Superman: Supermanova smrt

Příběh Supermanova smrt vyšel v jednom z nejprodávanějších komiksů všech dob, Supermanovi (Vol 2) #75, a postavil největšího hrdinu DC Comics proti zdánlivě nepřemožitelnému soupeři přímo na ulicích milovaného Metropolis. Tím soupeřem , či spíš přírodní sispu utrženou ze řetězu, byl tajemný Doomsday, který uprchl ze své podzemní cely a proklestil si cestu skrz Ligu spravedlnosti až k závěrečnému střetu s jediným hrdinou na světě, který jeho řádění dokázal učinit přítrž. Obsahuje: Supermanova smrt (1993) a Superman (Vol 1) č. 21 (1943)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358702/big_superman-supermanova-smrt-iZ0-358702.jpg 3.654

DC komiksový komplet 22.

Literatura světová, Komiksy, Sci-fi

Vydáno: , Eaglemoss Collections, BB art

Superman: The Death of Superman, 1993

Kniha Superman: Supermanova smrt

Yokolobuna

Že by Supermanova smrt byla nějaký scénaristický majstrštyk? To ani omylem. V komentářích ostatních jsem tímto směrem zaznamenal celkem dost kritiky a já jsem tím posledním, kdo by ji rozporoval. I Supermanova smrt je jako zbytek DCKK občas hodně naivní, jednoduchý a patosem čpící komiks.

V porovnání s ostatními kousky zmiňované série jsem však byl nakonec relativně spokojený. On ten tejemný a nezastavitelný kolos Doomsday měl něco do sebe a jeho přímočarý výlet až do Metropolis svojí syrovostí dokázal udržet pozornost.

I když tak nejde o kdovíjaké veledílo (ačkoliv by z podstaty vlastně mělo jít), dosáhl svým pocitem naléhavosti a atmosférou komiks toho, že jsem při hodnocení uvažoval o čtvrté hvězdě. Scény, kdy Superman už posedmé útočí tím samým způsobem “z posledních sil”, nebo zdejší velice ubohá (a stejně tak trapná) podoba Ligy spravedlností, mi v tom přeci jen zabránily. Vyústění samotné bych bral jako povedené, nebýt toho, že se celý ten tyátr s mrtvým Mužem z oceli samozřejmě s dalším sešitem zase popřel. Ale to už je zcela jiná písnička...

Hodnocení na DK v době přečtení: 71 %; Moje hodnocení: 65 % jako 54. hodnotící.

wullcann38
20.11.2020

Dobrý komiks

AuroN
23.09.2020

Jedním slovem tragédie. Z této knihy jsem extrémně smutný, ovšem rozhodně ne kvůli tomu, že by na mě tak zapůsobil onen slavný "konec" největšího ze superhrdinů, ale spíše nešťastný a naprosto primitivní scénář s ještě nešťastnější omáčkou kolem, nechutná délka celé knihy, naprosto tupé monology a celkové vyšumění hrdinovi smrti do prázdna, které je za mě mnohem lépe zvládnuto ve dvou animovaných filmech a nebo ve hraném pojetí z rukou Zacka Snydera (což říkám s velkou opatrností). Nicméně, asi tu byly i horší věci, takže jakkoliv to může znít jako strašný komiks, není to tak úplně pravda. Prostě jsem si jen představoval takovou událost trochu zajímavěji pojatou. Jak jsem už uvedl, největší problém je scénář, u kterého se mi prostě nechce věřit, že to dělala skupina talentovaných scénáristů, protože to je jak když by to vymyslelo dítě. Je to v podstatě jen tupá akce bez jakýchkoli aspirací na cokoli jiného. Bohužel ta akce je nemastná, neslaná a než přijde na ten osudný moment, který by vás měl emočně vyždímat, jste tak otrávení z celého čtení, že už to jen rychle prolustrujete a pomalu si ani neužijete celkem pěknou kresbu, kterou poslední část příběhu disponuje. A v čem přesně tam je problém? Superman se několik sešitů jebe hlava nehlava s nepřítelem bez jakéhokoliv logického uvažování. Doomsday, o kterém prakticky nic nevíte, během chvilky zrušil značnou část Ligy spravedlnosti, prakticky sfoukl místní policejní sbor a vojenské složky, zničil laboratoř Cadmusu, zdevastoval půl města, do kterého než se dostal, tak ještě zoral půl kontinetu tak rychle, že by i Přemysl Oráč záviděl. Superman se ho během těchto eskapád snaží marně zastavit, ale konstantně s překvapením selhává. Kdyby to třeba po druhé bitvě vzdal a letěl se s někým poradit, nebo se snažil vymyslet nějakou formu pasti nebo alespoň trochu o té situaci přemýšlel.... Ne, on se s ním prostě bude řezat, při čemž pokaždé, když jej hipne svou mocnou ocelovou pěstí, tak se podiví, že mu to nic neudělalo. A tohle tam je pořád! Celou knihu! No a když vás nedorazí tohle, tak přibližně v půlce přijde děsivá část s drzým mladíkem, jež je pravděpodobně posedlý limonádou, kde sledujeme, jak za její těžký nedostatek v domácí chladničce krutě ztrestá vlastní matku, starající se o batole a nezdráhá se u toho nahlas vznést pochopení pro odchod vlastního otce od rodiny. Zde už je pak lepší úplně vypnout mozek a soustředit se na devadesátkovou kresbu, která neurazí, ale ani nenadchne, takže když o tom tak přemýšlím, tak to vlastně taky žádná záchrana není. Nevím, co dál o tom říct. Asi raději už nic. Za víc jak dvě hvězdy to nestojí a to mám pocit, že jsem ještě mírnej.

