MartyManCZ MartyManCZ komentáře u knih

Vadí vám chaos v mojí hlavě? Vadí vám chaos v mojí hlavě? Steven Tyler (p)

Miluju Aerosmith, takže tohle byla nutnost si přečíst. Nakonec v LK za 39 vočí, kauf století. Vadí Vám chaos v mojí hlavě? je výstižným názvem knihy, jelikož se tu skáče z jedné myšlenky na druhou a opět se vrací k té první a podobně, ale na to si zvyknete. Najdete tu full service o životě Stevena Tylera, hlavně skládání hudby, jak vznikala alba a písničky, a samozřejmě zákulisní informace a eskapády slavných feťáků. U podobných biografií si říkám, jak si ty lidi z toho mohou něco pamatovat? Ale i kdyby byla pravda jen půlka, je to hustý.
Pokud jste fanoušek Stevena a Aerosmith, tak chcete vědět víc a víc, ale kniha má svůj konec...k tomu mám největší výtku :)

19.07.2020 5 z 5

Superman: Rudá hvězda Superman: Rudá hvězda Mark Millar

Ty výstupy DC z komfortní zóny mě baví. Je to neotřelé a strašně to tomu hraje do karet. Je vidět, že když se udělá něco jen trochu jinak než klasika tak je z toho hit. OK, tady je toho trochu víc jinak než obvykle, ale ten nápad je skvělý. Pojetí výborné, příběh silný a zasazen do reálných politických dějin. Na druhou stranu nechybí tomu ta "komiksovost", což se mi líbí. eSko je prostě pořád stejnej, ale na druhé straně...no vlastně pak na pozici svrchovaného vládce, ale pořád je to on. A hodně mě bavil chytrý a vtipný Lex a vyvrhel Batman.

19.07.2020 5 z 5

Modrý zázrak Modrý zázrak Frauke Bagusche

Další úžasná kniha o přírodě od nakladatelství Kazda, tentokráte o oceánech a životě v něm. Setkáte se tu se všemi druhy podmořské říše a dozvíte se spoustu zajímavých informací o kterých jste neměli ani páru. Také tu dochází k uvědomění toho jak málo oceány ještě známe a také jak nevlídně se k nim chováme. První dvě třetiny jsou o zvířatech, rostlinách a prostředí a fungují jako taková encyklopedie pro dospělé bych to nazval. Poslední třetina se věnuje problému ekologie a to jak ničíme a znečišťujeme mořské vody, což bylo dosti depresivní čtení teda. Vlády by v tomto ohledu měli velmi rychle jednat.

Četl jsem to po kouskách na hodně části, abych pobral více informací a nekupilo se mi jedno přes druhé. Jsem rád že něco takového tu vyšlo, opět sem si rozšířil obzory v tématu které mě zajímá.

01.06.2020 5 z 5

Kdo je Oracle? Kdo je Oracle? Julie Benson

Je to jednodušší a určitě mířeno pro mladé čtenáře, potažmo přímo na mladé čtenářky, pro které to může být dobrý komiksový start. Woman power dobrý, já holkám vždycky fandim a nebylo to tady nějak příliš invazivní. Bylo to milé a zábavné.

22.05.2020 4 z 5

Bouncer Bouncer Alejandro Jodorowsky

Tak tohle byla lahůdka. Já snad ještě nečetl špatnej komiksovej western... :) Krásná přehledná ktresba, kterou sem si fakt užil. Co se týká Jodorowského, hrozně mě rajcuje to, jak je to nekorektní a syrové a pro nějaké "kurvo" se nejde daleko. Všichni jsou zvířata prahnoucí po krvi a penězích. Bouncer v podstatě taky není žádný prototyp dobráka, ale je jednookej mezi slepejma králem, v tomhle případě jednorukej :) akorát se snaží přežít v tomhle drsném světě. Možná by ještě neškodilo víc zabrousit a odhalit jeho charakter, jehož popis mi přišel jen takovej povrchnější. Ačkoliv tam jde víceméně vždycky o pomstu a rodiné spletitosti, tak se mi to nestihlo ohrát a fakt sem si to užil. Všechno co máš na Westernech rád tady najdeš.
Parádní jízda prostě a jdu po dalších Jodorech.

29.04.2020 5 z 5

Batman: Návrat temného rytíře Batman: Návrat temného rytíře Frank Miller

Osudovost tohoto komiksu na mě až tak osudově nezapůsobila :)) bohužel. Mám takový pocit, že sem už četl lepší Batmany. Styl vyprávění skrze televizní zprávy je velmi originální, ale nakonec to byl ten aspekt, který děj tříštil a zpomaloval jeho tempo. Občas nepřehledné panely co se v nich děje nebo jejich podivná návaznost. Když je tohle poslední kapitola Batmana, čekal bych více těch hlubokých úvah nad tím co je správné, co je špatné. Kdo je Batman a proč apod. To bylo v jiných Batmanech daleko lépe zpracované. Škoda, v tomto ohledu jsem od toho asi čekal více.

