maid maid komentáře u knih

Korespondence I Korespondence I Jan Werich

O V+W jsem znala jenom střípky. Byly to jen školní znalosti, kterým se zázrakem podařilo utkvět v mé hlavě: Osvobození divadlo, emigrace, vzpomněla bych si na pár jejich her a Werichových filmů, které jsem jako malá viděla.
K této knize jsem přišla náhodou a sama sebe jsem překvapila, že jsem ji přečetla za dva večery. Mohu jenom souznít s ostatními komentáři - ta bohatost češtiny, která byla tak nesrozumitelně srozumitelná. Ohýbání a hra s naším mateřským jazykem mě překvapovala na každé stránce. Obsahem naprostá nadčasovost textu. A také, a to už se mi dlouho nestalo, jsem se nad knihou mnohokrát rozesmála ("Chytrost, ne směšnost, musí vyvolávat smích" - Werich, amen.), úsměv ale i častokrát ztuhnul na rtech.

Jedinou výhradu bych měla na, již v některé z recenzí zmíněné, poznámky pod čarou. Některé překlady byly opravdu bizarní, nejsem profesionální překladatel, ale něco opravdu stojí za pováženou. Zlidovělé výrazy (jakožto western, např.) opravdu netřeba překládat - myslím, že čtenář, co sáhne po korespondenci V+W, není úplný hňup.

04.04.2018 5 z 5

Všechny moje lásky Všechny moje lásky Nick Hornby

Na můj vkus možná až moc cynické. Dlouhá cesta dolů byla od Hornbyho lepší.

07.02.2018 3 z 5

Myslím, že se mi přece jenom předchozí knihy od Prince Ládíka o chlup líbily víc. Na druhou stranu jsem se při čtení této knihy několikrát hlasitě smála (čímž jsem trochu vyděsila pána, co seděl se mnou ve stejném kupé ve vlaku), což se mi snad u žádné jiné knížky nestalo. Knihu také krásně doplňují ilustrace ze studia Tomski&Polanski. Takže opět pět hvězd (už to začíná být poněkud nudné).
Tato kniha není vhodná pro abstinenty.

21.01.2018 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Kniha se čte dobře, když člověk, jakožto téměř pravidelný čtenář týdeníku Respekt, souzní s názory Erika Taberyho. Při čtení si můžu jenom souhlasně pokyvovat hlavou. Ti, co Taberyho v lásce nemají, z knížky asi nadšení nebudou... Ale právě ti si asi zrovna knihu nekoupí. Já, sluníčkář, dávám pět hvězd!

07.01.2018 5 z 5

Záhada mrtvých mužů Záhada mrtvých mužů Robert Ryan

Znovu výborný příběh s doktorem Watsonem, autor zredukoval tolik pobočných linek jako tomu bylo v díle předchozím a kniha se hned lépe četla. Přečetla jsem ji téměř najednou, kniha se v podstatě četla úplně sama. :-)

20.08.2017 5 z 5

Sherlock Holmes: Skandál v Čechách (komiks) Sherlock Holmes: Skandál v Čechách (komiks) Petr Kopl

Překvapivě vtipné a pěkné, trochu ujeté zpracování do komiksu. Vhodné pro starší děti i dospělé. Znalost kánonu vhodná, ale ne potřebná.

17.08.2017 5 z 5

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Lajla Rolstad

Největší překvapení za již hodně dlouhou dobu! Ani bych nevěřila kolik mi může jedna kniha dodat energie. Z hlediska příběhu kniha plyne velice pomalu, přestože je v ní vylíčeno relativně dlouhé období na malém počtu stránek. Akce je taky pomálu, většinou je to jednom o autorce, zimě a Kanadě, přesto má kniha jakousi vnitřní hloubku (zvláště díky lidem, které autorka při cestě potkává), která mě přiměla zamyslet se nad věcmi, nad kterými bych jinak nepřemýšlela. Jakožto městský člověk jsem najednou dostala chuť koupit letenku do Kanady a objevovat krásy panenské přírody, o které se nám tady v Česku může jen zdát.

13.08.2017 5 z 5

Nalehko Nalehko Clara Bensen

Už dlouho se mi nestalo, že bych z knihy byla tak zklamaná. Nečekala jsem nic duchaplného, ale trochu šťávy, mladistvé romance a roadtripu po Evropě, jak kniha už podle obálky slibovala, by neuškodilo. Místo toho jsem dostala průměrnou bílou Američanku (jak sama sebe popisuje autorka a zároveň jedna z dvou hlavních postav příběhu) a šíleného profesora bez kapky studu, oba dva ve krizi středního věku, z nichž se oba dva, byť každý svým způsobem potýkají. Ten slíbený roadtrip po Evropě obsahoval pouze nářky spisovatelky, která mezitím stihla vložit flashbacky do historie, kdy se potýkala s depresemi i detailně popsat své dny na Chorvatské hranici.
Kniha slibuje zábavu pro všechny, kteří mají rádi přibývající razítka ve svých cestovních pasech. Myslím, že tato kniha by je spíše pobavila. Ti méně odvážní jíž jistě podnikli dvaceti tří hodinovou cestu autobusem (nepohodlí při cestě věnovala autorka půl kapitoly), ti otrlejší vyzkoušeli si již jistě couchsurfing či dokonce autostop. Vzdechy hrdinky, která si potřebovala vypsat své srdíčko v půlce knihy pak začnou již dost nudit.

