Magie a manipulace mysli

Derren Brown (1971) je britský psycho-iluzionista, který nevěří na paranormální jevy. Studoval práva a germanistiku v Bristolu a k hypnóze ho inspirovalo představení hypnotizéra Taylora. Začal se sám hypnózou zabývat a vystupoval po barech. Na Vánoce roku 2000 běžel v britské televizi pilotní díl jeho pořadu Magie a manipulace mysli, který se velmi rychle stal hitem. Brown od té doby vydal tři knihy, dobýval USA na turné za účasti odborníků, kteří měli posoudit, zda je podvodník nebo ne, hrál v televizi naživo ruskou ruletu a vystupoval po celé Británii. V roce 2006 získal cenu Laurence Oliviera za nejlepší zábavní show. Dělal všechno, aby se mediálně zviditelnil, a vydělal dost peněz, aby na jejich vydělávání už nemusel myslet. V knize naznačuje některé své techniky, popisuje metody manipulace mysli, napovídá, jak se naučit „číst“ chování lidí, důkladně probírá umění hypnózy, vysvětluje alternativní medicínu jako placebo efekt a věnuje se také zábavnímu průmyslu kolem magie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/6955/magie-a-manipulace-mysli-uyP-6955.jpg 4.2100

Tricks of the Mind (2006)

Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Argo

Kniha Magie a manipulace mysli

LuT
včera

Skvělá kniha a skvělý Derren Brown. Ráda sleduji i jeho pořady a vystoupení, obdivuhodné :)

DominaCZ
22. únoraodpad!

Přebal je na tom to nej.
Kniha je plná zbytečných kydů a je nahuštěna jakože vtipnými hláškami.
Čekala jsem návody nebo vysvětlení, ale byla to jen smršť písmen s popisem "triků" typu karta která zmizela, proč se stoleček přesouvá k písmenům která jsou pravda apod.
On mě nebere jako člověk celkově, ale dostala jsem se k tomu, tak jsem četla...a nedalo se to.

jaroiva
02.06.2018

Už je to nějakou dobu, kdy jsem to četla, ale určitě se do knížky ještě někdy podívám. Zajímavý pohled a záživně psaný

olcab
23.02.2018

Perfektní, ráda se k ní vracím.

Atanone
25.05.2017

Úžasná kniha. Další z řady těch,kde nestačí přečíst jednou.

Lightman
28.10.2016

Geniální kniha. Sice ne ve všem s Derrenem souhlasím, nicméně takové spektrum rozličných a současně spolu souvisejících témat, kterými se zabývá, nutí přemýšlivého čtenáře více přemýšlet o životě, o tom, co se kolem děje, o tom jak je s námi manipulováno, jak je neradno si zahrávat s věcmi, kterým nerozumíme (např. hypnóza), jak funguje lidská mysl (např. konfirmační zaujatost), jak jsem si všichni podobní (Forersův experiment)), jaká jsou úskalí neurolingvistického programování (NLP). Jak můžeme vycvičit paměť, jak si dávat pozor na lháře a co je prozrazuje apod. Tuto knihu bych mj. doporučoval všem "esoterikům" (míněno v tom zprofanovaném slova smyslu, přestože si uvědomuju pravý význam slova "esoterní" a proti duchovně založeným lidem nic nemám - pokud stojí pevně nohama na zemi a neutíkají z reality). Jen upozorňuju na způsob psaní knihy (s lehkou, možná cílenou domýšlivostí), který ne každému může vyhovovat - mě se tato kniha trefila do vkusu stoprocentně ...

Taji
13.07.2015

Tak tato kniha vůbec nebyla špatná, dlouho jsem ji odkládala, protože ani pořad v TV mě nezaujal, ale odnesla jsem si nějaké pomůcky na zlepšení paměti, řekla bych, Derren je fakt chytrý člověk, ovšem jeho druhá kniha Vyznání iluzionisty, tak tu jsem ani nedočetla.

Evelin
24.11.2013

Nevím, co jsem od této knihy čekala, asi víc. Některé pasáže jsou zajímavé, některé nudnější. Ale některé jeho triky se mohou hodit.

