MilanCFC Online MilanCFC komentáře u knih

Mraky nad Barrandovem Mraky nad Barrandovem Stanislav Motl

Stanislav Motl opět dokázal, že on prostě umí. Knížka je velice dobře zpracovaná a je jen velká škoda, že autentické dokumenty v příloze nebo i uvnitř knihy nejsou zrovna nejlépe čitelné. Ale přece jen, je to už nějakých 70+ let. Nevím, jestli jsem jediný, ale v průběhu četby jsem měl chutě podívat se na zmíněné filmy a další, a ty mám stále. Nebyla to veselá doba, některé popisované osudy jsou opravdu tragické, nicméně filmy produkoval Barrandov výborné.
A z rozhovorů v knize mi tak nějak přišlo, že nejlépe dokázal věci pojmenovávat režisér Vávra. Jasně a trefně.

11.01.2021 4 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Absolutní fenomén. Tady opravdu, ale opravdu nejde jinak než hodnotit úplně naplno. Zase jsem se vrátil do klukovských let, kdy jsem Rychlé šípy a další foglarovky vyloženě hltal a zbožňoval. A vlastně není třeba používat minulý čas, zbožňuji je pořád. A nejvíc říká fakt, že je zbožňují celé generace a ještě další generace je zbožňovat budou. Tyto příběhy jsou úžasné a je v nich úplně všechno. A až mě docela šokovalo, kolik smrti se v nich událo! Všechno ale má svůj důvod. Ze zcela osobního hlediska musím také přiznat, aniž bych nijak hanil ostatní pány, že nejvíce se mi líbily ilustrace Fischera. Všechny jsou nádherné a neskutečně trefné, ale ty původní mají toho kouzla ještě trošičku více.
A ještě jedná poznámka. Odzbrojila mě jedna cedulka z jednoho Rychlonožkova snu o indiánech - "Pasová kontrola - připravte si doklady o očkování". Vzhledem k dnešní době, pane jo!
A ještě jedna, poslední poznámka. Je opravdu krása pročítat si zdejší komentáře a konkrétní příběhy a osudy čtenářů, jak se k RŠ dostali nebo jak je tato parta ovlivnila :-)

10.01.2021 5 z 5

Zlaté hvězdy, Kronika velkého vítězství Zlaté hvězdy, Kronika velkého vítězství Pavel Bláha

Tak touto knihou jsem před mnoha a mnoha lety listoval snad každý druhý den, ty fotografie jsem znal nazpaměť. Obrázky s Haškem jsem měl kdysi nejraději :-) Objevit to po těch letech tady na Databázi, to mě hezky do té doby vrátilo. Skvělé.

02.01.2021 5 z 5

Vítej, zlatý hattricku! Vítej, zlatý hattricku! Jaroslav Matějka ml.

Ano, ano, moc dobře si pamatuji, jak jsem po brance Davida Moravce otevřel okno a křičel na celou ulici :-) Tato kniha mě kdysi dávno do tohoto okamžiku pěkně vrátila. Hlavně se mi vybavují ty výborné fotografie.

02.01.2021 5 z 5

Masaryk ve fotografii Masaryk ve fotografii Karel Čapek

Jak příjemné a nečekané překvapení, když jsem tuto knihu nalezl v rodinné knihovně. Okamžitě jsem se do ní ponořil a vychutnával si nádherné a veliké fotografie, některé všem známé, jiné zase pro mě zcela nové. Kniha navíc začíná a také končí úžasným textem našeho dalšího velikána v osobě Karla Čapka. A celé to zároveň slouží jako naprosto ideální pozvánka na Hovory s T. G. Masarykem. Na ty se nesmírně těším.

31.12.2020 5 z 5

Sny a sekyry Sny a sekyry Jiří Padevět

Největší výzvou je nepodívat se na konec minipříběhu, který je často na té samé dvojstraně, a nepřečíst si tu zásadní informaci :D Cukalo to, cukalo. Ačkoliv opět výborné a znovu nezbývá než smeknout před autorem, jeho nápady, jeho prací s českým jazykem a množstvím dat, musím přiznat, že Ostny a oprátky se mi líbily ještě o něco víc. A také přiznám, že v tomto díle jsem musel více googlit a dohledávat si informace. Mezery jsem si alespoň hned zaplnil. Pro větší požitek z díla je to opravdu zapotřebí. Leckterý příběh je pak skutečně mrazivý.

