malpet malpet komentáře u knih

Vědění pro nejisté časy: Průvodce věkem úzkosti Vědění pro nejisté časy: Průvodce věkem úzkosti Alan Watts

Rozhodně to není lehké čtení, nad touto knihou se musí zastavit a přemýšlet, ale nakonec, to je i její cíl, naučit čtenáře vědomému prožívání přítomného okamžiku, protože nic předtím ani potom není skutečnější (tak jsem to aspoň pochopil já :-) )

26.04.2023 4 z 5

Vážně, tohle nevymyslíš Vážně, tohle nevymyslíš Karel Rašín

Nějak se můj smysl pro humor nesetkal s tím autorovým, ale někomu jinému se to může třeba líbit.

28.03.2023 3 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

(SPOILER) První kniha pro mně dosud neznámé autorky, recenze a hodnocení byly skvělé, přesto dávám jen 3 hvězdy. Kniha je podle mně trochu přeceňovaná, děj se táhne, vražda se vyřeší vlastně tak trochu mimochodem a na poslední chvíli, navíc mně dost štvala postava Nicholové, nesnesitelná, a nepochopitelně nepoučitelná, vůbec nevím proč tam vlastně byla, nebo jestli bude důležitá v dalších dílech. Dám spisovatelce ještě jednu šanci s další knihou, ale asi se do mého zlatého fondu neodstane. Jak říká Alenka Šilerovic, ví vil sí.

27.03.2023 3 z 5

Pochod smrti napříč Ruskem: Moje cesta do válečného zajetí Pochod smrti napříč Ruskem: Moje cesta do válečného zajetí Klaus Willmann

Příběh je určitě zajímavý, viděný z opačné strany než obvykle, tedy ze strany německého vojáka zajatého a vězněného na území SSSR, kterému se vlastně zas až tak moc neděje. Jinak mně ale kniha moc nebavila, možná díky krkolomnému překladu. Zkrátka jen 3 hvězdy.

01.02.2023 3 z 5

Groznatův štít Groznatův štít Jiří Řípa

Knihu jsem našel v knihobudce, mám rád příběhy z úsvitu dějin, a ne všechny musí nutně pocházet od Štorcha, jehož knihy už jsou dnes vzhledem k moderním poznatkům vědy mírně přežité. Toto vydání je s ilustracemi Zdeňka Buriana, za které přidávám hvězdičku. Příběh jednoduchý, jednání postav víceméně černobílé, jako 8 letého kluka by mně to bavilo asi víc. Knihu posouvám zase dál, třeba někoho osloví víc než mně.

18.01.2023

Planeta tří sluncí Planeta tří sluncí Vladimír Babula

(SPOILER) Knize z 50. let nevyčítám její době poplatné rozdělení na hodný východ a zlý západ, tak to prostě tenkrát chodilo, ale spíš nezáživný děj a hodně nelogické chování postav. Například vědci na planetě staví měsíce jadernou elektrárnu a ocelárnu aniž by nejdřív pořádně prozkoumali planetu, nebo aspoň jejich nejbližší okolí? Taky s fantazií to autor nepřeháněl a až na pár věcí v románu využil prostě jen tu techniku, kterou už sám znal, a která teď působí směšně a primitivně. Knihu jsem našel v knihobudce a zase jí tam odnesu, ale aspoň se mi hodila do knižní výzvy 2023, jako kniha obsahující mapu.

16.01.2023 2 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Skoro se stydím s ohledem na předcházející komentáře uveřejnit ten svůj, ale tohle bylo trochu zklamání. Nuda nuda, občas zajímavá část s fantastickými prvky a následně zase nuda. Nepřišlo mi to jako stěžejní dílo sci-fi literatury, jak se tady píše. Občas bylo čtení doslova utrpení. Asi jsem něco nepochopil, nebo nevím, kde je chyba. Ale aspoň se mi kniha hodila do čtenářské výzvy, jako kniha od dvou autorů.

12.01.2023 2 z 5

Někdo to rád pálivé - Rukověť milovníka chilli Někdo to rád pálivé - Rukověť milovníka chilli Kay Maguire

nejlepší kniha pro člověka, co s papričkama začíná a potřebuje informace do začátku. Pěkně přehledné a vše důležité tam je.

