mataaskorice mataaskorice komentáře u knih

Byla jednou koťata Byla jednou koťata Ljuba Štíplová

Čtyřletou dceru příběhy bavily. Na konci každé kapitoly jsme si zanotovaly známý nápěv z večerníčku, s textem vždy upraveným podle děje daného příběhu. Pohodové předusínací počtení o kočičích uličnících.

06.12.2023 4 z 5

Alej smrti Alej smrti Jiří Hanibal

Při představě, že takoví zmetci běhají mezi námi a dost možná právě na viditelných místech... Brrr. Knížka se čte dobře, stránky mizí jedna za druhou. Je to taková trochu retro klasická detektivka s tradičními českými kriminalisty. Občas se v textu objeví slovní klišé, třeba když se žena vyjadřuje o autu jako o "tom, co má čtyři kola a volant" nebo když jeden ze záporáků nazve fotbal jako běhání za kulatým nesmyslem. Dějová linka je poměrně předvídatelná, konec očekávatelný, pravda ale - trochu otevřený. Nicméně četlo se dobře, sfouknuto za dva večery.

04.11.2023 4 z 5

Na viděnou příští léto Na viděnou příští léto Elin Hilderbrand

Milá, citlivá, příjemná odpočinková knížka. Nic vysloveně červenoknižního. Příběh je něžný a i přes netradiční sladkobolný motiv racionální. Postavy Mallory i Jaka mi byly sympatické. Oba jsou nějakým způsobem fixovaní na toxickém vzrahu k jiné osobě (Jake k manželce Uršule, Mallory ke kamarádce Lelandě). Knížka taky otvírá otázku rutiny, okoukání milostného vztahu, vyčpění prvotní jiskry, nutí čtenáře přemýšlet, jestli není lepší udržovat vzájemnou přitažlivost občasným setkáním, výjimečností schůzek. Jestli denodenní blízkost milované osoby spojená s problémy každodenního života a nutné vyšumění vztahu je lepší než příležitostná milostná schůzka. Skvělá oddechovka.

25.09.2023 5 z 5

Káťa a Škubánek zase spolu Káťa a Škubánek zase spolu Josef Lamka

Skvělé vtipné příběhy. Druhý díl se mi líbí ještě o Škubánkův chlup víc než první.

14.09.2023 5 z 5

Šípková Růženka Šípková Růženka Jiří Žáček

Text je super, obrázky se mi líbí méně. Text je uchopitelný spíše pro zkušenější dětské čtenáře, dospělák se jím pak dobře pobaví. Žáček verše a rým využívá k hříčkám slovní komiky. Text by mohl klidně sloužit jako základ scénáře pro školní divadelní hru. Čtení určitě není špatné, obrázky mě ale krapet iritovaly. I přes tipickou jednoduchost, kterou se komiksové ilustrace vyznačují mi přijde, že se na obrázcích dalo zapracovat o něco víc.

25.08.2023 4 z 5

Chlapec s kamínky Chlapec s kamínky Sophie Loubière

Psychologické drama, rychlá jednohubka, podivný, útržkovitý úvod, z kterého jeden nebyl zrovna chytrý, později čtivost, napínavost, šikovný závěr. Souhrn: pohodová četba, nic mimořádného, ani úplná ztráta času. Pro mě relax na dva večery.

21.08.2023 3 z 5

Sněhurka a sedm trpaslíků Sněhurka a sedm trpaslíků Walt Disney

Plusem jsou určitě původní ilustrace z klasické staré disneyovky. Co mi vadí je šroubovaný archaický jazyk, který se snad snaží kopírovat původní ráz pohádky. Působí to jako literatura konce 19. století: samé tu, též, již, slovosled nesmyslně zarchaizovaný, stavící například sloveso na konec věty. Takhle unylé vyjadřování není ani v původní pohádce z třicátých let. Podobný jazyk mi vůbec nevadí v původní staré literatuře, ale k novodobé knížce to nesedí. Ke komentáři s nesmyslným koncem: klasické pohádky mají vlivem ústní lidové slovesnosti různé konce. Znám X různých Karkulek nebo Perníkových chaloupek. Sněhurku znám ve variantě, že se probudila, když s ní spadla rakev a otrávené sousto vyskočilo ven, znám ale i způsob oživení Sněhurky, který je v této knížce - kouzelná moc polibku. Vzhledem k tomu, že knížka vychází přesně z původní disneyovky z roku 1937 - tedy z anglosaského prostředí, kde se pohádky trochu odlišují od našich původních, je průběh děje i závěr v pořádku.

