Marian27 Online Marian27 komentáře u knih

Stratený svet Stratený svet Arthur Conan Doyle

Jedna z mojich najoblúbenejších dobrodružných kníh. Čítal som ju ako chlapec a teraz po rokoch som si ju prečítal zas a je stále rovnako vynikajúca ako vtedy. Závidím hlavným hrdinom ich dobrodružstvá a na niektorích humorných scénach som sa zasmial aj nahlas. Knihu odporúčam prečítať.

25.05.2018 5 z 5

Deset čínských démonů Deset čínských démonů Frédéric Lenormand

Veľmi dobre vymyslená a prepracovaná detektìvka. Autor do nej dal všetko čo ma na detektívkach baví. Záhadné vraždy, logické dedukcie, poučenie, humor a vtip, určitým spôsobom si z toho celého robí srandu. Všetko, aj tá najzáhadnejšia smrť má logické riešenie. Lenormandov sudca Ti je iný ako bol Gulikov ale jeho knihy sú prispôsobené tejto dobe a čitateľom ktorím ide predovšetkým o zábavu nad napínavým príbehom. Keď som si niečo z tejto knihy pozrel na internete, zistil som že väčšina démonov spomenutých v knihe má reálne základy v čínskej mytológii. Veď aj na obálke je zobrazený Zhong Kui ( Čung-Kuej) vo svojom typickom postoji, s pokoreným démonom v ruke.

01.05.2018 5 z 5

Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení Charles Bukowski

Túto knižku od Bukowského hodnotím ako priemernú. Niektoré myšlienky a úvahy sa mi páčili a boli mi blízke ale väčšinou sa Charles len opakoval. Šiel na dostihy (alebo nešiel), písal o ľuďoch ktorý tam boli spolu s ním, rozmýšlal nad smrťou, prišiel domov, popíjal a písal. A to stále dookola. Trošku ma to sklamalo. Nieje to však úplne zlé, aj som sa spočiatku zasmial ale autor má aj lepšie knihy. Ako pozitívum hodnotím aj zaujímavé ilustrácie. No a teraz idem na dostihy...

10.04.2018 3 z 5

Po apokalypse Po apokalypse Maureen F. McHugh

Podivné poviedky, akoby sa autorka snažila do otrepaného námetu vložiť kus originality, prípadne šokovať niečím novým, čo sa jej príliš nepodarilo. Alebo aj keď potenciál bol, tak to nevedela položiť na papier tak, aby to čitateľa zaujalo. Ale aby som nebol len kritický, ono sa to fajn číta a nie je to zbytočne rozťahané. Mne osobne sa najviac páčili: Čudné počty a Svadobná cesta. Zaujímavá bola aj Účinok odstredivej sily. Knihu odporúčam len v tom prípade ak už máte všetky knihy doma prečítané a nechce sa vám ísť do knižnice alebo ak si chcete prečítať niečo divné. Ja ju hodnotím troma hviezdičkami s privretím oboch očí, teda ako celkom "dobré".

13.03.2018 3 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Škvár je moja najoblúbenejšia kniha od Ch. Bukowskeho a zároveň patrí do prvej päťky mojich srdcoviek. Čítal som ho aspoň sedem krát, v rôznych etapách môjho života a tá kniha mi dala stále niečo nové. Či sú to dialógy, Belaneho úvahy, bitky, neuveriteľný humor alebo šialené situácie, vždy ma tá kniha dokáže prekvapiť. A samozrejme treba spomenúť plejádu veľmi zaujímavých postáv: sexi Smrtka:))), Celine, banda mimozemšťanov, mafiáni, agresívny hostia a barmani ktorý neustále provokujú, Dante a Fante a samozrejme hlavny antihrdina Nick Belane, drsné súkromné očko. :))) Postavy sú veľmi rozmanité, kludne by stačili na dve knihy ale dej má hlavu aj pätu a treba pochváliť Bukowskeho fantáziu a nezameniteľný štýl. A je tu spomenutý aj ten "vožrala Chinaski":)))) Knihu odporúčam prečítať a ak by sa niekomu nepáčila, mne nenadávajte že som vám ju odporučil, veď čítate "Škvár". :))
Peklo je to, z čoho si ho urobíte.

