Matematicka Matematicka komentáře u knih

Král a duha Král a duha Helena Andresová

Knihu jsme s manželem četli dětem po večerech. Nečetla jsem tedy celou a přiznám se, že mě to ani nelákalo. Přišlo mi to jako slepenec různých alegorických motivů, které se mi ale při nejlepší vůli nesložily ve smysluplný celek. Škoda.

09.06.2016 3 z 5

Proč děti neprospívají Proč děti neprospívají John Holt

Pro mě kniha poctivého učitele i člověka, který hledá pro děti to nelepší. Jak jim to dát? V prostředí tradičních škol John Holt přes veškeré úsilí cestu nenašel, proto se přiklonil k domácímu vzdělávání. Ne ve všem s ním souhlasím a ne vše mohu a chci uplatnit v praxi, ale jeho myšlenky stojí za přečtení a zvážení a jsou velmi inspirativní. Kniha, ke které se ráda vracím.
"Jednou z věcí, kterou pozorujeme u našich inteligentních dětí, je to, že jsou silně zaujaté životem. Ráchel, Pat, Elaine, Garry, to jsou všechno snílkové. Ale Barbara, Betty, Maria, Ralph a Hal se od světa nevzdalují, přijímají ho. Uvažovali jsme jednou o milostném poměru k poznání. Zdá se, že tyto děti milují život. Vzpomeň si, s jakým gustem Betty, Barbara nebo Sam vyprávějí i tu nejjednodušší historku ze svého života.
Inteligentní děti se chovají tak, jako by si myslely, že svět má nějaký smysl. Porovnávají svoje nápady a myšlenky se zdravým rozumem, zatímco jiné děti, které neočekávají, že by odpovědi měly mít nějaký smysl, které nevědí, co smysl je, nevidí žádný důvod k tomu je prověřovat, nevidí žádnou možnost jejich prověřování. A přesto ten základní rozdíl může být ještě hlubší. Zdá se, že ty děti, které považujeme za inteligentní, mají pocit, že ke světu lze mít důvěru, dokonce i tehdy, když nedává žádný smysl, že dokonce i tehdy, když mu nerozumíš, můžeš si být zcela jistý, že se nechystá zkoušet na tebe nějaké špinavé triky. Jak duchovně blízké je to Einsteinově poznámce: „Nemohu uvěřit tomu, že by Bůh hrál se světem kostky.“"

24.05.2016 5 z 5

To jsi můj Bůh? To jsi můj Bůh? Heiner Wilmer

Kněz, jeho víra, životní zkušenosti, pochybnosti a otázky. Zcela prostě a otevřeně, tak, jak to prožívá a vidí jeden německý kněz, provinciál vymírajícího řádu.

"Dobře vím (i když to z úst kněze zní nestoudně) : Pro většinu křesťanů je víra v trojjediného Boha pouze věcí na papíru. Je větou z knih o církevních dogmatech, ale ne větou, která by vstoupila do našich srdcí. Kdyby se zítra zrušilo dogma o trojjediném Bohu, většině křesťanů by nic nechybělo. Ve svém životě by to nepostřehli."

30.04.2016 5 z 5

Barbie - Ružová kniha rozprávok Barbie - Ružová kniha rozprávok kolektiv autorů

"Trdlo, kde jsi?" volala Amélie, ale odpovědi se nedočkala.
Pokud chcete znát odpověď na výše uvedenou otázku, nebo jste skalní příznivci panenky Barbie, pak doporučuji. V opačném případě nikoliv.
Kýčovité Barbie kresby doplňují vyvařené příběhy bez myšlenky, navíc nedbale přeložené. V knize je dost chyb, jazykovou korekturou neprošla asi vůbec.
Přečetla jsem ji z donucení svým dětem, které si ji půjčily v knihovně. Alespoň si pak člověk více váží kvalitních knih.

27.04.2016 1 z 5

Příběhy na dobrou noc Příběhy na dobrou noc Lois Rock

Krásné krátké příběhy na dobrou noc pro nejmenší děti. Příběhy ze života, většinou inspirované nějakým biblickým příběhem, vždy s poučením a zakončené modlitbou. Krásné, jednoduché a krátké večerní čtení.

