Invalidní sourozenci

Příběh invalidních sourozenců se odehrává těsně předtím, než byla v Praze kriminalizována hudební skupina Plastic People of the Universe. Právě zatčení lidí, kteří se provinili vůči společnosti pouze tím, že hráli a poslouchali „jinou“ hudbu, bylo natolik kruté a obsurdní, že přímo podnítilo založení Charty 77. Román Invalidní sourozenci je vlastně katechismem československého undergroundu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/79_/79831/invalidni-sourozenci-79831.jpg 4.1155
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Archa (SK)

Kniha Invalidní sourozenci

Jan_Moravec

Je to takový originální antiutopistický román, do jaké hrůzy by se naše společnost mohla vyvinout, kdyby neodbočila na Sametovou revoluci. Pochmurné i temně humorné. Příběh pro autora nebyl prioritou a důležitější je zamyšlení o společnosti. Třeba popis omezených alternativních možností víceméně tehdejšího undergroundu, i když se to odehrává v budoucnosti. Na druhou stranu se říká, že underground je minulost, ale slyšel jsem, že dnes pořád existuje. Myslím ty celkem chudé lidi, kteří žijí na venkově, straní se technologiím a mají minimálně tři děti na rodinu. To je úplně jiný svět než ve městě a panuje tam strach z přemnožených úředníků. Jo a nechápu, proč jsme se o Bondym ve škole neučili. Ani na střední. To abychom náhodou nenarazili na nějaké vulgarismy? Snad už se to změnilo, nebo brzo změní.

sgjoli
04.11.2018

Invalidní sourozenci patrně nebudou pro každého, ale mně ta kniha vysloveně sedla. Bavily mne ty Bondyho představy a ta jeho imaginace. Je to dost svérázné dílo, hodně symbolistické, které vyžaduje určitou spolupráci čtenáře. Za mne naprosto fantastický čtenářský zážitek.

MrKrahujec
22.04.2017

Tak to tedy opravdu nevím, jak jste přišli na to, že: "Příběh invalidních sourozenců se odehrává těsně předtím, než byla v Praze kriminalizována hudební skupina Plastic People of the Universe", protože se jedná o přímočarou utopickou prózu z blíže neurčené, ale spíše vzdálenější budoucnosti (posun reálií je možná trochu inspirován Orwellem), ostatně celý příběh je tu upozaděn, protože spíše než o beletristické dílo jde o text filozofický. Autor tu tak často vystupuje z děje, zvnějšku děj komentuje, či ho otevřeně používá jen jako ukázku demonstrované myšlenky, až je úplně jasné, že jeho záměrem rozhodně nebylo vypravovat příběh. Jeho záměrem bylo zamyslet se nad jednou z možností, jak a kam by mohl být směrován vývoj celého lidstva, ovšem už s přihlédnutím ke zkušenosti s totalitou (a to vlastně nejen tou komunistickou), což se mu dle mého soudu dost povedlo.

PeťkaW.
22.03.2017

Ne, tohle dílo mě absolutně neoslovilo. Nebyla jsem schopná v něm vidět nic hlubšího, nevžila jsem se do něj, těžko se mi četlo. Pokud můžete, rozhodně sáhněte po jiné knize tohoto autora. Na Invalidní sourozence musí být člověk ve správném rozpoložení a náladě, jinak to dopadne, jako u mě - mizerně.

StihOMam
14.03.2017

Bondy poskládal znamenitý příběh. Někdy je sled symbolických myšlenek tak nahuštěn, že se moje mysl zastavila a znovu a znovu si tu skladbu přehrávala, aby si vychutnala tu melodii.

makushenka
20.02.2017

Líbila se mi aluze na biblickou potopu a některé filozofické úvahy, ale jinak jsme si s Bondym nesedli (nejen v tomto díle).

Marquis
18.02.2016

Na starosti a shon se vyser, tohle napsal Zbyněk Fišer. :)

Moares
01.02.2015

Přílišná originalita napsaného příběhu způsobila že jsem si čtení neužíval .

Zbyněk Fišer

Egon Bondy (p)