28.12.2020 4 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Ta první kapitola, to bylo bombardování! Tolik postav a jmen a vztahů mezi nimi hned na úvod, to bylo opravdu něco. Nicméně další z řady originálních způsobů, jak vtáhnout do děje. A tentokrát jsem to měl podobně jako někteří pode mnou. Vraha docela dobře uhádnete, ale sakra - JAK? KDY? :-)) Klobouk dolů před Lady, tento příběh se jí ve všech směrech náramně vydařil. (Nemíval ale v dřívějších dílech na lodích Hercule Poirot jisté žaludeční potíže? :-))
Musím jednoznačně souhlasit s celosvětovým hlasováním - toto je opravdu jedna z těch nejlepších autorčiných knížek.

18.12.2020 5 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Až jsem zapomněl, že se Myron Bolitar konečně oženil. Jestlipak se usadil i Win? No, kdo ví, ten ví :-))
Já bych měl k této knize snad jednu jedinou výhradu. Přečetl jsem již téměř vše od Cobena (včetně knih v angličtině, které nebyly nikdy přeloženy) a nemůžu se zbavit pocitu, že zdejší hlavní linka není až tak moc originální. Z fleku můžu vyjmenovat další 3-4 Cobenovy knihy, kde byla také v minulosti parta mladých, něco se stalo, postupně se umíralo, hledalo se pojítko. Nemluvě pak o dalších autorech. Věcí jinou je pak skutečnost, že mě to stejně vždycky vtáhne a čtu a čtu a čtu :D Protože v tom je Coben mistr, on to prostě umí - sympatické postavy, neustálé napětí, gradace, překvapivý závěr. Tuhle knížku jsem přečetl snad v rekordním čase. A jak čtu níže pode mnou, jestli je vám Nap sympatický a chcete sérii, tak pak je tu právě Myron Bolitar (bohužel jen dvě knihy v češtině, dalších asi devět v originále - všechny mohu jen a jen doporučit).
Takže i přes menší výtku s opakujícím se motivem hodnotím naplno a opět se těším na další.

10.12.2020 5 z 5

Pohádky Hanse Christiana Andersena (41 pohádek) Pohádky Hanse Christiana Andersena (41 pohádek) Hans Christian Andersen

Na začátku hned ideální úvodní pohádka o samotném autorovi a seznámení se s ním. Jinak se musí nechat, že nikdy nemůžete dopředu stoprocentně říct, jak konkrétní příběh asi dopadne. Andersen střídal dobré pohádkové, nečekané a někdy vlastně i vtipné konce. Některé příběhy jsem znal od dětství a bylo moc milé se k nim vrátit, některé pro mě byly zcela nové. A stejně jako konce střídal autor jakousi kvalitu - některé pohádky neměly nejmenší chybičku, další mě upřímně zas tak nezaujaly. Ale to není nic proti ničemu. Z těch nových mě nadchly především Stříbrňák a Smrček/Jedlička, z těch klasik to jsou pak jednoznačně Císařovy nové šaty a Dva přátelé. A co rozhodně nelze Andersenovi upřít, je fakt, že vytvořil hned několik kultů. Celkově dobré 4 hvězdy.

08.12.2020 4 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Velice čtivé, chytré a místy dost humorné, místy zase dost hluboké k zamyšlení, až záhadné a to vše na malém prostoru. Jak jsem napsal jinde - mně osobně by ty šlépěje taky nedaly spát :D Pan Janík je ale můj osobní vítěz. Skvělé.