31.01.2016

Pohádky o mašinkách Pohádky o mašinkách Pavel Naumann

Krásná kniha. Poetika parních mašinek a lidí, kteří s nimi pracují... A k tomu mnoho podobností se světem lidí. Mašinky i lidé, kteří všichni chtěli "něco ohromného a bláznivého a nemožného a dělali věci proti rozumu a proti Pánu Bohu. A každý na to nějak doplatil."
V dětství jsem tuto knihu nějak minula (a příliš mi neutkvěl ani večerníček), ale se svými dětmi jsem ji velice ráda vzala a četla.

30.01.2016 5 z 5

Na arše v šest Na arše v šest Ulrich Hub

Kniha psaná živě a poutavě, rozhodně s mnoha přesahy pro dospělé. Dost provokativní, pro mě až za hranici mého vkusu. Na druhou stranu je tu dost věcí, které opravdu stojí za zamyšlení.

"A co se stane s ostatními zvířaty?" zeptal se malý tučňák, ale odpověď nedostal. Oba tučňáci sklopili oči a upřeli je na své nohy. Pak pokrčili rameny a konečně řekli: "Dříve nebo později to sami poznají."
"Co?"
"No..."
"Že se utopí?"
"To jsi řekl ty," tučňáci se na něj vyčítavě podívali.
"Bůh připustí, aby se všechna ostatní zvířata utopila?"
Oba tučňáci se mu pokoušeli vysvětlit, že Bůh je prý tak nějak nespokojený, tak nějak už má všeho dost, a proto by chtěl ještě jednou začít od začátku, ale vlastně že to všechno sami také nějak moc dobře nechápou.

09.01.2016 4 z 5

Matěj objevuje Matěj objevuje Alberto Pez

Pěkné čtení pro malé děti. Rozhodně ne zcela tuctové, jak co se týče textu, tak i ilustrací. V této knize mě zaujal hlavně text, který měl i náznak myšlenky. Ilustrace naopak nebyly zrovna "můj šálek kávy". Ale celkově pěkná kniha, kterou jsme si rády s dětmi přečetly.

02.01.2016 3 z 5

Pohádky, které přinesl vítr aneb Pohádkový rok Pohádky, které přinesl vítr aneb Pohádkový rok Dagmar Lhotová

Některé pohádky se nám líbily, některé méně. Každopádně pro nás měla kniha tu výhodu, že jsme začali dětem pravidelně číst před spaním.

02.01.2016 3 z 5

Ortodoxie Ortodoxie Gilbert Keith Chesterton

Pro mě zcela zásadní kniha. Především v dospívání hodně formovala můj pohled na svět a na život. Mám k ní vztah zcela osobní a ráda se k ní zase vracím.
Přidám jeden citát z knihy, který mě momentálně oslovil:
"Vlastně všechny mé první názory jsou přesně vyjádřeny v hádance, která mi utkvěla v paměti z dětství. Hádanka zněla: "Co řekla první žába?" A mělo se odpovědět: "Bože, to jsem se lekla, až jsem vyskočila." V tom je ve zkratce vyjádřeno všechno, co říkám. Bůh žábu vylekal tím, že ji stvořil, a ona od té doby skáče."

02.01.2016 5 z 5

Anna a Anička Anna a Anička Martina Špinková

Krásná kniha. Citlivé propojení textu s ilustracemi, textu tak akorát pro nejmenší děti. Navíc je tu velká shoda s naší rodinou, která z toho dělá "tak trochu naši" knihu. Naše Anička se také jmenuje po své babičce, mamince svého tatínka :-)

10.11.2015 5 z 5

Kam jdeme? Kam jdeme? Jan Rybář

Krásná kniha moudrého kněze. Krátké texty, z kterých lze čerpat hodně do hloubky. Za vše uvádím předmluvu P. Jana Rybáře:
"Tato knížka byla napsána na žádost matky pěti synů. Redakcí některých kapitol se tato paní stala spoluautorkou. Je to pro mne další důkaz dozrálosti duchovní úrovně našich „laiků“. Kdysi nedospělí žáčci se stávají partnery kléru a nastupují k záchraně církve. Už to nejsou nedospělé děti, kterým se poroučí. Jsou to dospělí, hledající odpovědi na SVÉ otázky. O nich napsal apoštol Petr: „Rod vyvolený, královské kněžstvo, národ svatý, lid patřící Bohu.“ (1. Petrův 2,9)"

07.11.2015 5 z 5

Kuchyňské pohádky Kuchyňské pohádky Hana Pinknerová

Velice pěkná a zdařilá kniha autorských pohádek, ke které se s holkama ještě rády vrátíme, až budou starší. Jsou tu i hlubší poselství. Kromě toho se tu dozvíte taky několik receptů, ožijí tu běžné kuchyňské potřeby i některé tradiční pohádky...

