mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Noví lidé Noví lidé Knud Rasmussen

Moc zajímavá knížka. Zcela výstižná je věta z anotace: "Kniha nemá jednotnou formu, ale text působí velmi sugestivním dojmem". Je to jen něco přes sto let od doby vzniku této knihy, a přesto čtenáři ukazuje zcela odlišný svět, prakticky zcela nepředstavitelný. Bajky a legendy jen dokreslují a podtrhují primitivní způsob života "Nových lidí". Kniha ani po letech neztrácí nic, naopak spíš získává více na zajímavosti a exotičnosti. Doslov překladatele přináší další zajímavé údaje, pochvala též patří vydavateli, který připravil knihu snad bez jediné chybičky, s původními ilustracemi a kouzelným "sněhovým" přebalem. 85%, 29.7.2018.

29.07.2018 4 z 5

Mé nenávisti se nedočkáte Mé nenávisti se nedočkáte Antoine Leiris

Nejspíš proto, že jsem hodně čekal (na základě hodnocení a komentářů), mě knížka zklamala. City se nedostavily, nijak na mě kniha nezapůsobila. Čte se sice poměrně dobře, ale prostě jsem čekal něco jiného, něco víc... 60%, 26.7.2018.

26.07.2018 3 z 5

Cikánský tábor Cikánský tábor Zaharia Stancu

Moc pěkné vyprávění o životě kočovných cikánů za 2. světové války, poutavě a čtivě napsané, zajímavé, i když trochu idealizované. 85%, 25.7.2018.

25.07.2018 4 z 5

Podobizna Podobizna Nikolaj Vasiljevič Gogol

Moc pěkná novelka. Krásně se čte, skvěle zachycuje Rusko té doby od chudých po bohaté, mistrovsky líčí umělce, jací jsou a také laikovi velmi živě popisuje, jak profese malíře funguje. 85%, 19.7.2018.

20.07.2018 4 z 5

V tomto domě straší V tomto domě straší John Boyne

Kniha se čte velmi dobře, vše krásně odsýpá, je to psáno lehce s nadhledem a možná i humorem, protože i přes svou duchařskou záhadnou atmosféru jsem se spíš bavil, než bál. Oddychová četba, jak má být. 75%, 16.7.2018.

16.07.2018 4 z 5

60 rodin, které vládnou Americe 60 rodin, které vládnou Americe Ferdinand Lundberg

Autor se puntičkářsky detailně pitvá v životech a vztazích bohatých rodin a neustále čtenáře přesvědčuje, že ti boháči jsou lumpové, podvodníci, okrádají poctivé chudé lidi apod. Správné řešení je to, že se jim jejich "nepoctivý" majetek má sebrat (prostřednictvím obrovského zdanění), aby chudina nebyla tak chudá. Je jasné, že pohled je silně levicový. Kvůli tomuto jednostranně zaměřenému pohledu jsem neustále skřípal zuby, ale knihu statečně dočetl až do konce. Nečte se snadno, ale rozhodně ji nelze zatracovat. Inteligentní čtenář si z ní vezme užitečné a zajímavé informace a může získat představu, jak skutečně možná velké bohaté rody ovlivňují vlastně chod celého světa, a to platí i dnes, nejen před 80 lety, kdy kniha poprvé vyšla. 75%, 12.7.2018.

12.07.2018 4 z 5

Davidův dům Davidův dům Michel Lambert

Takový "obyčejný" příběh jednoho čtyřicátníka v Belgii, jak prožívá asi jeden rok, o jeho známostech, přátelích, prostě o jeho životě. Rozsahem nevelký román, skoro spíš novela, se čte velmi dobře a i přes svou "všednost" je působivý, ani vlastně nevím, proč. Nejspíš se autorovi podařilo to, co mnohým jiným ne - zaujmout. 80%, 20.6.2018.

21.06.2018 4 z 5

Loutkář Loutkář Jostein Gaarder

Nebýt té lingvistické onanie, kterou jsem prostě přeskakoval (a možná díky níž byl hlavní hrdina tak osamělý?), jedná o velmi čtivou a zajímavou knížku. Děj nezapře autorovy vášně a koníčky, ostatně jako skoro vždy literatura jen odráží spisovatele. 75%, 17.6.2018.

