Merlinit Merlinit komentáře u knih

Viditelný svět Viditelný svět Mark Slouka

Velmi dobrá knížka, zvláštně nenápadným způsobem těžká. Mne osobně se četla dost pomalu (ač jsem jinak rychločtenář) - co chvíli mne něco zastavilo a donutilo k zamyšlení.

29.04.2014 3 z 5

Tajný přítel Tajný přítel Chris Mooney

Slušná detektivka.

21.04.2014 4 z 5

Otřesné dějiny světa Otřesné dějiny světa Terry Deary

Geniální kniha. Nejlepší způsob, jak podat školou povinným dějiny.

17.04.2014 5 z 5

Fámy Fámy Hugo Claus

Kniha je psaná formou velmi krátkých kapitol, které umožňují čtenáři vidět příběh očima jednotlivých zúčastněných a zároveň posouvají děj kupředu. Pro mne rozhodně zajímavé počtení, trochu jakoby příběh vlámského Sekala, jehož je třeba zabít.

17.04.2014 3 z 5

Žena, která se ponořila do srdce světa Žena, která se ponořila do srdce světa Sabina Berman

Krásná kniha. Příběh osvěžujícím způsobem přímočarý a pohled hlavní hrdinky na svět kolem zjednodušený až absurdně, což občas vzbuzuje úsměv, jindy údiv, místy obdiv. Karenin svět má svá pravidla, jen je prostě jednodušší a přirozenější...........Máme co závidět.

13.04.2014 5 z 5

Manželské vraždění Manželské vraždění Éric-Emmanuel Schmitt

Brilantní dialog dvou inteligentních, leč ve svých rolích ne zcela spokojených jedinců, jež jsou shodou okolností manželi.

03.04.2014 3 z 5

V moři jsou krokodýli V moři jsou krokodýli Fabio Geda

Velmi jednoduchým a čtivým způsobem podaná cesta afghánského kluka za důstojným životem. Na začátku své pouti desetiletý Enájat bojuje o pouhé přežití, později už hledá nový domov a uplatnění v životě - ani jedno ani druhé však nenudí, byť je vyprávění velmi přímé a místy trochu neumělé. A poselství knihy? Snad jen tohle: žádné desetileté dítě na světě se nemá bát o svůj život! Dětství je čas zábavy, učení a her s kamarády. Když už se mezi sebou musí mlátit dospělí, tak dobře, když to neumí lépe, ale děti z toho vynechme!

02.04.2014 5 z 5

Turecký gambit Turecký gambit Boris Akunin (p)

Jakmile přivyknete zjednodušenému způsobu , jakým autor příběh předkládá, dovíte se ledacos o způsobu vedení boje v Evropě a Asii v druhé polovině devatenáctého století i o mentaliě zúčastněných národů. A ano, kniha opravdu ani chvilku nenudila.

01.04.2014 4 z 5

Takoví jsme blázni Takoví jsme blázni Taťána Březinová

Krásný příběh starší dámy s nezáviděníhodnými starostmi. Teta Valerie vede pátrání ke kořenům rodu, aby dokázala nalézt vzdálené příbuzné z celého světa, nabídnout jim zázemí a s jejich pomocí zachránit rodinný statek.

31.03.2014 4 z 5

Jen pro pány Jen pro pány Jiří Suchý

Krásná, zábavná a poetická knížka s půvabnými ilustracemi. Po několikerém přečtení věnována jednomu pánovi, neb těm je kniha přednostně určena.

30.03.2014 5 z 5

Královna a já Královna a já Sue Townsend

Co by se stalo, kdyby v Anglii ve volbách vyhrála labouristická strana? Čtenář se společně s královskou rodinou stěhuje do nájemních řadovek v chudinské čtvrti a sleduje její první kroky v novém životě. Nesnází je spousta: topení v domku na mince, nikdo neví, jak to udělat, aby bylo co jíst, nikdo nedokáže obsloužit pračku, princ Charles pokukuje po plnoštíhlé sousedce a navíc ten věčný nedostatek peněz.

30.03.2014 4 z 5

Mraveneček Mraveneček Marek Goliáš

Hezký příběh. Vzdělaný starý pán nacházející na sklonku života v hospicu lásku, přátele svého věku a také náklonnost Jaroslava, chovance ústavu pro mentálně postiženou mládež, jehož zdravý a rozumný postoj k životu nepřestává udivovat jak hlavního hrdinu Matouše, tak i čtenáře.

30.03.2014 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Velmi dobrá kniha o společenské izolovanosti a neschopnosti se z ní vymanit. Osamělost zde není důvodem k politování - jak se čtenář prodírá příběhem, postupně zjišťuje, jak destruktivně působí nejen na hlavní hrdiny, ale i na jejich rodiny a všechny, kdo se jim snaží přiblížit.

29.03.2014 4 z 5

Noc jako stvořená pro nevěru Noc jako stvořená pro nevěru Zdena Frýbová

Mojmík k sežrání, mírná a smířlivá Mariana k uzoufání, Drahulinečka-kuchařinečka ten správný poklad pro strávníka Mojmírova typu - ještě pár měsíců blažené nevědomosti a nebylo třeba rozvodových právníků - Drahulka by svým kuchařským uměním sklátila Mojmouška do nákladné rodinné hrobky sama. :-)

Falešní hráči Falešní hráči Zdena Frýbová

Paní Frýbová napsala i další skvělé knížky, Falešní hráči však vedou. Vztahy pokroucené, konfliktní a debaklové jen málokterý autor dovede předhodit čtenáři s elegancí a humornou nadsázkou.

Dvě dámy v tísni Dvě dámy v tísni Zdena Frýbová

Četla se snadno a rychle, hlubší dojem bohužel nezanechala.

28.03.2014 3 z 5

Ferdův slabikář Ferdův slabikář Ondřej Sekora

Bylo mi pět let, když jsem se na téhle knížce naučila číst a dnes ji prohlížíme s vnoučkem.

Tiché vody Tiché vody Viveca Sten

Detektivka a ne špatná. Trochu melancholická, zdlouhavá a ne všechny příběhy byly dotaženy do konce, což se dá ospravedlnit faktem, že se jedná o sérii.

28.03.2014 3 z 5

Dívčí orchestr Dívčí orchestr Fania Fénelon (p)

Výborná kniha, nejen dobře psaná, ale i s úžasnou výpovědní hodnotou.

27.03.2014 5 z 5

Zoli Zoli Colum McCann

Životní osudy osiřelé cikánské zpěvačky a básnířky Zoli, na jejíž hlavu padla vina za příkoří páchaná státem na jejím lidu a jíž tento lid odsoudil k zatracení. Příběh nesporně zajímavý a syrově poetický, jen škoda, že neudrží tempo.

27.03.2014 3 z 5