Marian27 Marian27 komentáře u knih

Vraždy podľa abecedy Vraždy podľa abecedy Agatha Christie

Skvelá detektívka ktorá sa mi velmi dobre čítala a bavila ma až do konca. A vôbec mi neprekážalo že som videl prvý film a vedel som ako to celé dopadne. Občas sa mi zdalo že v knihe je až velmi veľký počet postáv a ten koniec prišiel tak nejak skoro, lebo som knihu ešte nechcel odložiť. Ani pár nepresností v slovenskom vydaní môj zážitok z knižky nepokazilo. U mňa veľká spokojnosť!
Treba len dodať že pointu z tejto detektívky si "vypožičalo" mnoho ďalších autorov a filmových tvorcov.

15.01.2016

Čierne peniaze Čierne peniaze Ross Macdonald

Dobrá, kvalitná detektívka so zaujímavými myšlienkami, výbornými občas humornými dialógmi a so skvelým a sympatickým hlavným hrdinom. Jedinými mínusmi sú natiahnutosť deja a pri konci aj zbytočná komplikovanosť príbehu. Čierne peniaze sú však dobrou detektívkou a určite ponúkajú viac ako dnešný bežný štandard.

04.01.2016 4 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Vynikajúci a prepracocaný príbeh! Milujem knihy ktoré ma rozplačú a rozosmejú, keď všetko prežívam spolu s hlavnými postavami a keď si príbeh doslova užívam. A "Cela" mi toto všetko splnila. Často vyčítam knihám že sú zdĺhavé a rozvláčne ale tu naopak musím jedine vytknúť že kniha nebola dlhšia. Ešte pár strán by som prijal lebo som mal dojem že nie všetko bolo dopovedané... Ale to nijak neznižuje môj zážitok z "Cely" a knihu odporúčam prečítať lebo je to smutný ba až dojemný príbeh okorenený vynikajúcim humorom a napísaný skvelým jazykom nad ktorým bude človek ešte dlho premýšlať.

31.10.2015 5 z 5

Vražedná míle Vražedná míle Tony Black

Najnudnejšia detektívka akú som kedy čítal. Žiadna atmosféra a napätie, dočítal som s veľkým premáhaním. Keby si autor odpustil tie zbytočné úvahy o tom ako sa celý svet rozpadá na kusy a ľudská rasa je taká a taká a aj opisy toho čo postava urobí kým niečo povie a dal tam viac akcie a vtipu, mohlo z toho byť niečo viac ako len nudná detektívna fraška. Jedna hviezda za posledných 50 - 60 strán kedy bol dej asi najlepší z celej knihy, aj keď som sa nedozvedel prečo vrah tak hyzdil svoje obete. Druhú dávam za praktický tvar knihy lebo sa mi fajn nosila v ruksaku, krátke kapitoly (inak by som to fakt nedočítal) a celkom peknú obálku. :)

07.10.2015 2 z 5

Záhada zlovestného strašiaka Záhada zlovestného strašiaka Mary Virginia Carey

Zo začiatku ma táto záhada príliš nebavila a až v druhej polovici sa dej poriadne rozbehol a už som ju nedokázal pustiť z rúk. Zakončenie je naozaj skvelé a Jupiter zas exceluje svojimi dedukciami. Tie moje vyšli len tak z polovice:).
Oceňujem prostredie, nápad so strašiakom a povahu Letície Radfordovej. Mínus je trošku zdĺhavý začiatok a občasná zmätočnosť a chaotičnosť. Táto záhada sa však celkom podarila a ja dávam svoje štandardné hodnotenie.

10.09.2015 4 z 5

Záhada zajakavého papagája Záhada zajakavého papagája Robert Arthur jr.

Moja najoblúbenejšia záhada! Číta sa úplne sama, je skvele vymyslená, logická a záverečná scéna na cintoríne keď všade sadá hmla je úplne bezkonkurenčná. U mňa úpne najlepšia záhada ktorú zatiaľ žiadna iná neprekonala.

