MaxQ MaxQ komentáře u knih

Ohně na planinách Ohně na planinách Šóhei Óoka

Delirické bloudění japonského vojáka, kterého zapudila vlastní armáda, po ostrově plném nepřátel, mrtvol a hladu. Zprvu jasné vyprávění se s postupujícím šílenstvím hlavního hrdiny mění v rozjímání o životě, Bohu, smyslu utrpení a hranici, kam až může člověk dojít a nepřekročit ji.

"Lidé, kteří nepoznali válku, jsou napůl děti."

17.08.2021 4 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

A nyní se přesvědčíme, zda je přítomen humor. Ano, je tam, vážení přátelé, k tomu rodinka povedených upírů, uražená Bábi, spousta kousků lidských těl poskládaných do jednoho, nějaké to poučení k zamyšlení a jako bonus bájný Fénix. Na vrcholná díla pana Pratchetta to úplně nemá, ale rozhodně stojí za několik přečtení.

16.08.2021 4 z 5

Titan Titan John Varley

I já jsem měl problém tuto knihu dočíst do konce. Nemastné, neslané, kostrbatý děj, nepříliš zajímavě a napínavě napsané. Svět popsán tak dokonale složitě, že jsem si ho prostě nedokázal představit.

28.07.2021 2 z 5

Rychlý jako gepard a řvoucí jako lev Rychlý jako gepard a řvoucí jako lev Isaac Asimov

Přehled všech témat sci-fi v jedné knize. Cestování časem, space opery, šílené vynálezy, šílení profesoři, akce, romantika, předsmrtný i posmrtný život, budoucnost, minulost i přítomnost... prostě je tam vše. A samozřejmě - některé povídky slabší, jiné geniální.

17.06.2021 4 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Na začátku jsem byl nadšený. V polovině přišlo mírné vystřízlivění, ale konec opět nadstandardní. Co mi vadilo? Asi příliš mnoho úvah na úkor akce. Když už tam takový tajemný prostor je, proč se tam jde za celou knihu jenom dvakrát? Ale za přečtení určitě stojí.

08.06.2021 4 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Četl jsem dětem před spaním. Nemohli se odtrhnout. Já taky ne. A když už to vypadalo pohodový konec, bum a nejnapínavější finále si London nechal do poslední kapitoly. Stále výborné dílo.

19.05.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Michael Marshall Smith (p)

Pro mě trochu nečitelná kniha. Když si ji zpětně promítnu, tak si vybavím, že se někde pořád přejíždělo, řešily se vzpomínky a v poslední čtvrtině knihy přišel metafyzický zlom, o kterém si jsem jistý, že by se kniha bez něj klidně obešla.

27.03.2021 4 z 5

Praktický efekt Praktický efekt David Brin

Taková pohádková sci-fi s vévodou a princeznou a dvěma královstvími. Vědec se dostane do paralelního světa, ve kterém funguje nepříliš pravděpodobný fyzikální jev, kdy se věci používáním zlepšují, včetně svého vzhledu. Pamatuju si, že na gymplu jsem z toho byl nadšený. Dnes tedy méně.

07.03.2021 4 z 5

Země číslo osm Země číslo osm Otakar Štěrba

Pokus o ekosci-fi. Děj nemá spád, zápletka naivní a konec tak uspěchaný, že nechápu, proč potom byla tato kniha napsána.

18.02.2021 3 z 5

Den, kdy zemřel Kristus Den, kdy zemřel Kristus James Alonzo Bishop

Beletristické zpracování evangelia, resp. jednoho dne. Pro pochopení tehdejší doby je tato kniha nezbytná. Vysvětlení a popis dobových reálií posunou příběh Krista do další roviny a člověk pak snáz pochopí chování lidí, kteří v té době okolo něj žili.

16.02.2021 5 z 5

Proti proudu času Proti proudu času Robert Silverberg

Za mlada pro mě jedna nej kniha, dnes jako by z ní už něco vyprchalo. A taky se nemůžu smířit s těmi davy časových turistů u každé významné události. To přece nejde dělat furt!

16.02.2021 4 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Už to tu bylo párkrát zmíněno - technické pasáže na úrovni, psychologie lidí až naivní. Kdybych uvízl pod deseti metry prachu a už v první hodině by posádka začala povinné hry proti trudomyslnosti, asi bych se tam zbláznil.

02.02.2021 4 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Podle arcibiskupa Duky jeden Czendlik není problém. Deset Czendliků by už byl problém. Bohužel je to naopak. Problém církve v Česku je, že má jen jednoho Czendlika a ne deset nebo raději sto.

30.01.2021 5 z 5

Nazí a mrtví Nazí a mrtví Norman Mailer

Očekával jsem válečný román a dostal jsem podrobnou psychologickou sondu kompletní čety vojáků. Jejich životopis, motivace, slabiny, zážitky z dětství... Což nebylo to, co bych si přál, takže mírné zklamání. I když chápu, že zrovna tohle může pro někoho znamenat přidanou hodnotu.

11.08.2020 3 z 5

Návrat z nenávratna Návrat z nenávratna Philippe Ebly (p)

Takový celkem jednoduchý, nepříliš logický příběh o putování čtyř kluků mexickou pouští. Druhý příběh je o rozmrazení 800 let starého člověka, který spadl do jezírka s tekutým dusíkem... no, to by asi tak stačilo.

11.08.2020 3 z 5

Devatero řemesel Devatero řemesel Helena Lisická

Ke konci jsme si s dětmi už dělali z jednotlivých příběhů srandu - samý tovaryš, samý mlynář, ale většina pohádek byla pěkná a dětem se líbily. Navíc se odehrávají v okolních dědinách, které známe, takže bod navíc.

14.07.2020 5 z 5

Voskový les Voskový les Eduard Fiker

Dočetl jsem pouze z povinnosti. Nezajímalo mě, kdo je vrah, ani jak se to celé stalo. Už jsem to chtěl jenom ukončit. Kladní hrdinové byli neuvěřitelně šlechetní, záporné postavy byly prvoplánově zlé. Tuhle knihu zub času pěkně ohlodal.

14.07.2020 2 z 5

Postrach Chicaga Postrach Chicaga Edgar Wallace

Prakticky komorní drama z jednoho luxusního apartmánu. Jak už tady někdo psal, Wallace nám nabízí různé typy gangsterů, aby je na další stránce bez milosti odpravil. Ale nevadí, klidně si dokážu představit podle této knihy i kvalitní film. Ten příběh tam je.

14.07.2020 4 z 5

Miliardu let před koncem světa / Dravci mého století / Obydlený ostrov Miliardu let před koncem světa / Dravci mého století / Obydlený ostrov Arkadij Strugackij

Něco tak zmateného, jako první novelu z této knihy, jsem už dlouho nečetl. Prakticky mě to odradilo od dalšího čtení. Dal jsem kousek druhé, ale taky žádný zázrak. Škoda.

14.07.2020 2 z 5

Bavič Bavič Karel Šíp

První dvě třetiny knihy výborné, autor chronologicky popisuje svůj život, začátky v šoubyznysu, jeho setkání s životními kolegy... paráda. Bohužel tohle končí v roce 1989. Pak následují už jen nějaké deníky klubu Amfora a nějaké popisy společných dovolených. Prostě jeho profesní vývoj za posledních 30 let tam chybí. Což je škoda.

17.06.2020 4 z 5