Garik
03.11.2012

Chvíľu som váhal, aké dať hodnotenie.
Sprvoti som sa nadšene pustil do čítania, no potom som začal čoraz častejšie odbiehať k iným knihám, až som to napokon, presne po dvoch tretinách, na dlhší čas odložil. Ukázalo sa, že som to vzdal pred cieľom, pretože posledná tretina (v knihe už šiesta časť) ma nakoniec zaujala najviac. Raz darmo, Brown sa vo svojom diele venuje viacerým témam a nie všetky ma naozaj bavili. Niektoré moju pozornosť skutočne zaujali, iné ju zas vyčerpávali.
A výsledok váhania? Na knihu tohto zamerania, záberu tém a rozsahu si zaslúži plný počet bodov.
Je pravda, že autor vo svojej, snáď až prílišnej, sebadôvere sa vyjadruje aj k veciam, ktorým zrejme nie tak docela rozumie, či sú takpovediac úplne mimo jeho kompetenciu. Myslím však, že knihe ako celku to moc neuškodilo a tieto úlety možno celkom dobre „odfiltrovať“. Inak, som toho názoru, že prečítanie tejto Brownovej práce môže byť takmer každému skôr ku prospechu.

Dan
31.10.2012

Derrenův knižní debut - výborná kniha, což se bohužel o jeho druhé (Vyznání iluzionisty) říci nedá...
Díky této knize jsem se např. naučil jak si snadno zapamatovat dlouhé číslo a další pomůcky na zlepšení paměti. Ke knize se ještě určitě vrátím.

honajz
23.04.2012

Nemít kniha úvodní a naprosto zbytečné kapitoly a posléze různé poznámky, kdyby byla skutečně jen o umění kouzel a jisté psychologie práce s divákem, hodnotil bych pozitivněji. Ale proč má Derren Brown potřebu se navážet do všech jemu neoblíbených lidí, včetně politiků a herců, proč ty tirády proti věřícím? (Nehledě na to, že tímto dal najevo, jak problematice víry nerozumí, protože ji nejde vidět jen z psychologického pohledu.) Dále čiší z knihy neskutečná arogance. Autor si získal a osvojil díky svému talentu techniky, jimiž vyniká nad ostatní. Ale to mu nedává právo soudit druhé a dělat si z nich legraci. Hlavně je sice schopný manipulátor, ale ze všech těch osobních poznámek mám spíše pocit, že sám sobě moc nevěří, v sobě se nevyzná, a tohle mu jen kompenzuje berličku, jak se sebou vyrovnat. Jinak však naznačené a prozrazené postupy jsou úžasné, zvláště ty na posílení paměti a zapamatování si třeba nákupního seznamu či jmen neznámých lidí.

Márinka
21.03.2012

Anglický psycholog – iluzionista vás v této knize ujišťuje, že nic jako nadpřirozené schopnosti a jevy neexistuje. Existuje pouze manipulace mysli. Derren je vynikající manipulátor, dokonale rozumí myšlenkovým pochodům našeho podvědomí a ovládá řeč těla, tzv. bezděčnou komunikaci a právě tyto znalosti používá. V kapitole Paměť se mimo jiné dočtete o mnemotechnikách, které znají i účastníci vyškovských kurzů trénování paměti – asociační řetězce, metoda loci, systém symbolů a háčků. Věřte nebo ne, ale skutečně fungují!

Gandalf
04.02.2012

Kniha je zajímavě rozčleněná a díky tomu se můžete zaměřit na pro vás potencionálně zajímavé části, přesto ale - nejen kvůli Brownovu smyslu pro humor, neříkejte mi, že jej nemá - doporučuju knihu číst celou. Díky například třetí části se můžete naučit skvělé způsoby práce s pamětí - Shakespearovy hry taky umím, v jiném domě, (díky Brownovi jsem se je učil jen půl hodiny, na člověka s mou pamětí je to výkon :-D , navíc si je pamatuju už pár měsíců) díky za paměťové paláce! :-D

Jack Bauer
01.01.2012

Pokud si myslíte, že Derren Brown v knize prozradí své dovednosti, tak to raději nečtěte. Už na začátku uvádí, že nic vyzrazovat nebude, přesto něco málo co bychom už dávno neznali vyzradí. Kniha se ubírá jiným směrem, kde Derren zpochybňuje víru v Boha a odkazuje na nejlepší knihu co kdy četl od Richarda Dawkinse „ Boží blud" , kterou jsem si hned také přečetl a vřele doporučuji. Kniha začíná: Bible není historický spis...