martin9072 martin9072 komentáře u knih

Vincent Vega Vincent Vega Miroslav Žamboch

Jelikož nemám rád westerny, nebudu hvězdičkovat. Na tuhle knížku mám rozporuplný názor. Nesedí mi úvod, který jsem docela protrpěl. Než se začalo něco dít, tak jsem knížku málem odložil. Až ke konci se děj zlepšuje a začal být pro mě zajímavý. Hoňka v horách super, odkrytí důvodu přítomnosti Vincenta v téhle realitě taky zatnulo drápek... jenže všechno dost pozdě. Zdlouhavé intro a zdlouhavý popis obrany ranče nedokážou být plně vyváženy solidním závěrem

14.06.2023

Věk mloků Věk mloků Karolina Francová

Mločí zápletka je fajn, ale hlavní hrdinka jedná tak divně, že se to dá omluvit snad jedině procesem přeměny a horečkou. Dost mi nesedl uspěchaný konec, ze kterého si nic nepamatuju.

08.05.2023 3 z 5

Naganty a vlčí máky Naganty a vlčí máky Františka Vrbenská

Uf, co napsat. Tohle je definitivně JINÝ JFK. Styl svižného brakového šestákového paperbacku byl nahrazen něčím v téhle sérii nezvyklým - rozvláčným vypravováním z různých úhlů pohledu. A mně osobně to ne-sed-lo. Atraktivní téma doby po 1. světové v oblasti hranice Ruska, Mongolska a Číny, boje mezi bolševiky, rudými, bílými a místními kmeny je zpracováno formou pohledů na různé dějové linky, ale tak nějak blbě. Rozvláčný děj, který jsem nějak nezvládal sledovat, dlouhatánské popisy šumící trávy tříštící pozornost, dějové linky na sebe navazují divně, popisy událostí jsou nakousnuté a nedokončené. V podstatě nevíme, proč kdo co dělá, motivace postav je nedotažená... a občasná nechuťárna typu scéna stahování z kůže nebo poprava v jačí mršině kvalitu knihy nezachrání.

08.05.2023 1 z 5

Není krve bez ohně Není krve bez ohně Miroslav Žamboch

První díl nastavil mantinely, kterých se druhý snaží držet. Opět tu máme příjemnou šestákovou brakovku, které bohužel ubližuje na můj vkus uspěchané tempo příběhu. Námět dobrý, u spousty okamžiků jsem se spokojeně usmíval, ale úsměv nikdy nevydržel dlouho, protože mi příběh někam utekl.

09.02.2023 3 z 5

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

Příjemná šestáková brakovka (což rozhodně nemyslím zle, právě naopak). Příběh běžící dychtivě kupředu jako projektil, který právě opustil hlaveň. Tuhle skoček, támhle dějový zvrat, všecho hezky přímočaré, pochopitelné. Knížka si nehraje na žádné brutální duchovno a svůj cíl pobavit splní s přehledem. Co víc si přát? Možná aby byla delší. Svět agenta JFK si mě každopádně získal.

05.02.2023 4 z 5

Válka se stromy Válka se stromy Jan Tománek

Kratičká jednohubka, která se s trochou nadsázky podobá Spartě nebo držkové polívce - buď ji milujete nebo nenávidíte. Karikatura absurdity dvou let Covid games, vtipně popsaná, hezky zvolené archetypy, které jsme v kovidí společnosti potkávali denně.

