metrolog Online metrolog komentáře u knih

Záhada údolí králů Záhada údolí králů Cay Rademacher

Nemyslím si, že ti, kteří mají rádi tento druh literatury budou zklamáni. A i když je jistě nepoměrně složitější srozumitelně vykreslit život ve starém Egyptě, například oproti Vondruškovým středověkým detektivkám, autorovi se to myslím povedlo. Já tedy zklamán nebyl a proto plný počet hvězdiček.

09.06.2017 5 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

michaela.ne - Často čtou komentáře lidé, kteří teprve chtějí knihu číst, a vytvořit si na ní jakýsi názor. Rozhodně ale nestojí o to, aby se zde dozvěděli kdo je vrahem atd. To snad v recenzi, možná. Jinak gratuluji, že jste se pochlubila, jak jste to prokoukla, ale ...

12.04.2017 5 z 5

Blanický rytíř Blanický rytíř Jan Cimický

Hodnotím raději s menším odstupem po dočtení, abych nebyl bezprostředně četbou ovlivněn. Kdo bude čekat klasickou detektivku, bude asi zklamán. Kdo bude čekat dobrodružnou mysteriózní četbu ve stylu Indiana Jonese, bude také zklamán, ač ten výborný námět k tomu přímo vybízí. Takže ve skutečnosti se jedná o psychologický román, ovšem nikoli špatný. Dobře se čte, leccos se dozvíte a v závěru i trochu humoru i mystiky užijete. A po tom menším časovém odstupu si najednou uvědomíte, že to vlastně není vůbec špatná kniha. A jelikož mám p. Cimického a jeho knihy rád, dávám 4 hvězdy.

20.03.2017 4 z 5

Dům u kanálu Dům u kanálu Agatha Christie

Velice příjemné čtení. Je to zase něco jiného než Poirot a sl. Marplová. To jenom dokazuje neuvěřitelný potenciál autorky. Ale pozor, i když je to pohodové čtení, je to také čistokrevná detektivka. A skvělá. Jen k uváděným komentářům, že filmové zpracování je se sl. Marplovou, doplňuji, že byl natočen také výborný francouzský film, který existuje i v českém znění, bez sl. Marplové, a drží se víceméně pevně předlohy. Pro toho, kdo by měl zájem se o filmu dozvědět více, uvádím odkaz na filmovou databázi: http://www.csfd.cz/film/218764-skubani-v-palci/prehled/

25.11.2016 5 z 5

Furioso Furioso Carin Bartosch Edström

Nějak mne nenadchla a ani jsem ji nedočetl. Snad někdy příště, teď asi nejsem na podobný typ "detektivky" správně naladěný a vyzrálý.

04.07.2016 odpad!

Sedm divů Sedm divů Ben Mezrich

Myslím, že kdo začal tuto knihu číst s tím, že ví do jakého druhu literatury se pustil, nebude zklamán. Asi bych mohl polemizovat s anoncí "Napínavá detektivka", nebýt tam na začátku jedna vražda, s detektivkou jako takovou, tedy vyšetřováním zločinu, to moc společného nemělo. Řekněme spíš, že se jedná o napínavý thriller kombinující reálná historická fakta a místa s autorovou fantazií. Děj je svižný, kniha se opravdu dobře čte, žádné zbytečné vycpávky. Sem tam se čtenář dozví i něco z historie a možná že pak koukne do Wikipedie či jinam pro další podrobnosti, což je jistě chvályhodné. Takže, kniha se mi líbila a mohu ji všem milovníkům této dobrodružné literatury jen doporučit. Dávám 5 hvězdiček.

27.07.2015 5 z 5

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Pro zajímavost hezký Článek o Zlenickém hradu http://www.archeologienadosah.cz/vylety/archeologie-na-zlenicich-hrade

15.09.2014

Faraonova pomsta Faraonova pomsta Elizabeth Peters (p)

Velmi hezké lehké dovolenkové čtení, zasazené do exotického prostředí Údolí králů. Proto dávám 4 hvězdičky.

19.07.2014 4 z 5

Záhada sarkofágu Záhada sarkofágu Elizabeth Peters (p)

Taktéž moje první knížka od této autorky a taktéž se mi líbila. Čtivá a oddechová (v tom nejlepším smyslu), kterou bych se nebál zařadit i do kategorii dětských dobrodružných knížek. Snad jenom malá poznámka, proč jsem ohodnotil pouze 4 hvězdičkami. Místy, ale nebylo jich zase až tolik, se mi to to zdá zdlouhavé a děj nepokračuje až tak rychle kupředu. Kdyby tato rozvláčnost byla na úkor popisu památek, či života ve starém Egyptě, vůbec by mi to nevadilo, mám egyptologii rád, ale je to ve formě vycpávkových "vatových" rozhovorů, úvah, a nebo popisu méně zajímavých událostí. V každém případě knihu doporučuji i proto, že to není vůbec špatná detektivka.

