medvedice3 medvedice3 komentáře u knih

Paměti babičky Kavalírové Paměti babičky Kavalírové Josef Jan Frič

Při čtení těchto pamětí si člověk uvědomí, jak se máme úplně nejlépe, přesto frfňáme. Nikdo nemusí kvůli nutnosti opatřovat živobytí odcházet ze školy po prvním stupni, nemáme hlad, většinou máme práci, kvalitní střechu nad hlavou, máme dostupnou lékařskou péči... přesto nejsme spokojení.

11.03.2018 5 z 5

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

Ač ta kniha vyšla před pětačyřiceti lety, je nanejvýš aktuální! Jak by to autor napsal teď, po těch letech, kdy se naprosto všechno, o čem píše, prohloubilo a znásobilo!

11.03.2018 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Nyní (březen 218) jako desetidílná četba pro celou rodinu na ČRo Dvojka. Těším se na další pokračování.

08.03.2018 5 z 5

Mysliti dějiny Mysliti dějiny Dušan Třeštík

Nejen, že "se musíme vzdát primitivní představy, že dějiny jsou totožné s minulostí", ale musíme zapomenout téměř vše - kromě dat - co jsme se kdysi (na)učili.

04.03.2018 5 z 5

Nesmrtelná túra do Compostely Nesmrtelná túra do Compostely Jean-Christophe Rufin

Skvěle popsaná autorova osmi set kilometrová pouť, skvělé převážně "velkoformátové" - dvoustránkové fotky české poutnice Martiny Rajnochové (2014).

Největší show pod Sluncem Největší show pod Sluncem Richard Dawkins

Čtivé a srozumitelné.

04.03.2018 5 z 5

S leopardem v patách: Zápisky lékaře nomáda S leopardem v patách: Zápisky lékaře nomáda Jean-Christophe Rufin

Autorovy životní příležitosti i rozcestí v dobových kontextech. Vtipně a lehce napsané.

Dáma v modrém hedvábí Dáma v modrém hedvábí Hana Parkánová-Whitton

Do přečtení této knihy jsem nevěděla nic o výtvarném hnutí viktoriánské Anglie Prerafaelitské bratrstvo. Už vím. Obraz Gabriela Rossettiho Dáma v modrém hedvábí je zajímavý.

Moje vítězství nad autismem Moje vítězství nad autismem Tamara Morarová

"V této knize ... popisuje dlouhou a trnitou cestu, kterou absolvovala se svým synem, jenž dnes chodí do normální školy" - kniha o vytrvalosti, naději a nevzdání se, o vypiplávání, cepování a drilu, rodičovské lásce, které autistického syna autorky "dostaly zpátky" V knize je několikrát použit výraz vyléčení z autismu, kéž by to bylo někdy možné.
Naše školství a zdravotnictví rozhodně není ideální, proti francoouzskému téměř ano. Stejné negativní zkušenosti se systémem má i pan Schovanec https://www.databazeknih.cz/knihy/o-kolecko-min-muj-zivot-s-autismem-225893.

Colette z Antverp Colette z Antverp Arnošt Lustig

Pro mne velmi těžká četba, nikoliv slohem, nýbrž obsahem... kiha o naději i jako memento.

04.03.2018 4 z 5

Jak se po anglicku vytratit v Anglii Jak se po anglicku vytratit v Anglii Hana Parkánová-Whitton

Ač kniha rozhodně není o primárně o jídle, ona vůbec není o jídlo, přesto narážky na anglické jídlo jsou téměř v každé kapitole. A kvůli popisovanému nejangličtějšímu jídlu, které bylo autorce naservírováno ve "vyhlášené hospůdce The Child and the Eagle, kde se pravidelně scházívali slavní spisovatelé C. S. Lewis a J. R. R. Tolkien", mi kniha splnila jednu položku v letošní Výzvě. "..."Tak jsme ti vybraly skopovou kotletu ze zeleninou a mátovou omáčku. Angličtější jídlo si sotva dovedeš představit. A tady je dělají skvěle!" (str. 103). "..."Vypadá to skvělě!" V tomto ohledu jsem s ni nemohla souhlasit. Na talíři, byť předehřátém, tuhla v loji masivní skopová kotleta s velkou kostí, které trčela výhrůžně vzhůru, k zčernalým trámům na stropě. Stékala z ní tmavohnědá šťáva." (str. 104). A co jídlo Toad in the Hole? Či moučník Spotted Dick? (str. 107).

25.02.2018 5 z 5

Praha panoramatická Praha panoramatická Josef Sudek

Je někdo, kdo se zabývá fotografií, aby nemiloval Sudka?

22.02.2018 5 z 5

Proč to píšu Proč to píšu Erich Renner

Znám mnohé právě z toho tisku, těšila jsem se zejména na historické článečky... Jako celek však pro mě neskutečné zklamání.

22.02.2018 2 z 5

Spirální stabilizace páteře Spirální stabilizace páteře Richard Smíšek

Skvělá příručka, detailní popisy, cvičební sestavy.

22.02.2018 5 z 5

Severní nábřeží Severní nábřeží František Uher

Pěkně vrstvený děj a zápletky.

22.02.2018 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Příjemné laskavé čtení, ve kterém si každý pro své "já" může najít něco inspirativního.

22.02.2018 4 z 5

Kam běží modrá liška Kam běží modrá liška Andrej Gjurić

Krásné příběhy z krásného kouta Prahy a krásnými ilustracemi.

20.02.2018 5 z 5

Poučná, humorná, laskavá, dobře přeložená.

Příběh lidského těla Příběh lidského těla Daniel E. Lieberman

Velmi podnětné čtení, v podstatě ne příliš optimistické...