06.08.2023 3 z 5

Slavnost Slavnost Karina Schaapman

Příběh je poměrně slabý, ale obrázky jsou kouzelné. Dceru bavilo hledat detaily, já zase za každou drobností hledala tvořivé podněty - co a jak vyrobit. Jinak bychom se u této knížky obešly klidně bez textu a příběh si dovymýšlely podle obrázků. Text je fakt slabina.

01.08.2023 4 z 5

Zajíček Ušáček Zajíček Ušáček Rene Cloke

No, tak já nevím. Zajíček Ušáček je v téhle knížce docela hajzlík, který se nezdráhá krást nebo někoho napálit, případně mu ublížit. Pravda - s lišákem si mnohdy nemají co vyčítat. Dceři se příběhy líbí. Berme to zkrátka jako literární nadsázku, prostředek k vytvoření humorných scén a podobně. Na druhou stranu - na každém příběhu se dá stavět. A tady to platí dvojnásob. Dané texty jsou doslova hozenou rukavicí pro debatu s dítětem na jednotlivá etická témata. Osobně nejsem zastáncem podsouvání dítěti jen mnou cenzurovaných textů, které se shodují s tím, co chci dítěti předávat. Smysluplnější mi přijde narazit na kdeco a prostě to probrat. Ale necpat u toho potomkovi svůj moralistický pohled. Děti jsou neuvěřitelně chytré a pokud se v reálném světě s principy slušnosti běžně setkávají, neměl by pro ně být problém odlišit dobré od špatného. Ilustrace se mně osobně v této knížce nijak zvlášť nelíbí.

27.07.2023 3 z 5

3. dobrodružství pavouka Čendy 3. dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Knížky Pavla Čecha pro mají osobité kouzlo, zvláštní atmosféru a laskavé vyznění. Pavouka Čendu nevyjímaje.

10.07.2023 5 z 5

Polské Přímoří - Průvodce na cesty Polské Přímoří - Průvodce na cesty kolektiv autorů

Prima průvodce, který nám letos posloužil jako odrazový můstek při plánování cesty do polského Pobaltí. Využili jsme obecné informace, inspirovali se fotkami, načetli si historické souvislosti a jiné zajímavosti o daném místě. Na detailnější informace už jsme využívali internet. Ucelený přehled o zajímavostech severního Polska.

10.07.2023 5 z 5

J. R. R. Tolkien J. R. R. Tolkien Maria Isabel Sánchez Vegara

Krásná knížka. Hned zítra ji beru sedmákům do literatury. Máme v plánu Tolkiena a tato útlá knížečka nám autora představí zajímavěji než tabulka pod textem v čítance. K tomu nějaká ta práce s textem... Juchů! Líbí se mi samozřejmě ilustrace a celkové vizuální zpracování knihy. Text je stručný, nicméně dětskému čtenáři sdělující vše podstatné. Pro pětileté dítě je textu tak akorát, pro sedmáka až příliš :-) Chci si sehnat i ostatní osobnosti, které vyšly v rámci edice.

05.03.2023 5 z 5

Králík je taky jenom člověk Králík je taky jenom člověk Komára (p)

Podle očekávání... Knížka nezklamala. Ilustrace parádní, příběh taky prima. Líbí se mi, že je dovedený až do králíčkovy smrti, která je zkrátka součástí koloběhu života. Smrt je ale prezentována šetrným a laskavým způsobem. Pokud má dítě nějakého domácího mazlíčka, se smrtí se dříve nebo později setká. Takže pokud by se k něčemu takovému schylovalo, může knížka patřit mezi ty, po nichž není od věci v dané chvíli sáhnout. Ale celkově je příběh milý, vtipný, legrácky malý čtenář bezpochyby objeví i v ilustracích.

