Marek.Sc Marek.Sc komentáře u knih

Potopená města Potopená města Paolo Bacigalupi

Tool.....preživší "augment" z Prachožroutov. Zabíjací stroj, klon, vlkolak.....to najlepšie skombinované zo zvieracej ríše. Ako fanúšik Bacigalupiho, túto knihu odporúčam. Kniha je akoby voľne nadväzujúca na Prachožrútov. Neveselý postapokalyptický svet je opäť vykreslený bravúrne. Frakcie, polovojenské skupiny, detskí vojaci a diktátori... ako keby kópie tých, z nedávnej minulosti....súčasnosti? Ide však o jedno ...prežiť. Zber nedostatkových surovín a práca otrokov slúži len na nákup ďalšej munície na vedenie vojny. Drsný svet vás veľmi rýchlo pohltí a tí, ktorí čítali Prachožrútov, vedia o čom hovorím.

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Čo k tejto knihe povedať. Plný počet. Román až príliš pravdivý. Aj pri konfrontácii spisovateľa s hlavným hrdinom, keď sa dohodnú, že budú si navzájom hovoriť pravdu. A nič len pravdu. Skutočnou postavou, ktorý popisuje svoj život od mladosti, keď ako mladý muž vstúpil do SS. Jeho pohľad na vec aj z druhej strany vykonávateľov smrti. Ale stretne lásku pre ktorú je ochotný urobiť aj v čase vojny všetko. Avšak príde aj koniec vojny a potom..... potom príde prekvapenie. Román naozaj stojí za to. Proste hovoriť len pravdu a tá aj po takej dlhej dobe stojí za to.

Na zimu zatvorené Na zimu zatvorené Jørn Lier Horst

Dobre napísaná severská detektívka. Kniha má spád a nenudil som sa. všade sa objavujú mŕtve vtáky, a čitateľ si kladie otázku prečo. Resp. od čoho sú mŕtve. V závere sa to však dozviete. Kniha je taká jednohubka, ani nesklame a ani úplne neprekvapí. Ale jednoznačne ako dobré krimi poteší. Určite dobrá ako darček pod stromček...na dlhý, zimný a temný večer.

Krv na snehu Krv na snehu Jo Nesbø

Jednoznačná "jednohubka" od Jo Nesba. Avšak čakal som trochu viac napätia ako som na Nesba zvyknutý. Dobrý zabijak, aj keď trochu líznutý naivitou. Musí však odstrániť Corinu, manželku svojho bossa, ktorá je ženským vampom. Riadny zvrat je však už na 45 strane a od neho sa bude všetko odvíjať. Knihu odporúčam ako jednodňovku a oddychovku.

Vodní nůž Vodní nůž Paolo Bacigalupi

Vodný nôž alias "Angel". Verný sluha majiteľky vodných práv "pani Caseovej." Paolo Bagicalupi nás opäť ako to bolo v predchádzajúcich dvoch románoch vtiahne do sveta tesne pred tušenou apokalypsou. Nie je to však svet bez konca, avšak nemá k nemu ďaleko. Boj o vodu sa stáva tým prvoradým, a kniha možno už teraz naznačuje, čo sa stane, keď táto komodita bude nedostatková. Boj o ňu dáva vzniknúť novým hraniciam v samotných štátoch amerických Texas a Kalifornia, ktoré sú strážené silnejšie ako hranice s Mexikom. Kniha predpovedá sťahovanie a útek na sever, kde ešte ako tak prší. Drogové kartely, boj o prednostné práva na využívanie prameňov vody, neutešená budúcnosť v chátrajúcom svete s nedostatkom životodarnej tekutiny dáva tušiť, že kniha bude skvelým zážitkom.

Izba v plameňoch Izba v plameňoch Michael Connelly

Vynikajúci kriminálny román. Hneď po pár stranách vás vtiahne do deja. Bosch dostáva novú hispánsku partnerku. Obidvaja pracujú na odložených prípadoch, ktoré ležia ľadom a postupujúcou policajnou technológiu za dve dekády postúpia o kus ďalej. Nič však nenahradí poctivú detektívnu prácu a tento prípad im aj po rokoch zamotá hlavu. Rozuzlenie je naozaj na posledných stranách a ako je to u Connelyho býva, naozaj sa nebudete nudiť pri jeho čítaní. Odporúčam.

Polnočné slnko Polnočné slnko Jo Nesbø

Toto pokračovanie krvi na snehu ma až tak neupútalo. Dej sa rozbiehal pomalšie, avšak posledných 50 strán už malo svoj spád. S novým menom "Ulf" sa hrdina dostane medzi lastediánsku cirkev a jeho snaha uniknúť nájomným vrahom bývalého šéfa sa zdá byť márna. Či zmení hrdinu láska alebo nové priateľstvo, uvidíte. Knihu fanúšikom JO NESBA odporúčam.