08.12.2020 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Myslím, že nebudu nijak přehánět, když řeknu, že Království je dost možná nejlepší knížka, jakou jsem od Nesba četl. A to jsem obrovský fanoušek Červenky nebo Levharta. Dostal mě hned úvod a nadšení se mě nepustilo až do poslední stránky. Jak jsem byl naivní, když jsem si na začátku říkal, že by to mohlo být takové "milejší" než knihy s Harry Holem - hory, bratři, hotel, sem tam nějaký problém v rodině nebo na stavbě... To všechno tu najdete, ale... Možná tu nejsou potoky krve po až skoro šílených vraždách (myšleno tím doslova), ale krutost tu je v každém směru v takovém jiném kabátku. A skoro bych řekl, že ta krutost je větší než u HH. A k tomu ta postupná, mrazivá a nevyhnutelná gradace. Roy a Carl... tuhle knihu z hlavy hodně dlouho nedostanu. Toto je totiž opravdu literární skvost. Doufám (a zároveň však věřím), že Království ale ještě stále není autorův strop a ještě několikrát přijde s nějakým překvapením. Víme, že to dokáže.

01.12.2020 5 z 5

Kalendář / Zahradníkův rok Kalendář / Zahradníkův rok Karel Čapek

Nádherně všímavé, milé, laskavé, lehké, i humorné. Plné úžasných spojení, která působí úplně samozřejmě, ale tak nějak si z nich sednete na zadek. Zahradníkův rok navíc doplněn jednoduchými, leč trefnými a perfektními kresbičkami. U některých pasáž se zaručeně pobavíte, u dalších se zamyslíte, a u těch dalších se zase zaručeně poznáte. A k tomu všemu bude kolem vás ta nádherná čeština jen a jen kvést. Zkrátka a jednoduše - skvělé!

01.12.2020 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Hlavní detektiv této série patří mezi mé oblíbené, pro jeho styl i dost šílené pozadí jeho života a osud. To keplerovci vymysleli naprosto skvěle. Stejně tak skvěle dokáží psát akční pasáže a udržují čtenáře v napětí, to se od těch stránek pak opravdu těžko odtrhává. Uvažoval jsem o hvězdičkovém hodnocení a naplno to dát nemůžu. Sexuální scény jsou už asi folklorem této dvojice, ale mě to prostě nebaví. A samotný hlavní motiv, respektive zločin zase tak originální není. A nemusíme vlastně vůbec chodit k jiným autorům. Samotné rozuzlení a onen překvapivý moment to ovšem zase kompenzují. Čtenář vymýšlí různé scénáře, ale s tímto moc nepočítá. A prosím pěkně, ten závěr a anagram - to je ten jistý člověk nezničitelný nebo co? Jsem zvědavý na pokračování a doufám v jisté věci.

30.11.2020 4 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Tímto bych chtěl poděkovat své ženě, že mě docela dlouhou dobu přemlouvala, abych si tuto knihu přečetl. Protože měla pravdu, je to úžasná knížka. Téměř celou dobu jsem ji četl s úsměvem na tváři, tak milé a roztomilé to bylo. I ty méně šťastné osudy zvířat byly podány přijatelně a vlastně i vtipně (jen jeden, se starým psem byl náročnější), což jsem mimořádně ocenil. Leckdy jsem mu jeho práci záviděl, leckdy jsem si říkal "tak tohle opravdu ne" :-), často jsem se smál nahlas. Všechny hlavní postavy mají své kouzlo a osobitost a já už se nesmírně těším na další z této série. Stoprocentně doporučuji.

25.11.2020 5 z 5

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Sice se zde hlavní hrdina objevil znovu až docela později, ale tentokrát mi to vůbec nevadilo. A skoro vůbec mi nechyběla postava kapitána Hastingse. Skoro :-) Kniha mě celou dobu nesmírně bavila, asi za to mohlo to prostředí, do kterého byla zasazena, a vůbec celkově hlavní příběh. Mám ale nejspíš malou "temnou" představivost, protože způsob vraždy jsem si nějak nedokázal vykreslit. Jakmile však bude tento díl zase v televizi, určitě budu mít jasno :-) Tento škraloupek, který je ale spíš mojí vinou, ale nemůže ohrozit plné hodnocení. Pravda, trošku mě také zaskočil jazyk, jaký v tomto díle HP užíval, tak nějak z ničeho nic, ale to opět není úplně zásadní problém. Opravdu výborné.

18.11.2020 5 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Čurda z Hlíny... Nejprve jsem si říkal, co to má znamenat - to z něj někdo udělal nějakého golema nebo co? Teprve pak mi vše došlo :D Ale tím tady smích končí. Je dobře, že i takovým je věnována jistá, ale správně mířená a naladěná pozornost. Samozřejmě, paní z Billy (nebo odkud) na konci knihy za své předky nemůže, ale ani na takové … postavy? … se rozhodně nesmí zapomenout.
Krátce - jen si na ně ukažme!

