Midudedi Midudedi komentáře u knih

K severní točně K severní točně Emilio Salgari

I když v podstatě plagiát kapitána Nema, příběh je čtivý a napínavý, a lze jej jen doporučit. Má onen verneovský nádech, napětí a vůbec vše, co má dobrý román mít.

Je nutné se jen přenést přes přirozenou dobovou neznalost autora polárního zeměpisu. Pól popisuje jako ostrovní ledovou horu uprostřed moře, přírodu a fyzikální zákonitosti odhaduje dle známých severních krajů, tedy velmi nepřesně, rovněž tak polární zvířenu a domorodce. Činí tak však s jistým šarmem a lze mu to odpustit.

Zajímavostí knihy pak jsou dobové reálie v textu zmiňované: například rubl jest stříbrná mince, asi 3 K 56 h rakouské měny, dollar 5 K 14 h rakouské měny nebo muž národnosti finské, pochází tedy z Ruska.

21.07.2017 4 z 5

Rytířská jízda Jana z Michalovic Rytířská jízda Jana z Michalovic Alexej Pludek

Nevím, kdo a odkud obsah zkopíroval, ale tohle vydání není veršované, natož s německými texty. Jde o klasický Pludkův historický dobrodružný román - tedy prózu - o cestě českého panoše s tajným posláním napříč středověkou Evropou. Blábol v záhlaví je opravdu jen blábolem.

09.07.2017

Škoda mluvit, prostě klasika světové úrovně. Práce s jazykem úžasná, zápletky a gradace, celková nálada. Kdo nečetl, neměl by váhat.

07.07.2017 5 z 5

Perfektní nebožtík Perfektní nebožtík Alan Green

Zábavný kousek letní detektivky. Humorná, ale ne humoristická - humorná, ironická, satirická, s jistou dávkou vtipu a s dobře načasovaným pointováním samotného detektivního příběhu. Moula detektiv, za kterého musí případ vyřešit jeden z méně podezřelých, ale je sympatický a tak nějak náš. A případ sám skončí taky tak nějak po česku. Příběhu dodává i použitý jazyk a přístup vypravěče, které jsou mírně parodicky pojaté. Celkově vzato slušná detektivka ve svěžím kabátku.

25.06.2017 4 z 5

K Robinsonovi v podání páně Plevy jsem se vrátil po mnoha letech a četl jsem jej po několikáté. A mimo kvalit uvedených v předchozích komentářích, které nezpochybňuji, mi při posledním čtení došlo, že v příběhu v každém věku a při každém dalším pokusu lze najít něco dosud neviděného, ca zaujme. Úžasná kniha o tom, že nejbližší pomocná ruka je na konci vlastní paže a že i syčáci mohou prozřít. Klasika všech klasik.

A jako vždy, ilustroval-li knihu Zdeněk Burian, vydání bez jeho ilustrací ztrácí smysl.

25.06.2017 5 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Dojemné, jako loučení s dědou, kterého vidíte naposled. Už nemá ten šmrnc, ale pořád je to uchvacující štramák. V Zeměploše spíše průměr, jinak ale dobré.

08.06.2017 4 z 5

Zákon severu Zákon severu James Beardsley Hendryx

Čtivá kniha se zajímavým příběhem. S nádechem Kutíkovy Bílé vydry a variací na Arséne Lupina.

27.05.2017 4 z 5

Reportáž, psaná na oprátce Reportáž, psaná na oprátce Julius Fučík

Jen krátká technická poznámka: Reportáž vydávaná za totality, původní předúnorová reportáž a původní texty jsou rozdílné až tak, že by se Fučík divil. Čímž ho nijak neadoruji.

14.05.2017

Dobrodružství na Pobřeží slonoviny Dobrodružství na Pobřeží slonoviny Alfred Aloysius Horn

Zajímavá kniha na pomezí cestopisu a dobrodružného románu. Je napsaná ve dvou rovinách: starý muž z chudobince živí se podomním prodejem a za drobnou odměnu nosí spisovatelce příběh svého působení v mládí jako obchodníka v černé Africe. Po každé kapitole africké spolu rozmlouvají o napsaném v krátkém dovětku.

Africké vzpomínky působí někdy autenticky, někdy šestákově, někdy jako klasický dobrodružný román, někdy jako cestopis. Těžko knihu zhodnotit, ale jestli máte rádi dědečkovo vyprávění, pak se Vám bude líbit.

13.05.2017 3 z 5

Legendy z dávných časů Čech a Moravy Legendy z dávných časů Čech a Moravy Jaroslav Mostecký

Historická fantasy odehrávající se na našem území v době před psanou historií. Štorchovský nádech, spád, uvěřitelné příběhy s uvěřitelným množstvím magie. Dobré čtení daného žánru, i když Platon ani Goethe to není - ale to jsem ani nečekal. Navíc doplněno krátkým shrnutím starých i nových archeologických poznatků. Jako kluk bych byl nadšený, ale i dnes mne kniha potěšila, a to velmi.