23.09.2015 4 z 5

Jako román Jako román Daniel Pennac

Krásná kniha. Přestože jde vlastně o "didaktiku literární výchovy", píše autor spíše "něco jako román", tedy stylem, který je mu z literatury blízký a který miluje. A píše o tom, jak v druhých probudit a povzbuzovat lásku ke čtení. Protože tu jde o lásku, a ne o dogma:
"Čas na čtení stejně jako čas na lásku rozšiřuje čas na žití."
Máte-li někoho, o kom byste chtěli, aby četl, pak tuto knihu vřele doporučuji.
Příp. chcete-li si přečíst o čtenářských zkušenostech autora a dalších lidí a porovnat je s těmi svými. Na to, o jak náročné a důležité jde otázky, se vám kniha bude číst až překvapivě snadno...

04.09.2015 5 z 5

Pavlík sám na světě Pavlík sám na světě Jens Sigsgaard

Jaké to je být ÚPLNĚ sám na světě? Krásná kniha pro úplně nejmenší čtenáře, která je může vést i k zamyšlení... Co všechno bych mohl mít, kdyby nikde nebylo ani živáčka? A co všechno by mi chybělo? Velká písmena, věty jednoduché, ale ne triviální. Pro malé čtenáře určitě doporučuji!

20.08.2015 5 z 5

Hádej, jak moc tě mám rád! Hádej, jak moc tě mám rád! Sam McBratney

Pěkná kniha pro nejmenší děti o tom, jak moc mají rádi děti své rodiče a rodiče své děti. Kdo koho má víc rád?

11.08.2015 5 z 5

Jak zvířata spí Jak zvířata spí Jiří Dvořák

Krásná kniha po výtvarné i obsahové stránce. Děti tu mají možnost poznávat různá zvířata při jejich běžné činnosti - spánku. A to nejen běžně známá zvířata jako liška, čmelák a žirafa, ale i ty méně známá, jako např. vydra mořská, která je na obálce. Jedna z knih, kterou bych chtěla koupit svým dětem.

11.08.2015

Malý Edison Malý Edison kolektiv autorů

Na první i na druhý pohled krásná kniha pro školáky plná různých zajímavostí i vysvětlení toho, jak funguje svět kolem nás. Jsem ráda, že se mi tuto knihu podařilo sehnat pro mé děti a doporučuji všem.

01.07.2015 5 z 5

Společenstvo klíčníků Společenstvo klíčníků Daniela Krolupperová

Krásná kniha, kterou jsem si jako oddychovou užila i přesto, že je asi určena jiné věkové skupině čtenářů). Z mého pohledu jednoznačně zatím nejlepší kniha autorky a jedna z (pro mě) nejzajímavějších dobrodružných knih pro mládež. Velice dobře zvolená záhada, na dnešní dobu snad až odvážně (no řekněte, koho by dnes zajímalo tajemství Boží???). Nechybí ale taky zajímavé postavy "pátračů" a vztahy mezi nimi, vztahy k rodičům, dalším dospělým, vztah k minulosti atd. atd. Přitom bez jakéhokoliv didaktizování či něčeho podobného - prostě máte pocit, že by se to mohlo stát kdekoliv kousek od vás, kde je dostatečně malá dědinka s krásným zámkem...

20.06.2015 5 z 5

Uličník Uličník Fletch Brown

Kniha, jejíž děj je snad dost předvídatelný a přímočarý. Na druhou stranu, kolik znáte opravdových příběhů kluků z chudinských čtvrtí pro mládež? V tom mi přijde kniha velice důležitá. Přes veškerou předvídatelnost se v ní ukazuje tvrdá skutečnost a naděje na lepší život, který dává přátelství s Ježíšem (byť ne vždy prvoplánově viditelně).

09.05.2015 5 z 5