marmoni07 marmoni07 komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Úžasná kniha, nicméně silněji na mě zapůsobilo navazující pokračování Cesta zpátky. Tak bravurně vykreslená naprostá deziluze, vykořenění...

06.12.2011 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Nejsem příznivcem dobrodružných románů Jacka Londona, a tak jsem po této knize sáhla na doporučení přátel. Poprvé jsem ji četla asi v 17 letech a přesto, nebo možná právě proto mě velmi zasáhla a právem patří k literárním dílům mé Top ten. Nejde o absolutní odlišnost s jinými Londonovými díly, ale o příběh samotný, který Vás nutí přemýšlet o něm a diskutovat o něm znovu a znovu...

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Poprvé jsem se s touto knihou setkala ve formě mluveného slova. Úžasný výkon pana Donutila i ostatních mě přiměl k tomu, abych sáhla po knižním vydání. Oboje precizní a tak vtipné, jako dlouho nic. Úžasná překladatelská práce. Jemné nuance v přízvuku musí být v originále nedostižné.

Dějiny ňadra Dějiny ňadra Marilyn Yalom

Pohled autorky na to, jak svá prsa vnímali nejen ženy samotné, ale i jejich partneři, moralisté apod. Podrobně líčí jejich ztvárňování v různých uměleckých odvětvích. Mně osobně zaujala pasáž o vývoji lékařského pohledu na onemocnění prsou. Fundované, vkusné, zajímavé.

04.04.2012 5 z 5

Německo a Češi - Dějiny jednoho sousedství uprostřed Evropy Německo a Češi - Dějiny jednoho sousedství uprostřed Evropy Ferdinand Seibt

Kniha me docela zklamala. Kdyz pominu absenci jakychkoli priloh (fotky, obrazky, mapy a tak vubec), ktere ovsem nejsou povinne, jeste ted me desi preklad. Ten dela z cetby knihy skutecne dobrodruzstvi. Ani nepocitam, kolikrat jsem se vracela na zacatek odstavce ci stranky, hledala zacatek vety a patrala po smyslu jiz precteneho...

19.01.2012 2 z 5

Až na dno zrady Až na dno zrady Jiří Pernes

Kniha popisuje, jak se z uznávaného vynikajícího vojenského odborníka, legionáře a bezpříkladného vlastence ochotného hájit republiku do poslední kapky krve stal bezpříkladný kolaborant a nejnenáviděnější osobnost českých dějin.

10.04.2012

Vyhnání Vyhnání Peter Glotz

Vyhnání je kniha o vztahu Čechů a Němců, kniha sepsaná Němcem (autorova slova), profesionálním vrcholovým politikem německé sociální demokracie, který se dlouhá desetiletí specializoval na Čechy z pověření Willyho Brandta. Ke vztahu Čechů a Němců přináší dost málo, vlastně jen letitý názor Němců na Čechy, jen díky autorově politické praxi úderný zároveň však pozorný k možnosti příliš nevhodně si zavdat.

10.04.2012 4 z 5

Setkání ve vile u jezera Setkání ve vile u jezera Mark Roseman

Precizně zpracovaná literatura faktu. Koho zajímá téma konference ve Wannsee, doporučuji.

04.04.2012 5 z 5

Encyklopedie českých vesnic I. - Střední Čechy a Praha Encyklopedie českých vesnic I. - Střední Čechy a Praha Jan Pešta

Velice přehledně a srozumitelně představená historie osídlení a typické druhy staveb v jednotlivých částech. Krásná fotodokumentace. Precizní zpracování.

02.04.2012 5 z 5

Mám ráda hajného Mám ráda hajného Milena Kozderová

Když si odmyslíte lehké komunistické pozadí knihy, pohltí vás velmi vtipné a osvěžující vyprávění. Kniha se mi dostala do rukou náhodou z knihovny, sama bych po ní nesáhla a nakonec jsem se výborně bavila:). Doporučuji:)

20.02.2012 5 z 5

Rusko - země plná překvapení Rusko - země plná překvapení Leoš Šimánek

Já osobně považuji Rusko nejen za nádhernou publikaci, ale i za nejlepší Šimánkovu diashow.

