Šaman

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jedna z nejznámějších a vedle Invalidních sourozenců asi jedna z nejvíce ceněných Bondyho próz (samizdatově poprvé roku 1976) je vybudována na reáliích pravěké, neolitické společnosti, jíž však prorůstají prvky soudobého policejního „komunistického" státu. Na osudech stárnoucího „šamana", tedy jakéhosi duchovního vůdce tlupy, se odráží pervertovanost doby: kompromisnictví, zvůle mocných, manipulace lidmi, snaha přežít na úkor bližního: „ďáblův svět", v němž již není naděje na obrat k lepšímu, na východisko, na uchování morálních hodnot. Již I. M. Jirous kdysi poukázal na skutečnost, že ústřední postava je stylizovaným autorovým autoportrétem, v němž se sebeobžaloba mísí s apologií. Šaman je mj. jednou z mála Bondyho próz, doplněných též ad hoc psaným cyklem básní, tedy dílem, v němž je překračován rozpor mezi „didaktickou" epikou a „autokonfesní" lyrikou. Dílo vychází poprvé v nezkrácené, necenzurované podobě. Ediční příprava Martin Machovec....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14159/saman-14159.jpg 4.396
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Akropolis
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Šaman

Přidat komentář
Šnek86
12.10.2018

Bylo těžké si představit co která postava konkrétně zosobňuje.V příběhu kde pravěký šaman souloží s gestapáckou soudružkou a žere houby a neustále je trápen tajnou bezpečnostní jsem se trochu ztrácel.Pokud by byly sepsány dva různé oddělené příběhy bylo by to pochopitelnejší, takhle v tom byl celkem maglajz.Ale zase by to ztratilo kouzlo "zašifrovanosti". Opravdu jen lehounce mi to připomínalo Orwella, ovšem Bondy mu zde dle mého nesahá po kotníky.Možná kdybych se na četbu líp soustředil dalo by mi to víc... takhle pouze za 2 hvězdy.

Lena79
27.01.2018

Bylo pro mě docela složitý se knihou prokousat. Dost mi vadilo často opakující se slovo "šaman"...Teď k příběhu samotném, námět a prostředí mi přišli zcela v pořádku. Bohužel se ale našly pasáže, které mě nudili.

NiNo
15.09.2016

Mnohým čtenářům se to nemusí zdát, ale kniha je krom alegorie socialismu a pravěku i výborným zdrojem erudovaných poznatků o samotných šamanech - žádní uctívaní čarodějové, kteří měli ve společnosti moc jen o málo menší než náčelník, ale vyvrhelové, kterých se všichni báli a trpěli je jen proto, že jejich schopnosti čas od času potřebovali.

cucíno
31.03.2015

Svérázná alegorie totalitního režimu, aneb komunisté v paleolitu...

Marbo
07.10.2014

Pro mne nejsilnější Bondyho proza, těžko říct na kolik je to autorova obžaloba sebe sama nebo jeho obhajoba, z díla přímo čiší atmosféra šedi 70. let


Štítky

vědomí

Autor a jeho další knihy

Zbyněk Fišer

Egon Bondy (p)
česká, 1930 - 2007

všechny knihy autora

Kniha Šaman je:

v Přečtených134x
v Čtenářské výzvě5x
v Doporučených7x
v Knihotéce28x
v Chystám se číst22x
v Chci si koupit7x