20.08.2015 5 z 5

Záhada čierneho škorpióna Záhada čierneho škorpióna Marco Sonnleitner

Letná oddychová pátračka ideálna do vlaku, na pláž alebo pod stan. Len pozor na hady, škorpióny a inú háveď...:)

28.07.2015 3 z 5

Návrat z temnoty Návrat z temnoty Liz Coley

Neuveriteľný čitateľský zážitok pri ktorom mi občas naskakovala husia koža a občas sa mi zas stávalo že som uronil kde tu slzu! Kniha predčila moje očakávania. Ak by som bol čitateľ ktorý neustále poukazuje na chyby určite by som autorke vytkol trošku nudnejšiu druhú časť, absenciu nejakých akčných scén, určitú zmätenosť, niektoré dejové línie nedotiahnuté, niečo zasa úplne zbytočné, predvídavosť a tak ďalej a ďalej...
Lenže keby všetky moje výhrady boli vyslišané z knihy by sa stal obyčajný brak a nie výnimočné dielo akým Návrat z temnoty bezpochyby je!!!
Nieje to akčný román, ani nijaké dielo o výnimočnom dievčati s nadľudskými schopnosťami ktoré zachráni celú planétu a ešte niečo navyše :). Je to Návrat z tej najdesivejšej temnoty a postupné odkrívanie minulosti, snahe sa začleniť a získať naspäť svoj život. A toto všetko sa autorke podarilo skvele. Knihu odporúčam prečítať pretože Angin príbeh by nás mal inšpirovať k tomu, že keď prežijeme akokoľvek zlé chvíle, akékoľvek zlo a trápenie vždy môžeme za všetkým zavrieť dvere, pochovať desivé tajomstvá v hĺbe srdca, preniesť sa nad to čo bolo a začať odznova a tešiť sa zo života a zo všetkého čo nás v budúcnosti čaká.

17.07.2015

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Tak táto dánovka ma bavila a výborne sa mi čítala. Ani si nepamätám kedy naposledy ma nejaká kniha tak bavila a to už od samotného začiatku. Krásne napísané naším irečitým slovenským jazykom akým tu skutočne hovoríme. Ani by to inak nešlo pri takomto príbehu. Niektoré scény síce boli trošku teatrálne, nadsadené a pôsobili samoúčelne, Krauz sa nijako príliš netrápil že prichádza o dôkazy a svedkov a v priebehu knihy umrel každý kto mohol. Aj tak knihu hodnotím veľmi pozitívne lebo na naše pomery je veľmi dobrá so 100% čítavosťou.

29.06.2015

Záhada bane smrti / Záhada dvojprstého holuba / Záhada smrtiaceho dvojníka Záhada bane smrti / Záhada dvojprstého holuba / Záhada smrtiaceho dvojníka William Arden

