Márinka Márinka komentáře u knih

Pestrostíni a netopýři - Můj život v jiném světě Pestrostíni a netopýři - Můj život v jiném světě Axel Brauns

Kdo by neznal příběh Rain Mana, nejznámějšího autisty na světě v podání vynikajícího herce Dustina Hoffmana. Autismus však není jen “jeden” a pro lékaře skrývá ještě mnoho tajemství. Axel Brauns, který trpí tzv. Aspergerovým syndromem (porucha autistického spektra), se nás ve svém autobiografickém románu pokouší prostřednictvím banálních, veselých i velmi smutných příhod seznámit se svým vnitřním světem. Nemoc ho ušetřila těch nejhorších projevů a díky péči rodičů neskončil jako “invalida”, ale stal se spisovatelem. Za svůj román Pestrostíni a netopýři, na kterém průběžně pracoval sedmnáct let, získal řadu literárních ocenění. Brauns je jedním ze spisovatelů, kteří se o zážitky se svou psychickou nemocí podělili v literárním díle. Další je např. Dony Williams a jeho kniha Nikde nikdo.

21.03.2012 4 z 5

Mizející Ladak Mizející Ladak Jitka Kulhánková

Svět “velkých” cestovatelů je pryč. Dnes stačí batoh, dobré boty, minimální jazyková výbava, dobrá fyzička a maximální nadšení, které mnohdy vyústí až v knižní podobu dobrodružného putování. Jitka Kulhánková povýšila svůj cestopisný deník na poučnou, nikoli však nudnou knihu. Najdete zde nejen zajímavá faktografická data, ale zejména návod k aktivnímu a radostnému stárnutí. Kniha může být i užitečným pomocníkem na cestách dalším poutníkům.

21.03.2012 3 z 5

Bikini Bikini Janusz Leon Wiśniewski

dkojená Synem pluku a Příběhem opravdového člověka vítám každý „pohled z druhé strany“. Možná až příliš románové spojení vybombardovaných Drážďan s atomovými zkouškami na Bikinách však neubírá na autentičnosti historických reálií. Příběh Němky Anny a Američana Stanleyho, kteří se setkali díky své fotografické vášni, nám představuje konec druhé světové války a události následující z pohledu “těch co za to kolektivně můžou” a těch, kterých se válečné útrapy dotkly jen zlehka a např. rasismus v newyorské restauraci je pro ně “samozřejmostí”.
Na knize se mi líbí i fakt, že “zní”. Najdete v ní spoustu odkazů na hudbu, kterou si můžete k dokreslení doby pustit třeba na Youtube…

21.03.2012 4 z 5

Magie a manipulace mysli Magie a manipulace mysli Derren Brown

Anglický psycholog – iluzionista vás v této knize ujišťuje, že nic jako nadpřirozené schopnosti a jevy neexistuje. Existuje pouze manipulace mysli. Derren je vynikající manipulátor, dokonale rozumí myšlenkovým pochodům našeho podvědomí a ovládá řeč těla, tzv. bezděčnou komunikaci a právě tyto znalosti používá. V kapitole Paměť se mimo jiné dočtete o mnemotechnikách, které znají i účastníci vyškovských kurzů trénování paměti – asociační řetězce, metoda loci, systém symbolů a háčků. Věřte nebo ne, ale skutečně fungují!

21.03.2012 3 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Půjčila jsem si ji na mnohá doporučení a také proto, že mi děj připomněl podobnou knihu Barbary Erskinové Žila jsem již před staletími - a ta se mi líbila. Cizinka je skutečně fenomén. Na mne sice trochu "tlustá" a taky mi vadila skutečně odfláknutá práce redakce - úzká pistol bodovala :o), ale asi neodolám a do Vážky v jantaru určitě alespoň nakouknu.

09.08.2011 4 z 5

Naučte se číst! Naučte se číst! Richard Papík

2 z pěti jen kvůli relevantním zmínkám o koncentraci a paměti. Jinak "rychločtení" odsuzuji. Kam pořád spěcháme?

24.07.2011 2 z 5

Klub radostí dnešního dne Klub radostí dnešního dne Petra Braunová

Trošku naivní. O něco bych zkrátila. Ale jako první literární počit - varování před Facebookem - dobrý :o)

22.07.2011 4 z 5

Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli Pierre Bayard

Do 50. stránky trochu nuda, ale pak co slovo, to perla :o)

27.02.2011 4 z 5

O myších a lidech / Plameny zářivé O myších a lidech / Plameny zářivé John Steinbeck

Nešťastná kniha, jejíž obálka oznamuje celý děj včetně rozuzlení.