Nechci to ale aby to vypadalo že se mi to nelíbilo, protože to je bezesporu kvalitní, dospělé čtivo. A to že má svou velkou váhu svědčí i to, že jednotlivé scény nebo osudy přímo ovlivnily filmy Batman vs. Superman, nebo Nolanovskou trilogii. Rozhodně beru v potaz, že to je zásadní Batmanovské dílo, jen mi příjde že ve své době muselo rezonovat daleko více než nyní. Myslím že ten spirit pro nás z toho už malinko odvál...

23.04.2020 4 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Prostě jako ve Stopařově průvodci potřebuješ ručník, tak tady rozhodně nezapoměň spacák, protože co kdybys tam zůstal přes noc :) Tři povídky a jedná zábavnější nebo divnější než ty další. Nápaditost autora je velmi vysoká a proto dokáže velmi pobavit. Byla to super odreagovačka a vedle sexu a zabíjení tu byl i příběh velmi sofistikovaný bych řekl.

16.04.2020 4 z 5

Skrytá rizika kvantové démonologie Skrytá rizika kvantové démonologie Petr Heteša

První slovo které mě napadne je "propracované". Nebudu zastírat, že to pro mě bylo překvapení jak dobré dílo vzniklo od českého autora, ale vím že to je můj problém, protože se mě drží v tomto ohledu skepse. Navíc mě děsil těch počet stran, ale výhoda byla že se to četlo fakt krásně i přes množství nejdivnějšího výraziva :) Bylo to obohacující. Motiv je trochu Blade Runner, ale vůbec mi to nevadilo, bylo to fakt dobře udělané a nápadité. Démoni jsou věční. Až na věky.

21.03.2020 5 z 5

Srí Lanka Srí Lanka kolektiv autorů

Prostě sem jel na Srí Lanku, tak sem si přečetl průvodce :)) Uvítal bych asi více praktických informací oproti přesně naplánovaným výletům, které takhle asi jen málokdo absolvuje. Některé informace se pak trochu lišily od reality...je to těžký s těma průvodcema...asi nevěřit všemu no. Pro představu dobrý, ale až realita tě naučí. Musím ale říct že na Srí Lanku se nemusíte bát jet, je to tam boží. Lidé velmi přátelští, spousta vynikajícího jídla, možností výletů a poznání cizí kultury a pro nás je tam levně. Srí Lanka je na 5 hvězd :)

06.03.2020 3 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Vzal jsem si na dovolenou s příslibem kvalitní detektivky, a sem rád že mi to dovču nezkazilo a fakt to naplnilo očekávání. Velmi poutavé, napínavé a sem rád, že když sem se ke klasické detektivce/thrilleru po hodně dlouhé době vrátil tak to stálo za to. Mělo to jen pár drobných much, které ale v tomto případě úplně v pohodě přejdu (i to opětovné popření Locardova principu)...normálně bych hodnotil asi 4, ale prostě mi to skvěle padlo zrovna, takže přimhouřim očko.

06.03.2020 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Tyjo, vůbec nevím co k tomu napsat. Mám tak rozporuplné pocity, že to už se mi dlouho nestalo. Je to crazy celý...něco tam je hodně dobrý a vtipný, něco není tak záživný, něčemu nerozumím...
Co se mi hodně líbilo byla ta jazyková podoba, která je dokonalá. Popisnost jak míst, doby, tak činů, nebo jídla je skvělá. O ději téhle středověké urban fantasy kriminálky nevím co říct, a je to hustý, jak se tohle autorovi dokáže urodit v hlavě :))

19.02.2020 3 z 5

Triumvirát Triumvirát Matt Wagner

Asi se z toho dalo vytřískat víc, ale jako v pohodě akční jednohubka s našimi oblíbenci. Ani boží, ani průserový. Spíš k lepšímu. Jestli si to budu pamatovat i za 14 dní se ale uvidí...

17.02.2020 3 z 5

Batman: Zatracení Batman: Zatracení Brian Azzarello

Tak zaprvé, přečtěte si předtím Azzarellova Jokera...není to asi úplně nezbytné, ale pro úplnost příběhu (který ještě asi není tak úplně kompletní) je to určitě dobré. I tak to ale s pochopením možná nebude úplně na první dobrou...zatímco Joker byl syrovou zabíjačkou, tady se to přehoupne do mystična a hloubání a očisty Batmanovy duše a všechno je tu komplikovanější. Jak Black Label avizuje, je to opravdu regulérně dospělé čtení.

Jak už to píšu asi u třetí jejich knihy, tak spojení Azzarella s Bermejem je naprosto úchvatné a chlapcům to prostě opět klape. Tahle temná realistická kresba mě fakt hodně bere a navozuje tu správnou atmosféru společně se scénářem je to zase lahůdka. Textu zde není mnoho, ale za to je každá věta velmi důležitá a Azzarello si to opět užívá. Své nejlepší scénáře už možná z rukávu vyklepal, ale stále to je špička. Do toho důstojně zakomponované hajlajty z předešlých Batmanovských příběhů které vznikly z jeho pera, nebo jeho kolegů a zase tu máme bestseller :)

Z DC edice Black Label jsem četl už White Knight a Damned a oba byly skvělý...těším se na další releasy.

