosti o tom, že další knížky budou zase někde jinde. Minimálně podle hodnocení to na to vypadá.

19.06.2020 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Sbírka začala docela humornou povídkou, u které jsem se upřímně pobavil, a nějak mě to nasměrovalo tímto směrem. Film jsem zatím neviděl, a tak jsem následující příběhy neznal a tedy mě překvapily, jak silné a někdy teda dost smutné byly. Úžasné je, jak je Ota Pavel napsal s takovou lehkostí a nádherným jazykem, ačkoliv se věnoval smutným záležitostem a popisoval smutné osudy. Obzvlášť pak, pokud vycházel ze svého dětství a života. I těch králíků na konci mi bylo hrozně líto. Takže takové to lehké těžké čtení, které ve vás nějakou dobu zůstane. A na film se určitě podívám, až se naskytne ta možnost. Chválený je tady pode mnou dost. Celkově tedy krásná kniha, a zcela jistě si vyhledám další sbírku nebo dílo od tohoto autora.

18.06.2020 4 z 5

Smrt v oblacích Smrt v oblacích Agatha Christie

Po nějaké době mohu opět dát paní autorce plné hodnocení, a to tuze rád, protože tímto příběhem a postavami jsem se upřímně bavil. Zase si s námi šibalka Agatha dokonale pohrála - když už se vydáte jedním směrem, kterému docela i věříte, autorka vás poměrně nekompromisně vrátí zpátky na zem a na startovací čáru :-) A to mě baví. Frustruje, ale baví :-) Během četby jsem si opravdu jen matně vybavoval, že jsem dost možná tento film viděl, ale vyšetřování jsem si nepamatoval vůbec a tím jedině lépe pro čtenářský zážitek s jedinečným HP.

15.06.2020 5 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Ohledně operace Anthropoid toho mám přečteno už poměrně hodně, ale vždycky, opravdu vždycky když je popisováno dění v kostele a kryptě, to několikahodinové odolávání stonásobné přesile, tak se mi tají dech. A tak nějak tuším, že v tom tady nejsem ani zdaleka sám. Dále je mi vždycky nesmírně sympatické, když se této naší události věnuje člověk ze zahraničí (ať už jde o knihu nebo film). A obzvlášť, když tak činí s takovým nasazením, takovým obdivem a takovou vášní, kterou v této knize pan Binet předvedl. Tak bychom to měli vnímat my všichni. Dílo podal podivuhodným, originálním a čtivým způsobem.

12.06.2020 5 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Prakticky celou první polovinu povídky mi bylo hlavní hrdinky strašně líto a celé mi to přišlo zahalené v takovém smutném oparu, jak to bylo výborně popsáno. Byl jsem tak rád za další pozitivní pokračování, které se místy neslo i v humornějším duchu, a dobrý konec pro Báru. Tehdejší společnost a vesničané vykresleny dost dobře. Celkově ale stoprocentně nádherný příběh a povídka.

29.05.2020 5 z 5

Přistižen Přistižen Harlan Coben

Zásadní změna! Po mnoha dílech, kdy ústřední postavu či oběť představoval muž, se autor věnuje ženské postavě, což mě dokonale zmátlo a já nevěděl, komu vlastně fandit. Nicméně reportérce Wendy to tedy nebylo ani na chvíli, jak mi nesedla. Tak nějak jsem vytušil, že by to jaksi mohlo být tak, jak to nakonec přibližně bylo, ale to vůbec není nic proti ničemu. Příběh to byl stále napínavý a čtivý, s několika zlomy či zvraty. Palec rozhodně nahoru za postavy Popse a rappera Ten-A-Fly, kteří opravdu dost pobavili.
A při návratu legendárního Wina na scénu mé fanouškovské srdce zaplesalo. Kdo nečetl celou sérii okolo Myrona Bolitara, nepochopí.

28.05.2020 5 z 5

Tragédie o třech jednáních Tragédie o třech jednáních Agatha Christie

Hrozně moc tu chyběla větší účast hlavního hrdiny, jeho jedinečné proslovy a zcela nápadné pochvaly sebe sama a svých malých šedých buněk, ale také přítomnost kapitána Hastingse. Na jeho "tupost" a zakoukání se do každé dívky, co se na něj usměje, si člověk rychle zvykne. Stejně tak slovní přestřelky s Poirotem. Absenci obou však vykompenzovala nesmírně zajímavá a záhadná vražda faráře, nad kterou jsem sám dost uvažoval, proč tomu tak bylo, a u které jsem vymýšlel podle mě i docela logické teorie :-)) Autorka to ale zahrála výborně. Nejlepší ovšem byla závěrečná věta, ta byla vzhledem k řečníkovi naprosto typická.