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Tóru Watanabe, mladý študent, ktorý spoznáva univerzitný život, je vrhnutý do víru udalostí, ktoré mu zmenia ďalší život. Po smrti najlepšieho kamaráta Kazukiho, mu ostala ako kamarátka, Kazukiho dievča, Naoko. Príbeh plný zaľúbenia, tragédie, odmietania a sexu, je obrazom Japonska na prelome 60-70ych rokov. Smrť aj sex, sa v tomto románe všadeprítomné pričom je to aj sonda do duše hlavného hrdinu. Jeho láska k Naoko je komplikovaná, pretože je sama chorá. Duševne sa nevie so sebou vysporiadať a nevie opätovať city, tak ako by chcel jej verný priateľ. Tóru. On však stretáva iné lásky svojho života a vzťah medzi nimi je komplikovaný, a jeho život sa stáva až takým prázdny, že je nutný konštatovať: " Stáva sa zo mňa správca múzea, do ktorého už nikto nechodí". Smútok, náznak fantazijného sveta a tragédia sa prelína s láskou, avšak tento príbeh nie je smutný. Po prečítaní aj niekoľkých strán, a chvíľkovému odloženiu knihy, má čitateľ tendenciu premýšľať čo sa stalo a čo sa bude diať na ďalších stranách. Je to silná kniha so silným príbehom a vnímaním skutočnosti, a po jej prečítaní ešte dlho budete nad ňou premýšľať. Román vrelo odporúčam.

20.04.2020 5 z 5

Kukura: jeho život ako ho prežil Čičvák Kukura: jeho život ako ho prežil Čičvák Martin Čičvák

Očakával som hlbší záber, tak ako to bolo v knižke Inventúra o A. Hrycovi. Táto kniha je o hercovi , o ktorom sa dozviete viac. A nebude to len o klebetách o hercovi, ktorý ostal na "západe". Je však celkom fajn dozvedieť sa o niekom, kto naozaj niečo znamenal a ako to vnímal aj on sám. Knihu odporúčam.

Dievča vo vlaku Dievča vo vlaku Paula Hawkins

Výborne napísaná a naozaj napínavá knižka. Kniha je napísaná z pohľadu troch prepojených žien Megan, Anny a Rachel. Hlavná hrdinka Rachel však nevie, či udalosti, ktoré sa odohrali okolo nej boli skutočné. Zisťuje, že áno a v jej prípad zohráva stopu zabudnutia alkohol. Veľakrát si nič nepamätá a jej rozpadajúci život je poprepletaný klamstvami. Kto však klame...? To sa dozviete a určite sa pri knihe nebudete nudiť a "lži" v tomto prípade majú naozaj krátke nohy.

Obžalovaná Obžalovaná Slavenka Drakulić

Výborná kniha. čo viac k tomu dodať. Veľkosťou a rozsahom je to kniha na jeden dych. Ale musel som ju občas odložiť a porozmýšľať nad ňou. Hlavná postava je v súdnej sieni a je obžalovaná z vraždy svojej matky. Prečo ju však zabila? Ako to mohla spraviť, keď už sama má malé dieťa. Nechce, aby niekto na súde v jej prospech svedčil prečo a kvôli čomu takýto zločin spravila. Ani vlastný manžel ani otec. Aj keď otec v tomto zmysle v jej prípade asi nebude to správne pomenovanie. Násilie, psychologický teror v rodine od starej mamy, jej mamy a otca. Čitateľ si urobí obraz o tom, čo sa stane z terorizovaného dieťaťa, keď nedostane žiadnu lásku od svojich najbližších. U mňa 5 z piatich.

Český krtek v CIA Český krtek v CIA Vladimír Ševela

Skutočný a neautorizovaný životopis jediného českého krtka, ktorý sa dostal do CIA. Vysadený komunistickou štátnou bezpečnosťou, má dokonalé krytie. Nespráva sa však utajene, ale vyhľadáva spoločnosť. K tomu všetkému mu pomáha jeho krásna manželka Hana. Etablujú sa v spoločnosti a podarí sa im vynášať tajné informácie až takého charakteru, že ich ocení sám Jurij Andropov. Köcher je inteligentný, vie niekoľko jazykov a je vyštudovaný matematik, jeho žena je zainteresovaná v obchode s diamantmi. A takto pôsobí niekoľko rokov v utajení. Zaradený v CIA do špeciálneho oddelenia odposluchov zahraničných aktivistov, diplomatov a záujmových osôb. Avšak podarí sa mu získať informácie, za ktoré musia niektorí ľudia v komunistickom bloku draho "zaplatiť". Vraví sa, že to bol top špión, ktorý pomohol narovnať váhy napätia v studenej vojne a to vo svetovom merítku. KGB si nevedela vynachváliť. Ale bolo všetko skutočne tak? Nebudem prezrádzať, všetko je v knihe.

