Makrela Liška Makrela Liška komentáře u knih

O smutném tygrovi O smutném tygrovi Alois Mikulka

Už dlouho sem nebyla tak dojatá, nádherná knia od začátku do konce

17.01.2013 5 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Petr Horáček

Měl to být takový malý Fratišek z Asisy zkřížený s toulavým trpaslíkem z Amélie z Montmartru? Snad bez jejich hloubky a hravosti. Rovněž se mi tu neodbytně připomínal nádherný ilustrovaný příběh knihy The Promise od Jeremyho Daviese a Laury Carling, kde hlavní hrdinka také měnila svět sázením rostlin, ale i tu Horáček pokulhává, protože celá myšlenka v Dlouhé cestě vyznívá do prázdna a vlastně vůbec nevíme, krom prostého konstatování o tom, kterak je svět díky jeho rostlinám lepším a krásnějším, proč to hlavní hrdina činí a zda to jej nebo jeho okolí nějak skutečně zásadně proměňuje. I tak mě ale tato kniha baví, určitě víc než jiné Horáčkovy knihy, protože právě za tímto příběhem stále tuším ještě něco hlubšího, co mě láká.

13.01.2023 4 z 5

Skrytá zuřivost srdce Skrytá zuřivost srdce John Boyne

Irská literatura mě přitáhla svou svébytnou poetikou a když jsem hledala dalšího autora, se kterým bych se chtěla seznámit, padl mi do oka Boyne. Ale nemůžu si pomoct, kniha mi opravdu nesedla. A přitom témata, která se celým románem prolínají mne opravdu zajímala a nešlo o témata nijak hojně v literatuře nereflektovaná. Nicméně vůbec se mi nepodařilo ztotožnit s hlavní postavou, Cyrilem, snad na mě působil nemastně neslaně, a v těch zásadnějších momentech, kdy skutečně mohl Boyne ukázat, jaký vlastně Cyril uvnitř je, tak buď jej nechal utéct nebo skočil rovnou o sedm let dál, a tak nás připravil o vzácné momenty, kdy jsme mohli nahlédnout do jeho nitra. V příběhu na mě bylo vůbec trochu příliš melodramat a za tím vším jsem cítila spíš snahu o čtenářský trhák daleko víc než pokus o citlivé a zajímavé uchopení těžkých témat, se kterými se v knize pracuje. Na závěr nemohu opomenout tristní práci nakladatele, který vypustil knihu tak nacpanou chybami. Překvapilo mě, jak už tu jednou v jiném komentáři zaznělo, že došlo dokonce k záměně faktů týkajících se děje- v jednom případě o záměnu jména jedné z postav v druhém případě o záměnu vražedné zbraně. Výsledný dojem tedy víc než rozpačitý..

06.10.2022 3 z 5

Tibbles Tibbles Michal Šanda

Skvělý příběh a parádní výtvarné zpracování! Snad jen text bych uvítala trochu bohatší nebo vycizelovanější.

27.05.2022 4 z 5

Šperky madam Castafiore Šperky madam Castafiore Hergé (p)

Zápletka, která se pro jednou netýkala žádného mezinárodního konfliktu, pašování zbraní nebo drog, byla vítaným a velmi vtipným osvěžením celé série.

09.11.2018 5 z 5

Hádej, jak moc tě mám rád! Hádej, jak moc tě mám rád! Sam McBratney

No teda! normálně jsem se dojala! Moc pěkné

13.09.2018 5 z 5

Češi 1918: Jak Masaryk vymyslel Československo Češi 1918: Jak Masaryk vymyslel Československo Pavel Kosatík

Dějově nemám výtky, nicméně po výtvarné stránce mi přišel komix špatný. Podivná stylizace a ta podivná mysterióznost mi vyloženě vadily. Ostatně i druhá dějová linka mi přišla zbytečná a prvoplánová.

13.09.2018 3 z 5

Král & král & rodina Král & král & rodina Linda de Haan

Po lehkosti a vtipu předchozího dílu mi Král a král přišli trochu nudní a účeloví. Škoda.

13.09.2018 3 z 5

Češi 1942: Jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha Češi 1942: Jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha Pavel Kosatík

Po výtvarné stránce pro mne jeden z nejzajímavějších dílů.

