Newtonův mozek

Newtonův mozek

Kamarád hlavního hrdiny jde do války a je zabit. Hlavní hrdina má potom sen, že kamarád dostal Newtonův mozek, sestrojil stroj času a spolu s ním podnikl cestu do minulosti. Zjistil, že dějiny lidstva jsou dějinami válek. Protiválečné dílo.

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/626/newtonuv-mozek.jpg 3.4206
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Ottovo nakladatelství - J. Otto

Adelajda_4

Pro mě průměrná kniha, Arbes dle mého uměl i lepší.

Richisa

Na rozdíl od Sv. Xaveria mě tento příběh až tak nezaujal.

paulinne_b
01.08.2016

Svatý Xaverius mě bavil, proto jsem asi od Newtonova mozku čekala víc. Místy dobře čtivé, jinak mě děj ale příliš nezaujal.

myreadingplace
10.05.2016

Když už mě povinná četba přivedla k Svatému Xaveriovi, rozhodla jsem se přečíst i Newtonův mozek. Na konci jsem konečně v praxi pochopila v čem romaneta spočívají a myslím, že do budoucna je vyhledávat nebudu. Přesto mě však Newtonův mozek bavil víc než Xaverius a musím uznat i nadčasovost. A jakožto studentka gymnázia se mi hodně líbilo závěrečné putování skrz všechny války a boje. Doslova dějiny lidstva v kostce (nebo spíše trojúhelníku).

holkadonepohody
28.02.2016

Kniha ve všech ohledech předběhla svou dobu svým tématem, otázkami s ním spojeným atd. Oproti tomu závěr není příliš nápaditý a dalo by se říci, že až trochu zbabělý.

anah.avonilez
16.02.2016

Pro mě největší překvapení z povinné četby. Na hodně stránkách mě spisovatel donutil zastavit se a přemýšlet. Doporučuji přečíst, a udělat si vlastní názor na první vydané romaneto.

anthraxCZ
01.04.2015

Stylisticky mistrně napsané romaneto. Klasika Jakuba Arbese, v níž se zcela jasně odráží vliv Edgara Allana Poea. Zatímco Poe je čistě anglosaskou záležitostí, Arbes čistě českou. Navíc se mi zdá, že právě Praha v pozadí jakoby příběhu dodávala ještě zajímavější, ponurnější atmosféru. Nádherně vystavěný a vystupňovaný příběh s racionálně se tvářícím, leč iracionálním závěrem, kvůli kterému si budete klást otázky o věrohodnosti konce. Není přece jen závěr další z mystifikací Arbesových?

mdracek
02.03.2015

Velice mě překvapila autorova znalost vědeckých objevů i kultury té doby. Arbes se ukázal jako srovnatelný se světovými autory realismu, dokázal navodit kouzelně temnou atmosféru na docela jednoduchém, avšak přesto originálním motivu a skvěle to celé zakončil. Inspirace Edgarem Alanem Poem je zde zřejmá, na kvalitě díla to však nic neubírá a jsem ráda, že jsem objevila autora devatenáctého století na opravdu světové úrovni - v porovnání s věčně chváleným Nerudou je to podle mě mnohonásobně lepší spisovatel.

justine
28.02.2015

Příběh dvou studentů, z nichž jeden je zabit ve válce a ten druhý se zamýšlí nad ne/smyslem veškerých bojů a jejich obětí dob minulých. To vše ve světě, který hlásá, že se "...řídí zásadou lásky a lidskosti." Vypravěč je svými zjištěními doveden na pokraj šílenství, kam tato kniha přivedla i mě a proto doporučuji.

herotabe53
23.02.2015

10x lepší než Svatý Xaverius, ale každý na to má samozřejmě jiný názor. Je to kniha, která mě donutila přemýšlet o tom, že si přečtu další autorova díla.:)

Terusta
24.10.2014

Mám moc ráda tajemno a tudíž mě tato kniha, i když přidělena jako povinná četba, dost zaujala a nakonec ve mě zanechala docela dobrý dojem. Možná se nečte úplně nejlépe, ale ve finále je to docela pěkný tajuplný příběh.

Sklenička
08.08.2014

Finduilas, lepší spoiler jsme si nemohli přát...

alexpo
07.04.2014

Proč je to 94. nejhorší kniha? Proč to není nějaký ten Božský bastard? Vždyť toto romaneto je napsané tak nádherným stylem, je tajemné, filozofické, symbolické. Je fakt, že je složité, některé pasáže jsem si musela číst víckrát, ale ta výpovědní hodnota je veliká.

whiterose
15.02.2014

Vyjmenovávání těch válek mě taky nebavilo, to jsem jen rychle přeletěla očima, ale jinak je to poutavá kniha. :)

Lady Dracula
19.06.2013

Jeden z mých referátů,který mě zaujal názvem,takže jsem se rozhodla jej přečíst. To, jakým způsobem si Arbes pohrává s textem, je úžasné. Nenechá vás ani chvilku vydechnout. Také o překvapivé zvraty není nouze. Na tuhle knížku jsem navíc měla stejný názor, jako moje učitelka a to ten, že ta kniha je velmi poutavá, ale všichni, kdo mají rádi tajemno, by si ji měli přečíst..

Klaudiana
02.01.2013

Stejně jako ostatní Arbesova romaneta můžu hodnotit jen kladně, fantastický příběh s atmosférou jako od E. A. Poea.

raisen
13.02.2012

Newtonův mozek jsem měla číst jako povinnou četbu do školy (tu mám mimochodem ráda) a musím říct, že mám na ni příjemné vzpomínky. A naopak jsem seznam vyjmenovaných válek a bitev hltala jedním dechem.

Breburda
25.05.2011

Přečetla jsem pouze Newtonův Mozek a až na to, že jsem několik pasáží, ve kterých autor, vyjmenovává díla, autory, války apod., přeskočila - zajímavé čtení. Ale asi stačilo.