Konečne sa splnil môj sen z detstva vlastniť knihu v ktorej je viac záhad a ktorú ešte nikto v okolí nemá. :) Traja pátrači sú pre mňa osobne kultový hrdinovia, ktorích príbehy čítam hádam už vyše dvadsať rokov. Je zaujímavé sledovať ich príbehy, doba sa mení ale oni sú stále iba chlapci. Pamätám si že keď brat priniesol z tábora prvú "štvorzáhadu" u nás doma, v škole ale aj vonku na ihriskách a parkoch vypukla úplná pátračská mánia! Každý chcel byť pátrač, súťažili sme kto prečíta viac záhad lebo sme zistili že sú aj iné, chodili sme do "strašidelného" opusteného domu v susedstve a snažili sa rozlúštit jeho tajomstvo, niektorí dokonca mali v notesoch odlačky prstov spolužiakov. Ale hlavne sme čítali Troch pátračov a z nich sa stali legendy ktoré nestarnú a ich dobrodružstvá sú bezkonkurenčné aj po rokoch.
Teraz ku samostatnej knižke. Čo ma trošku sklamalo bolo že záhady sú skôr dobrodružné a detektívne ako strašidelné. Aspoň jednu takú by som uvítal.:) Preklad bol trošku zvláštny ale nie úpne zlý, tlačové chyby som nenašiel.
Zahada bane smrti - Prvý príbeh ma bohužial príliš nezaujal. Myslím že námet nebol zlý ale dalo sa z neho vyťažiť viac. Táto záhada mohla byť krásne strašidelná. Nečítala sa zle a každou ukončenou kapitolou bola napínavejšia ale od slávnej autorky som mal väčšie očakávania.
Záhada dvojprstého holuba- Milá a príjemná oddychovka. Ako milovník operencov som si prišiel celkom na svoje. Niekedy sa mi zdalo že dej viazne ale vzápätí sa zas skvele rozbehol. Ak si raz zostavím rebríček svojich oblúbených záhad táto záhada bude určite v prvej desiatke.
Záhada smrtiaceho dvojníka- Najlepšie sa mi čítala a najviac ma bavila. Niečo som dokázal vydedukovať, niečo ma prekvapilo. Veľmi chytlavé a napínavé.
Vždy som si myslel že som ako Jupiter ale po prečítaní tejto knižky som zistil že mám najviac spoločné s Bobom. A veľmi ma tešilo že som sa na chvíľu mohol vrátiť do svojej mladosti a prežívať nádherné dobrodružstvá spolu s mojimi mladými kamarátmi. Už sa teším na ďalšie záhady a tajomstvá ktoré spolu odhalíme...

21.05.2015 4 z 5

Hlboké rany Hlboké rany Nele Neuhaus

Aj napriek počiatočnej zmätenosti a občas zbytočne natiahnutého deja je kniha veľmi dobrou detektívkou ktorá ma čo ponúknuť. Vyšetrovatelia mi boli sympatický, síce sa mi zdali občas trošku natvrdlí a akoby nevedeli správne medzi sebou komunikovať. Ale autorke kvitujem a dávam palec hore za to, že s Pii a Bodensteina nespravila nejakých nadľudí s nadľudskými schopnosťami.
Kniha je naozaj lepšia ako sa zdá na prvý pohľad a priaznivci detektívok ale aj tí čo majú radi dobré a originálne príbehy by si ju nemali nechať umiknúť.

10.04.2015 4 z 5

Podsvetie Podsvetie Dean Koontz

Pamätám si že počas čìtania tejto knihy som chodil po nociach kontrolovať vchodové dvere či sú zamknuté. Veľmi veľmi dobré, desivé až z toho niekedy šiel strach...

27.02.2015 5 z 5

Lakový paraván Lakový paraván Robert van Gulik

Skvele vymyslena originalna detektivka napisana bravurnym stylom Roberta van Gulika. Zasnem nad tym ze autorovi staci 150 stran na vytvorenie napinaveho a prekombinovaneho zahadneho pribehu. Knizka sa cita v podstate sama, stale sa v nej nieco deje takze nudne pasaze ani neobsahuje. Jedinu vyhradu mam k anotacii, pretoze vdaka nej som sa "dozvedel" to najpodstatnejsie z deja a ziadne prekvapenie sa na konci nekonalo. Lakovy paravan je vsak detektivka ktora by mala sluzit ako priklad ako by mala dokonala detektivka vyzerat.

21.02.2015 4 z 5

Nevinnost Nevinnost Dean Koontz

Kniha ma nadchla, vyborne sa mi citala a dokonale som si ju dokázal užiť. Dej je skveke premyslený, páčil sa mi aj štýl rozprávania, že kniha nieje taka jednoznačná ako je to napríklad v Thomasovskej sérii. Môj zážitok z čítania umocnilo aj počasie pretože keď som čítal Nevinnost neustále vonku snežilo. Preto by som odporúčal Nevinnost čítať v zimnom období. Ono to nieje len fantasticky thriller s prvkami horroru, tajomstva, detektivky a lásky. Je to predovšetkým originálna, skvelá kniha s myšlienkami a úvahami ktoré prinùtia človeka hlbšie sa zamyslieť nad životom aký žijeme a svetom okolo nás.

