Tajomstvo ostrova kostier

Tajomstvo ostrova kostier https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316889/mid_tajomstvo-ostrova-kostier-H0a-316889.jpg 4 77 10

Traja pátrači prichádzajú na opustený Ostrov kostier, o ktorom sa hovorí, že sa tam dejú podivné veci. Petrov otec si ho spolu filmovým štábom vybral ako dokonalé miesto pre nakrúcanie desivého filmu. Filmovanie však prerušia čudné udalosti - po ich príchode sa začne zjavovať prízrak! V starom nefunkčnom lunaparku na ostrove sa kolotoč počas búrky sám zapína a na jednom z kolotočových koní sa objavuje tajomná biela postava. Traja pátrači rýchlo zistia, že nepracujú na obyčajnom prípade. Postupne sa zamotávajú do siete tajomných záhad a narazia na prefíkané plány zločincov. Filmový štáb predstavuje pre zločineckú bandu prekážku a preto chcú filmárov za každú cenu prinútiť ostrov opustiť. Jupiter, Peter a Bob sa ocitnú vo veľkom nebezpečenstve.... celý text

DanielBrstak
předevčírem 3 z 5

(SPOILER) Aj keď je nostalgia silná, proste tomuto prípadu nemôžem dať najvyššie hodnotenie. Ak začnem pozitívami, určite pomohla zmena prostredia, pirátsky ostrov sa k pátračom skvelé hodí, opäť tu máme obidva klasické prvky ako strašidlo a poklad a dostaneme sa aj hlbín Atlantiku. Problém je v tom, že to nejako nemá grády, strašidlo je tu len akoby, poklad tu reprezentuje zopár mincí z morského dna, ale čo je najhoršie, toto vôbec nie je detektívka, v podstate sa tu nič nevyšetruje a všetko závisí na náhode. Áno, prvok náhody je prítomný v každom prípade, ale tu toho bolo fakt priveľa, celé pátranie je o tom, že pátrači sa počas príbehu stretnú akurát so správnymi ľuďmi, ktorý im, akoby medzi rečou, prezradia práve tú časť skladačky, ktorú potrebujú a Jupiter to len dá dokopy. Záverečná akcia ujde, nočné vylodenie na ostrove je napínavé, ale pátrači sa príliš nepredviedli, jediné čo zvládli, bolo nakráčať do pasce. Sklamali aj zločinci, nemajú charizmu prefíkaných gaunerov ako v predchádzajúcich prípadoch, pôsobia skôr ako miestni vidláci a čo je najhoršie, porušuje sa jedno zo základných nepísaných pravidiel, že detektív a zločinec musia mať pred finálnym rozuzlením aspoň jeden spoločný rozhovor.
Hodnotil by som na 50%, ale predsa len nemôžem nespomenúť najväčšie pozitívum a tým je samozrejme uväznenie Petra, Boba a Chrisa v podmorskej jaskyni,v ktorej stúpa voda. Bezpochyby tá najnebezpečnejšia situácia, v akej sa kedy pátrači ocitli, dojem z nej u mňa umocnený faktom, že keď som to čítal po prvý raz, mal som asi 9 rokov, nevedel som plávať a hlboká voda ma desila. Arthur z toho urobil až klaustrofobický zážitok a ja, kedže som to čítal po Záhade miznúceho pokladu, kde padne veta, že pátrači skončia na dne mora u Davyho Jonesa, som sa ozaj bál, že z tejto pasce sa živí nedostanú. Jupiterov nápad s kotvou a záchrana na poslednú chvíľu ma určite zachránili od zlých snov.

Hradčiatko
29.04.2024 5 z 5

K tejto knihe mám konkrétnu spomienku po všetkých tých rokoch - čítala som ešte staršie vydanie a tam... tam boli ilustrácie, veľmi živé perokresby a na jednej CELEJ strane bola lebka - jak sa moje malé ja bálo, panebože... :D :D :D Neznášala som lebky, bála som sa ich, tú stranu som nemohla proste nalistovať, snívala sa mi týždeň, spojila som ju s predošlou spinkou, aby sa mi neotvorila :D :D

Lady.Lucrezia
15.01.2024 4 z 5

Tentokrát si užijeme dobrodružství na ostrově a v přilehlém moři. Opět půjde do tuhého, tak se nenechte zdržovat a začtěte se do dalšího dobrodružství této trojice.

Miro.slav
12.08.2020 4 z 5

Opäť skvelý diel pátračov. Hoci podrobnosti už neviem.

LuiCJ
18.04.2019 3 z 5

Siedmy diel slavnej série so sebou prináša ďalšie zaujímavé dobrodružstvo. Traja pátrači - Tajomstvo Ostrova kostier, kniha pôvodne vydaná ako šiesta časť (v americkom/nemeckom) vydaní privádza čitateľov na pravdepodobne fiktívny Ostrov kostier, kde majú Jupiter, Peter a Bob vyriešiť prípad, z ktorého sa neskôr vykľuje oveľa nebezpečnejšie tajomstvo. Páči sa mi ako Robert Arthur Jr. opísal a doplnil USA o ďalší z knižných ostrovov. História a dejiny tu tiež hrajú rolu a nebyť istých odkazov na americkú minulosť, dalo by sa to považovať za bežný, obyčajný kriminálny príbeh. Tvorca série tomu dodal viac dobrodružnejší spád. Samotná zápletka bola fajn, aj keď jednoduchá a možno nie až tak prepracovaná ako tomu bolo pri prvých štyroch častiach. Príde, že mnoho prvkov okolo Ostrova kostier zostalo "nevyužitých" a tak obrali príbeh o veľa možných zaujímavých vecí. Alfred Hitchock tradične príbeh otvára a potom aj ukončuje. Povedal by som, že Tajomstvo Ostrova kostier je postačujúcou kombináciou dobrodružnej literatúry a literatúry pre deti a mládež. Má to všetko čo by Traja pátrači "mali" mať no nie úplne na najvyššej úrovni. Sú aj lepšie diely.

tlllk
13.11.2018 5 z 5

čítali sme to pred spaním, optimálna dĺžka kapitol. Chlapcom sa to ľúbilo, snáď druhá najobľúbenejšia po zajakavom papagájovi.

moničina
25.03.2018 5 z 5

Ďalší z veľmi podareních dielov.

Marian27
30.01.2017 4 z 5

Pointa tejto záhady je podľa môjho názoru trochu slabšia ale príbeh obsahuje dnes už legendárne scény ako je napríklad nedobrovoľné vysadenie Troch pátračov za búrky na ostrove Ruka alebo uväznenie Chrisa, Petra a Boba v podmorskej jaskyni v ktorej stúpa voda. Samozrejme nápad so strašidlom ktoré sa zjavuje v starom lunaparku a vozí sa na kolotoči a aj pátranie po poklade majú tiež svoje čaro. Preto Tajomstvo ostrova kostier patrí k mojim obľúbeným záhadám a neexistuje iná záhada ktorú by som čítal toľko krát.

Josetto
24.05.2014 3 z 5

Klasika, čítanie na cesty, ale predsa len mnohé veci sú málo pravdepodobné :)

RadeneWriter
23.12.2012 5 z 5

Traja Pátrači- spomienka na detstvo, bola som jak šialená za tým :D