Marbo Marbo komentáře u knih

Pochod Radeckého Pochod Radeckého Joseph Roth

Kronika epochy, již u nás ztělesňuje jediný člověk - císař František Josef I. Je zajímavé sledovat všechny ty větší či menší Trotty, jak se snaží udržet ne zrovna ideální, ale přesto fungující společnost i za cenu vakua, jehož tíhu mnozí nejsou sto unést, netuše, že je čeká břímě nepředstavitelně těžší. Jak to dopadlo víme, stačilo pár výstřelů a nastal konec starých časů...

06.06.2016 5 z 5

Osud trůnu habsburského Osud trůnu habsburského Jan Galandauer

Habsburkové jsou moji oblíbení feudálové, takže do čtení jsem se pustril pln nadšení. První kapitoly mi přišly co do obsahu vyvážené, byť poněkud krátké ( téma by se dalo rozvíjet do nekonečna, ale to je můj problém ). Horší je to později, zde se až příliš projevuje normalizační dogmatický pohled ( nejen ) na českou historii, ono dělat z Oty Habsburského reakcionáře toho nejhrubšího zrna je kumšt...

29.01.2016 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nerad píšu kometář ke knize kterou nemám v živé paměti. Učiním výjimku. Byl jsem ještě kluk, večery u pratetety a na dobrou noc Kytice. Nezmohl jsem se než na slůvka ještě, ještě...Těch nočních můr, těch probdělých nocí...a přece, zas a znovu, ještě, ještě !

18.10.2015 5 z 5

Život Alexeje Arseňjeva Život Alexeje Arseňjeva Ivan Alexejevič Bunin

Další z knižních restů, první seznámení s autorem. Mnoho krásných úvah, ovšem mne zaujalo především podobenství v podobě samotné ústřední postavy, kdy Alexej je sice zasněný a ideály překypující, přesto však floutek, jež sice dovede pojmenovat problémy okolního světa, chybí mu však odhodlání a trpělivost s nimi cokoli dělat. Pár veršíků, milostné avantýry...To je obraz celé generace mladých Rusů, jak to dopadlo, víme. Co bude s mou generací, toť otázka

28.09.2015 4 z 5

Sekyra Sekyra Ludvík Vaculík

Těkavé, řekl bych až nesourodé. Místy jsem se opravdu bavil, místy hluboce zamyslel, chvílema těžce nudil. Na první seznámení s LV to nebylo špatné, k autorovi ( a knize samotné ) se ještě vrátím

14.09.2015 3 z 5

Toulky s Charleym Toulky s Charleym John Steinbeck

zatím jediná kniha kterou jsem přelouskal jak v originále, tak následně česky. Postaší pán a jeho pudl projíždí USA, chvíli kroutí hlavou, chvíli to dělají lidé kolem. Kniha je pomalejší, lenivá, tak jako karavan v půli kopce

04.09.2015 4 z 5

Příběhy Sherlocka Holmese Příběhy Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Ačkoli detektivky nečtu, Holmes předsudkům odolává a dokonce je boří ( nabourává ). Příběhy jsou relativně krátké, ovšem čtivé, rozmanité a i na relativně malém prostoru se autorovi daří vybudovat silnou atmosféru ( ocenit musím hlavně "westernovou" pasáž v povídce Studie v šarlatové, kdy mi zpočátku nedošlo že se jedná o jeden a týž příběh ), která pomáhá včíst se do děje a je asi největší devizou příběhů slavného detektiva.Avšak metody a postupy páně Sherlocka jsou mírně repetitivní ,zejména při delším souvislém čtení.

31.08.2015 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Omračující zpověď o boji a životě jedné ztracené generace

21.03.2015 5 z 5

Beatles: Výpověď o jedné generaci Beatles: Výpověď o jedné generaci Antonín Matzner

Asi to nejlepší z tuzemské produkce co se dá o Fab four sehnat, vhodné pro fanoušky i lidi kteří o Beatles zhola nic nevědí. Snad jedinou výtku bych mám k tomu, že události po roce 1965 jsou ve srovnání s předchozími léty popsány až příliš stručně.

14.01.2015 4 z 5

Povídky pana Čapka patří k tomu nejlepšímu v rámci jeho díla a české literatury vůbec, což dokládá i fakt, že je to zatím jediná kniha co znám, kterou vezme do ruky i moje drahá polovička...

18.12.2014 5 z 5

Zdeněk Nejedlý: Politik a vědec v osamění Zdeněk Nejedlý: Politik a vědec v osamění Jiří Křesťan

Brilantně napsaná biografie

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Dočetl jsem nedávno a můžu doporučit, vynikající historický román. Sex, války, intriky = starý Řím jak ho známe a milujeme

Mefisto Mefisto Klaus Mann

A pak že svině jsou jenom u nás...příběh herce, pro kterého se hraní stalo životní rolí ( :D ) a kterému jsou přátelé a zásady na obtíž. Stejně kvalitní je i variace na stejné téma od O. Neffa - Trampoty pana Humbla

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Nejsem zrovna cestovatel, ale Albion jsem navštívil. A kdybych před cestou četl Čapka, nemohlo by mne snad nic překvapit. Poutavý popis staré dobré Anglie, která pomalu mizí...

Vojna a mír I. díl Vojna a mír I. díl Lev Nikolajevič Tolstoj

Klasika z nejklasičtějších, osudy velkých i malých lidí na pozadí Vlastenecké války. Knížeti Bolkonskému se nedá nefandit

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Na čtení nesmírně náročný kus, člověk neznalý klasických ruských románů se bude cítit ztracen ( a těžko říci zda se najde ), to je ovšem společně s vyloženě nesympatickým konáním všech postav ( snad s vyjímkou Kolji ) jediný zápor knihy, vyzdvihnout musím psychologii postav

07.10.2014 4 z 5

Invalidní sourozenci Invalidní sourozenci Egon Bondy (p)

Můj první Bondy. A i když mám raději jiná díla, na IS nedám dopustit

Běsové ruské revoluce Běsové ruské revoluce Vladislav Moulis

Mám jedinou výtku a sice, že je velká škoda, že kniha není obsáhlejší. Z toho vychází určitá zkratkovitost.

14.09.2018 4 z 5

Válka s Góty Válka s Góty Prokopios z Kaisareie

Opět jsem po čase zavítal do šera dějin a nelituji. Prokopios je i dnes čtivý. Veselé čtení to ovšem není, nová, středověká Evropa se rodila ve velkých bolestech.

14.02.2018 4 z 5

Traktor Traktor Jan Janík

Produkt své doby. Kniha místy nechtěně pobaví, avšak místy se ji daří být pravdivým svědectvím o snech celé jedné generace, která s nadšením a sebezapřením budovala socialismus.

08.02.2018 3 z 5