Dáma s kaméliemi

Román o velké lásce a oběti slavné pařížské kurtizány; v zdramatizované podobě se stal jedním z nejdojímavějších divadelních zážitků v 19. století.
Slovník světových literárních děl (1988, Odeon)

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/57179/dama-s-kameliemi-Yt2-57179.jpg 4.3843
Vydáno:, Odeon

La Dame aux camélias (1848)

Kniha Dáma s kaméliemi

Hanka_Bohmova

Pro mě to prostě bylo "zuviel". Exaltované je asi to správné slovo. Četla jsem překlad z r. 1924, ale nevím nevím, jestli byl problém v něm (kromě frustrace z chybějících čárek za vloženými vedlejšími větami).

Podstata je samozřejmě krásná a není těžské aktualizovat si ji pro dnešek. Neudržitelnost štěstí ve společnosti, pro niž dojem je vše a vše je dojem. Přesný popis nezralé lásky, která se považuje za úžasnou a nadzemskou, a přitom je bez sebereflexe a sebeovládání vláčena okamžitými emocemi. ("V tomto okamžiku jsem pochopil, jakou bolest jí způsobuji svým smíchem a pět minut jsem ji miloval takovým způsobem, jakým ještě nikdo ženu nemiloval." - "Nikdy se mi nezdál život tak krásným a účelným. Byl jsem schopen vykonati nejlepší skutky." - "Dopis jsem nemohl ukončiti bez urážlivého výsměchu. Dokazuje to, že jsem ještě Markétu miloval. Nejméně desetkrát jsem četl tento dopis a myšlenka, že způsobuji Markétě bolest mne poněkud uklidňovala." - "Vždyť víte, co je to milovati ženu. Vše ostatní, co stojí mimo, ztrácí se, pouze milovaná žena ovládá všechny naše myšlenky. Náš život je pouze vyplňováním touhy, duše je pouze vílou, udržující svatý oheň lásky." - "Trpěl jsem velice, že Markéta odpovídala klidem a důstojností na podlé útoky a tím mne převyšovala.")
A konečně to hlavní - žena, která má sice chyb až nad hlavu, ale dokáže být pokorná, dokáže ustoupit z lásky k druhému a zcela se v lásce obětuje. To je příběh, který by měl být vyprávěn v každé době. Jenom by se mě mnohem víc dotkl ve střízlivější formě.

Atanone

Další z knih, která mě v mládí zasáhla tak hluboce, že dodnes balancuji mezi touhou přečíst si to znova a obavami z toho, jak mě to rozhodí.

antonin0999

Kamélie jsou květiny, které nemají žádnou specifickou vůni, dokud nepřičichneme k této knize. Jsou naivní, vzácně krásné a přes svou moc oslnit, prakticky bezmocné. Je složité hodnotit romance, ale v případě Dumase ml. je nutné přiznat emoční zásah.

PhoebePollard

Opět, láska až za hrob, ale moc hezky zpracované. Asi lepší číst v -nácti letech, kdy je člověk podobným tématům otevřen, ale stejně... doporučuji.

Jana283

Přečteno v tom správném věku - nácti, kdy byla duše otevřena velkým bouřlivým vášním a láskám až za hrob. A taková zůstane Dáma s Kaméliemi v mém čtenářském srdci navždy.

kirsten6214

Mé rande s Markétou a Armandem proběhlo již dříve u opery La Traviata a už tehdy bylo úspěšné.

endyelis

Romantické drama, velmi dobře se čte...

intelektuálka

Nový rok jsem chtěla zahájit světovou literaturou - a tak jsem sáhla po této knize - slavný romantický příběh lásky...

"Margueritin příběh je vyjímečný. Kdyby byl obyčejný, nemělo by smysl jej psát."

Nerovná láska se smutným koncem - již předem odsouzená k zániku...

Nezištná láska Marguerite, která dává svému milenci volnost , protože morálka tehdejší společnosti by nepřála jejich budoucnosti ...

"Může mě potkat jediné štěstí : že poznám muže, jenž bude natolik velkorysý, že nebude chtít, abych mu skládala účty ze svého života, a který mě bude milovat spíš kvůli mé duši než kvůli mému tělu."

Ale to štěstí bylo krátké ...

"Bůh k ní byl milostivý, protože ji ušetřil obvyklého trestu a nechal ji zemřít v přepychu a kráse dřív, než by ji zastihlo stáří, první ze smrtí kurtizán. "

Kvalitně sepsaný autobiografický román s nadčasovým dozvukem.
Doporučím.