Mike99 Mike99 komentáře u knih

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Tento styl psaní mi plně vyhovuje. Sympatická hlavní hrdinka, kolem ní dobře spolupracující tým. Mám rád i takový ten drobný nenápadný humor. Četlo se to velice dobře, kniha měla spád, zápletka dobře vygradovaná, veliké finále. Eriku Fosterovou si dávám na seznam a už nyní se těším na její další případy.

06.04.2019 5 z 5

Jako husa do flašky Jako husa do flašky Rudolf Křesťan

Napsat dobrý fejeton není jen tak. Některé byly povedené více, některé méně. Byly tam i takové, kdy jsem s autorem vyloženě nesouhlasil a nelíbily se.
Jinak klasická knížka na noční stolek, kdy je chuť na čtení jen na chvilku. Vhodná k vyplnění takového mezičasu. Čím déle ji máte rozečtenou, tím si jí více užijete resp. rychlé přečtení není podmínkou. :-)

02.04.2019 3 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Na krimi scéně se nám objevil nový detektiv, který zákony nectí v okamžiku, kdy mu to brání vyšetřování případů. Prvotní zločin byl morbidní, následující zápletka originální, ale podané vysvětlení trochu pokulhávalo. A závěr? Pro detektivku netypický, předpokládám, že vysvětlení bude až v druhé knize, Loutkáři.
Přiznám se, že po té všudypřítomné reklamě jsem čekal víc, ale Loutkáře si přečtu. Ale zklamaný taky nejsem. Hodnocení: 3,5 *

25.03.2019 4 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Zajímavá kniha, plná filozofických úvah, nic lehkého na čtení. Občas jsem se v tom našel, ale dočetl jsem jen silou vůle. Samotný děj knihy by vyšel tak na 20 % stránek, zbytek jsou úvahy, myšlenky, pojednání atd. Za mne by mohla být kniha kratší.
Toto mne výrazně zaujalo, hodnocení vztahu ženou, která milovala hlavního hrdinu:
"Miloval vlaky, byly pro něho symbolem života. Byla bych ráda jela spolu s ním v jeho kupé. Ale tam on mě nechtěl. Chtěl mě mít na nástupišti, chtěl, aby mohl kdykoli otevřít okno a zeptat se mě na radu. A chtěl, aby nástupiště jelo s ním, když se vlak rozjel. Měla jsem, jako jakýsi anděl, stát na spolujedoucím nástupišti na andělské plošině, která měla ujíždět naprosto stejnou rychlostí."

Takže to shrnu, je fajn mít někoho na nástupišti, ale nezapomínejte si vzít někoho do kupé jménem život. :-)

12.03.2019 3 z 5

Jepice Jepice James Hazel

Příběh psaný ve dvou časových rovinách dělících 70 let, i když ta první je jen pro dokreslení celého příběhu. Proto na začátek trochu těžší rozjezd, ale psané přitažlivě, čtivě. Hlavní hrdina je zajímavý týpek, jsem upřímně zvědav, kam se jeho postava posune v dalších slibovaných pokračováních. Myšlenka příběhu zvrhlá, ale proč ne? Přijde mi, že si svět v tom libuje.

17.02.2019 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Přišlo mi, že autorka pro svou prvotinu vzala námět z Okna do dvora (oknem vlaku sleduje "sousedy") a Zvětšeniny (hledání pravdy, přičemž otisk tentokráte není ve filmovém okénku, ale v alkoholem poznamenané paměti hlavní hrdinky).
Na začátku mi trochu dělalo problém přepínat mezi Megan a Rachel, ale to po chvíli přešlo, navíc psaná ve dvou časových rovinách, než se protnou. Kniha se četla dobře, mírně ale těžší na soustředění, psaná ve dvou, v závěru ze tří pohledů, pokaždé v Ich formě, vraha jsem odhalil o něco dřív (ale to asi všichni :-)), kniha mohla být asi kratší.

13.02.2019 4 z 5

Vtipná kniha, alespoň už dnes víme, proč se určité události staly a kdo za tím stál :-). Alan je takový český Švejk mixnutý s americkým Forrestem Gumpem a bůhví čím dalším. Kniha měla spád, dobře se četla, už nyní se těším na pokračování "Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět".

11.02.2019 5 z 5

Práskač Práskač Jan-Erik Fjell

Děj se odehrává ve dvou časových rovinách, které dělí nějakých 40 let, na dvou kontinentech, na místech vzdálených od sebe nějakých 6 tis. kilometrů. Byl jsem zvědav, jak a proč se vše protne … Výsledek mne nezklamal. Napsané zručně, velice čtivé, vše propracováno, postavy zajímavé, nesouhlasím s názorem, že by jich bylo moc. Těším se na překlad dalších příběhů Antona. Zatím by série měla obsahovat 5 knih.

06.02.2019 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Na to, že to byla prvotina, super detektivka / thriller. Šikovně strukturováno, pro nás nepotetované zajímavé prostředí, autorka jednoznačně ví, o čem píše. Napínavé, místy naturalistické. Sympatičtí hlavní hrdinové. Už se těším na pokračování Otrávený inkoust.

02.02.2019 5 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Příběh psaný v ich formě, většinou v krátkých úsečných větách, což zrovna moc nemusím. Ale čtivé, děj se odvíjel rychle. Řeší se 15 let stará událost, vyřešení akceptovatelné, i když mám pocit, že jedna důležitá situace vysvětlení neměla.
Hvězdičku navíc dávám za zasazení příběhu do reálných poměrů.

31.01.2019 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Recenzi psát nebudu, vše podstatné už napsala a zveřejnila např. A. Slezáková na Idnes dne 8. 4. 2018 (zde je i fotografie hotelu Metropol, vhodné vidět pro lepší pochopení děje). Na dokreslení skutečnosti, že se jedná o mimořádný literární počin, svědčí fakta: za dva roky prodáno více než 1 milion výtisků, překlad do více než 20 jazyků, v ČR vydání během jarního Velkého knižního čtvrtku 2018.
Za mne jen doplnění: autor je skutečný mistr slova, překlad taky nemá chybu, jinak čtivé, chytré, vtipné. Bylo mi ctí, hrabě Rostove, strávit s Vámi určitý čas.

27.01.2019 5 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Opět čtivé, jsem si vědom, že je velice těžké pokračovat v díle někoho jiného. O něco lepší, než předchozí díl. Na obou knihách je vidět, co rezonuje aktuálně západní společností - kyberkrádeže, špionáže, muslimové.

20.01.2019 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Byl jsem zvědav, jak David naváže na předchozí sérii. Četlo se to dobře, kniha měla spád, ale řekl bych, že mi tam chyběla větší míra investigativního vyšetřování, to co dělalo první tři díly tak skvostnými. Zjednodušeně - tentokrát se Mikael sejde s několika lidmi a je vše jasné, hodně popisné.

20.01.2019 4 z 5