25.05.2020 4 z 5

Válka s mloky / Krakatit / Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy / Bajky a podpovídky / Proč nejsem komunistou Válka s mloky / Krakatit / Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy / Bajky a podpovídky / Proč nejsem komunistou Karel Čapek

Co dílo, to totální a neuvěřitelný skvost a skutečný čtenářský zážitek. Ze všech možných úhlů pohledů a po všech možných stránkách, obsahových i jazykových. V tom tu Karel Čapek neměl a nemá konkurenci. Člověk se pobaví, zamyslí, zasměje, zhrozí, poučí, … zkrátka v tom zažije snad vše. A především uzná, jak trefně autor dokázal leckterou situaci popsat a vykreslit. A nakonec mu nezbyde než smeknout pomyslným kloboukem před mistrem. Zkrátka geniální.

21.05.2020 5 z 5

Mrtvá z Nevady Mrtvá z Nevady Harlan Coben

Asi takhle - pořád je to čtivá a moc dobrá kniha se zamotaným a napínavým příběhem. Jenže od Harlana Cobena už jsem jaksi zvyklý na pořádnou petardu, na skutečný čtenářský požitek, na něco, co z ruky prostě nedokážu dát. Takže jako několik dalších v komentářích pode mnou cítím mírnější zklamání. A bohužel už ani Coben nevydržel a závěr se neobešel bez pořádných klišé, což byla doposud mé čtenářské zkušenosti s tímto autorem jedna z jeho největších zbraní a výhod oproti jiným. Leč, jak jsem psal, stále je to lepší kniha než kdeco dalšího. A jako vždy po dokončení a přečtení jedné z jeho knih, již se těším na dílo další.

19.05.2020 4 z 5

Básnické počátky - překlady Básnické počátky - překlady Karel Čapek

Bylo vůbec něco, co Karel Čapek s perem nedokázal, co neuměl? Rozhodně to tak nevypadá. Tímto dílem už ve svých čtrnácti letech dal docela dobře najevo, že se svět má na co těšit. Na básně a poezii já osobně opravdu nejsem, ale od Čapka bych přečetl cokoliv, a některé z jeho zdejších básní byly, i vzhledem k věku, opravdu silné, poměrně dost smutné a celkově moc vydařené.

18.05.2020 4 z 5

Bajky a podpovídky Bajky a podpovídky Karel Čapek

To jsou opravdu žně, jak je nahoře v popisku trefně poznamenáno. Naprosto skvělá sbírka, naprosto trefná, naprosto "čapkovská". Hesla v části Bajky mají od všeho něco, hloubku, vtip, kritiku, ironii, poučení... A především jsou zatraceně trefné a zkrátka geniální, viz pár vybraných hesel níže. A sekce povídky mě vůbec nepřekvapila a znovu ohromila, to je také tah na branku, jak už od Čapka znám. Mně teda, kromě jiných, zůstane dlouho v paměti ta o výběrové paštice a kočce. Opravdu žně.

"Oni si začali. Neměli se bránit."
"Smlouvy jsou k tomu, aby je plnili slabší."
"Není to tak zlé: Neprodali nás, vydali nás zadarmo."

14.05.2020 5 z 5

Ztřeštěnec Ztřeštěnec Molière (p)

Ruku na srdce, je to asi autorovo méně známé dílo, které jsem vůbec neznal. A upřímně jsem se během četby bavil. Velice povedené drama a velice dobrý překlad, který také dělá hodně. Autor přišel s neúnavným a plně oddaným sluhou a jeho pánem, který bořil všechno, na co sáhnul a co jeho sluha přichystal. Jednoduchá zápletka, která je ovšem výborně pojatá a popsaná a během které se určitě nejednou usmějete. Molière zkrátka opět výborný.

12.05.2020 4 z 5

Poirotova pátrání Poirotova pátrání Agatha Christie

Ještě že nám paní Agatha Christie dala postavu kapitána Hastingse. Ten "jako obyčejně tápe v duševních mlhách", neumí vůbec fotografovat a vůbec je naprosto ideálním protipólem ke geniálnímu Poirotovi. Povídky nám bohužel nedají širší souvislosti a vůbec větší prostor k manipulaci se čtenářem, nicméně autorka si i tak velmi dobře poradila a solidně si se všemi pohrála. Některé příběhy byly výborné, některé o něco slabší, ale celkově jde o příjemné a takové, oproti klasickým románům, odpočinkové počtení.
A představa malého kulatého Poirota, jedoucího na velbloudovi a následně na oslíkovi, tak to mě upřímně pobavilo.

