mdracek mdracek komentáře u knih

Cesta tří mužů a psa Montmorencyho po Temži plná skvělých a vtipných příhod, které se jim staly cestou, nebo již před ní. Klasický anglický humor, který vždy potěší, doplněný pár historickými daty. Sem tam byla nějaká hluchá místa, ty však vynahradily situace typu "Nahlížení do domácího lékaře".

04.03.2015 5 z 5

Newtonův mozek Newtonův mozek Jakub Arbes

Velice mě překvapila autorova znalost vědeckých objevů i kultury té doby. Arbes se ukázal jako srovnatelný se světovými autory realismu, dokázal navodit kouzelně temnou atmosféru na docela jednoduchém, avšak přesto originálním motivu a skvěle to celé zakončil. Inspirace Edgarem Alanem Poem je zde zřejmá, na kvalitě díla to však nic neubírá a jsem ráda, že jsem objevila autora devatenáctého století na opravdu světové úrovni - v porovnání s věčně chváleným Nerudou je to podle mě mnohonásobně lepší spisovatel.

02.03.2015

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Začátek krásný, těšila jsem se na knihu po shlédnutí traileru na film - kniha je však ve skutečnosti úplně jiná než film. Hodnotím tedy jen knihu.
Po postupném (a možná až příliš zdlouhavém) vystupňování děje až k netrpělivě očekávanému shledání Alexe s Rosie jsem od toho konce čekala nějak víc. Mnohem víc. Překvapila mě ta jednoduchost zakončení...

03.02.2015 3 z 5

Zpočátku to vypadalo na vážně děsivý příběh, doplněný velice originálními fotografiemi. Konec mi přišel už trochu moc fantastický, ale v dobrém slova smyslu - nebyly tam narážky na jiné autory (například Tolkiena), což mají mnozí jiní fantasy autoři často ve zvyku. Celkový dojem knihy na mně ohromně zapůsobil, tudíž se moc těším na přečtení dalšího dílu.

18.01.2015 4 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Moje první kniha přečtená v originále bez znalosti českého překladu - naprosto skvělé! Poirot zase vše brilantně odhalil a inspiroval mně ke čtení dalších jeho případů, což jistě bude zábavná a účinná cesta ke zlepšení úrovně mé angličtiny ;-)

18.01.2015 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Nepřipadalo mi to ani jako druhý díl, spíše dodatek, co se nevešel do první knihy. Opakují se tam stále vtipné situace z 1., ale lehce už ztrácejí na vtipnosti. Přesto se našlo pár výborných okamžiků k zasmání.

10.01.2015 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nádherně napsaný romantický příběh o Willovi a Lou, ve kterém jsem se díky realističnosti textu dokázala skvěle vžít do situace Lou, a uvědomila si, jak musela být Clarková statečná. Já bych její situaci asi tak dobře nezvládla. Všechno bylo krásné a vypadalo to nadějně, až nakonec Willova zarputilost přece jen zvítězila. Nedokážu jeho rozhodnutí odsoudit, jelikož mě napadají argumenty jak proti, tak bohužel i pro....

10.01.2015 5 z 5

Vražda není hra Vražda není hra Alan Bradley

Flavie je opět postavena před situaci, ve které se dovede skvěle orientovat - stane se zločin, který ona samozřejmě díky své znalosti chemie a bystrosti brilantně vyřeší a znovu pomůže inspektoru Hevittovi. Bavilo mě to snad ještě víc než 1. díl, snad se brzy dočkáme překladu dalších Bradleyho knih...

02.01.2015 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Opět geniálně vykreslené myšlenky Johna Greena - on se prostě umí do rolí postav dokonale vcítit a popsat je! Příběh byl zajímavý, ale přišlo mi, že to není dotažené dokonce, takové jakoby useklé...
Situace v knize, vymyšlené do nejmenších podrobností, a skvělé charaktery postav spolu tvořili krásný celek i příběh. Zdálo se mi to horší než bestseller Hvězdy nám nepřály, musím ale přihlédnout k faktu, že to bylo napsané o něco dřív.

21.12.2014 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Asi první kniha od českého autora, u které jsem se smála nahlas. Vtipné situace vyvolané charaktery postav a prostředím zámku Kostka, včetně navážení se do knížete Schwarzenberga s Helenkou Vondráčkovou, tvoří skvělou knihu na předvánoční odlehčení situace a únik od shánění dárků (alespoň v mém případě). Těším se na čtení 2. dílu!

20.12.2014

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Nádherná rozsáhlá báseň o Evženovi a Taťjaně - kdyby Oněgin přemýšlel o budoucnosti, mohli spolu žít šťastně až do smrti. Mohl si za to sám, ale i tak mi ho bylo nakonec líto.

