mclusky mclusky komentáře u knih

Tajná historie Twin Peaks Tajná historie Twin Peaks Mark Frost

Pro fanoušky Twin Peaks povinnost. Zároveň vizuálně asi nejhezčí kniha, kterou jsem kdy držel v ruce.

18.03.2018 5 z 5

Každý je zločinec Každý je zločinec Ed Brubaker

Criminal má pomalejší rozjezd, ale postupně nabírá otáčky a nakonec vás nechá vydechnout až s poslední stranou. Příběhy jsou vzájemně chytře propleteny a mají hutnou atmosféru. Moc pěkný komiks.

12.02.2014 4 z 5

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Čekal jsem, že to bude dobrý, ale je to spíš špatný.

01.03.2020 2 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Hrozná blbost. Jediná dobrá věc na téhle knize je snad jen vize se zvířetem (nebo co to bylo) v úvodu. Důkaz toho, kolik lidí je schopno "sežrat i s navijákem" prázdné řeči našroubované na xkrát zrecyklovaný příběh.

16.08.2012 1 z 5

Místo snění Místo snění David Lynch

Mám fakt hodně rád Twin Peaks, 4x jsem viděl Lost Highway, 2x Mulholland Drive a 1x Rabbits. Lynch je sympatická popkulturní postavička a já určitě nejsem žádný jeho hardcore fanda, ale mám ho rád. A přesně pro lidi jako jsem já je tahle kniha. Není to žádná hluboká studie Lynchových filmů ani jeho života. Je to sympatické povídání, které pluje po povrchu, ale čte se jedním dechem. Lynch je tady vylíčený jako hodný strejda, kterého mají všichni rádi, dělá a říká všechno upřímně a narovinu, ale zároveň je dost empatický, aby lidi neranil a jeho život se točí kolem jeho díla a meditace. O Twin Peaks jsem se tam toho bohužel moc nového nedozvěděl (což je vlastně logické, vzhledem k tomu, kolik dílů Lynch nakonec natočil), ale potvrdily se tam některé historky, které jsem o Lynchovi dřív četl a vůbec to na mě celé působilo jako hodně fajn a příjemné čtení. Knížka je krásně zpracovaná a cením výborný obsáhlý rejstřík na konci, včetně kompletního seznamu toho, co Lynch natočil. Skvěle jsem se bavil a dozvěděl se pár nových věcí, takže pokud máte Lynche rádi, neváhejte. Po přečtení ho budete mít ještě radši.

23.10.2020 5 z 5

Život v pravdě aneb Lhaní z lásky Život v pravdě aneb Lhaní z lásky Jiří Gruša

Tohle je hrozně dobrý, takovým zvláštním způsobem. Každopádně bych chtěl, abychom měli ještě někdy v ČR ministra, který bude schopen psát takovouhle literaturu.

29.10.2014 4 z 5

130: Odysea 130: Odysea Nikkarin (p)

Bombastická kresba, kterou sráží průměrný scénář. Komiksu také ubírají na kráse vyčpělé a příliš okaté odkazy (malý princ, Dálí, Ryhlé šípy). Ty se (stejně jako některé nedotažené detaily) do jinak originálního díla, kterému dal autor evidentně hodně energie, prostě nehodí. Některé nápady jsou ale naprosto super a po vizuální stránce je komiks rozhodně zážitek.

14.02.2014 3 z 5

Drsná škola Drsná škola Frank Miller

Vizuální orgasmus. Už po prohlédnutí prvních pár stránek je člověku jasné, že tohle je dílo autora s maniakální láskou ke své práci. Geoff Darrow je šílenec s obsesí detailem. Neuvěřitelná jízda, kterou člověk přečtě jedním dechem za půl hodiny, ale bude se k ní často vracet, protože na ty stránky se dá prostě koukat donekonečna.

12.12.2013 4 z 5

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Ten brněnský trpaslík je top.

29.11.2016 4 z 5

Ve stínu šumavských hvozdů Ve stínu šumavských hvozdů Džian Baban

Parádní jízda Old Shatterhanda, chlapce v těle muže, sledujícího svou femme fatale Boženu Němcovou napříč českou kotlinou. Pouť, na které se jeho láska Božena promění v jeho soka a on nakonec musí zachránit český lid a morálku před jejím oplzlým dílem Babička. Setkání s asi desetiletým Sigmundem Freudem pak už nemůže nikoho překvapit. Úžasný vtip, geniální kresba i scénář a svižný spád činí z tohoto poměrně útlého dílka jeden z nejlepších komiksů, co u nás kdy vyšel.