22.02.2011 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Ten pseudonym sedí. Je to styl Larssona. Takže velmi čtivé, napínavé. Uvidíme, zda vydrží :o)

22.02.2011 3 z 5

Nositelé příběhů Nositelé příběhů Jeffrey Archer

Archer je již druhý anglický spisovatel, jehož povídky mi učarovaly. Tím prvním je Roald Dahl. Sice jsem pořád ještě neodhalila "jádro" anglického humoru (Jistě, pane ministře obdivuji, Monty Pythony nemusím), ale "nečekané konce" povídek obou pánů doporučuji jako skvělý čtenářský zážitek. Škoda jen, že všechny anotace na Nositele příběhů píší, že deset z patnácti povídek je napsáno podle skutečnosti a pět je čistá fikcí autorova. Avšak které z nich mohou být pravdivé a které jsou fabualcí? Nemáte-li čas nebo chuť na dlouhé romány, sáhněte po krátkých, humorných, napínavých povídkách, jejichž rozuzlení vás mnohdy překvapí.

01.02.2011 5 z 5

Kávu ne, radši infuzi Kávu ne, radši infuzi Vladimír Špidla

Patříte k zastáncům Evropské unie anebo jste euroskeptikové? Ať už tak či onak, doporučuji vám strávit pár hodin s touto knihou. Pro mne bylo eurokomisařovo ohlédnutí, a zejména postřehy jeho osobní asistentky, velmi zajímavé. Většina z nás ráda kritizuje politiky, ale málokdo má ponětí, jak to v těchto sférách vlastně chodí. Pan Špidla si po celou dobu svého bruselského působení psal internetový blog. Avšak doplnění oficiálního pohledu s "lidskými" zkušenostmi členů politikova týmu považuji za velmi dobrý nápad. Snad jen práce redaktorky mohla být o poznání pečlivější.

01.02.2011 2 z 5

Krabice živých Krabice živých Norbert Frýd

Kdysi to byla moje první "válečná" kniha. Hodně dlouho jsem pak nemohla nic takového číst. Dobře napsán otřesný příběh ...

07.01.2011 5 z 5

Utajené zápisníky Agathy Christie – Jak se rodily její detektivní příběhy Utajené zápisníky Agathy Christie – Jak se rodily její detektivní příběhy John Curran

Nízké hodnocení dávám proto, že jsem v knize nenašla to, co jsem očekávala - příběh. Snad ji více ocení ten, kdo hledá "manuál".

03.01.2011 2 z 5

Generálova šťastná smrt Generálova šťastná smrt Louis De Bernières

Milé, veselé, k zamyšlení.

01.01.2011 4 z 5

Dopisy v nevratných lahvích Dopisy v nevratných lahvích Josef Pepson Snětivý (p)

Nedočetla jsem. Rozhodně mám k dispozici desítky, ba stovky dalších knih, než ztrácet čas prdy.

30.12.2010 odpad!

Cestopády Cestopády Pavel Popelka

Tak už znám tři. A tři, jak známo, tvoří společnost. Velmi veselou společnost. Galuška - Uherský Ostroh - Slovácko sa (ne)súdí, Jilík - Uherské Hradiště - Jdu Slováckem krásným a Popelka. Jen s malým rozdílem. Pavel Popelka, ředitel Muzea J.A.Komenského v Uherském Brodu, se ve svých knihách zatoulá i na Horňácko, k Váhu, do Naardenu nebo až k Jadranu. Ovšem vždy ve společnosti své "zlaté hordy": " Ukázka z knihy: http://www.folklorweb.cz/clanky/20061204.php

29.12.2010 5 z 5

Dilbert a jeho principy Dilbert a jeho principy Scott Adams

Dilbert poněkud teoreticky, ale stále s humorem.

21.12.2010 4 z 5

Jak vydrhnout velrybě stoličku Jak vydrhnout velrybě stoličku Scott Adams

Naprosto skvělé :o)

21.12.2010 5 z 5

Konečná teorie Konečná teorie Mark Alpert

Tato symbióza historických reálií s vědeckou fantazií, spekulace o osudu Einsteinovy dcery, ... se čte jedním dechem.

13.12.2010 4 z 5