Turecký gambit

Turecký gambit https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4028/bmid_turecky-gambit-uDj-4028.jpg 4 41 5

Další pokračování napínavé detektivní série Dobrodružství Erasta Fandorina, volně navazuje na předchozí první příběh Případ Azazel a dále řada pokračuje třetím příběhem Leviatan. Po pár letech a prožité osobní tragédii je z Fandorina, ústředního hrdiny všech deseti knih, mladý gentleman s prošedivělými spánky a jako titulární rada ruské kriminální policie má za úkol odhalit tajemného tureckého špiona, který už stál ruskou armádu mnoho životů a několik neúspěšných válečných akcí. Píše se rok 1877, rusko-turecká válka je v plném proudu a na válečném poli nedaleko bulharského města Plevno se potuluje mladá žena - v přestrojení za muže! A právě v tomto okamžiku se rozvíjí strhující zápletka vedoucí přes násilí, intriky a krev až k politickým špičkám své doby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Турецкий гамбит , 1998

Fuckenbrau
31.01.2021 4 z 5

Turecký Gambit, ač ze série kniha asi nejslavnější, především díky ruskému velkofilmu, mě sedla asi nějmíň. Akunin začíná originálně "přesedat" z vypravěče či pozorovatele, a my sledujeme celou tu zamotanou patálii na pozadí Turecko - Ruské války očima dívky Varji.
A to mě možná moc nesedlo, byla mi trchu nepřijemná. Ale jinak samozřejmě vynikající.

mirabl
14.07.2019 3 z 5

(audiokniha). Příběh pro milovníky a obdivovatele ruského samoděržaví, by zvěděli, jak to tam kolem roku 1878 asi fungovalo. Na můj vkus ale moc diplomatických intrik, a nejen kolem ruského přístupu ke Středozemnímu moři. Mademoiselle Varvara se tam mezi všemi četníky, novináři, špiony a důstojníky jen hloupě motala a pletla jim hlavy. Závěrečná řeč geniálního "detektiva" Erasta Petroviče, tak to se prosím pan Akunin velmi průhledně inspiroval u Agathy Christie.

bondula
14.05.2014 4 z 5

Akuninove Dobrodružstvá Erasta Fandorina by som nazval sériou romantických detektívok. Turecký gambit do tejto línie pekne zapadá. Postavy, vrátane záporáka sú naozaj sympatické, autor nerozoberá žiadne krvavé detaily, vsádza na atmosféru a ducha druhej polovice 19.teho storočia a nesprofanované miesta, kde sa Fandorinove prípady odohrávajú. Veľmi zaujímavým spôsobom popisuje spôsob vedenia vojen v tej dobe, kde už novinári a korešpondenti majú svoje pevné miesto, rovnako, ako vycifrovaní dôstojníci, celá cárska vojenská a policajná mašinéria a prefíkaní špióni.
Nedá mi nepozastaviť sa nad záverečnou rečou chyteného páchateľa. Takto, ako autor trefne a kriticky hodnotí ruské dejiny a neskorší vývoj si to trúfne v podmienkach Ruska urobiť len málokto. Akuninovi sa to podarilo bez toho, aby stratil priazeň svojich ruských čitateľov. Myslím, že takáto nekompromisná, ale opodstatnená kritika je v pomeroch, ktoré tam v dnes vládnu veľmi žiaduca, nič na tom nemení ani fakt, že kritický názor autor vkladá do úst tureckého špióna v ľahkej detektívke.

Merlinit
01.04.2014 4 z 5

Jakmile přivyknete zjednodušenému způsobu , jakým autor příběh předkládá, dovíte se ledacos o způsobu vedení boje v Evropě a Asii v druhé polovině devatenáctého století i o mentaliě zúčastněných národů. A ano, kniha opravdu ani chvilku nenudila.

Skabiez
05.03.2013 3 z 5

Musel jsem dát 3 hvězdičky z čistě subjektivního hlediska. Kniha je krátká, čtivá a má pozitivní nádech. Člověk se v ní dozví i něco málo z historie. Určitě se vyplatí jí přečíst už jen pro orientaci děje v jihovýchodní části Evropy, což v mnoha zprofanovaných knihách určitě nenajdete. Bohužel já jsem spíš milovník více realistických děl, a proto mě jakási naivita tohoto díla donutila dát pouze průměr. Nicméně kniha má skvělý spád a já se u ní vůbec nenudil, takže pro mě je to perfektní odpočinková četba. Pokud někdo váhá, zda jí přečíst, tak za mě určitě jo =)

19. století intriky špionáž historické detektivky špionážní zápletka

Boris Akunin (p)