30.12.2022 5 z 5

Transport ledu Transport ledu Alastair Reynolds

Uf. Tak vám nevím. Variace na clarkovské téma Rámy je velmi zajímavý rámec. Ale z mého pohledu nešťastně uchopený. Sledujeme posádku těžařské lodi, což by měla být banda ostřílených profesionálů, nicméně ty dvě iracionální sůvy, totiž hlavní postavy, a jejich spory, to mi přišlo dost neuvěřitelné. Možná kdyby to byl příběh bandy žoldáků, tak bych to sežral. Holky si měly vjet do vlasů a pořádně se porvat, ne si vyřizovat účty jako ublížené fúrie, přece jenom bych uvítal víc racionality. Co mi rovněž nesedlo bylo zrychlující se tempo děje. Cesta k Janusovi super. Přistání na Janusovi a první roky budování kolonie taky. A pak jako by autorovi docházel dech nebo se mu chtělo čůrat, tak šlápl na plyn a začal být zkratkovitý. Spousta věcí zůstala nevysvětlených. A poslední třetina knihy, to už byl na můj vkus fakt sprint, aby to stihl a nešlo to do kalhot. Což je škoda, kdyby byla druhé polovině knihy věnována stejná péče, bylo by to sice mega dlouhé, ale já osobně bych si chrochtal. Za mě horší 4 hvězdy, ale zas je mi líto dát jen tři.

29.12.2022 4 z 5

Zabíjení Zabíjení Štěpán Kopřiva

Krásná brakovka plná kopřivovských nechutností, bohužel místy docela uspěchaná. Svižné tempo nerovná se zkratkovitost.

19.11.2022 4 z 5

Holomráz Holomráz Štěpán Kopřiva

Luxusní brakovka. Jako pokaždé jsem měl tendence pouštět si v hlavě nějaký svižný metal typu soundtrack z Dooma. Kopřivovy prasečinky a nechutné popisy se střídají ve výživném tempu, hlavní povídka zaujme sympatickým vyvražďováním, ty předchozí člověka navnadí. Trochu mě zmátl předěl mezi první a druhou povídkou - přechod z 3. osoby do ich-formy.

02.11.2022 5 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

U druhé knížky z cyklu dost váhám mezi 3 a 4 *. Proč? První půlka paráda. Seznámíme se s Tallis, s její rodinou, s podivínským správcem, s rozvalinami starého domu z minulé knihy, s jejím objevováním sféry Mytág. Super. Jako u minulé knihy autor ždímá čtenářovu obrazotvornost. Tallis nám potom přejde do lesa, poznává různé kmeny a děj se nám začíná stávat nepřehledným. Poslední třetina začíná být mírně nepřehledná, autor přidává na tempu a ubírá na popisech a já se ztrácím. A finálních 10 procent už je dost nepříjemně rychlý a poněkud halucinogenní zážitek, který mně osobně nesedl. Nebýt toho konce, jsou to slušné čtyři hvězdy, ale konec mé hodnocení sundal na lepší tři. A opět po mně pomrkávali z Deloraine. Hloubena, Stříbření...

26.10.2022 4 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Mno, začátek nevypadal nic moc, nějak nemám rád příběhy z období těsně po válce. Ale o pár stránek mě to chytlo a nepustilo. Příjemná směs fantasy a občas hororu útočící na představivost. Rozhodně doporučím přečíst. P.s.: k cyklu o Lese mě přivedl videoklip Les kostí od Deloraine.

08.10.2022 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Neskutečně nadčasové čtení. Tomuhle dystopickému varování před válkou by se měla věnovat velká pozornost.

27.03.2022 5 z 5

Tygří zuby Tygří zuby Tom Clancy

No nevím, bylo to takové neslané nemastné. První půlka se snaží seznámit nás dost zdlouhavým způsobem s reáliemi, postavami a novou zpravodajskou agenturou, 3. čtvrtina začíná být akčnější a poslední čtvrtina se velmi uspěchaně zabývá likvidací čtyř teroristických pohlavárů. Podruhé už určitě číst nebudu.

05.10.2021 1 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Svetozár Olovrant

Po dočtení mám dost rozporuplné pocity. Slovensko/český steampunk? Pardon, parokoko? To je přece skvělý nápad. Zasadit historické postavy do pěkně střelených alternativních reálií, kde se potkává technika a fantasy? Paráda. Humor také perfektní. Jenže to bohužel nefunguje dokonale. Autor píše nepříjemně uspěchaným stylem a člověk si připadá jako v "domě hrůzy" na pouti, kde rychle projede ve vozíku krátkou tratí a nemá čas se moc rozhlížet. Ano, jsem rozmazlený vypravěčským stylem Toma Clancyho nebo Roberta Ludluma a myslím si, že slovenské parokoko by si zasloužilo víc péče a víc vyprávění a naopak méně až příliš frenetické akce. Člověk ani nemá možnost sžít se s postavami a vychutnat si atmosféru jednotlivých lokací a kapitol.

