martin9666 martin9666 komentáře u knih

Všechno je jinak Všechno je jinak Vladimír Pikora

Spise než souvislá kniha jde o slepené komentáře na aktuální téma, které po letech už nejsou příliš aktuální. Styl psaní, hloupá přirovnání a předpoklad, že čtenář ví o všech složitých pojmech v ekonomickém světě (ale zároveň nezná ty jednoduché pojmy, které se uráčí autor vysvětlit) mi nevyhovují.

07.11.2021

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Příliš se přibližuje ezoterice.

07.11.2021

Řešíš/Hřešíš Řešíš/Hřešíš Anna Linhartová

Snaží se být více cool kuchařka, než doopravdy je. Koncept dobrý, některé recepty z jednotlivých kategorií se dají ale klidně vyměnit.Pouziva často stejné ingredience (sice z jiného spektra, než běžný člověk, ale všeho moc škodí) Ingredience. Grafická stránka, zejména fotky, také nic moc. oceňuji ale osobní přístup a chuť jít s kůží na trh (své recepty)

07.11.2021 2 z 5

Deník pražského studenta Deník pražského studenta Pavel Kos

Rádoby vtipná, ale ve finále nevím moc, pro koho kniha má být. Vysokoškolský student na toto nemá čas a asi ani chuť

07.11.2021 2 z 5

Velká kniha čůrání Velká kniha čůrání Jakub Plachý

Vtipná malá kniha plná jednoduchých kreseb. Nekoupil bych si ji, ale jako veselý dárek dobrá. Byla by lepší kdyby obsahovala více informací.

07.11.2021 3 z 5

Drby: O nejrozšířenější lidské činnosti Drby: O nejrozšířenější lidské činnosti František Koukolík

Kvalitně odzdrojováno. Jako samotná publikace působí trochu ve stylu velmi zdařilé diplomové práce s metaanalýzou. Lepší by bylo vydat obsáhlejší knihu o více tématech (např. spojit s dalšími menšími tituly Krása, Stupidita a Odolnost) a spojit je nějakou méně vědeckou omáčkou.

18.09.2023 3 z 5

Češi mezi pravdou a lží: Příběhy z české historie očima novináře Češi mezi pravdou a lží: Příběhy z české historie očima novináře Pavel Šafr

Zprvu je nutno říci: Kredibilitu ubírá fakt, že knihu píše novinář, nikoliv historik. Autor na to však sám upozorňuje na začátku knihy a zároveň je díky tomu kniha čtivější a možná i srozumitelnější, než kdyby byla psaná "pravým" historikem. Zároveň chápu možné rozčarování některých čtenářů, kteří dle názvu a obsahu knihy čekají dílo obsahující čistá historická fakta, která nebudou brát zřetel na názor levé či pravé strany. Opak je totiž pravdou - v celé knize a zejména pak v druhé polovině (Hodnocení prezidentů) jde o historii s názorem. Pokud se s tím smíříte, pak vás čeká velice čtivé a zajímavé dílo, které se ale čtenářům opačného názoru nebude moc líbit.

K samotnému obsahu: Téma knihy je v dnešní době strašně potřeba - už příliš dlouho jsou ve společnosti bez konfrontace pěstovány mýty a báje o české historii. Oceňuji autorovu schopnost kritiky historiků. Někdy do kontextu dává historické zajímavosti, o kterých běžný člověk netušil - buď se o tom vůbec neučí/nemluví (Postoloprtský masakr) nebo se o tom učí/mluví bez kontextu doby (Husitství). Autorův silný odpor k socialismu/komunismu je tu cítit více než k nacionalismu/fašismu, což může být ale dáno i délkou kapitol o daných etapách Česka, které však korespondují s dobou trvání. Byl jsem mírně zklamán druhou polovinou, ve které se do hodnocení prezidentů dostalo až příliš mnoho osobního vkladu a méně toho kontextu a událostí. Zároveň jsem v poslední kapitole o Zemanovi nepochopil, proč autor bagatelizuje Nečasovu aféru a zároveň spojuje organizace Rekonstrukce státu se Zemanem, jakoby oba subjekty stály na jedné straně v boji proti korupci a stylu boje, ačkoliv jsou právě polárně odlišné. Naštěstí je po této kapitole ještě zařazen dopis velvyslance USA, který bravurně zakončuje knihu a přináší čtenáři nadhled nad Českou kotlinu. Taková si myslím, že by kniha měla být. Jen se v průběhu psaní trochu pokřivila, ale naštěstí přiznaně. Zároveň obsahem slouží jako inspirace pro další čtení, aby si čtenář dohledal další publikace a mohl zjistit více faktů (a to je u knihy to nejlepší).