20.01.2012 5 z 5

Filip Fabricius z Rosenfeldu a Hohenfallu: Život, rod a dílo defenestrovaného sekretáře Filip Fabricius z Rosenfeldu a Hohenfallu: Život, rod a dílo defenestrovaného sekretáře Jan Kilián

Naprosto vyčerpávajícím a fundovaným způsobem zpracovaná biografie, zasazená precizně do širokých dobových dějinných souvislostí čtivým a poutavým stylem.

19.01.2012 4 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

Tedy absolutně jasně autobiografické vyprávění zaníceného "pejskaře". Doporučuji všem majitelům pejsků, kterým se jejich chlupáči zdají nezvladatelní :), po přečtení románu pookřejí, chytí druhý dech a možná i nadhled nad konáním svých hafíků:). Odpočinkové, vtipné a inteligentní humorné vyprávění. Doporučuji.

Coventry na útěku Coventry na útěku Sue Townsend

Coventry na útěku by se měla svým hodnocením naprosto zaslouženě zařadit po bok všech příběhů Adriana Mola. Neméně vtipné a ve stejném rukopisu zpracované dílo si nenechte ujít. Přijdete mu na chuť!

22.12.2011 5 z 5

Tělo a společnost - Muži, ženy a sexuální odříkání v raném křesťanství Tělo a společnost - Muži, ženy a sexuální odříkání v raném křesťanství Peter Brown

Autor nabízí zcela ucelený soubor názorů na tělo a sexualitu v pohanské středomořské společnosti 1.-2. století. Upravuje naši představu o antickém Středomoří jako o Edenu milostných radostí. Ve skutečnosti zde existovalo velmi různorodé morální ovzduší, v němž se prolínala extrémní rigidita podobná normám novodobých islámských států s naprostou volností a tolerancí.

12.12.2011 5 z 5

Mýty a legendy Indiánů Severní Ameriky Mýty a legendy Indiánů Severní Ameriky Colin Taylor

Publikace fundovaně a přitom poutavě shrnuje podstatné rysy mytologie severoamerických Indiánů. Dobré uspořádání, krásné obrazové přílohy.

04.04.2012 4 z 5

Hitlerovo alpské útočiště Hitlerovo alpské útočiště James Wilson

Kromě poutavě napsaného obsahu je v knize 271 původních německých pohlednic a fotografií, a to na krásném křídovém papíře. Doporučuji.

04.04.2012 5 z 5

Citová divočina Citová divočina Simona Monyová (p)

Mě při čtení této knihy od začátku zásadně rušil výběr jmen hlavních hrdinů. Darkem počínaje a Silvanou konče, zkrátka jsem se přes tato jména nedokázala nechat vtáhnout do děje. Poprvé v životě jsem spontánně napsala autorce a velmi ocenila její okamžitou a vstřícnou odpověď, ve které mi vysvětlila, že taková jména dává záměrně proto, aby si nevybavila nikoho konkrétního a postava ji pak nerušila při psaní a zároveň přidala několik příkladů ze svého okolí, kde se tato jména vyskytují...
Není to podstatné, jen bych ráda ocenila její vstřícnost a zájem o čtenáře. Po jejím úmrtí jsem si mail nevěřícně pročítala znovu a znovu a až mě trochu mrzelo, že jsem ji knihu pohaněla.

22.12.2011 4 z 5

Kdo je kdo v Bibli Kdo je kdo v Bibli Peter Calvocoressi

Kniha je zajímavým souhrnem obrovské části biblických postav, které žily dál v představách pozdějších generací a v jejich vyobrazeních i v hudbě I některá z těchto děl jsou v knize uvedena. Kniha zdůrazňuje věčnou životnost těchto postav a současně ukazuje, jak je viděly a zobrazovaly různé věky.

19.12.2011