Krabice živých

Strhující román, který patří mezi nejvýznamnější díla Norberta Frýda z 50.let. Díky strastiplným zkušenostem z koncentračních táborů, autorem prožité bídě a utrpení se toto dílo vyhnulo dobovému schematismu a vychází právě z jeho osobních krutých zážitků.

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56134/krabice-zivych-Wqz-56134.jpg 4.4143
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Naše vojsko

Kniha Krabice živých

sgjoli
04.11.2018

Krabice živých je jedna z těch knih, o které by se mělo více mluvit a která by se měla více číst. Je to další z řady těch, která silně promlouvá o holocaustu a o věcech, lidech a událostech, co by nikdy neměly být zapomenuty. Frýd píše velmi čtivě a už samotný fakt, že autor vychází z vlastních zkušeností, dělá knihu ještě silnějším čtenářským zážitkem. Pokud se zajímáte o téma holocaustu/2. světové války, neměla by vás tato kniha minout. Ve mně kniha rezonovala ještě dlouho po dočtení.

lenyleny
10.10.2018

Tuto knihu jsem jako doporučenou literaturu na střední škole nedočetla . Nyní jsem se k ní vrátila. Člověk má po tolika letech již na vše trochu jiný náhled a tak se mi dnes již kniha i styl psaní líbil. Doporučuji přečíst. Jen mi trochu vadilo, že je tam až moc znát podtón doby, ve které vznikla. Jako by ti správní lidi mohli být jen "straníci komunisté".

Magda610
19.02.2018

Ve čtvtek jsem začala číst, teď právě dočetla....Pro mne, jako prozatimního "laika", co se téhle literatury týče - dávám 5 *...Kniha mě zaujala od začátku, dokázala jsem se vžít do situací, které nastávaly...dokázala jsem je pochopit a fandit, překvapila mě i "lidskost" některých téměř nelidských bytostí... Je to sonda do srdcí a duší všech, kteří v tomhle lágru byli, ať už jakkoliv "žili". Tedy za mne ano, přečtěte si ji!

aktijnov
15.01.2018

Čtivá, smutná, bolavá, drsná... Frýd není tak sugestivní jako třeba Lustig, ale i tak rozhodně stojí kniha za přečtení...

haki34
30.11.2016

máme slovenské vydanie - Truhlica živých...drsná kniha...bola som nahnevaná,, dojatá, fandila som hlavným hrdinom a z tých verstiev páchaných na ľudoch som mala zimomriavky na chrbte a slzy v očiach...až sa pýtal happy end...ale nie, všetkým to nevyšlo...
doporučujem prečítať

Zdenik
28.02.2016

Další z úžasných knih popisujících koloběh života a smrti v pracovním táboře, naděje a zklamání vězňů.

jprst
06.01.2016

Tato kniha se může některým čtenářům zdát rozvleklá či dokonce nudná, ale je to klamný dojem. Zkuste ji po delší době znovu a téměř jistě vás upoutá, zvláště když si v mezidobí přečtete i nějakou další knihu s podobnou tématikou.

adnov
27.05.2015

Díky této knize, náhodně najité před 20ti lety u babičky v knihovně (a vzhledem k nudě a žádným jiným knihám) jsem začala milovat čtení a dozvěděla jsem se o hrůzách koncentračních táborů. Ač jsem pak přečetla ještě spoustu knih s válečnou tematikou, na tuto nezapomenu. Vím, že jsem ji četla jedním dechem, plakala jsem u ní a uvědomila si, co znamenalo být Žid v této době. Těžko říct, jak by na mne stejný text působil dnes, ale pro me osobně je to kniha číslo jedna!

SalomeH
10.04.2015

Nakonec jsem se rozhodla, že knížku nebudu dočítat až do konce. Ne, že by popis toho, jaké hyeny se z lidí stávají v extrémních podmínkách byl nějak zvlášť špatný, ale prostě to bylo nudné.