Svetlo, ktoré nevidíme Svetlo, ktoré nevidíme Anthony Doerr

Príbeh dvoch ľudí Francúzky a Nemca. Dvoch detských duší, ktoré sú postavené pred bránu vojnovej mašinérie. Sú tak vzdialení a zároveň tesne spojení éterom rádia, ktoré im vo vojnových časoch skríži chodníčky. Marie-Laure Le Blancová ešte pred okupáciou oslepne ako šesťročná na šedý zákal. Cíti a počuje viac ako zdraví ľudia. Muséum National d’Historie Naturelle v Paríži je jej druhý domov. Múzeum je plné klenotov a vzácnych artefaktov. Tam aj pracuje jej otec, avšak okolnosti ich donútia utiecť aj s diamantom nemiernej hodnoty, na ktorý si brúsi zuby nemecký nacistický posluhovač. Len agorafobický prastrýko, poznačený traumami z prvej svetovej vojny, im môže poskytnúť útočisko. Nový domov skrýva aj tajomstvá a spoja ju s chlapcom, ktorého ešte nepozná. Jej otcom vyhotovená replika, s uličkami mestečka Saint Malo, jej umožní hmatom vidieť a orientovať sa v novom prostredí.
V detskom domove, na druhej strane fašistickej ríše, žije mladý chlapec Werner Pfennig so svojou sestrou Juttou. Jeho technická zdatnosť a šikovnosť neujde záujmu nemeckého dôstojníka a tak sa dostane do HitlerJugend prestížnej školy. Internátne prostredie a despotický výcvik si vyberá daň na mladých deťoch zo správneho „rasového“ náboru. Po odvelení však zistí, že jeho zručnosť spojára, má na svedomí mnoho životov.
Román ponúka ja dva pohľady na vojnu. Zo strany okupantov aj okupovaných. Všade prítomné hrôzy vojny prestupujú nielen hranicami štátov. Vpíjajú sa do života ľudí, ktorí bojujú na obidvoch póloch barikád. Kniha má čo povedať aj dnes, v časoch zdanlivého mieru. Jej príbeh vás určite osloví aj napriek dekádam odviateho času najväčšieho konfliktu v dejinách.

Čierna hra: Vláda mafie Čierna hra: Vláda mafie Jozef Karika

Drsná kniha, ktorá si neberie servítku pred ústa. Dej sa točí kúsok pred revolúciou a tesne po nej. Mafia? Politici? Bývalá ŠtB? Všetko dokopy a tento kokteil mocí vás nenechá pokojnými. Bývalý eštebák Záberský "pomôže" určitým ľuďom k moci. Najmä nádejnému podnikateľovi Petrovi Štarchovi. Moc nemá však dlhé trvanie. Avšak spolu s politikou je mafiánska moc neotrasiteľná. Kniha vás udrží v napätí až do konca , pričom v nej vidieť blízke paralely s dobou nedávnou až súčasnou. Podoba čisto náhodná.

S dušou Japonky S dušou Japonky Denisa Ogino

Pokračovanie románu Sushi v duši. Dejová línia sa rozvíja v pokračovaní života "slovenskej japonky" v Banskej Bystrici a jej "fungovaní" na Slovensku. Odpovedá na otázky , ktoré sa ešte vynorili v prvej knižke. Dada nachádza so svojím synom Justinom. lásku a rekapituluje svoj život so Šigem svojím japonským manželom. Aj romantiku aj frustrácia je v tejto knihe, nepochopiteľné rozdiely dvoch kultúr, ale aj spoločné cesty, ktoré sa len predsa v dobrom pretnú. A ako jej ukáže jej sprievodca Joši, ona nie je obyčajný gaidžin, ale je s dušou Japonka. Príjemné čítanie.

Anglický špión Anglický špión Daniel Silva

Ďalšia skvelá vec od Daniela da Silvu. pri knihe som sa nenudil a splnila všetky moje očakávania. Napätie od začiatku až do konca. Dej aj záver je trochu predvídateľný, ako u ostatných "Silvoviek", čo však neznižuje kvalitu knižky tohto špionážneho žánru. Už takmer budúci riaditeľ "inštitútu" , Gabriel Allon sa tu zapletie s nebezpečným protivníkom...trochu IRA, trochu VEVAK a trochu ruská SVR ( a vraždiaca kráska) a kopec iných. Milovníkov SPY románu knihu odporúčam.

