Čísla nelžou přehled

Čísla nelžou
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478845/bmid_cisla-nelzou-WuQ-478845.png 4 92 92

71 věcí, které byste měli vědět o světě Čísla nelžou. Ale jakou pravdu sdělují? Jakou pravdu čísla sdělují? A jak je interpretovat? Celosvětově uznávaný kanadský vědec českého původu Vaclav Smil nás ve své knize bere na faktografickou výpravu za poznáním, na níž pomocí překvapivých statistik a názorných grafů zpochybňuje naše mnohdy pohodlné myšlení a vyvrací novodobé mýty o tom, jak svět funguje. 71 tematických kapitol přináší kromě nových informací a fascinujících příkladů z energetiky, dopravy či ekologie také odpovědi na otázky typu: Proč elektrická auta zatím nejsou šetrná k životnímu prostředí? Proč je těžké předpovědět, jak zlá bude probíhající pandemie? A jak lidstvo a vynálezy moderního světa ovlivňují život na naší planetě?... celý text

Literatura světová Literatura naučná Encyklopedie
Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Numbers Don't Lie. 71 Things You Need to Know About the World , 2020


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čísla nelžou. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (18)

pepap
06.02.2024 4 z 5

Jedno se panu Smilovi musí nechat - čísla a jejich výpovědi jsou fascinující a čísla mohou být skutečně dohledána o všem!! Ovšem ... to je i jejich úskalí. A sice interpretace. Kniha obsahuje spoustu příkladů, jak (zdánlivě) nesourodá porovnání můžeme vyžadovat a dostávat se k odpovědím skrze čísla a statistiky.
Co mně osobně chybělo v podání pana Smila byla zmínka a význam víry a přesvědčení. Z čistě racionálního hlediska jde nazírat například na klimatickou krizi či průmysl jasně, srozumitelně a bez obav. Člověk ale nikdy nebyl čistě racionální bytost. A proto ideály hrají důležitou roli. A o ideálech Václava Smila nejsem schopen říct nic.

dpxcz
14.10.2023 4 z 5

Zajímavá kniha obsahující mnoho problémů podaných čtivě v krátkých kapitolách a díky tomu se vše dá přečíst velmi rychle a svižně. Určitě stojí za přečtení.


Dejvid
06.08.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem četl až po přečtení Jak svět doopravdy funguje a to byla chyba. Druhá zmiňovaná kniha je ucelený text, který se věnuje několika hlavním tématům. Čísla nelžou je spíše takový výběr (dle autora) zajímavostí, naházený tak trochu bez ladu a skladu do jedné knihy (autor ostatně sám uvádí, že mnoho kapitol jsou sloupky, které psal pro jistý vědecký časopis zabývající se strojírenstvím). Určitě se v ní dozvíte zajímavé informace, ale stejně jako ostatní komentující i já bych preferoval méně témat rozebraných do větší hloubky.

všechny komentáře

Související novinky (4)

10 nejprodávanějších eknih (leden)

10.02.2022


10 nejprodávanějších eknih (prosinec)

10.01.2022


Knižní novinky (43. týden)

25.10.2021

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Čísla nelžou v seznamech

v Právě čtených17x
v Přečtených134x
ve Čtenářské výzvě11x
v Doporučených6x
v Knihotéce69x
v Chystám se číst167x
v Chci si koupit76x
v dalších seznamech3x