17.06.2018 4 z 5

Romanovci: Dynastie pod vládou krve Romanovci: Dynastie pod vládou krve Hélène Carrère D'Encausse

Kniha je psaná lehce, srozumitelně, přehledně. Spolu s Romanovci odráží i ruské a evropské dějiny, i když samozřejmě vzhledem k rozsahu jen okrajově. Přibližuje čtenáři Rusko, její kulturu a mentalitu. Více prostoru je věnováno významnějším panovníkům a událostem (Petr Veliký, Kateřina Veliká, Alexej II, revoluční změny začátkem 20. století...). Autorka podává bez emocí a poměrně nestranně běžnému čtenáři zajímavý náhled do dějin Ruska.
Kniha bohužel (a to není u Volvox Globator poprvé) obsahuje poměrně hodně tiskových chyb. Na druhou stranu je kvalitně zpracovaná a čtenáři přijde často vhod strom rodokmenu Romanovců (bohužel poslední řádek je useknutý). 75%, 16.6.2018.

16.06.2018 4 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Jelikož jsem před dvěma lety viděl film, kniha mě tak nedostala, jak by možná mohla. Rozhodně se čte dobře, není zbytečně natahovaná, na nic si nehraje, jde prostě k věci. Styl psaní na mě trošičku působil tak, že autor se ještě trochu sám hledá. 75%, 3.6.2018.

03.06.2018 4 z 5

Léto Ryšavého vlka Léto Ryšavého vlka Morris Langlo West

Čtivé vyprávění, které staví částečně na popisu prostředí skotských ostrovů s jeho lidmi. Autor píše chytře a inteligentně. Samotný příběh mi přišel trochu druhořadý. Čtenář zpočátku čeká, kdy se děj rozběhne, později mu dojde, že nějaká zápletka zde není úplně to hlavní. Bohužel jsem dost dobře nedokázal pochopit, jak se vypravěč může vůbec přátelit s takovým člověkem, jako byl ryšavý vlk. Mám pocit, že West nedokázal dost dobře popsat a vystihnout charaktery obou hrdinů, kteří se jeví jako dost málo uvěřitelní. Každopádně se jedná o příjemné "čtení na dovolenou". 75%, 2.6.2018.

02.06.2018 4 z 5

Autobiografie I Autobiografie I Mark Twain (p)

Kniha je dle mého názoru určena spíš pro vážné zájemce o Marka Twaina. Mě, který od autora přečetl v mládí dvě fantastické knihy Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna, nijak neuspokojila. Jedná se o poměrně nesourodou a neuspořádanou sbírku vzpomínek, co Twainovi zrovna přišlo na mysl. On sám se tím neskrývá, naopak to prodává jako svůj vynález, že tak by se měla autobiografie psát. Je to zatím první díl, ale na další už nemám chuť. Příběhy vesměs nejsou nijak zvlášť zajímavé, některé (část z Itálie popisující vilu) jsou vyloženě nudné a skoro zbytečné, jen výjimečně se najde část, která mě zaujala. Hodně je věnováno současným osobnostem a politickému či společenskému životu. Tak jsem si autobiografii nepředstavoval. 60%, 27.5.2018.

27.05.2018 3 z 5

Celý život Celý život Robert Seethaler

Na nemnoha stránkách se autorovi podařilo přitáhnout pozornost čtenářovu a zaujmout ho prostým líčením jednoho obyčejného života. Kouzlo je v tom, že to "prosté" a "obyčejné" je podáno nadmíru zajímavě. Dýchá na nás vesnická atmosféra chudé horské obce od počátku 20. století a nenápadně se dostáváme až do sedmdesátých let, kdy lidé už spěchají za prací svými automobily. Jen náš hrdina jakoby ustrnul v čase, který má své kouzlo, přes svou drsnou a občas i krutou podobu. 80%, 12.5.2018.

12.05.2018 4 z 5

Případ pohřešovaného Případ pohřešovaného Dror Mišani

Kniha, která vás občas štve, ale nutí vás k četbě, dokud nejste na konci. Je velmi dobře a čtivě napsaná. Co vás možná bude prudit, jsou postavy. Vyšetřovatel působí jako úplně neschopný, jeden ze svědků - učitel - jako úplný blázen... Celkově jde ale o moc zajímavou knihu, i když jako detektivka asi nesedne úplně každému čtenáři detektivek. 80%, 10.5.2018.

