Denník saudskej manželky

Denník saudskej manželky https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348001/bmid_dennik-saudskej-manzelky-0jx-348001.jpg 4 23 8

Píše sa rok 2017. Ženy v Saudskej Arábii už môžu voliť, ale stále nesmú šoférovať. Čoraz viac ich pracuje, keďže nízka cena ropy značne postihla domácu ekonomiku. A tak aj saudská vláda hľadá nové spôsoby ako priniesť peniaze do krajiny. Jedným z nich má byť aj vydávanie turistických víz a s tým spojený masívny rozvoj cestovného ruchu. Tento fakt pohotovo využije mladá podnikavá Slovenka, ktorá si so svojm saudským manželom otvorí turistickú kanceláriu. O tom, aké úskalia, ale aj komické situácie prináša ich život „falošných beduínov“, sa dozviete z jej denníka...... celý text

Naias
15.11.2021

Som mierne sklamaná, očakávala som popis, ako sa Slovenka zžíva s arabskou kultúrou, zvykmi, mentalitou... a dostala som niekoľko zábavných historiek s minimom informácií. A pokiaľ ide o život na púšti, vyskúšala si to autorka aspoň jeden deň? Pretože na mňa to robilo dojem, že o tom veľa nevie a tak to odbýva veľmi stručne. Ani nebudem túto knihu hodnotiť, lebo môj celkový dojem je v podstate nulový.

J287, nepovedala by som, že „kniha vyvrací případy, kdy se cizinka vdá do muslimské země a je tam nešťastná, protože ji manžel i jeho rodina tyranizují“, keďže ide o vymyslený príbeh. Denník je fiktívny, autorka bola v rokoch 2016/2017, kedy sa ten príbeh odohráva, vydatá za Angličana. Žila síce v Saudskej Arábii, ale ako manželka zahraničného experta. Ona sama vraví: „Vo všeobecnosti mám rada knihy, v ktorých je humor a dá sa na nich aj zasmiať. Veľmi sa teším, že sa mi jednu takú podarilo aj napísať – volá sa Denník saudskej manželky a je to de facto paródia na tzv. arabské klišé o týraných a väznených arabských manželkách – na letnú dovolenku vrelo odporúčam…“ Nehovoriac o tom, že aj keby bol tento príbeh pravdivý, neznamenalo by to, že príbehy o týraných manželkách sú nepravdivé.

Jirinamac
05.11.2021 3 z 5

Rozhodně neočekávejte příběh o týraných manželkách, ale je to úsměvná knížečka, psaná formou deníku o životě rodiny, která se rozhodla provozovat turismus na poušti. Příběh je smyšlený. Přečteno rychle za jedno odpoledne, ale nic, co by mě uchvátilo. Konec knížky, kde je pátrání po předcích z královského rodu, to mě už spíš nudilo.

kotatkoz
05.10.2020 4 z 5

Skvělá četba do MHD - krásně malá, nenáročná, vtipná knížka. Ač je v dnešní době kdejakých (rádoby) vtipných deníků a blogů přehršel, tenhle je přesně podle mého gusta a jsem ráda, že se mi dostal do ruky :)

MatoLenka
02.07.2020 4 z 5

Svižný vtip, skvělé postřehy, upřímně jsem se zasmála.

Netopyr07
23.08.2019 5 z 5

Vážně dobrá oddechovka. Ne, že bych zatoužila jet do Saudské Arábie, ale rozhodně jsem si u knihy odpočinula, často se i zasmála (např. u pasáží, kde pan doktor hledal škorpiona a zooložky hledaly hady). Kdyby bylo pokračování, rozhodně bych nepohrdla. Kniha mohla být delší :-)

j287
13.04.2019 5 z 5

Vtipně podaný příběh v podobě deníku. Slovenka, která se provdá do Saudské Arábie, líčí radosti i strasti všedních dní ze života falešených beduínů a nastíní dokonce i napínavou detetivní zápletku. Kniha vyvrací případy, kdy se cizinka vdá do muslimské země a je tam nešťastná, protože ji manžel i jeho rodina tyranizují. Určitě stojí za přečtení.

Nočnípták
20.09.2018 4 z 5

Nenápadná útlá knížečka. Málem jsem ji na pultě v knihkupectví přehlídla. A to by byla škoda. Nejen že bych přišla o spoustu komických situací, ale i o zajímavé postřehy o lidech a životě v Saúdské Arábii. Samozřejmě, že autorka o všem píše s nadsázkou, ale moc dobře se to čte. Je to taková rychle zhltnutá malina. Zasmějete se, odreagujete a zase se pustíte do nějaké vážnější četby.

kadgam
04.11.2017 4 z 5

Milé a vtipné čítanie o odvážnej Slovenke, ktorá sa vydá nie za bohatého ale milovaného muža zo Saudskej Arábie a keďže rodina nemá peniaze začnú podnikať v turistickej oblasti a ponúkať pravý a nefalšovaný pobyt so životom ako beduíni v púšti

islám romantika Saúdská Arábie ženy v islámu

Soňa Bulbeck
slovenská, 1961
2013  49%Ženy z Rijádu
2017  73%Denník saudskej manželky
2022  68%Unesená
2016  40%Púšť pod oknom
2014  55%Z Rijádu do sveta

Kniha Denník saudskej manželky je v