28.08.2023 4 z 5

Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury Jan Vitvar

Kniha je skvělá pro otevření obzorů a nahlédnutí do (pro mě celkem cizího) světa výtvarného umění. Díky příběhům získávají díla daleko větší význam a když je pak vidíte viset na zdi v galerii, najednou díla dokážete ocenit mnohem více. Oceňuji krátké statě, tematicky členěné kapitoly, dobré zdrojování a několik příkladů děl dokonce v obrazové formě na konci knihy.

25.04.2023 4 z 5

Čísla nelžou Čísla nelžou Václav Smil

Členění na krátké kapitolky je příjemné na čtení. Jenže každá kapitolka je o jiném problému, a tak jen co se začínáte nořit do jednoho tématu, končí kapitola a začíná další, někdy tématem vůbec nenavazujícím. Smilovo postřehy jsou stručné, přesné, ale až příliš působící dojmem, že autor rozumí naprosto všemu na světě. Všehovšudy je kniha kvalitní, daty podložené, odzdrojované čtení, které mohu doporučit.

18.03.2023 4 z 5

Pú a management Pú a management Roger E. Allen

Pro milovíky medvídka Pů může být kniha nejen přínosná, ale i zábavná. Pro nemilovníky je to spíše jen 5 stránek manažerských tipů a rad zabalených do dalších 120 stránek zbytečného povídání o medvídkovi. Ilustrace jsou ale pěkné.

29.01.2023 2 z 5

2036 - Jak budeme žít za 20 let? 2036 - Jak budeme žít za 20 let? Tomáš Sedláček

Sborníky rozhovorů nebo esejí od mnoha lidí z mnoha oborů většinou nefungují jako dobré koherentní čtivo. Tato kniha je jedna z těch lepších (snad díky tématu knihy), trpí ale stejnými neduhy podobných sborníků. Eseje jsou „předpovědí“ života v příštích 20 letech. Některé vám něco dají (téma jídlo), některé jsou jen zbytečně popsané strany (téma móda). Některé jsou typu "dnes už je špatně, tak doufejme že nebude ještě hůř". Některé předpovědi jsou naprosto ustřelené (už dnes v r. 2022, natož pak za dalších 14 let), některé zní dost pravděpodobně. Některé jsou spíše přání než předpovědi. Nejlepší jsou však ty, které reflektují minulých 20 let do své předpovědi, neboť se dozvíte i něco málo z historie a vývoje daného tématu. Vložené fotky z minulosti knihu dobře doplňují. Je vidět, že se nad grafickou stranou knihy také někdo zamyslel.

16.01.2023 3 z 5

Kladenský tulák Kladenský tulák Jaroslav Vykouk

Velmi hluboký historický průzkum je úctyhodný, ale až do té míry, že mi občas chyběli ty "nedávné" události z přelomu tisíciletí. Nečekaně jsou některé příběhy či informace celkem veselé a díky tomu je mezi nezáživnými bájemi, tahanicemi o majetek a svazky knížat o zábavu postaráno. Jako náplavě mi velice chybí v knize mapa s označením zmiňovaných místních názvů pro snadnější zorientování, případně i historické mapy dokládající rozvoj daných lokalit. Musel jsem si tak pomáhat mobilem v druhé ruce a složitě hledat na mapách názvy, které občas ani Google nezná. Pro místní je to překvapivě historií nabytá publikace, díky které se dozvědí o místech, kterými chodí denně, ale o jejich bohaté historii moc netuší. Pro přespolní je to ideální příležitost vžít se do tamního koloritu, získat pár tipů na výlet a možnost zamachrovat před rodilými Kladeňáky.

08.11.2022 4 z 5

Kladenská mozaika: Střípky zajímavostí z regionální historie Kladenská mozaika: Střípky zajímavostí z regionální historie Jaroslav Vykouk

Zajímavosti se drží historické tématiky a čtenář je často zavalen množstvím neznámých jmen a letopočtů. Jako brožura nebo poster v muzeu v pořádku, kniha se z toho tolik nepovedla.

08.11.2022 3 z 5

Politické ideologie Politické ideologie Andrew Heywood

Jde v podstatě o encyklopedickou četbu. Členění textu není nejšťastnější, neboť je často souvislý text přerušován "encyklopedickými vsuvkami", což ruší čtenářovo pohodlí, Chronologické seřazení kapitol je však smysluplné. Každá kapitola provádí historií daného směru, obsahuje medailonky významných zástupců a logicky postupně vykládá vývoj směru a jednotlivé vedlejší myšlenkové proudy. Zároveň se zde objevují srovnání toho, jak jednotlivé ideologie chápou pojmy jako svoboda, trh, ekonomiku, rovnost apod. Konec kapitoly o socialismu, kde autor shrnuje, že "socialismus je v podstatě mrtvý", je trochu mimo.