Romance je to slabá a jako cestopis ještě horší.

13.08.2017 2 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Příjemná kniha na letní odpočinutí, Ferrante píše příjemně, velmi detailně a ji jisté, že o čem píše, zná moc dobře, zda je kniha autobiografická se dá jen spekulovat, ale podle mě je to nanejvýš pravděpodobné. Přestože jsem v Neapoli nikdy nebyla, měla jsem jí po dobu čtení knihy stále před očima. Konec sice skončil nijace, ale to se dalo předpokládat, neboť je to první díl tetralogie. Musím ale přiznat, že mě nenažhavil na přečtení dalšího dílu, ten si přečtu, příležitostně, ale nemám potřebu ho číst okamžitě.

13.08.2017 4 z 5

Knihu jsem si zakoupila díky přednášce autora, ze které jsem byla naprosto nadšená. Kniha prohlubuje vyprávění Ladislava Zibury, o vtipné až bizardní situace není nouze. Zajímalo by mě, do jaké míry píše tyto příhody sám život či jsou některé výplodem autorovi fantazie. Tak či onak, vyprávěcí styl L. Zibury velmi poutavý, neznám nikoho, kdo by o dvouměsíčním chozením napsal tak duchaplnou knihu. Nebo ještě nikdo nebyl takový blázen, který by to zkoušel?

04.08.2017 5 z 5

Imperfekcionisté Imperfekcionisté Tom Rachman

Některé příběhy byly slabší, jiné lepší. Některé příběhy byly vtipné, jiné smutné, prostě ze života. Ze začátku kniha moc nedávala smysl, působila až trochu nezáživným dojmem. Postupem času (a knihy), kdy jsem ale začínala poznávat více postav a všímala si vzájemného propojí a vztahů mezi nimi, příběhy začaly zapadat jako dílky puzzle do skládačky. Přestože kniha neskončila zrovna vesele (ale toto předesílala již anotaci), tak jsem po přečtení měla dobrý pocit z pěkně stráveného času nad dobrou knihou.

25.07.2017 4 z 5

Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo Joachim Meyerhoff

Poklidná "feel good" kniha o dospívání německého chlapce mě překvapila v poslední čtvrtině knihy, kdy se na jednou objevilo jedno drama za druhým. Nezbývá nic jiného než si říct: "To je život." Pro nic nečekajícího čtenáře to bylo ale velkým překvapením.

19.07.2017 4 z 5

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Aleš Palán

Jiný pohled na neoblíbenou část Brna, některé hlášky mě hlasitě rozesmály. :-)

09.07.2017 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Vynikající knižní zážitek! Oscar Wilde je opravdový umělec, o tom žádná.

19.06.2017 5 z 5

Dítě Bridget Jonesové Dítě Bridget Jonesové Helen Fielding

3,5 hvězdičky, přečteno za jediný den

Bridget Jones nikdy nezklame a opět přichází v podobě jednoduché oddechovky. Lehce slabší než filmová adaptace (jak už tomu ale u filmů o BJ bývá), přestože kniha měla větší potenciál, působí ale jako parodie na sebe sama, což v některých situací je kladem někdy záporem. Každopádně je to příjemné čtení.

28.05.2017 3 z 5

Pes Jejího Veličenstva a jeho mise Pes Jejího Veličenstva a jeho mise David Michie

Pravděpodobně nejsem cílová skupina této knihy, knihu jsem dočetla, ale se skřípajícími zuby. Míchání fikce a reálných postav není můj šálek čaje.

23.05.2017 2 z 5

Dr@hý příteli Dr@hý příteli Anne-Laure Bondoux

Přestože mi postavy románu byly občas proti srsti, kniha se až podezřele četla úplně sama. Není to první epistolární román, který jsem, kdy četla. Dost podobný se mi zdá například "Dobrý proti severáku", který se mi líbil i více, ale na Drahý příteli oceňuji, že se nezaměřuje na románek mezi postavami, ale jejími - velice pohnutými - životními osudy.

18.03.2017 4 z 5

Mrtví nikam neutečou Mrtví nikam neutečou Robert Ryan

Jak jsem psala již u minulého dílu, i této knize by neuškodilo ubrat pár stránek na pobočných dějových linií, díky kterým jsem se občas v příběhu ztrácela. Při čtení knihy jsem byla přesvědčená o čtyřech hvězdičkách, díky konci jsem ale nakonec musela přidat jednu.

30.12.2016 5 z 5

Ráda bych dala scénáři i pět hvězd, ale ke konci se mi děj zdál příliš překombinovaný. Jsem ráda, že přes veškeré snažení postav se jim ale nepovedlo originální dějovou linku změnit. Místy podle mě trochu OOC (zvláště se mi nějak nezdál vztah Harryho s Dracem) a také dialogy mezi Scorpiusem a Albusem byly opravdu dost archaické na soudobého teenagera (u Harryho, Rona a Hermiony to kdysi prošlo, ale dnes již rozhodně ne) ale jinak jsem knihu přečetla (téměř) jedním dechem.

01.12.2016 4 z 5

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Je zbytečné hledat v absurdním drama smysl. Člověk zkrátka musí číst mezi řádky a hru si užít.

27.11.2016 4 z 5