MartyManCZ
13.02.2020

Kdyby šlo dám 3,5 hvězdy. Dobře vymyšlené, ale provedení pokulhává a má pár much...kdyby to někdo psal o 20 let později, tak si myslím že to promění ve zlato. Ačkoliv tahle událost zlato v té době DC přinesla :))
Je to v podstatě prostá rubačka. To by asi nevadilo, ale Superman stojí proti svému nejsilnějšímu soupeři a my vůbec nevíme kdo to je, kde se vzal, o co mu jde, kam míří, stojí za ním Luthor, nebo ne? Nevíme nic. Supík řekne 5x a dost, zkoncujeme to...a nic. Nic na Doomsdaye nevymyslí, žádnou lest nebo past, ale ani se o to nepokusí. Řežou se v podstatě jen pěstmi. No prostě šlo to udělat daleko lépe asi.
Poslední sešit v celostránkových ilustracích je hezky pojaté finále, velkolepého příběhu.

Bobik9
18.12.2018

Byla to vskutku tragédie. Takový slavný komiks a taková nesmyslná blbost. Začnu tím starším příbehem, který byl tentokrát o moc lepší než ten hlavní. Měl alespoň nějakou dějovou linii, nějaký vývoj a zápletku, ale Supermanova smrt? Hrůza! Kromě posledních pár stránek, kde je opravdu povedená kresba to nestálo za nic. Superman běhá za nějakým emzákem, který nevíte kde se vzal, proč se vzal a každý to stále říká. Odkud je? Proč to dělá? Na každé druhé stránce Superman řekne, že bude muset použít svou sílu na maximum, tak jí použije a nic. Potom si to řekně ještě 20x a znovu se nic nestane. Nakonec prakticky z ničehonic oba umřou. Tragédie.

RaggamuffinSVK
04.07.2018

Supermanova smrť Doomsdayom a čitateľova nudou. Žiaľ, aj keď je potenciál príbehu veľmi vysoký, realizácia je nanajvýš priemerná. Celý príbeh je v podstate jedna veľká bitka, v ktorej si Superman a Doomsday rozdávajú jednu facku za druhou, pri čom ničia všetko naokolo. Najhorší je úvod, kedy sa snaží Doomsdaya zastaviť Liga Spravodlivosti, pozostávajúca z naozaj bizarných a divných hrdinov. Časom kvalita stúpa, ale aj finále by si zaslúžilo niečo "viac". Kresba je tiež maximálne priemerná a málo detailná. Nápad sa mi naozaj páčil, predstavoval by som si však celé spracovanie úplne inak.

OldaB
02.01.2018

Troufalý počin v oblasti komiksu, který scénáristicky zas tak moc nenabízí. Kresba výborná, Doomsday umírá beze slov. Je to dobré, ale asi jsem čekal víc.

Unterwald
27.12.2017

Inu, co k tomu napsat. Legenda komiksové tvorby přelomu 80. a 90. let, tedy z období, které mi zkrátka moc neříká. Komiksu chybí dospělost pozdějších děl i milá dětská naivita dekád předešlých. Ne že by šlo o špatný komiks, to jistě ne, ale protahovanost jedné superhrdinské rvačky do nekonečna je příliš cítit geniálním marketingovým tahem devadesátek... Jsem rád, že mám přečteno, ale vracet se k tomuhle kousku historie asi nebudu. Na druhou stranu přídavek v podobě Supermanova Ducha mě potěšil mnohem víc :-)

Kniha hřbitova
Kniha hřbitova