mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Záhada Španělského mysu Záhada Španělského mysu Ellery Queen

Klasická detektivka připomínající trochu styl např. Agathy Christie - vše detailně propracované až překombinované, až do konce není nic moc jasné, závěrečné shrnutí nakonec odhalí tu překombinovanost, čtenáře to často může zklamat. Kniha se čte výborně, je to prostě taková oddechová detektivka. Děj je velmi přehledný, stejně tak i postav je akorát, čtenář lehce vše sleduje a neztrácí se. S realitou to samozřejmě mnoho společného nemá, jak už to bývá, je to taková pohádka pro dospělé. 75%, 12. 1. 2019.

12.01.2019 4 z 5

Velké himalájské dobrodružství Velké himalájské dobrodružství Maurice Herzog

Kniha přináší jednak obecné informace o Himálaji a jejím dobývání, jednak konkrétní příběhy vybraných výprav k nejvyšším vrcholům. Při některých líčeních mezních situací čtenář ani nedýchá. Pro milovníky extrémních výkonů je to výtečná "potrava".
Mám menší výhrady ke zpracování knihy - občas jsou zde typografické chyby, někdy ovšem závažnějšího charakteru (z tábora VI je tábor IV, nesedí letopočet aj.). Kniha je doplněna spoustou pěkných fotografií, jejich popisky jsou ale trochu matoucí.
Celkově se jedná o výborné čtení, které se sem tam čte trochu hůř, když jde o faktografický popis, ale jindy se čte jedním dechem. 85%, 6. 1. 2019.

06.01.2019 4 z 5

Moderní komedie Moderní komedie John Galsworthy

Nemohu říct, že by Moderní komedie byla slabší než Sága rodu Forsytů, jak se někde píše. Je prostě trochu jiná, a to z několika důvodů. Sága byla psána v širším časovém úseku 1906-1921 a taky měla širší časový záběr z minulosti cca 1880 do současnosti 1921. Moderní komedie byla psána v letech 1924-1928 a její dějový záběr navazuje asi od roku 1921 jen do roku 1926. Trochu tam chybí ta "stará dobrá" Anglie, má ale zase jiný záběr (politika, problémy chudých vrstev...). Obě trilogie mají podobnou kvalitu - pro mě v tom smyslu, že jsou zajímavé, poutavé a čtivé části, ale i části popisnější a nudnější. Zajímavé je, že Galsworthy dokázal podat Anglii své doby jaksi nadčasově, je to pořád zajímavé čtení, kterému čas nic neubral. Působí na mě tak, jakoby dílo bylo napsáno v současnosti. 75%, 2. 1. 2019.

03.01.2019 4 z 5

Zhasínáme v říši divů Zhasínáme v říši divů DBC Pierre (p)

Začátek dost hrozný, takový zmatek, málem jsem knihu odložil. Naštěstí se později děj ustaluje na normálnějším stylu a díky neotřelému, poutavému jazyku drží čtenáře téměř připoutaného u knihy. Bohužel obsah je někdy dost drsný, pro mě až nechutný, není to moje oblíbená káva. Závěr je pak sice rychle gradující, ale vlastně nedokončený, a to ani v otevřeném smyslu, aby si čtenář domyslel. Je to rozporuplná kniha, která může někoho unést naprosto, někoho částečně a někomu nesedne vůbec. Jsem v té druhé skupině a tak to je za 65%, 27. 12. 2018.

27.12.2018 3 z 5

Slovo má spravedlnost Slovo má spravedlnost * antologie

Celkem dobrý výběr od světových i našich velkých autorů (nejen) detektivek. Většina jich přesahuje průměr, vesměs se čtou pěkně, nechybí humor i nadhled, zkrátka dobré počteníčko. 75%, 25. 12. 2018.

25.12.2018 4 z 5

Červená královna Červená královna Matt Ridley

Chvály na knihu zde již bylo napsáno hodně, proto přidám mých pár poznámek naopak kritických. Ridley občas pokládá otázky, aby na ně pak odpovídal, ale už samotné otázky jsou často zbytečné a účelové. Autor manipuluje, uvádí příklady, které se mu hodí, ale existuje zrovna tolik příkladů, které dokazují pravý opak. Především v první části je spousta útržkovitých informací, které ilustrují téma, ale samy o sobě jsou často nedostatečné k pochopení. Ridley dost často spekuluje.
Tím jsem chtěl jen naznačit, že kniha má své mouchy. Taky jsem se jednu chvíli začal trochu ztrácet (opět v první části, na to autor upozorňuje v úvodu, že první třetina je složitější). Závěr nepřináší žádné "vyvrcholení", tedy jakýsi výsledek, sumarizaci, zhodnocení. Mám tak pocit, že jsem se dočetl mnoho zajímavých věcí, ale jaksi mi uniká, co z toho. OK, to trochu přeháním, protože hodně zajímavých myšlenek zde je, a taky dost odvážných. V závěru se autor kaje: "Dobrá polovina myšlenek v této knize může být mylná." Tím v mnohém ospravedlňuje mou výše uvedenou kritiku.
Ridley je odvážný a nebojí se přijít s názory, které se mnohým nebudou líbit. To ostatně předvídá: "Nepochybuji, že politizace zde shromážděných názorů a úzce partikulární zájmy, které se proti ní (tj. knize) ozvou, napáchají stejné škody jako v případě všech dosavadních pokusů porozumět přirozenosti člověka."
Celkově zajímavé, ale hůř stravitelné čtení. Autor sice dokáže psát odborně pro laiky, přesto to není čtení na dovolenou. 65%, 23. 12. 2018.