11.05.2020 4 z 5

C.  k.  polní maršálek C. k. polní maršálek Emil Artur Longen

Začátek byl teda poměrně dost rozvláčný a zase tak moc se toho nedělo. Vše se ale změnilo příchodem a uvedením setníka ve výslužbě a hra mohla začít. Místy mi to docela dost připomínalo Revizora od Gogola a upřímně, to přece není úplně špatný vzor. Film jsem osobně zatím ještě neviděl, ale další příležitost si už určitě nenechám ujít, protože Burian nepochybně opět zazářil, jak je tato role pro něj jako dělaná (však si užil i roli zmíněného Revizora). A pak určitě doporučuji knihu Král komiků od tohoto autora.

07.05.2020 4 z 5

Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích Michail Bulgakov

Samotné téma je dost dobré a zajímavé, a k tomu je docela dost odvážně zpracováno. Několik zcela jasných narážek nebo popisů, nad kterými musela soudruhům spadnout brada. K tomu nějaký ten humorný prvek či dialog. Celkově, s odstupem času, velice solidní jednohubka.

05.05.2020 4 z 5

Teď, nebo nikdy Teď, nebo nikdy Harlan Coben

Žádné sladké řečičky a dlouhé popisy na úvod, ne ne. Tady to je hned první stránkou a snad i hned prvním odstavcem totální skok do akce a také asi proto tak probíhá následné čtení - žádné odkládání, jeden dech, pár hodin a bum, jsme na konci a další parádní čtenářský zážitek díky mistrovi Cobenovi a další těšení se na jeho následující dílo. Samotná kniha byla vzhledem k zápletce trochu náročnější a trošičku jsem se bál, že se autor na konci přece jen uchýlí k jakémusi klišé, což u něj není zrovna zvykem, ale dokázal z toho docela dobře vybruslit.
Musím také vypíchnout, že jakmile autor využívá služeb záporných postav, tak pak jsou opravdu echt záporné, negativní, hnusné... Zkrátka je chcete hned potrestané.
A speciální řádek pro postavu Verna. Nedostal tolik prostoru, ale mě si získal hned prvním výstupem a Coben zas a znovu využil mně čtenářsky tolik blízkou sílu spojenectví dvou chlapíků. Ačkoliv tentokrát poněkud šibalským způsobem. Skvělé.

05.05.2020 5 z 5

Jak ty mně, tak já tobě Jak ty mně, tak já tobě Richard Brinsley Sheridan

Taková ta klasika - peníze, vdavky, "převleky", intriky a na závěr konec dobrý, všechno dobré. Dílo nijak extra nenadchne, ale ani nijak extra neurazí. Několik komických momentů i dialogů, u kterých se i usmějete, především ve spojením s hrabětem (viz "Do opery chodí jen proto, že je to společenská událost, ale hudbu nevnímá, protože to nepatří k bontonu.") Nejlepší určitě závěrečná scéna se všemi hlavními postavami a odhalením.

04.05.2020 3 z 5

M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy Richard Hooker

Zcela a naprosto miluju jak filmy M*A*S*H, tak seriál, stejně tak postavu Hawkeye a jejího představitele Alana Aldu (to pak speciálně doporučuji jeho tři knihy). A tak jsem pochopitelně sáhl také po knížce, abych věděl, "jak to vlastně bylo doopravdy". A nemám co vytknout. Pobavil jsem se, přidal si další příběhy a intriky hlavních hrdinů do pomyslné sbírky, zafandil si během takticky zajímavého fotbalového zápasu, "zažil" i úplnou cestu z války domů... Knížka rozhodně splnila očekávání.
A vlastně ano, jednu výtečku bych našel - počet stránek. Moc rád bych si přečetl i další a další kapitoly a autorovy zážitky.
A musím také říct, že se mi dost líbil překlad.

02.05.2020 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Tak tady opravdu, ale opravdu nelze jinak než smeknout pomyslný klobouk před mistrem Čapkem. Zvlášť přihlédneme-li k době a roku napsání. Tu laťku si sám za ta léta nastavil zatraceně vysoko a je až k nevíře, kolikrát ji ještě dokázal posunout výš. I proto se dost těžko říká, že jde za mě o jedno z jeho nejlepších děl, když ta ostatní jsou také jedny z nejlepších. Obsahově je to ale kniha na světové úrovni a po jazykové stránce je to také naprostá petarda, která tu nemá obdoby. To je opravdu jízda. Zkrátka další geniální dílo, které se postará o úžasný čtenářský zážitek. Stoprocentně doporučuji. Ts-ts-ts.

29.04.2020 5 z 5