10.11.2020 4 z 5

Lord Edgware umírá Lord Edgware umírá Agatha Christie

Poprvé, a záměrně, jsem sáhl po Poirotovi psaném v originále, a to z prostého důvodu - chtěl jsem vidět, jak to ve skutečnosti Agatha Christie napsala. A můžu rovnou říct, že jen z jazykového hlediska to byl zážitek. A pak k tomu máme samozřejmě samotný obsah knihy a to je hned zážitek číslo dvě. Nemohu říci, že bych toto dílo zařadil k těm autorčiným nejlepším, ale stále je to moc podařený nadprůměr a prostě kvalita. Šibalka Agatha si se čtenářem hned na několika frontách opět dokonale pohrála (však i sám Poirot byl v pár okamžicích dokonale zmatený!!) a navíc znovu připojila i úžasné přátelství hlavního hrdiny a kapitána Hastingse, to prostě vždy pobaví.

14.10.2020 4 z 5

V tomto konkrétním případě mi tedy tato forma rozhovoru mimořádně vyhovovala. Zamezilo se tak zbytečným řečem a omáčce okolo a šlo se díky Klímovým dobře kladeným dotazům rovnou na věc. A když už bylo potřeba, byla některá kauza nebo situace popsány a vysvětleny více. Celkově velice zajímavá sonda do tohoto temného prostředí/podsvětí, především pak pro nás bezúhonné, kteří moc nevědí, jak něco takového vlastně funguje. Jasně, je to kniha Robert Šlachta a tedy z jeho pohledu, takže byl prezentován jako prakticky bezchybný, ale je to jeho kniha a není to nic proti ničemu. Naopak, jsem rád, že šel s kůží na trh a dostál své reputaci typu "Je to rebel!". Jeho policejní uvažování, chování a také přístup k podřízeným byly za mě příkladné. A kam to nakonec vedlo, bohužel... Jak sám říká, byl službě nám občanům plně oddaný, což je v knize nejednou dokázáno, a byl také přesvědčený, že tam stráví celou kariéru a život. A takoví u sboru končí... Znovu, bohužel.
Na závěr pak docela odvaha od Klímy zaslat dotaz, co si o Šlachtovi myslí, i těm některým jistým osobám. Mohly to být ještě velice peprné poslední stránky.
Líbí se mi ale také Šlachtova současná aktivita - kromě přímého besedování, které je teď bohužel pozastavené, chodí i do "virtuálna" a na různých callech hovoří s lidmi a odpovídá jim dál.

08.10.2020 5 z 5

Podpovídky Podpovídky Karel Čapek

Úžasná sbírka, naprosto trefná, často opravdu vtipná a vůbec celá taková "čapkovská". Povídkami jsem zas a znovu ohromen, to je neuvěřitelný tah na branku, jak už to zkrátka Čapek umí. Některé z příběhů ve mně ještě nějakou dobu zůstanou. Toto jsou opravdu žně.

24.09.2020 5 z 5

3x Hercule Poirot 2 3x Hercule Poirot 2 Agatha Christie

Tak tady se zrovna sešly dvě knížky, které mě trochu zklamaly a které jsem jako jednotlivce nehodnotil úplně nejlépe, proto musím dát tomuto celku jen tři hvězdičky. Však co jsem se dočetl v zajímavostech, tak ani sama autorka nepovažovala Velkou čtyřku a Záhadu Modrého vlaku za nikterak zvlášť dobrá díla, spíše naopak samu sebe dost kritizovala. Velká čtyřka byla taková jiná, strašně akční a asi by si zasloužila mnohem více prostoru a popisu pro lepší celkový obrázek o onom tajuplném a nebezpečném seskupení, a pak byla poměrně dost rázně utnuta a zakončena. U Modrého vlaku jsem se ze dvou třetin docela i přemáhal, zachránilo to pak jednání hlavního hrdiny. A Němý svědek je klasika, ta mě bavila a v tomto souboru vyčnívá. Obálka tohoto souboru se mi také moc líbí.

22.09.2020 3 z 5