09.04.2014 4 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

Na přečtení této knihy měla u mě lví podíl výborná rozhlasová hra na motivy Kocomoura a dalších Sakiho povídek. Miluji tento humor ve stylu Clovise a dalších. Možná, ale že tolik povídek najednou je až moc a tak se mi některé nezdály zase až tak skvělé, zvláště k závěru knihy( proto jen čtyři hvězdičky). Ostatní jsou ale skvělé a všem, kdo tento druh humoru má rád knihu vřele doporučuji.

18.03.2014 4 z 5

Kriminálník Kriminálník Kurt Vonnegut Jr.

Autor je jedním z mých nejoblíbenějších. Jeho kouzlo, a tedy i této knihy, je ve stavění příběhu pomocí množství vcelku reálných situací, ze kterých vznikne totálně absurdní příběh. Jestliže v anonci se píše, že je to vtipná a satirická kritika amerického kapitalizmu, berte tento slogan minulého režimu s velkou rezervou. Je to spíše příběh o tom, jak si život dokáže pohrávat s každým z nás a stavět nás často do paradoxních situací. To, že se děj odehrává zrovna v Americe, je v podstatě jedno, mohl by se klidně odehrát i u nás nebo v Rusku. A ten humor je právě v těch paradoxních příbězích, a to nejen hlavního hrdiny. Tak tedy za břicha se popadat nebudete, ale doufám že jako já si při čtení často řeknete, že život je jedno velké divadlo a my jsme v něm pouze špatně placení herci. Takže, nenechte se odradit popisem knihy a kdo má rád příběhy ve stylu Forresta Gumpa a Stoletého staříka, který vyskočil oknem, myslím, že zklamaný nebude. Dávám plný počet hvězd.

03.03.2014 5 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Dobře napsaná kniha. Co bych asi trochu vytkl, je poměrně zdlouhavé líčení úniku podzemím muzea. Ale stále únosnější a akčnější, než je to filmu, kde to zabírá snad jeho celou polovinu. Příjemný závěr, z něhož jde vytušit, že ještě nebylo řečeno vše a bude následovat pokračování. Jinak k tomu filmu podle této knihy. Někdo už zde psal, že je slabší, než kniha. No, podle mého názoru je přímo hrozný. Shrnuto, kniha se mi s velmi drobnými nedostatky (myslím, že tam skřípe občas i něco v překladu), moc líbí. Proto dávám 4 hvězdičky.

04.01.2014 4 z 5

Zelený Lučištník Zelený Lučištník Edgar Wallace

I po 80 letech velice čtivá klasická akční detektivka. Je zde vše co má pro daný žánr být - starý zámek, tajné místnosti a chodby, tajemný přízrak, padouši větší i menší, hrdinové a neohrožená krásná mladá dívka, do které se samozřejmě hlavní hrdina zamiluje. Děj má spád, jediné co bych mu vytkl, jsou někdy vcelku zdlouhavá líčení (například zatápění sklepa vodou), která snad měla čtenáře stupňovaně napínat, ale v dnešní době jsou, tedy alespoň pro mne, vcelku nudné. Je vůbec zajímavé srovnat tehdejší detektivní tvorbu s tou současnou, například s tzv. severskými detektivkami. V roce 1961 byl podle tohoto románu také v NSR natočen černobílý film, který byl uváděn i v našich kinech. Film jsem po letech znovu shlédl (sice se slovenskými titulky) a musím říci, že film i kniha stojí určitě za shlédnutí či přečtení. Dávám plný počet hvězdiček.

05.12.2013 5 z 5

Pachuť smrti Pachuť smrti P. D. James (p)

Opět velmi kvalitní psychologická detektivka s Adamem Dalglieshem. Vztahy jednotlivých postav jsou poměrně komplikované a commander a jeho tým je musí postupně rozplétat. Ačkoliv se celková situace zdá poměrně absurdní (nepravděpodobná), žádná její část samostatně taková však není. V tom je autorka dobře kovaná a skládá puzzle z jednotlivých vcelku jednoduchých vztahů postav do celkového obrazu, který však už jednoduchý rozhodně není. Ale sám život je někdy takto neuvěřitelně poskládaný a komplikovaný, jen nám to tak nepřipadá, protože máme raději přímočařejší řešení a vztahy. Kniha se mi moc líbila, a proto dávám maximální počet hvězdiček a všem milovníkům kvalitní krimi ji vřele doporučuji.

23.11.2013 5 z 5

Nikdo nemá alibi Nikdo nemá alibi Rudolf Čechura

Trocha nostalgie nikoho nezabije. Mně se to líbí, ale asi to je opravdu spíše pro nás dříve narozené. Kdo čte jen severské krimi, bude zklamán.

05.09.2013 4 z 5

Zkouška neviny Zkouška neviny Agatha Christie

Četl jsem bezprostředně po Deseti malých černoušcích od téže autorky. To byla asi chyba. Zatímco prvně jmenovaná patří k vrcholům detektivní literatury, tato kniha je spíše autorčin průměr. Ale pozor! Mluvím o průměru autorčina díla, který je ale diametrálně výše od průměru i těch velmi dobrých detektivek. Doporučuji všem milovníkům detektivní literatury.

07.08.2013 5 z 5