29.01.2018 5 z 5

Na podpätkoch Na podpätkoch Dominik Dán

Super detektívka, nič iné sa nedá napísať. Krásne prekombinované, dejové línie mali svoj zmysel, všetko krásne zapadlo na svoje miesto a čitatelský zážitok je neopísateľný. Samozrejme že na tom má svoj podieľ aj skvelý humor, sympatická partia vraždárov a aj občas drsné scény, ako napríklad tá z márnice..bŕŕŕ. Ešte teraz mi je nevolno...
Alebo výbuch Krauzovho auta, či domáce týranie Kristíny. Myslím, že v tomto diele pán Dán použil len minimum literárnej fikcie a naservíroval nám príbehy ktoré sa mohli stať tak, ako to napísal. Preto mnoho čitateľov túto knihu nepovažuje až za takú dobrú. Ja som však spokojný, veď som v Našom Meste žil dlhý čas a aj tú dobu o ktorej pán Dán píše si pamätám veľmi dobre. Knihu odporúčam prečítať a ďakujem za veľmi dobrý čitateľský zážitok.

18.12.2017 5 z 5

Spasiteľ Spasiteľ Jo Nesbø

Spasiteľ sa mi páčil a to nielen vďaka sympatickému Harrymu ale najmä kvôli dejovej línii s tajomným nájomným vrahom. Čo si všetko vytrpel a podstúpil len aby spnil svoju úlohu... To bolo proste neuveriteľné. Oceňujem aj zimné, drsné a ponuré prostredie. Nejak to k Nesbøvi patrí. Super čítanie, ja som bol nad mieru spokojný aj keď je kniha dosť dlhá a keď som ju dlhší čas nečítal musel som sa vrátiť pár stránok naspäť aby som si ozrejmil náväznosť a čo sa kedy stalo. Ale keď som mal len chvíľu čas, čítal som Spasiteľa kde sa len dalo: doma, vo vlaku a v autobuse, v práci alebo na WC. Spasiteľ a Snehuliak sa mne osobne páčili z autorových kníh zatiaľ najviac.

23.10.2017 5 z 5

Záblesk Záblesk Dean Koontz

Písal som to už pri inej knihe a budem sa opakovať ale ja milujem knihy ktoré ma rozosmejú a rozplačú zároveň, nad ktorími som nútený premýšľať a aj ma vystrašia na smrť. A Dean Koontz píše presne takéto knihy a son mu za to nesmierne vďačný. Záblesk je výborná knižka a neviem či niekedy nejaký autor nám predstavil hlavnú postavu pri jej narodení, mapoval jej detstvo a skončil v dospelosti. Tak isto cesty časom a paradoxy ktoré sa s tým spájajú sú dosť zaujímavé a nútia k zamysleniu. Jediné čo ma sklamalo je celková pointa príbehu, čakal som že zhíknem a poviem: "ten Koontz nieje normálny keď toto vymyslel ale zároveň je génius že ho niečo také šialené a uletené napadlo". Ale bohužial nič také sa nestalo. Prišlo mi to akoby sa Dean nechal inšpirovať českým filmom "Zítra vstanu a opařím se čajem" a rozhodol sa napísať niečo také vlastným štýlom. To je moja jediná výhrada k inak výbornej knihe. A na záver ešte chcem upozorniť na meniace sa rozmery časovej brány. Akoby sa zväčšovala a predlžovala ale žiadneho vysvetlenia tochto javu som sa na konci nedočkal. Či to Dean nechal na fantázii čitatela alebo sa pomýlil prekladatel posúdiť neviem.