19.04.2017 5 z 5

Kolorádský Jim Kolorádský Jim George Goodchild

Typická červená knihovna, i když pravda zasazená částečně do reálií " zlaté horečky ". Vůbec netuším, proč je román označen jako dobrodružný.

24.03.2017 2 z 5

Ranč na Vlčí řece Ranč na Vlčí řece Charles Alden Seltzer

Klasický příběh. Pokud od něj čekáte dobrodružný příběh z divokého západu, dostanete jej ve velmi kvalitním provedení. Pokud čekáte něco jiného, budete asi zklamaní. Román se drží všech klasických pravidel westernu, není však zcela předvídatelný, má spád a napětí. Příběh o několik tříd výše, než jsou třeba Ungerové.

Doporučuji ovšem, máte-li možnost, vydání z roku 1931.

16.03.2017 5 z 5

Tisíc mil Sibiřskými pustinami Tisíc mil Sibiřskými pustinami Otfried von Hanstein

Kniha začíná jako černobílý film pro pamětníky, pozvolně a ne moc lákavě, aby se na pár stranách změnila v napínavý, svižný a nečekaně strhující příběh. Celá kniha je napsaná překvapivě moderním jazykem a velmi realisticky, bez nesmyslných zvratů. Snad jen ti žraloci na hladině v prudké bouři, ale jinak, příjemné překvapení a za mne plný počet hvězd.

08.03.2017 5 z 5

Filuta Filuta Terry Pratchett

Naprosto čtivá kniha s vtipem a spádem. Nevěřil jsem, že Pratchett dokáže srovnat zeměplošsky barvitý a mnohovrstevnatý humor do historicky dobrodružného formátu, a přece se stalo, a to bez ztráty kvality. Tímto románem se vymanil ze zeměplochy, aniž by ztratil šmrnc.

Hodnocení souboje s Cizákem je sice rychlé, ale přesně odpovídá charakteru Filuty a celého příběhu. Takhle zůstal souboj filutovsky uvěřitelný.

Jen mi vadí to zatvrzelé označování za sci-fi nebo fantasy. O sci-fi nejde logicky z definice tohoto žánru a fantasy má rovněž podstatně jiné charakteristiky. Dávám za pět a doporučuji.

24.02.2017 5 z 5

Bílý kaňon Bílý kaňon Miloš Kosina

Klasický mládežnický příběh s indiány, skalpy a dobrodružstvím. Trochu s nádechem Vinetoua, ale bez zbytečného patosu a klišé. Kluci měli mimo dobrých vlastností i chyby, neměli nadlidské schopnosti, ale když zabloudili, tak si zase pomohli a když dostali výprask, měli modřiny, příběh měl spád - klasika v nejlepším smyslu slova.

A doporučuji vydání z roku 1948 - je k tématu ak nějak patřičnější.

12.02.2017 5 z 5

Můj generál Můj generál Karlludwig Opitz

Typicky německé prušácké myšlení a postupy, ale nezamořené sebeobviňováním ani vymlouváním, satira a humor směšné až humorné, ale nepřehnané, bez nudy, bez mentorování, bez nesmyslných dlouhých šroubovaných německých vět.

Jako celek natolik zábavé a svěží, že autora podezírám, že ani není němec. Doporučuji všem.

26.01.2017 5 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Po asi 25 letech jsem četl podruhé. Vem mě čert, už mě to prostě nebavilo, a dočetl jsem to jen proto, že to bylo naposledy v životě. Nevím čím to, ale v osmnácti jsem to zhltl.

Jinak k utahanosti - je to dobová parodie na rytířské romány psaná parodovaným jazykem a stylem rytířských románů, nemůže to mít spád jako Rychle a zběsile.

26.01.2017 3 z 5

Slavné nohy Slavné nohy Zdeněk Šálek

Jen technická - fotografie v úvodu nejsou nekvalitní, nýbrž zpracovány dobovou formou zvanou Fotografika. Jestli to bylo považováno za zajímavé, nebo i za umění - netuším. Nechápal jsem to už tenkrát.

18.09.2015 2 z 5

Stalinovi generálové Stalinovi generálové kolektiv autorů

Výše je supernesmyslný obsah - kniha obsahuje životopisné a vojenské medailonky 27 nejlepších sovětských generálů z období druhé světové války, věcně a střízlivě zpracovaných, v podstatě bez ideologického balastu. Vcelku zajímavé čtení.

11.06.2015 4 z 5

Hájili jsme hrad Hájili jsme hrad William Eastlake

Tohle rozhodně není klasický válečný román, a kdo hledá čtení ve stylu např. Svena Hassela, nebo hollywoodské trháky, zákonitě musí být zklamaný.

Hájili jsme hrad je ironie a satira zabalená do válečného příběhu, navíc nejde o prvoplánový humor určený k salvám smíchu, ale o obsurdní a v podstatě blbé situace dotažené k realizaci, o děj v této knize v podstatě nejde. Spíše kombinace Woody Allena a Mashe než Toma Cruise a Ramba.

Kdo ale hledá takové knihy, ten zklamaný nebude. Jako válečný román průměr, jako psina z války mě to nadchlo.

01.03.2015 5 z 5