23.12.2020 3 z 5

Nomád Nomád James Swallow

Hele, to vůbec není blbá knížka :)
Inspirace Ludlumem a Clancym (Jason Bourne na nás z postavy Marca dost významně mrká) je tu evidentní, ale příběhu to na atraktivitě nic neubírá. Modus "na posranýho i hajzl spadne", ve kterém se hlavní postava ocitá, je zajímavý a Marcovi díky tomu držíme pěsti stále silněji. Výhradu mám k samotnému konci, který je takový straně uspěchaný - hromada práce, hromada vyšetřování a nakonec je vše odbyté krátkou scénou. Autore, to se nedělá.

17.05.2020 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Pan Macek se velmi nevděčné role zhostil velmi dobře. Byl jsem mile překvapen kvalitou pokračování Jirotkova díla. Kniha se četla skoro sama, bavil jsem se, ale... abych parafrázoval reklamu, "tohle není Jim Beam". Knize prostě "NĚCO" chybělo a můžu mhouřit oči, jak chci, lepší hodnocení, než 4 hvězdy, prostě nedám. Není a nemůže to být Jirotka. Ději schází nějaká "přidaná hodnota". Je to vtipné, je to laskavé, ale pořád někde uvnitř hlavy cítím, že to prostě není ono.

17.05.2020 3 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Kulhánek na steroidech. Kopřiva je fakt magor a psychopat. V dobré slova smyslu. Jeho vize pekla je velmi působivá a knížka fakt parádně napsaná. Už dlouho se mi nestalo, abych u toho seděl v režimu "ještě jedna stránka a jdu spát" a na hodinách bylo hrubě po půlnoci.
Děj má spád, hlavní skvadra žoldáků jsou drsní sympaťáci, záporáci jsou správně hnusní a slizcí. Prostě perfektní metalová řežba na relax po náročném dni.

28.04.2020 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Na Pratchettův styl si člověk musí zvyknout. Než jsem se zorientoval, přijal autorovu hru na absenci kapitol a pár dalších drobností, s knížkou jsem bojoval. Ale potom si mě získala autorova skvělá ironie podtržená neméně skvělým překladem. Na 5* to není, Pratchett má lepší knížky a je vidět, že v prvních knihách cyklu Zeměplocha se dost hledá, nicméně 4* dám, pořád je to velmi nadprůměrná knížka. A mezi námi děvčaty, Mrakoplašovy příběhy mi k srdci zas tak nepřirostly, za mě jsou lepší knihy s čarodějkami a Městskou hlídkou...

20.03.2018 4 z 5

Flotila Země Flotila Země Patrick Zandl

pro mě za 5 hvězdiček. velmi dobrá oddechovka, mrazivá a tísnivá atmosféra na jedničku, odlehčení formou odkazu na české reálie celý příběh šibalským pomrkáváním vtipně vyvažuje. i když jsem dopředu tušil, jak knížka dopadne, děj je napsaný opravdu napínavě a hromady mrtvol perfektně sedí

26.02.2017 5 z 5

Devatar Sedr Devatar Sedr Petr Haraším

Jsem zklamán. Začátek byl výborný, hustá atmosféra, popisy bičující představivost na 150 %, děj s perfektním spádem. A najednou v půlce začala kniha ztrácet dech. Dej se podle mého názoru zbytečně větví do linek, které zůstávají otevřené a bez rozuzlení a tím hlavnímu příběhu nepomáhají, naopak mu ubírají na srozumitelnosti a přidávají chaos; hromada postav, ke kterým si čtenář nevytvoří vztah. Korunu všemu dává uspěchané zakončení, ve kterém jsem se ztratil. Z knihy mám pocit, že autoři zamýšleli mnohem větší dílo, ale při psaní jim začaly docházet nápady, tak hledali cestu ven. A je to škoda. Ta první půlka byla opravdu slibně rozepsaná.

21.02.2017 3 z 5