23.12.2018 3 z 5

Nebezpečné zákruty Nebezpečné zákruty Peter Cheyney

Taková klasika drsné školy se soukromým detektivem, který si své informace schovává před policií, má rád tvrdý alkohol, hezké ženy, kouří jednu cigaretu za druhou a vůbec... Psáno velmi čtivě, děj není nijak komplikovaný a dobře se sleduje. Prostě oddechovka. 70% a 4*, 20. 12. 2018.

20.12.2018 4 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Román se nečte úplně snadno, chvíli mi trvalo, než jsem se do něho "dostal". Některé části jsou trochu hůře stravitelné, ale cca od poloviny už jsem byl vtáhnut.
Děj je rozhodně zajímavý, chvílemi i poutavý, ale v knize nejde ani tak o poutavost jako spíš o přenesení historických faktů do literární podoby. To ostatně odhaluje velmi dobrý doslov, který napsal překladatel románu. Celkově asi 75%, 18. 12. 2018.

18.12.2018 4 z 5

Austrálie – Země kontrastů: Za fascinující přírodou Rudého kontinentu Austrálie – Země kontrastů: Za fascinující přírodou Rudého kontinentu Leoš Šimánek

Sice ne až tak dobrodružné, jako dřívější Šimánkovy knihy, ale stále poutavé a zajímavé. Skoro čtyřměsíční výprava do Austrálie se uskutečnila již několik let před vydáním knihy, ale čas není přesněji specifikován.
Kniha nevybočuje z vysokého autorova standardu, je plná krásných fotografií a celkově velmi kvalitně provedená. V textu tentokrát unikly pozornosti asi 2 chybky. Celkově 80%, 15. 12. 2018.

15.12.2018 4 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Román se čte dobře, i když hlavně v první cca půli knihy jsou dost dlouhé pasáže úvah a filozofování, což trochu nudí, brzdí spád a děj. Z toho též plyne, že kniha je částečně nevyrovnaná, proto jsem z počátku četby nebyl nijak nadšený. Postupně jsem se ale do děje dostával a začínal být tak trochu pohlcen. Příběh je velmi zajímavý a určitě stále aktuální - zjednodušeně jak chudák svou neutuchající pílí a vytrvalostí úspěchu dosáhl. Nejlepší na tom však je, že jde vlastně o spisovatelův životopis a většina děje je skutečný příběh. Mně se líbil i samotný závěr a zakončení, i když odborná kritika se na to dívá jinak.
Vydání z roku 1987 je bohatě ilustrováno a doplněno doslovem Ondřeje Neffa o 40 stranách, který přibližuje nejen život Londona a pozadí vzniku románu, ale i velmi podrobný popis života v Kalifornii druhé poloviny 19. století.
Celkově 80%, 14.12.2018.

14.12.2018 4 z 5

Černé jezero Černé jezero Hella S. Haasse

První polovinou této krátké novely jsem se trochu prokousával, než jsem se skutečně začetl a další část už mi přišla poutavější a čtivější. Styl psaní je prosté vyprávění příběhu - působí trochu odtažitě. Celkově se kniha dostává u mě při 70% na 4*. Za zmínku stojí obsáhlý doslov překladatelky. 2. 12. 2018.

02.12.2018 4 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Po první kapitole jsem se zhrozil, kolik postav zde vystupuje a měl obavy, že v tom budu mít guláš. To se naštěstí nepotvrdilo. Autor se soustředí jen na pár klíčových hrdinů a hrdinek, takže děj je poměrně jednoduchý. Kniha se čte až na některé popisné části dobře. Dovedu si představit, že u britské čtenářské obce měl román úspěch, jelikož nastavuje zrcadlo jejich společnosti. To je českému čtenáři trošku vzdálenější, přesto i našinec se dokáže snadno přenést do minulosti a do Británie a děj si vychutnávat. Je zajímavé, jak rozsáhlý román je, i když vlastně dějově se tam toho odehrává hodně málo a přesto nenudí. Nejvíc se mi ovšem asi líbila první část se starým Jolyonem, kterého jsem si oblíbil. 70% a 4*, 20.11.2018.

