Magie a manipulace mysli

Derren Brown (1971) je britský psycho-iluzionista, který nevěří na paranormální jevy. Studoval práva a germanistiku v Bristolu a k hypnóze ho inspirovalo představení hypnotizéra Taylora. Začal se sám hypnózou zabývat a vystupoval po barech. Na Vánoce roku 2000 běžel v britské televizi pilotní díl jeho pořadu Magie a manipulace mysli, který se velmi rychle stal hitem. Brown od té doby vydal tři knihy, dobýval USA na turné za účasti odborníků, kteří měli posoudit, zda je podvodník nebo ne, hrál v televizi naživo ruskou ruletu a vystupoval po celé Británii. V roce 2006 získal cenu Laurence Oliviera za nejlepší zábavní show. Dělal všechno, aby se mediálně zviditelnil, a vydělal dost peněz, aby na jejich vydělávání už nemusel myslet. V knize naznačuje některé své techniky, popisuje metody manipulace mysli, napovídá, jak se naučit „číst“ chování lidí, důkladně probírá umění hypnózy, vysvětluje alternativní medicínu jako placebo efekt a věnuje se také zábavnímu průmyslu kolem magie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6955/big_magie-a-manipulace-mysli-uyP-6955.jpg 4.2110
Literatura světová, Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Argo

Tricks of the Mind, 2006

Kniha Magie a manipulace mysli

Gordonlord
09.01.2021

Zatím nejchytřejší, nejpoutavější a nejpřínosnější kniha tohoto ražení, kterou jsem měl šanci číst.

Sice jsem se do čtení pouštěl s tím, že vůbec netuším kdo je Derren Brown, ale vůbec to nevadilo i přesto, že autor poměrně arogantně počítá s tím, že ho zná naprosto každý.

Někdo bude možná zklamán, že zde neprozradí úplně všechny své kouzelnické triky. (ale kdo soudný na jeho místě by to udělal?) Ale alespoň dva hned z kraje ano. Trik s mincí a jeden karetní a to velmi dopordrobna popsané. Líbil se mi pohlcující styl autorova psaní, kdy všechno vysvětluje nadmíru srozumitelně, takže i naprostý ňouma pochopí, jak trik provést. Podobným stylem popisuje i další věci.

Mnemotechniku zná asi každý a já na škole rovněž rád používal techniku vizualizace, za účelem zapamatování si obtížné látky. Ale Brown tohle posouvá na vyšší level! Interaktivně vás během knihy vede, abyste si vše vyzkoušeli s ním. A ono to funguje ! Jeho příklad, jak si do minuty zapamatovat dvacet spolu nijak nesouvisejících slov je geniální. Ta slova si pamatuji ještě teď :-)

Rovněž vysvětluje, jak funguje psychologie hypnózy, jak je eluzivní statistika, jak fungují spiritistické seance, jak ojebávají věřící lid teleevangelisté a podobná havěť a vůbec velmi detailně a přehledně vrhá světlo na všechny těžko vysvětlitelné mysteriózní věci.

Rozhodně největší pecka je popis toho, jak lidský mozek vnímá určité podněty a jak si je interpretuje a jakým způsobem se to dá využít k ošálení mysli. A rovněž čím vším šálíme svou mysl my sami. Tohle bylo brilantně, jasně a srozumitelně a detailně popsáno. Skvělá a obohacující práce !

Knihu jsem hltal plnými doušky a jedním dechem. Některé pasáže mě bavily méně, ale už teď vím, že tohle stojí za ještě jedno přečtení. Jsem rád že můžu říct, že mi nějaká knížka dala do života opravdu hodně. Ale možná mě Derren jen zhypnotizoval. Každopádně to bylo skvělé !

Celkový dojem kazí jen poslední cca čtvrtina knihy, zasekaná zbytečnou e-mailovou korespondencí od fanoušků.

marek1495
29.11.2019

Asi nejlepší kniha co jsem kdy četl. Kniha se četla opravdu sama, měl jsem ji přečtenou asi za týden a to moc vášnivý čténář nejsem a většina knih mě do sebe nedokáže vtáhnout, ale této se to podařilo. Dokonce i když ji přečtete, nebude vám vadit se k ní znovu vracet. Bohužel o druhé knize (Vyznání iluzionisty) se to říct nedá, do té jsem se nedokázal ponořit, nejspíše kvůli rozdílnému stylu vyprávění. Nicméně tato opravdu 100%.

LuT
25.03.2019

Skvělá kniha a skvělý Derren Brown. Ráda sleduji i jeho pořady a vystoupení, obdivuhodné :)

DominaCZ
22.02.2019odpad!

Přebal je na tom to nej.
Kniha je plná zbytečných kydů a je nahuštěna jakože vtipnými hláškami.
Čekala jsem návody nebo vysvětlení, ale byla to jen smršť písmen s popisem "triků" typu karta která zmizela, proč se stoleček přesouvá k písmenům která jsou pravda apod.
On mě nebere jako člověk celkově, ale dostala jsem se k tomu, tak jsem četla...a nedalo se to.

jaroiva
02.06.2018

Už je to nějakou dobu, kdy jsem to četla, ale určitě se do knížky ještě někdy podívám. Zajímavý pohled a záživně psaný

olcab
23.02.2018

Perfektní, ráda se k ní vracím.

Atanone
25.05.2017

Úžasná kniha. Další z řady těch,kde nestačí přečíst jednou.

Lightman
28.10.2016

Geniální kniha. Sice ne ve všem s Derrenem souhlasím, nicméně takové spektrum rozličných a současně spolu souvisejících témat, kterými se zabývá, nutí přemýšlivého čtenáře více přemýšlet o životě, o tom, co se kolem děje, o tom jak je s námi manipulováno, jak je neradno si zahrávat s věcmi, kterým nerozumíme (např. hypnóza), jak funguje lidská mysl (např. konfirmační zaujatost), jak jsem si všichni podobní (Forersův experiment)), jaká jsou úskalí neurolingvistického programování (NLP). Jak můžeme vycvičit paměť, jak si dávat pozor na lháře a co je prozrazuje apod. Tuto knihu bych mj. doporučoval všem "esoterikům" (míněno v tom zprofanovaném slova smyslu, přestože si uvědomuju pravý význam slova "esoterní" a proti duchovně založeným lidem nic nemám - pokud stojí pevně nohama na zemi a neutíkají z reality). Jen upozorňuju na způsob psaní knihy (s lehkou, možná cílenou domýšlivostí), který ne každému může vyhovovat - mě se tato kniha trefila do vkusu stoprocentně ...