12.11.2014 4 z 5

Nezadaná Nezadaná India Desjardins

Velice vtipný a pěkně nakreslený komiks krásně zachycující některé životní situace single dívky.

12.11.2014 5 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Upřímně, příběh mně vůbec nezaujal a už dlouho jsem nečetla knihu, kde by mně hlavní hrdina odpuzoval svou povahou a chováním tak jako Julián Sorel. Knihu jsem nedočetla, třeba se k ní v budoucnu vrátím...

11.11.2014

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Neuvěřitelně krásný a dojemný pravdivý příběh, který mně dokázal dovést skoro až k slzám a u kterého jsem si přála, aby nikdy neskončil. Přesto, že to Armand neměl lehké, přála bych si, aby pravdu poznal dříve a stihl se včas vrátit. Markéta by si to opravdu zasloužila.

01.11.2014 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Přestože mě od čtení této knihy všichni spíše odrazovali, jsem neskonale vděčná, že jsem si ji přečetla. Tohle naprosto geniální dílo je podle mně snad nejlepší vylíčení myšlenkových pochodů člověka se špatným svědomím! Raskolnikovův svérázný pohled na spáchání zločinu, a hlavně jeho podivínské myšlenky, mně naprosto uchvátily.
A nejkrásnější byl konec románu - epilog dodal tomu skvělému dílu dokonalou tečku, díky které považuji Dostojevského za jednoho z nejskvělejších a hlavně neuvěřitelně bystrých autorů.

27.10.2014 5 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Celkem dost dlouhá povídka zachycující příběh studenta Rastignaca, snažícího se dostat do vyšší společnosti, a otce Goriota, který dobře provdal své dcery, dal jim vše, co mohl, a ony se k němu pak otočily zády.
Zpočátku jsem Evžena neměla ráda, nakonec se ale ukázalo, že jako jediný měl srdce na pravém místě. Chudák otec Goriot, bylo to tak věrohodně napsané, že mi ho bylo vážně líto, hlavně pro tu jeho zaslepenou lásku k dcerám.

22.10.2014 3 z 5

První povídky byly neuvěřitelně čtivé a dobře napsané, ne nadarmo se Poe považuje za zakladatele hororu. Asi tak v druhé části knihy mě to však přestalo bavit - zlomila to povídka "Druhý Šeherezádin příběh" - a zvládla jsem už jen asi 3 další, celé jsem to prostě nedočetla.
Ale zpět k těm úžasným, nejlepší nápad byl "Vražda v ulici Morgue", to mně naprosto ohromilo! A konečně "Jáma a kyvadlo" dělá svým jménem knize rozhodně čest....

17.10.2014 4 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tak z tohoto díla mám poněkud rozporuplné dojmy. V první části, kde Čičikov jezdí po statcích a skupuje duše ve velkém je velmi přesně popsán rozdíl mezi různými typy statkářů i autorův pohled na tehdejší ruskou společnost. Gogol také hodně komunikuje s čtenářem. Druhá část se mi kvůli chybějícím částem díla zdála taková roztrhaná a samozřejmě neukončená - 2. dílu už jsme se nedočkali.
Celkově se toto dílo z dnešního pohledu hodnotí těžce, ale musím uznat, že Gogol dokázal opravdu věrně vystihnout strukturu úřadů těch dob a reakci ruské společnosti na muže, kterého všichni chválí a podlézají mu, jen proto aby ho vzápětí, po zjištění nových informací, vyvrhli ze společnosti a začali pomlouvat.

29.09.2014 3 z 5

Pro mně stejně skvělá knížka jako Stařík, možná i trochu lepší. Autor opět velice vtipně popisuje historické události, tentokrát od 60. let. Zajímavé je i místo děje - mnoho současných knih se asi neodehrává v Jihoafrické republice. Podivuhodná série náhod a štěstí by se dala uvěřit až do okamžiku, kdy na scénu vstoupil švédský král s premiérem....

20.09.2014 5 z 5

Kytice z pověstí národních Kytice z pověstí národních Karel Jaromír Erben

Můj velmi sečtělý dědeček mě asi v mých 5 letech naučil Zlatý kolovrat, a já ho pak nadšeně recitovala ve školce na besídce.... Zpětně si uvědomuji, že to možná pro ostatní rodiče (i děti) musel být docela šok...
Já jsem se k přečtení celé Kytice donutila až teď, a musím říct, že to je bezesporu úžasné dílo! Většina básní sice začíná až možná idylicky, a na konci se to vždycky tak zkazí, ale to vůbec nevadí, vždyť v tom je právě ta genialita a krása.

14.09.2014 5 z 5