12.01.2023 4 z 5

Ptáci - Barvy pralesa Ptáci - Barvy pralesa Jan Dungel

Dal bych 10 hvězdiček, kdyby to bylo možné :-)

10.01.2023 5 z 5

Jak si užít cestování Jak si užít cestování Jana Jůzlová

Útlá knížka na dvě odpoledne u čaje. Pár cestovatelských tipů, několik osobních humorných příhod, a hlavně 100% chuti vyrazit kamkoliv a objevovat svět. Bonus navíc - hodila se do knižní výzvy 2023, autor knihy, který nosí brýle.

09.01.2023 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Poslechnuto jako audiokniha. Příběh i téma dobré, ale něco na té knize bylo jinak, třeba Asad hrozně vyměknul, ale to je asi nezbytný vývoj postav. Závěr se mi moc nelíbil, ale zřejmě je to záměr a startovní můstek k nové knize. Tři hvězdy.

03.01.2023 3 z 5

Život není peříčko Život není peříčko Ivanka Devátá

Poslechnuto ve formě audioknihy namluvené autorkou po několik nocí před usnutím. Bylo to milé a uklidňující.

07.12.2022 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Poslechnuto jako audiokniha. Nevím, jako kdyby tady Nesbo trochu ztrácel dech. Všechno bylo sice na svém místě, ale nějak to prostě jako celek nebylo ono.

13.11.2022 3 z 5

Nejkrásnější výhledy na Českosaské Švýcarsko Nejkrásnější výhledy na Českosaské Švýcarsko Jiří Rak

Kniha z mého kraje plná tipů na výlety.

07.11.2022 5 z 5

Pomníčky Českého Švýcarska Pomníčky Českého Švýcarska Karel Stein

Krásná kniha, drobné sakrální památky jsou moje srdeční záležitost.

27.10.2022 5 z 5

Jsem z této knihy malinko na rozpacích, je zde evidentní velká inspirace sérií o prevítovi od Simona Bretta. Čeněk je hrozné mimino bez nějakých světlejších chvilek, v reálném světě už by dávno skončil v babyboxu. Jeho příšerná povaha baví zhruba do poloviny knihy, pak už to začíná být drobet otravné, předvídatelné. Doposlouchal jsem toto dílko jako audioknihu, psanou knihu už bych asi nedočetl. Další díly (kupodivu to má i pokračování) určitě číst nebudu. 2 hvězdy za zatím málo otřelé téma.

27.09.2022 2 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Knihu jsem si vybral náhodou v knihovně, když jsem hledal nového autora detektivek, který by mi zkrátil čas, než vyjdou další díly ze sérií mých oblíbených autorů. Trochu mně odrazovalo těch víc jak 600 stran, ale nakonec to bylo ještě málo. Příběh je dobře stavěný, kniha má od začátku spád, i když pořádně se rozjede někde od druhé třetiny. Líbilo se mi prostředí, kde se děj odehrává, uvěřitelná postava detektiva. Na druhou stranu tam ke konci už těch postav bylo trochu moc, hlavní hrdina má někdy až moc štěstí, nějaké nelogičnosti v příběhu... Ale i přesto si dojdu co nejdřív do knihovny pro další díl, už teď se těším.

26.09.2022 5 z 5

Ostrovy Atlantiku Ostrovy Atlantiku Petr Jan Juračka

Zapůjčeno z knihovny, kniha super, fotky krásné, jsou tam i QR kódy s odkazy, prostě moderní interaktivní kniha. Navíc oceňuji u každé fotografie návod - informace o čase, ISO a pod...

26.09.2022 5 z 5

Zatočte s nespavostí Zatočte s nespavostí Catherine Polan Orzech

První část dobrá, člověk se dozví leccos nového ohledně fungování spánku, druhá část týkající se různých meditačních technik už není moc pro mně. Ale třeba to někomu jinému pomůže.

25.08.2022 3 z 5

Jeden mrtvý navíc Jeden mrtvý navíc Ellis Peters (p)

Historické detektivky nejsou zrovna můj šálek čaje, ale když už jsem se k téhle knize dostal ve formě mluveného slova, dal jsem jí šanci, a rozhodně nelituju. 4 hvězdičky.

25.07.2022 4 z 5