Buddha

Buddha https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14158/buddha-14158.jpg 4 44 5

Bondyho monografie o Buddhovi (1. vyd. 1968) představuje patrně nejserioznější a nejhlubší filosofický portrét tohoto významného světového myslitele v češtině. Doprovodnou studii „Buddha ve staroindickém sochařství“ napsala Klára Šimečková.

ozzak
09.04.2021 5 z 5

jedna z nejlepších prací věnovaná Buddhovi co u nás vyšlo

Balsekar
30.06.2020 5 z 5

Dílko malého formátu, o to větší obsahem a významem. O buddhismu vím poměrně dost, ale ke knize se opakovaně vracím. Jako inspirace a studnice informací slouží kniha dokonale. Vydaná v r. 68 má své kouzlo nejen pro odraz tehdejší doby, ale právě pro kvalitní informační obsah, který se u dnes vydávaných knih moc nevidí.

Tatopulos
13.06.2019 5 z 5

Brilantní biografie přibližující původní Buddhovo učení a lehce se dotýká Bondyho Útěchy z ontologie

Sygi
12.05.2019 5 z 5

Spolu s knihou Základní kniha buddhismu od Leopolda Procházky jedno z nejsložitějších čtení o východní filosofii. Bondyho Buddha je i přes četné upozorňování na úzký textový prostor podán systematicky a všeobjímajícně, Vznešené pravdy jsou popsány důkladně a s hlubokým důrazem na etiku, ateismus a celkově lidskou stránku Buddhova učení. Opakované srovnání s marxismem beru v kontextu doby a v souladu s autorovým přesvědčením.

vlkcz
23.08.2016 3 z 5

Nevím, zda od roku 1968 skutečně nevyšla v češtině serióznější studie o Buddhovi. Kniha není špatná, jen si člověk občas klade otázku, zda ono časté odkazování na marxistické myslitele jako na to nejsvětlejší, čeho ve filozofii bylo dosaženo, je úlitbou dobovým bohům, nebo hlubokým autorovým přesvědčením. Ale jako fundovaný úvod k buddhismu slouží dobře. Jen to asi bude chtít, abych si teď opravdu přečetl nějaký opravdu buddhistický text a srovnal, do jaké míry je tato kniha ideologicky zavádějící.