10.05.2018 4 z 5

Tamtamy času: Nová Guinea – svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje Tamtamy času: Nová Guinea – svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje Jiří Hanzelka

Moje kniha je čtvrtý dotisk prvního vydání, 2017, vázaná s přebalem a bez doplňků, koupená jen v igelitovém ochranném obalu. To jí ovšem nic neubírá na kvalitě. Absolutně bez chyb, kvalitní zpracování, to je jen bonusem k výbornému obsahu textů a fotografií. Obsah není nijak jednotný, je to sbírka a kompilát od různých autorů, kde převládají texty Švaříčka. Ten píše především o vlastních výpravách, které dokáže líčit velmi živě a bezprostředně, jako by příběhy sepisoval rovnou na cestě. Ukazuje Guineu bez přikrášlování, takže mnoho případných zájemců může silně odradit od výprav, které jsou někdy opravdu drsné a jde skutečně o životy. Příspěvky ostatních autorů jsou staršího data, ale stále mají své místo a knihu tak zajímavě rozšiřují a obohacují.
Celkově se jedná o výbornou knihu po všech stránkách a není jí prakticky co vytknout. 100%, 7.5.2018.

08.05.2018 5 z 5

Černý chléb Černý chléb Georges-Emmanuel Clancier

Rozsáhlý, čtyřdílný román, se moc pěkně čte. Nenásilnou formou příběh autorovy babičky přibližuje Francii především z pohledu chudých vrstev v období 1876 až do období krátce po druhé světové válce. Kniha ani chvíli nenudí a závěr, kdy hrdinka rekapituluje svůj život, je silný a trochu i smutný. Váhal jsem mezi 4-5* a nakonec dám 90% a 5*, protože román si to zaslouží. 1.5.2018.

01.05.2018 5 z 5

Vlastenec Vlastenec Pearl S. Buck

Román přináší mnoho zajímavého o Číně a Japonsku v letech 1926-1938. Autorka sama v Číně mnoho let žila a tak její pohled je hodně reálný i realistický. I když první část byla zpočátku hodně levicová, což mi nesedí, v kontrastu s tím autorka předkládá čtenáři informace, které staví idealistické bojovníky za svobodu do jiného světla. Nejdelší prostřední část ukazuje Japonsko se vším, co k němu patří (dokonale vycvičené manželky, ale vlastně celý nárok, který je věrný císaři). Závěr opět vrací děj do Číny, kde již vládne Čankajšek svou autoritou. Komunističtí bojovníci na severu děj doplňují.
Přestože autorka se dopouští zjednodušování a nepřesností, román z tohoto důvodu nelze odsuzovat. Naopak jsem přesvědčen, že i dnes je stále aktuální a divím se, že od roku 1945 znovu u nás nevyšel. Je čtivý, zajímavý, občas i napínavý, přináší pohled na Čínu očima chudého Číňana a očima bohatých Číňanů a z druhé strany Japonců. 90% a 5*, 1.4.2018.

01.04.2018 5 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Ze začátku jsem si myslel, že téma jsem si zvolil špatně, jelikož tato tématika mě prostě moc nebere. Ukázalo se však, že chybu jsem neudělal. Čtenář totiž pozná zajímavou a krutou historii zavádění křesťanství v Japonsku. Autor téměř dokumentárně, věcně popisuje události dle historických skutečností. Právě ta věcnost spolu s krutým obsahem a čtivostí může čtenáře zaujmout, tak jako mě. 70% a 4*, 30.3.2018.

30.03.2018 4 z 5

Polární vášeň Polární vášeň Farley Mowat

Dobrodružné, napínavé čtení, neuvěřitelné příběhy, co lidi dokážou vykonat a vydržet (o hladu, ve strašné zimě...). Některé části jsem četl se zatajeným dechem. Pro milovníky skutečných příběhů na hranici přežití (a někdy za ní) . 100%, 24.3.2018.

25.03.2018 5 z 5

Slavné vily Jihomoravského kraje Slavné vily Jihomoravského kraje Jan Sedlák

Krátké příběhy 50 vil si mě podmanily, dá se říct, že jsem je hltal a byl jimi okouzlen. Jako architektonický laik v mnoha případech teprve nyní dokáži ocenit a pochopit někdy na první pohled obyčejný, skoro nevzhledný dům. U těch prvorepublikových je navíc velmi zajímavé pozadí - kdo si nechal dům stavět (většinou židovští boháči) a jaký byl pak osud těchto staveb (zestátnění, mnohdy necitlivá přestavba...) i jejich majitelů. Mnohdy bych chtěl znát víc, občas bych rád více fotografií, ale to už by se jednalo o jinou knihu. Tato je i tak malý klenot. To podtrhuje i kvalitní provedení s pevnou vazbou, křídovým papírem a minimem tiskových chyb. 90% a 5*, 17.3.2018.

17.03.2018 5 z 5