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Kto je to dievča, ktoré likviduje členov londýnskeho gangu? Je to len také nevinne vyzerajúce EMO dievča, na ktoré si myslia, že si môžu trúfnuť. Ona však s prehľadom zlikviduje a zmrzačí vo vagóne metra filipínskymi bojovými mačetami výrastkov. Výrastkov ktorí dílujú drogy a znásilňujú. Po útoku sa spokojne usmieva do bezpečnostnej kamery s jasným odkazom pre detektíva Lossa a jeho parťáčku Stoneovú. Avšak nie je všetko tak, ako vyzerá a tento čin je aktom pomsty. Pomsty, ktorá nekončí, ale ešte len začína. Thuesday ide po tých, čo jej zničili život a čo ničia život iným. No táto likvidácia sa nepáči, nikdy zo svojho apartmánu nevychádzajúcemu bossovi všetkých bossov, ktorý kontroluje obchod s drogami v Londýne. Až raz však musí vyjsť von. Kto však bude nakoniec ťahať za kratší koniec ? Polícia, mafia, dievča Thesday alebo ....? Možno úplne niekto iný. Ale prekvapenie až na záver.

20.04.2020 3 z 5

Vražedná uspávanka - Vlastnú krv nezaprieš Vražedná uspávanka - Vlastnú krv nezaprieš Robert McClure

Naozaj dobre napísaná mafiánska story. Napísaná až s nadhľadom a vtipom, aj keď je v ňom sem tam použitý vulgárny slovník. Napätie až do konca, pričom je všetko podané s vtipom napriek tomu, že sa so zväčšujúcim počtom prečítaných stránok kopia mŕtvoly gaunerov a aj nevinných obetí. A ako dopadne hlavný hrdina policajt (alebo mafián) Leo alias Kručo? Rozuzlenie na posledných stranách.....

Nevďačná cudzinka Nevďačná cudzinka Irena Brežná

Ako sa vysporiadať zo životom v cudzine, najmä s predsudkami a náturou helvétskej mentality. Jedna strana nerozumie druhej a vzájomné sebaspoznávanie prináša úskalia a paradoxy, na ktoré našinec nie je zvyknutý. Bezprostrednosť, úprimnosť rozhovorov a každodenných pozdravov sa občas stretávajú s nepochopením. Rande, pri ktorom mužský náprotivok, šepká svojej milej, že mu už môže vrátiť peniaze za nápoj sa javí absurdné. Cesta medzi emigrantskou povahou a švajčiarskym naturalizmom je tŕnistá, avšak nie neuskutočniteľná. A autorka si našla na to svoj spôsob realizácie. Asi je zrejmé, že nová domovina sa správa voči autorke ako „veľký podnik“ a tak je aj vo svojom vnútri vedený. S minimálnymi rodinnými väzbami a viac tými ekonomickými. Kniha je popretkávaná súčasnejšími príbehmi ľudí, ktorí prišli hľadať do konfederácie nový domov. Takí, ktorí vidia príležitosť majú veľké očakávania od „priamej demokracie“ a štátu, ktorý sa stará o ľudské práva svetoobčanov. Všetci však nie sú v krajine vítaní a nie každému, zdravému či chorému, sa podarí do krajiny vstúpiť. Tendenciou knihy však nie je zľahčovať všetky situácie, ale poukázať na pohnuté osudy ľudí žiadajúcich o zaradenie do švajčiarskeho spôsobu života. To autorka plne zužitkovala v úlohe tlmočníčky a svoje bohaté skúsenosti skvele preniesla aj do tejto knižky.

Kolem světa na kole Kolem světa na kole Françoise Hervé

Cesta v 66 krajinách a na piatich kontinentoch. Naozaj krásna kniha o cyklodobrodružstve, ktoré malo trvať 3 roky a nakoniec trvalo 14 rokov, keď sa na tejto ceste narodil aj ich syn. Túto knihu som si kúpil ešte ako prvé vydanie v roku 2007. Pri čítaní prežívate všetky ich dobrodružstvá, každú cestu a až cítite vôňu krajín, ktoré navštívili. preto v tomto prípade naozaj platí, že aj cesta môže byť cieľ. A na základe tejto knihy, som absolvoval niekoľko cyklovýletov po Európe a na vlastnej koži som si skúsil slobodu na bicykli. Knihu vrelo odporúčam aj v tomto novom vydaní, doplnenom o nové fotografie.