04.02.2015 5 z 5

Záhada zeleného strašidla Záhada zeleného strašidla Robert Arthur jr.

Je to uz asi 20 rokov ked som naposledy cital Zahadu zeleneho strasidla. Sice mi teraz chvilu trvalo kym som sa do nej zacital a obcas sa mi zdala zbytocne prekombinovana tato dobrodruzno-strasidelna zahada patri pravom medzi to najlepsie co Robert Arthur bapisal a plne hodnotenie si pravom zasluzi.

06.01.2015 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Takze takto to chodi? Kazdy kazdeho pozna, kazdy s kazdym trt..ehm spi, kto ma postavenie a moc je nad zakonom a urcuje pravidla, veriaci je v konecnom dôsledku horsi ako ateista alebo prostitutka. Nieco z vrazdy Moniky Reisovej som vytusil, nieco bolo pre mna prekvapenie.
Kym si vsak precitam dalsiu Danovku, poriadne sa posilnim nejakymi tymi pivami a nezabudnem ani na vodku.

29.12.2014 4 z 5

Kóma Kóma Robin Cook

Cook proste pisat vie! Aj ked zo zaciatku sa nic moc nedialo, potom sa dej skvele rozbehol a uz sa kniha nedala odlozit. Namet bol vyborny, opisy obcas zdlhave, akcii tak akurat a pointa dostatocne desiva ale dufam ze iba vymyslena a s pravdou nema spolocne vôbec nic! Odporucam vsetkym okrem ludi ktorich caka operacny zakrok pod narkozou:).

12.11.2014 4 z 5

Pasca v Himalájach Pasca v Himalájach Leslie L. Lawrence

Jedna z najlepsich knih od pana Lawrenca. Cital som kedysi davno a znova pred par rokmi. Super citanie s vynikajucou atmosferou. Co ma najviac tesi je, ze autor mi tuto knizku podpisal ked som sa s nim osobne stretol na jeho autogramiade pred dvoma rokmi:).

27.10.2014 5 z 5

Sudca Ti Sudca Ti Robert van Gulik

Prijemne detektivne pribehy od skutocneho majstra detektivneho zanru. Len skoda ze poviedka je kratky literarny utvar a Gulik v nej naplno nemohol rozvinut svoje majstrovstvo. Niektore pribehy ako napriklad Vrazda na lotosovom jazierku a Cisarove truhly sa mi zdali nedotiahnute. Za to napriklad Dvaja zobraci boli skvely, dokonca aj s poucenim. Najviac sa mi vsak pacila poviedka Prichadzal s dazdom kvoli vynikajucej atmosfere a zahadnosti. Fajn boli aj ostatne ako napriklad celkom zaujimava Nespravny mec alebo originalna Vrazda v predvecer Noveho roka ktora tuto zbierku o sudcovi Ti uzatvara.

16.10.2014 4 z 5

Diablova hviezda Diablova hviezda Jo Nesbø

Kniha nieje vyslovene zla, len je zbytocne zdlhava, natiahnuta a obcas zbytocne zlozito napisana. Tesil som sa na "Letneho snehuliaka" a dostal som Vrazdy podla abecedy v modernej verzii. Detektivke chyba lahkost ktoru by detektivky mali mat.
Jedna hviezdicka za Harryho a originalne postavy (Vibeke, Ruth a futbalistka), druha za poslednych 100 stran (ktore stali za to a boli fakt skvele) a tretia za ukoncenie dejovej linie s Wallerom. Tahalo sa to tri knihy a uz mi to poriadne liezlo na nervy. Ale konecne ten parchant dostal co si zasluzil. Diablova hviezda bohuzial u mna moc nezahviezdila. Ale uz mam doma Spasitela ktory nasleduje. Ale s jeho citanim asi chvilu pockam:).

24.09.2014 3 z 5