16.02.2023 5 z 5

Když Když Morris Gleitzman

Pro Gleitzmana mám zkrátka slabost. Třetí (v Německu čtvrtý) díl o Felixovi mi už přišel takový vyčpělý, styl vypravování okoukaný a partyzánské téma pro mě osobně nepříliš zajímavé. Ale Gleitzman umí do textu nacpat něco nového, něco netradičního, umí děj vygradovat tak, že čtenář s Felixem zůstává a drží mu palce a po závěrečné exkalaci se zase těší na další díl. To jsem si do půlky knihy myslela, že tentokrát to už pět hvězd nebude...

11.02.2023 5 z 5

Mája a ohnivý lišáček Mája a ohnivý lišáček Udo Weigelt

Podobně jako jiní v komentářích oceňuji ilustrace, textu zkrátka něco chybí. Dceři příběh takto stačí, mně tam něco schází a nemůžu přijít na to, co. Červený panďák Kája mi je většinu knihy velmi nesympatický. Stylisticky, formou je text příjemný, slabší mi přijde stránka obsahová. Líbil se mi závěr, kde Kája do vymyšleného příběhu zakomponuje králíčka a tím Máje vysvětlí jeho zmizení. Je to taková neškodná milosrdná lež, vycházející z dětské fantazie a dokládající empatii a soucit.

31.12.2022 4 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Pohodová jednohubka, přečtená raz dva. Čtivý příběh. Kým je Julie mi došlo poměrně brzy. Čekala jsem ale na rozuzlení, jak k její nové identitě došlo. V příběhu nechybí patologické rodinné vztahy, z nichž mrazí. Krapet nesympatické je pro mě osobně prostředí cirkusu a panoptika,případně cirkusového šantánu. Nechyběly dojemné chvíle, při nichž nějaká ta slza ukápla. Willard se mi ale líbil víc.

18.12.2022 4 z 5

Paní kamene Paní kamene Kazu Kibuishi

Povedené ilustrace, akční sled obrázků. Děj knížky končí v tom nejnapínavéjším, takže nezbývá než sáhnout po druhém dílu. Líbilo se nám - mně i jedenáctileté dceři.

25.10.2022 4 z 5

Odpusťte mi, váš Leonard Odpusťte mi, váš Leonard Matthew Quick

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Přináší tolik závažných témat... Puberta, dospívání, nedostatečný rodičovský zájem o dítě, nedostatek komunikace, pochopení a dopad toho všeho na dítě, povrchnost versus hloubka myšlenek a uvažování, přetvářka, schopnost empatie, hodnota člověka jako individuality, agrese a velení versus rovnoprávnost a tolerance, určování módu versus originalita a respekt, násilí, sexuální násilí, homosexualita, nemožnost se svěřit s trápením, případně jeho banalizování tím, od koho je očekávána pomoc, neustálé neúspěšné projevy volání o pomoc a netečnost okolí, úzkost, deprese, sebevražedné a vražedné sklony. Dospělost je v knížce vnímána až ab absurdum jako otroctví bez jakékoli radosti, ale pokud použiji osobní sebereflexi a směr úvah mých posledních několika let, musím říct, že Leonardova, byť zveličená a značně černobílá představa má opodstatněný základ. Další z úvah pro knihu zásadní - nakolik je člověk součástí stáda, nakolik je tupou ovcí, která jde tam, kam se jí přikáže? Aneb na kolik funguju podle norem společnosti a opomíjím, co by rádo mé vlastní já? Nakolik propadám konzumu, nakolik se srovnávám s ostatními a nakolik s nimi potřebuji držet krok, nakolik se nechávám strhnout tím, co je zrovna v módě... Rozpolcenost puberťáka, který své já a své místo na zemi teprve hledá, je tu zpracována skvěle. Knížka se mi zkrátka líbila jak po stránce formy (kupodivu přináší i některé neotřelé prvky), tak zejména po stránce obsahové.

24.07.2022 5 z 5

Koho miluješ Koho miluješ Jennifer Weiner

Příjemná, nenáročná oddechovka. Děj mě iritoval v části o univerzitních elitních klubech - na chlup stejné jako v amerických komediích pro teenagery, ale jinak to bylo poměrně příjemné počtení o lásce, která se v průběhu let vzdaluje a zase setkává.

29.06.2022 4 z 5

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Návrat do dětství... Milé, vtipné příběhy. Některé oblíbené hlášky jsou tedy občas jak zaseklá gramofonová deska, ale v globálu prima knížka.

09.06.2022 5 z 5