SlamLenka
13.11.2014

Četla jsem už poměrně dost knih s touhle tématikou, ovšem tahle je opravdu čtivá, zhltla jsem ji jedním dechem! Postavy a jejich charaktery jsou tu krásně vykreslené, text je ilustrativně a místy i vtipně doplněn cizojazyčnými slovy a větami, což umocňuje smysl řečeného. ...a vzhledem k tomu, v jaké době byla kniha napsána, musí člověk autorovi odpustit i tu lehkou politickou agitku a vyzdvihnutí odvahy našich soudruhů. =)

pajatp
06.08.2014

knihu jsem měla přečtenou během pár dní ... knihy s touto tématikou čtu ráda a ani tato nezklamala... pohled na to, jak pobyt v koncetračním táboře dokáže zamávat s psychikou, co někteří dokáží pro přežití udělat

Mišulenka
20.11.2013

Frýdova Krabice živých je prostě klasika a jako ke klasice jsem k ní i přistupovala. Neumí popisovat tak dobře jako Styron, není tak naturalistický jako Remarque, nedokáže děj rozeběhnout jako Sapkowski, ale... něco na ní přeci je. Jedná se o táhlý zimní příběh v koncentráku, mašinerii na levnou pracovní sílu, která se pozvolna mění v lazaret. Mění se lidi, mění se vedení, mění se postoje, mění se přístup a priority. Zajímavá sonda do lidských duší, které se na pokraji sil válí v blátě ponížení...
Rozhodně nelituji, že jsem si knihu koupila a přečetla, ale podruhé už po ní asi jen tak nesáhnu...

Lady Dracula
18.06.2013

Je to chvilka, co jsem dočetla tuto knihu a na rtech mi zůstala hořká pachuť. Což o to, Frýd má úžasnou slovní zásobu, hraje si, mazlí se a laská slova, ale nějak...Příběh je zajímavý, obyčejný, jako lidská život sám, ale přesto....stále jsem vyhlížela konec a když přišel, divila jsem se.
Kniha působivá tématem, slovní zásobou, ale jako celek mě do kolen nedostala.

antonio13
13.01.2013

Jedna z prvních knih o tématice koncentračního tábora kterou jsem kdysi dávno přečetl.
Co mi utkvělo a co vlastně bylo ve všech táborech...pokud jste tedy nešli na smrt hned bylo číslo, kterým jste se stal.
Co bylo stěžejní v této knize bylo právě číslo na kartotéčním štítku a podle toho kde jste byl uložen tak jste žil nebo ne.
Knihu doporučuji přečíst, i když na téma koncentračních táborů bylo napsáno více knih i lepších či obsáhlejších.

oolinkaa
23.07.2012

Bohužel nedočteno. Ale zkusím se k tomu někdy vrátit a zdolat to. Úseky byli dosti nudné, a to čtenáře odradí. Jinak ale asi super téma ( teda jen jako čtivé, příběh je katastrofální, asi jako celá 2.svět. válka.)

Ellis
13.03.2012

No já nevím, ale strhující pro mě ta knížka nebyla, právě naopak, dějově to bylo trochu roztahanější. K dočtení jsem se asi od poloviny musela nutit. Ze začátku mi také dost vadilo, že někdy jsou požívány u hrdinů jména, jindy přezdívka a jindy zase ty německé tituly - v těch se nevyznám, takže mě to dost mátlo, kdo vlastně co řekl. Knih o koncentračních táborech jsem už několik přečetla a byly rozhodně lépe psané a některé i drsnější. Ne vždy je známý autor zárukou výborně napsaného příběhu, kolikrát je čtivější a lepší někdo, kdo napsal jen jednu knihu. Např. takový Lustig se čte strašně špatně...Ale to jsou samozřejmě moje subjektivní dojmy.
Jinak jsem ráda, že jsem knihu dočetla.

WEIL
16.10.2011

Jeden z vrcholů autorovi tvorby. S odstupem v nich zpracovává své zážitky z Terezína, Osvětimi a Dachau.

Márinka
07.01.2011

Kdysi to byla moje první "válečná" kniha. Hodně dlouho jsem pak nemohla nic takového číst. Dobře napsán otřesný příběh ...

Pavelpi
07.01.2011

Pěkně drsná kniha.Když si člověk uvědomí,co tam s lidmi vyváděli,nedivím se,že to pak dozorcům a kápům vrátili.

koncentrační tábory

Norbert Frýd