24.11.2018 4 z 5

Výpravy Ra Výpravy Ra Thor Heyerdahl

Kombinace velkého dobrodružství, objevů, vědy a dobré literatury - to je tato výborná kniha. Heyerdahl si nehraje na žádného mistra, naopak velmi lidsky a čtivě přináší až neuvěřitelné dobrodružství čtenářům. Kniha obsahuje dost fotografií z cesty, škoda jen, že jich není víc z druhé výpravy.
Co mě dost překvapilo, že už v roce 1969 se autor často zmiňuje o znečištění oceánu, především ropou, ale i plasty a varuje lidstvo. Je vidět, že jsme se vůbec nepoučili!
90% a 5*, 3.11.2018

03.11.2018 5 z 5

Střední Amerika Střední Amerika Carolyn McCarthy

Výhodou českého vydání na rozdíl od anglického je to, že je česky, nevýhodou, že obvykle není tak aktuální. Tento hodně tlustý průvodce kombinuje několik zemí, což je výhodné pro získání celkovějšího přehledu, ale na druhou stranu je více povrchní, chybí větší detaily. Průvodce Lonely Planet (LP) v tištěné podobě mají i v dnešní internetové době stále svůj smysl. LP dříve doplňoval své průvodce krásnými fotkami na křídovém papíře, to už dnes bohužel neplatí.
Český překlad není bez výtek, rozhodně mohl být lepší. 70% a 4*, 28.10.2018.

28.10.2018 4 z 5

Psí hvězdy Psí hvězdy Peter Heller

První třetinu jsem si říkal, že námět je jako přes kopírák snad stovek obdobných, že se tam nic neděje a že autor se do psaní románu ani neměl pouštět. Pak se ale ukázalo, že mě styl tak nějak dostal. Kniha se čte velmi dobře, jsou okamžiky, kdy téměř jedním dechem. Výsledek je tedy nakonec víc než jen dobrý. Jediné, co mi snad trochu vadí, je z mého pohledu trochu neuvěřitelnost nastalého stavu (nechci být moc konkrétní, abych neprozrazoval děj, jde o ten způsob přežití a obrany). 85%, 21.10.2018.

21.10.2018 4 z 5

Tisíc a půl dobrodružství Tisíc a půl dobrodružství Richard Halliburton

Halliburton musí chytit za srdce každého romantika, každého dobrodruha, každého cestovatele. Píše totiž spontánně, s lehkým humorem a mírným přeháněním, prostě a jednoduše, poutavě, zajímavě. Jeho příběhy dnes již skoro po 100 letech pořád neztrácejí nic ze své působivosti. I nyní nám dávají nahlédnout do kouzelných míst po celém světě a mnohdy se za tu dobu ani moc nezměnilo. Často je jeho vyprávění historickým svědectvím, jak to tenkrát na těchto místech vypadalo, jak se žilo. 85%, 18.10.2018.

18.10.2018 4 z 5

Buď už, prosím tě, zticha Buď už, prosím tě, zticha Raymond Carver

Carver je velmi dobrý povídkář, který píše přímo o životě, ze života. Tato jeho prvotina není ještě tak vybroušená, jako pozdější sbírky, ale rozhodně není slabá. Četbu je třeba přiměřeně dávkovat, vychutnávat, nikam nespěchat. 80%, 10.9.2018.

10.09.2018 4 z 5

Možné násilí Možné násilí Dror Mišani

Prvotina Případ pohřešovaného se mi líbila, tak jsem neváhal ani s touto knihou a udělal dobře, protože se mi zdá ještě lepší. Je to druh detektivky, kterou se vám nechce odložit, dokud ji nepřečtete, i když nevyvolává nějaké zvláštní napětí. Jednoduše se dobře čte, je víc realistická než smyšlená, je to takové opravdové, uvěřitelné, skutečné. Hlavní hrdina není žádný neomylný borec, naopak často působí nejistě, až si říkám, jestli je fakt na správném místě. A není to jen detektivka, je to i život. 80%, 6.9.2018.

06.09.2018 4 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Krakauer je sám dobrodruh, jeho kniha Peklo blízko nebe je skvělá. V Útěku do divočiny se mu podařilo z mála dostat hodně, také zásluhou svých zkušeností, které zde také zmiňuje a patří v knize mezi ty nejzajímavější části.
Kdo se dokáže do hrdiny Chrise vcítit, kdo je podobné nátury, podobného založení, tomu se příběh i celá kniha prostě musí víc než líbit. Kdo je ovšem jiného založení, může být zklamán a chápat Chrise jako blázna, nezodpovědného snílka apod. Já patřím mezi první skupinu a dávám 80%. 26.8.2018.

26.08.2018 4 z 5

Pět řeckých novel Pět řeckých novel Vasilis Vasilikos

Trochu na mě působí, že Řecko nemá (dobré) spisovatele a výběr zde se zdá jako z nouze cnost. Pouze jedna novela mě zaujala víc, než průměrně. Celkově 3*, 18.8.2018.

18.08.2018 3 z 5