14.09.2017 4 z 5

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Kniha zo začiatku nebola nijak výnimočná ale čím dlhšie som ju čítal, tým viac som prenikal do Chinaskiho bláznivého života a tým pádom mi bol bližší a ťažko som sa s ním na konci lúčil. Keby Bukowski Faktótum predĺžil o nejakých 100 strán, určite by dostal Nobelovu cenu za literatúru a v baroch by mu dávali chlast zdarma:). Ale teraz vážne! Príbeh bol naozaj čím ďalej, tým lepší, drsnejší, humor a hlášky trefné a tu treba poznamenať že Bukowski je jeden z mála autorov ktorí si robia srandu sami zo seba a o vážnych veciach vedia písať s nadsádzkou, jemnou iróniou a občas aj s drsným sarkazmom. Knihu by som odporučil prečítať ľuďom ktorí si už dlhšiu dobu hladajú prácu a už nevedia kam by šli na pracovný pohovor. Chinaski má proste niečo do seba a aj keď to je len ochlasta a flákač moje sympatie si získal a hlavne mi zdvihol náladu v ten správny čas.
Česť Bukowskemu.

26.07.2017 5 z 5

O myšiach a ľuďoch O myšiach a ľuďoch John Steinbeck

Zvláštny, divným štýlom napísaný, smutný príbeh o nesplnených snoch. Ale určitá hĺbka a morálne posolstvo sa príbehu uprieť nedajú.

19.07.2017 3 z 5

Adaptácia Adaptácia Miroslava Varáčková

Po pravde musím napísať že až takú dobrú knižku som vôbec nečakal. Občas si vezmem do vlaku aj také "babské" čítanie na osvieženie a zmenu a viem že pani autorka ju napísala pre inú cieľovú skupinu ale aj taký chlap ako ja som si v nej veľa našiel. Predovšetkým je to hlavná hrdinka, tuláčka alias Zoya (chválim aj výber mena) s ktorou som prežíval všetky dobrodružstvá ( aj tie akčné a aj tie citové:) . Páčila si mi jej zranitelnosť, ľudskosť a aj jej hraná "drsnosť". Ak by som mal spraviť rebríček svojich oblúbených literárnych postáv, určite by som na prvé miesta zaradil Zoyu. Simon mi spočiatku liezol na nervy kvôli svojmu chovaniu ale potom sa umúdril a fandil som mu ako pravému hrdinovi. Za druhé musím pochváliť prostredie v ktorom sa príbeh odohráva pretože nám nieje až také cudzie a už vôbec nie úplne nereálne. Je celkom dobre možné že takto dopadneme po nejakej veľkej globálnej katastrofe. A napokon treba vyzdvihnúť jazyk a určitú surovosť akým je kniha napísaná. Je to drsný svet a nedá sa v ňom vyjadrovať nejak uhladene a sladko.
Adaptácia je podla môjho názoru veľmi dobrá kniha a ak by sa našli potrebné financie, určite by som ju odporučil aj sfilmovať. Som spokojný a určite by som uvítal aj pokračovanie. Zoya, jej svet a to čo sa stalo skoro na konci by na to myslím stačilo... Za mňa super!

14.07.2017 5 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Keby som si mal na opustený ostrov vziať so sebou knihu, boli by to určite "Řitĕ".(A nejaký ten kartón piva:) Čítal som ju kedysi dávno, asi pred dvadsiatimi rokmi a teraz som si ich znova prečítal a znova ma ta kniha "dostala". Zbierka obsahuje síce pár priemerných poviedok ale sú tu moje srdcovky ako napríklad Maja Thurup alebo Párek Kořalů alebo westernová Pane, přestante mi čumĕt na kozy! A tých mojich oblúbených je tu ešte omnoho viac. Posledné tri dlhšie príbehy sú tiež skvelé, tentokrát ma najviac zasiahla Jak milují mrtví. Samozrejme na Bukowského príbehy musí mať človek tú správnu náladu a rozpoloženie a nejaké to promile v sebe:) ktoré zážitok ešte umocní. Keby mi niekto povedal že Bukowski bol ožraté, nechutné, perverzné prasa, budem nútený s ním súhlasiť ale je to len jeden uhol pohľadu. Nedá sa mu uprieť originalita, drsný humor, jeho texty sa skvele čítajú, niekedy je človek nútený nad príbehom rozmýšľať a niekedy sa mu zdá že niečo podobné sa mu prihodilo alebo o tom počul. "Řitĕ" je skvelá zbierka poviedok, aj keď nie pre každého ale akoby si tu každý niečo našiel.. Bukowski ma opäť pobavil a rozosmutnil zároveň a to si na knihách vždy cením. Česť Bukowskému!