08.11.2022 3 z 5

Vedení na vyšší úrovni Vedení na vyšší úrovni Ken Blanchard (p)

Začátek vypadal slibně, podobně jako některé publikace od D. Carnegieho - trochu obecného o vedení lidí, pomalejší úvod do problematiky, ale stále snesitelné. Pak přichází výklad modelu situačního leadershipu SLII, kdy se čtenář konečně dozvídá praktické informace a hltá, jak by mohl danou metodiku použít v praxi. No a po této kapitole se po několika rekapitulacích tohoto modelu na jiných situacích, přidání několika modelů prakticky nepoužitelných a nezapamatovatelných, už neděje vlastně nic. Autoři se točí okolo common knowledge (jako mnoho "sebezlepšujících" knih) a neřeknou vám nic nového, převratného či použitelného. Autoři uvádí u každé kapitoly nějaké "případové studie", resp. příklady, kde to funguje a kde naopak - těchto příkladů by klidně mohlo být více, aby člověk dokázal pochopit teoretické poučky v praxi. Poslední kapitola byla naprosto zbytečná a už jsem se těžce přemáhal, abych knihu vůbec dočetl. Na konci kapitol chybí shrnutí nejdůležitějších myšlenek - pokud se chce člověk vrátit ke knize a čerpat z ní moudra, musí ji přečíst celou znovu a nebo už při prvním čtení dělat dlouhé zápisky. Kvůli tomu její praktičnost klesá na minimum. Přes 350 stran textu by se klidně dalo smrsknout na 100, vyházet zbytečné kecy a hodnota knihy se nezmění.

01.08.2022 1 z 5

Běžet s domy Běžet s domy David Vávra

Zkusmo z knihovny. Kniha rekapitulující tvorbu Davida Vávry - realizace, návrhy, vzpomínky. Mnoho fotek a obrázů, možná až příliš málo textu. Kdo nezná Davida Vávru jako architekta, tomu knihu doporučuji - získá základní představu o tom, co mimo Alles Gutte tento reneasnční člověk dělá. Pro někoho, kdo jeho tvorbu zná, už tato kniha není. Svůj účel (rekapitulace k jubileu) ale kniha nejspíš splnila.

01.03.2022 2 z 5

Tak jsme lajkovali Tak jsme lajkovali Dominik Feri

Jedna z glos Dominika Feriho v knize zní: "Nechápu, proč jse si nepočkali až tahle kniha bude v Levnejch knihách za 9 korun". Tak já si počkal, akorát tam stojí ne 9, ale 59 korun (Tu devítku Dominik trefil!). Občasně vtipné glosy a hlášky na černých stárnkách střídají velmi krátké rozhovory na stránkách bílých, v kterých se ale člověk moc nedozví (pár jich vypadalo jako špatný small talk se spolužákem, se kterým jste se 5 let neviděli). Hodnotné rozhovory jsou pouze ty dlouhé, na 3+ stránek (např. Kamil Fila). Graficky dobře zpracováno, ale formát a směr čtení (otočeno o 90st) mi nevyhovoval. Kniha zatím částečně odolává zubu času (recenze 2022) díky držící se relevanci mnoha tázaných. Zároveň bude kniha za pár let, až poslední tázaní přestanou být naprosto relevantní, stále držet informační hodnotu o tom, jak divná a nepochopitelná byla doba kolem roku 2016. Pokud by Feri vydal knihu, který by obsahovala místo rozhovorů jen hlášky a vtipy z černých mezistránek, udělal by možná lépe. Celkově jsem se u hlášek (jak Dominikovo, tak i hostů) docela bavil. Ve finále je to půl na půl, přičemž to špatný je ta větší půlka. 35%. Více jak těch 59 v levných knihách bych nedal. Snahu ale cením.

23.02.2022 2 z 5

Sídelní kaše Sídelní kaše Pavel Hnilička

Kniha o sídlištích naležato, která ukazuje jak nefungují ale i příklady, kdy mohou fungovat. Perfektní krátké čtení, graficky jednoduché.

07.11.2021 5 z 5

Češi: proč jsme kdo jsme – a jak dál? Češi: proč jsme kdo jsme – a jak dál? František Koukolík

Neuvádí řešení, pouze prezentuje nejsilnější problémy nynější společnosti a nebezpečí, která z ingorování problému mohou vzniknout. Perfektně odrzdrojované a strukturované

Sůl, tuk, ocet, žár Sůl, tuk, ocet, žár Samin Nosrat

Pro úplné začátečníky i zkušené kuchaře. Trocha vědy, někdy až příliš osobních příběhů... na konci je dostatek receptů. Milé ilustrace