13.02.2020 4 z 5

Superman: Supermanova smrt Superman: Supermanova smrt Roger Stern

Kdyby šlo dám 3,5 hvězdy. Dobře vymyšlené, ale provedení pokulhává a má pár much...kdyby to někdo psal o 20 let později, tak si myslím že to promění ve zlato. Ačkoliv tahle událost zlato v té době DC přinesla :))
Je to v podstatě prostá rubačka. To by asi nevadilo, ale Superman stojí proti svému nejsilnějšímu soupeři a my vůbec nevíme kdo to je, kde se vzal, o co mu jde, kam míří, stojí za ním Luthor, nebo ne? Nevíme nic. Supík řekne 5x a dost, zkoncujeme to...a nic. Nic na Doomsdaye nevymyslí, žádnou lest nebo past, ale ani se o to nepokusí. Řežou se v podstatě jen pěstmi. No prostě šlo to udělat daleko lépe asi.
Poslední sešit v celostránkových ilustracích je hezky pojaté finále, velkolepého příběhu.

13.02.2020 3 z 5

Catwoman: Selinina velká loupež Catwoman: Selinina velká loupež Ed Brubaker

Ale jo, zábava...přepadení vlaku jak z kovbojky podle známého vzoru - nápad, plán, draft, trénink, akce, zápletka, vyvrcholení :) V pohodě příjemné. Je to ostatně Brubaker, proti tomu se nedá nic říct. Kresba mi tady bohužel moc nesedla.
Druhý příběh Po stopách Catwoman se mi líbil asi daleko víc než ten titulní. Noirová detektivka s prototypem drsného detektiva, to mi bylo po chuti.

13.02.2020 4 z 5

Lex Luthor: Muž z oceli Lex Luthor: Muž z oceli Brian Azzarello

Další masterpiece...to je ten komiks kde si každou bublinu přečtete radši dvakrát, protože tady záleží na každém slovu a žádné tu není navíc. Azzarello je prostě scénaristickej machr a v kombinaci s Bermejem, jehož temná realistická kresba tomu dodává veškerou vážnost, drsnost a naléhavost...to je prostě slast. Stejně jako Joker v jejich podání, ani tohle nemělo chybu. Teď sem ještě víc zvědavej na to Damned!

06.02.2020 5 z 5

Superman: Muž z oceli Superman: Muž z oceli John Byrne

skvělá minisérie originu Supermana po Krizi. Nedá se proti tomu říct ani popel. Musím si to ještě zpětně porovnat s Utajeným počátkem., protože mi příjde že na úplném začátku tam teda není nic moc jinak než tady...a i když Utajený počátek byl skvělej, tak tohle asi bude můj oblíbenější origin.
Kresba super a příběhy dobře vymyšlené a Superman neni debil, to cenim.
Občas se pořád vyskytují zbytečné popisy zjevných věcí, ale já to tady rád přejdu.
No a jako bonus vůbec první Action Comics, co chceš víc, stojí to za to :)

02.02.2020 5 z 5

Robin: Rok jedna Robin: Rok jedna Charles Dixon

Navazuje na stejně zpracovaný Rok jedna od Batgirl, respektive píše to stejný tým a je to v podobném stylu...a je to taky skvělé teda musím říct. Jednoduché, vtipné ale nikoliv dětské a hloupé. Robin fakt není moje oblíbená postava, ale tady je udělanej dobře a fandíte mu. Je to zábavné a trochu více \"dětská\" kresba tomu dává ten švih a tempo, které takový komiks potřebuje. K tomu dobré příběhy a funguje to spolu velmi dobře. Akorát mam teď chuť si přečíst ze stejné řady i toho Nightwinga...ale na toho se u nás nějak kašle :)

01.02.2020 5 z 5

Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Mike Mignola

Tak tohle byla velká paráda. To je jeden z těch příběhů Batmana který je nezapomenutelný. Noirová detektivka ze starých časů, bez technologických vychytávek, jiné pojetí a vzhled postav. Velmi nápadité, hodně sem si to užil. Prostě Mignola! Kresba k tomu pojetí opět padne jak ulitá. Nádhera. Konec trošičku přepálenej oproti celému průběhu, ale dalo se ještě.

31.01.2020 5 z 5

Barbarella Barbarella Jean-Claude Forest

Barbarella je důkaz toho že můžete být superhrdina bez speciálních shopností a problémy řešit láskou. Tahle intergalaktická bitch létá z jednoho světa do druhého a nezdráhá se vyspat s jakoukoliv formou života pro vyšší dobro. A je to docela sranda. Sci-fi ve kterém se může stát cokoliv a také se to neustále děje. Těžko se to chápe a o to obtížněji se to vysvětluje :)) Ale vážně je to docela významný evropský komiks který dokázal, že tohle médium není jen čtivo pro děti a na svou dobu to muselo být odvážné a lehce pobuřující. Tahle zkušenost určitě stála za to... A stará čerobílá kresba se mi kupodivu velmi líbila...

31.01.2020 3 z 5