12.05.2017 5 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Bukowského som začal čítať niekedy na strednej škole. Pokračoval som keď som školu skončil a hladal si prácu a čítal som ho aj vtedy keď som sa zamestnal. A môžem povedať že ma dosť jeho knihy vtedy ovplivnili. :) Potom som mal dlhšiu pauzu a čítal som iních autorov a teraz po rokoch som sa k nemu vrátil a znova si prečítal Poštovní úrad. Treba hneď povedať že Bukowski nieje autor pre každého!!!! Nie každý si jeho knihy dokáže vychutnať keď žije "americký sen". Ako tu už písali mnohí, človek musí mať niečo za sebou, poznať život z odvrátenej strany, teda niečo odžité, niečo samozrejme aj odpité, niečo odpracocané v mizerne platených zamestnaniach, nejaké potrhlé ženské pomilované a je aj jasné že ranná "kocovina" mu nesmie byť cudzia:). Ano, Bukowski a teda jeho alter ego Chinaski nazýva veci správnymi názvami a popri tom drie na pošte, chlastá, miluje sa so ženami, kašle na šéfov, nadáva, chodí na dostihy a všetko to je opísané tak skvelo a vtipne že sa niekedy rehocete ako "šílenec". Kniha je občas aj smutná ale väčšinou Chinaski hláškuje a zažíva také absurdné príhody že človeku až ostáva rozum stáť. Aj keď kniha má svoje roky je až k neuvereniu aká je aktuálna aj teraz. A český jazyk dodáva celému tomu parádnu šťavu. Som spokojný že knihu som si znovu prečítal a užil som si ju viac ako vtedy keď som ju čítal ako študent.
Česť Buhowskému!!!

13.04.2017 5 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Kniha môjho dospievania ktorá ma výrazne ovplivnila lebo vďaka nej som zistil že som intelektuál a umelec a začal som si tiež viesť denník v ktorom som zaznamenával zážitky a mapoval udalosti svojho bláznivého života.:) Samozrejme obyčajný človek ako pan (had) Lucas nepochopí všetky skryté narážky a myšlienky, to musí byť intelektuál ako Adrian alebo ja! Super sa to čítalo a aj keď som kedysi túto knižku čítal nespočetne krát, tak aj teraz som si v nej čo to našiel, zauvažoval a hlavne parádne sa nasmial. Odporúčam proti depresii. Ale opakujem len pravý intelektuál z nej bude mať naozajstný a nefalšovaný zážitok!!!

28.03.2017 5 z 5

Slib Slib Robert Crais

Crais je proste najlepší, píše výborným štýlom a jeho príbehy sa tak výborne čítajú, že sa to nedá s inými detektívkami porovnávať. Mne sa veľmi páči že Elvis a Joe nie sú učebnicovým príkladom moderných detektívov, že majú svoje chyby a často musia obchádzať zákony a predpisy v rámci zachovania pravdy a vyriešenia prípadu. A Scott a Maggie sú úplne skvelý, páčilo sa mi ako ich autor opísal a do príbehu presne zapadli. Len trošku mi vadil koniec, prišiel mi tak nejak strohý a škoda že hlavný záporák neunikol lebo mal istý potenciál a v ďalšom príbehu mohol našim hrdinom poriadne znepríjemniť život. Slib je však naozaj výborná kniha, a Craisovím hrdinom by som vždy rád dal sľub lebo viem že sú tí na ktorích sa možem spoľahnúť a majú srdce na pravom mieste.