13.09.2018 4 z 5

Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci Pavel Kosatík

Musím říci, že mě tento díl překvapil a vtáhl. Bavilo mne, jak byl příběh vyprávěn a ani k výtvarnu nemůžu mít větší výtky. Dohromady vytvořily padnoucí atmosféru k tak temnému tématu.

13.09.2018 4 z 5

Boxer: Pravdivý příběh Hercka Hafta Boxer: Pravdivý příběh Hercka Hafta Reinhard Kleist

Komiks, který rozhodně neurazí, ale musím říct, že pro mě se odehrával příliš rychle a nenašla jsem prostor, kde bych se dokázala s Herckovou postavou ztotožnit a soucítit s ní. Rozhodně mě daleko více zasáhl slovenský film na podobné téma Boxer a smrť. Možná právě proto, že s psychikou hlavní postavy pracoval daleko citlivěji. Kleistovu Boxerovi by prospěla i menší popisnost, vždyť právě v tom tkví často síla komixu a jiných médií, že formou metafor či nepřímého popisu daleko silněji zasáhnou svého diváka.

04.09.2018 4 z 5

Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil Slánského Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil Slánského Pavel Kosatík

Mašek znovu ukázal, jak zajímavý je autor, a vytvořil ke Kosatíkovu scénáři komiks s působivou atmosférou. Jeho přecházení od expresivní popisnější malby k obrazovým metaforám rozšířilo děj o další rovinu. Musím sice říct, že díky práci s textovou částí v obraze jsem se místy ztrácela v dialozích, ale jinak jde o povedené dílo. Doufám jen tiše, že při stávající situaci nám jako varování nebude znovu aktuální.

17.07.2018 4 z 5

Řez kočkou Řez kočkou Robin Král

Tak si říkám "proč?". Záměr knihy mě minul. Encyklopedie, která vám podá z každého rožku trošku nějakých informací, bez ladu a skladu. Chybí mi kontext, který vedl k výběru jednotlivých témat a taky mi vadí, že jazyk nepracuje tak docela s adresátem- malým dítětem, některé pojmy by zasloužily dovysvětlit. Forma knihy mi přijde atraktivní, ale to nestačí.

16.07.2018 3 z 5

Švédské holínky Švédské holínky Henning Mankell

Holínky nasadily daleko upovídanější tón než Italské boty. Taky se víc bilancovalo a míň se toho dělo. Víc se toho otevřelo a nedořeklo než se dořešilo, ale čtení to i tak nebylo špatné.

16.07.2018 4 z 5

Ferda Páv a všelijaká zvířata Ferda Páv a všelijaká zvířata Christian Morgenstern

Inu co říct? Prostě Morgenstern pro nejmenší. První část knihy ještě šla, druhá mě minula. Výtvarný doprovod mě nebavil, přišel mi zbytečně tvrdý a popisný..

16.07.2018 3 z 5

Tintin v zemi Sovětů Tintin v zemi Sovětů Hergé (p)

Silně nadsazené dobrodružství v duchu klasické grotesky, včetně obrazových gagů a jasného rozdělení postav na ty dobré a špatné. Tintin je zbrklý a silácký reportér, oplývající světovou slávou zatím bez podložených zásluh, Filuta je jeho vtipný komentátor a věčný zachránce, nicméně i tak má komix své kouzlo, a pokud se čtenář oprostí od toho, jak zná Tintina obvykle, jde o výtečný zážitek.

21.06.2018 5 z 5

Nebeský bibendum Nebeský bibendum Nicolas de Crécy

První půlka knihy byla zábavná a výtvarně šťavnatá, pak už sem jen tápala a tápala.

01.06.2018 3 z 5

Salvatore Salvatore Nicolas de Crécy

Salvatore je prostě super! jen doufám, že se dočkáme pokračování.

27.05.2018 5 z 5

Král sjezdovky Král sjezdovky Nicolas de Crécy

Taková bláznivá jednohubka co čtenáře Crécyho neurazí, nicméně ani nenadchne.

27.05.2018 3 z 5

Prázdniny s Oskarem Prázdniny s Oskarem Eva Maceková

Měla jsem pocit, jako by šlo o nepovedenou inspiraci Blexbolexem- děj knihy pro mě nedrží pohromadě, úkoly se mi zdají nezajímavé a zmatené- zbytečně tříští vyprávění a působí trochu jako vata, a výtvarná stránka mě taky zklamala.

27.05.2018 3 z 5