24.09.2013 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Skvěle napsaná kniha. Obdivuju autora, že byl schopen napsat tak hluboký příběh v pouhých šestadvaceti letech. Dále budou následovat spoilery :)

Občas se v knize vyskytnou určité nelogické momenty (mě třeba zarazila doba odloučení - čekal jsem, že to budou tak dva tři roky a ono jich zatím bylo devět. Stejně tak mi přišlo trochu zvláštní, že dva mladí lidi mají devět let pořád stejné zaměstnání) a hlavní hrdinové bývají chvílemi poměrně nesympatičtí a "ploší". Osobně mě ze dvou hlavních protagonistů více rozčiloval Mattia, který byl (trauma netrauma) prototypem "přizdisráče". Člověka, který všechno vzdal a o nic v životě už nehodlá bojovat, což je o to horší, když se jedná o lásku a osobní štěstí. Nehledě na to, že mu (pravda, až na konci knihy) nestojí v cestě nic jiného, než on sám. Myslím, že žijeme v osamělé době a tato kniha je jejím skvělým zrcadlem. Ale každý máme osud ve svých rukou a rezignovanost obou hlavních postav mi trochu vadila. Pro mě je tento příběh odstrašujícím příkladem toho, co se stane když jsou dva lidi příliš velcí srabi a zároveň jsou příliš zahledění do sebe a rozmělnění ve svém problému na to, aby si přiznali, že se mají rádi a vzájemně se potřebují. Každopádně autorovi děkuju. Jeho kniha mě ještě více utvrdila v tom, že dokud to jde, musí každý o své štěstí bojovat a nebýt srab.
Ještě poznámka nakonec. Když jsem knihu začínal číst, znal jsem jí jen podle názvu a vůbec jsem netušil, co od ní mám čekat. Po přečtení prvních dvou kapitol jsem nabyl mylného dojmu, že se jedná o knihu krátkých (ale skvělých) povídek s otevřeným koncem. Schválně si zkuste znovu přečíst první dvě kapitoly. Podle mého názoru by skvěle obstály i jako samostatné povídky.

16.08.2012 4 z 5

John na konci umře John na konci umře David Wong

Škoda toho celkem nevychytaného překladu.

08.12.2020 3 z 5

Výprava za ptákem času Výprava za ptákem času Serge Le Tendre

Musím se přiznat, že nic nudnějšího jsem na poli komiksu ještě nečetl. Kresba je sice kvalitní, ale svým způsobem nepřehledná. V paměti mi výrazněji nezůstalo jediné políčko. Dialogy jsou primitivní a nezajímavé. Už dlouho se mi nestalo, že bych něco nedočetl i přesto, že se mi to nelíbilo, ale tohle by stálo opravdu tolik úsilí, že jsem to radši zabalil už před půlkou.

26.10.2016

Mondschein Mondschein Josef Bolf

První třetina knihy je skvělá. Docela hutný text se čte skoro sám a vzbuzuje naději, že máte v rukou neobyčejné české sci-fi. Pak ale začne děj (a hlavně nápady) uvadat a poslední stránka se stává skoro vysvobozením. Je to škoda, začátek je opravdu nadějný, ale přijde mi, jakoby autor knihu dopisoval ve spěchu a trochu to na konci odfláknul.

28.08.2014 3 z 5

Pan Pan Knut Hamsun (p)

Přiznám se, že jsem filozofickou hloubku knihy (pokud tam nějaká je) hledal marně. Krom toho, že je poručík poměrně emočně labilní a naivní stvoření jsem si žádný jiný poznatek neodnesl. Nicméně na pozadí příběhu, jaksi podprahově, běží náznak velké tragédie, která se (aspoň v mých očích) nakonec nekoná. Poslední africká (nebo kde to bylo) část knihy mi přišla velmi slabá a naprosto nadbytečná. Když se ale vrátím zpět do lesů na pobřeží, nemůžu dát s odstupem času méně než 70%. Byť kniha zklamala mé očekávání, přesto je v ní něco velmi silného.

13.02.2014 3 z 5

Neviditelná města Neviditelná města Italo Calvino

Většinou je právě obšírný popis míst a postav tím, co mi na literatuře vadí. Tahle kniha není ničím jiným, než obšírným popisem neexistujících míst a postav, a přesto mě velmi bavila. Autorova imaginace je obdivuhodná. Příjemné a oddechové čtení.

16.08.2012 4 z 5