11.02.2017 5 z 5

Tajomstvo ostrova kostier Tajomstvo ostrova kostier Robert Arthur jr.

Pointa tejto záhady je podľa môjho názoru trochu slabšia ale príbeh obsahuje dnes už legendárne scény ako je napríklad nedobrovoľné vysadenie Troch pátračov za búrky na ostrove Ruka alebo uväznenie Chrisa, Petra a Boba v podmorskej jaskyni v ktorej stúpa voda. Samozrejme nápad so strašidlom ktoré sa zjavuje v starom lunaparku a vozí sa na kolotoči a aj pátranie po poklade majú tiež svoje čaro. Preto Tajomstvo ostrova kostier patrí k mojim obľúbeným záhadám a neexistuje iná záhada ktorú by som čítal toľko krát.

30.01.2017 4 z 5

Sittafordská záhada Sittafordská záhada Agatha Christie

Táto detektívka ma až tak nebavila, vraha som odhalil hneď, na môj vkus tam bolo až príliš mnoho postáv a dej sa mi občas zdal zbytočne chaotický. Ale spôsob prevedenia vraždy sa mi páčil a aj Emily bola vcelku sympatická.

04.01.2017 3 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Tak trochu iná dánovka než ako som zvyknutý ale som rád že autor má tak rozdielne knihy. Vyšetrovanie vrážd mladých žien na pozadí udalostí novembra 1989 malo pre mňa osobne svoje čaro. A aj to že v knihe sú spomínané miesta ktoré osobne poznám a chodievam cez ne skoro každý deň. Tak isto ocenujem že v príbehu sú spomenuté okrajovo aj udalosti z roku 1968, Sviečková manifestácia, likvidovanie spisov ŠTB alebo otvorenie hraníc. Ľudia vtedy verili že bude lepšie a niečo sa zmení ale ako sám názov napovedá, nebola to iba obyčajná Nežná fatamorgána? Za mňa spokojnosť.

21.12.2016 4 z 5

Šok Šok Robin Cook

Dobré, napínavé čítanie najmä pri konci knihy. Stále tá istá koncepcia ako som u pána Cooka zvyknutý ale tentokrát nemáme osamelého hrdinu ktorý pátra sám ale dve sympatické aj keď trošku potrhlé hrdinky. Páčia sa mi takéto príbehy z lekárskeho prostredia a aj keď sú písané ako cez kopirák, viem si ich užiť a pri ich čítaní zabudnúť na starosti bežného života. A samozrejme človek len žasne ako krásne sa dajú zneužívať rôzne odvetvia zdravotníctva a aj taká ušlachtilá myšlienka, pomáhať neplodným párom sa môže premeniť na nočnú moru a doslova vo vás vyvolať ŠOK!

20.12.2016 4 z 5

Vražda na zámku Styles Vražda na zámku Styles Agatha Christie

Ani sa mi nechce verit že toto je prvá detektívka v ktorej vystupuje Hercule Poirot. Je veľmi dobre vymyslená a záverečné odhalenie posledného ohnivka je pre mňa osobne vynikajúce a bezkonkurenčné. Páčilo sa mi že v knihe je pomerne málo postáv, takže sa mi zbytočne neplietli. Na slovenskom vydaní chválim aj zaujímavý predhovor o tom ako vlastne celý príbeh vznikol (toto by som prijal u viacerých diel pani Agathy), mapu zámku alebo izby obete a tak isto nápad uverejniť dosiaľ nepublikovanú verziu 12-stej kapitoly, takže sa tam nachádza dva krát a je na čitateľovi ktorú alternatívu si zvolí. Toto všetko spolu s napínavým príbehom robí z Vraždy na zámku Styles literárny klenot.

11.11.2016 5 z 5