MatoLenka MatoLenka komentáře u knih

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Knížka mě uhranula jako už dlouho žádná jiná. Od první věty pro mě měla zvláštní napětí a kouzlo, že jsem ji přečetla téměř naráz. A pak jsem začala číst znovu, po menších dávkách a v mapách a wikipedii jsem si vyhledávala osoby, události a místa, které knížka zmiňuje. Díky za inspiraci a klobouk dolů, pane Rudiši a paní Škultéty!

26.04.2023 5 z 5

Ruská agrese proti Ukrajině Ruská agrese proti Ukrajině Jan Šír

Zajímá-li vás, co se to na Ukrajině vlastně děje a proč, čtěte.

09.03.2022 5 z 5

Naši otcové Naši otcové Andrew O’Hagan

Pro mě velký objev - hned jsem si objednala z knihovny další autorovy knihy.

10.06.2021 5 z 5

Santini: Peklem duše k světlu světa Santini: Peklem duše k světlu světa Jaroslava Černá

Jde o stručné nahlédnutí do soukromého i pracovního života Santiniho. Jednoduché vyprávění, bez velké literární ambice. Zarazilo mě, že se v textu objevovalo slovo "baroko" - to se v době Santiniho ještě zdaleka nepoužívalo...

04.12.2020 3 z 5

Angličtina na rovinu Angličtina na rovinu Darren Crown

Malý literární skvost. Ačkoliv jde o knížku o angličtině napsanou Američanem, je radost ji číst jednak pro její originální obsah (konečně někdo krásně vysvětlil budoucí čas), ale i pro její jazykové kvality (čeština jako vyšitá) a vtipné postřehy.

04.12.2020 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Prostě něžná knížka - vizuálně i obsahově. Radost číst.

04.12.2020 4 z 5

Šéfkuchař na cestách Šéfkuchař na cestách Anthony Bourdain

Radost číst! Dokonce mě literární Anthony Bourdain baví víc než televizní, a to je co říct.

20.09.2020 5 z 5

Vytěženej kraj Vytěženej kraj Veronika Bendová

Přečetla jsem jedním dechem - neuvěřitelně podmanivá atmosféra neutěšeného severu.

29.07.2020 5 z 5

Denník saudskej manželky Denník saudskej manželky Soňa Bulbeck

Svižný vtip, skvělé postřehy, upřímně jsem se zasmála.

02.07.2020 4 z 5

Bůh v troskách Bůh v troskách Kate Atkinson

Velké zklamání. Dvě knížky od Kate Atkinson (V zákulisí muzea, Neuzavřené případy) mě dostaly tak, že jsem si je koupila a budu se k nim opakovaně vracet. Tahle je od první stránky úplně jiná liga - bohužel v tom špatném smyslu slova. Těžkopádná, kostrbatá, nečtivá... Je to opravdu stejná autorka???? Že by to bylo překladem? Danu Vlčkovou vystřídala Veronika Volhejnová a její styl mi evidentně vůbec nesedí.

28.05.2020 1 z 5

Neuzavřené případy Neuzavřené případy Kate Atkinson

Opět brilantní. Jsem stejně okouzlená jako "V zákulisí muzea", kterou jsem četla jako první. Skvělý styl, suchý humor, výstižné a hutné popisy lidí, pocitů, situací.... Dokonale vybudovaná atmosféra, která vás pohltí a zůstane ve vás ještě dlouho...

28.05.2020 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Začala jsem Veronikou - start velmi čtivý, ale po pár stránkách mi příběh začal připadat jak z červené knihovny a přestala jsem mít chuť číst dál.

11.03.2020 1 z 5

V zákulisí muzea V zákulisí muzea Kate Atkinson

Brilantní. Doslova jsem si užívala suchý humor, trefné postřehy, skvěle vypointované situace a každou větu jako třeba "Svět je ještě ponořen do zimního spánku, stromy v parku holými světvemi bez náznaku pupenů připomínají černé inkoustové klikyháky na světle šedém cukrovém papíře."

06.03.2020 5 z 5

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

Brilantní styl, těžká témata. Četla jsem ji jedním dechem, ale nikdy se k ní už nevrátím.

28.01.2020 4 z 5

Miss exitus Miss exitus Aleš Palán

Běhal mi mráz po zádech, jak dokonale Aleš Palán zachytil umírání - před pár lety mi doma umírala maminka a tohle bylo jako deja vu.

25.11.2019 5 z 5

Ráj a peklo Ráj a peklo Jón Kalman Stefánsson

Nedokázala jsem se začíst.

15.11.2019 1 z 5

Tajný príbeh Tajný príbeh Donna Tartt

Po Stehlíkovi velké zklamání. Spousta slov o ničem, příběh mě nezaujal, dočetla jsem jen s velkým sebezapřením.

01.11.2019 2 z 5

Hlídka v Ardenách Hlídka v Ardenách William Wharton

Brilantní styl, skvělé postřehy, lehký humor, až něžný humanismus uprostřed drsné války.

04.09.2019 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Začetla jsem se okamžitě. Poutavý příběh, zajímavé postřehy z cizí kultury.

04.09.2019 4 z 5

Mount Kodaň Mount Kodaň Kaspar Colling Nielsen

Vypravěčský styl mě neupoutal a první povídka byla tak morbidní, že jsem neměla chuť ve čtení pokračovat.

04.09.2019 1 z 5