Maciiik Maciiik komentáře u knih

Jak přežít manželství Jak přežít manželství Pavel Kantorek

Vtipy pana Kantorka miluju už spoustu let. Teď jsem v rámci úklidu knihovny znovu otevřela tuhle brožurku, opět jsem se od srdce zasmála.
Je to jen výběr na úzké téma, takže opravdových pecek je tam poskrovnu a kdo Kantorkův humor nezná, zřejmě uchvácen nebude. Ale já se opět bavím a posílám pozdrav tam někam nahoru. Díky pane Kantorku!

04.11.2021 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Díky čtenářské výzvě jsem letos tuto knížku přečetla znovu, 15 let po maturitě. Tenkrát na škole jsem ji četla jen v rámci povinné četby, žádný dojem ve mě nezanechala a archaický jazyk mě otravoval.
Tentokrát jsem si ji opravdu vychutnala, prožívala jsem tu atmosféru od začátku do konce a silně ve mě rezonuje. "Být zamilován do lásky..." Tolik citu a vášně v jediném sevření rukou. A okolo nich dvou zoufalý válečný zmar, který tolik znásobuje touhu po životě... "Člověk se stydí být člověkem."
Další smutná ukázka toho, Jak nám nevhodně zvolená povinná četba ničí pohled na literaturu.

04.11.2021 4 z 5

Tomáš Šebek je můj oblíbený superhrdina - každá jeho kniha nebo přednáška mě nechává v úžasu nad tím, čeho všeho jsou lidé schopní. Ať už v tom lepším slova smyslu (skvělý chirurg, účastník humanitárních misí, držitel cen za statečnost a pomoc vzor v péči o nemocné); nebo v tom nejhorším smyslu slova (válečné konflikty, násilí a další zvěrstva, která ve svých knihách popisuje).
Jeho styl psaní mi sedí a do daného prostředí se hodí.

16.09.2021 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Trilogie Freyja & Huldar - zajímavá myšlenka, psycholožka Freya byla správný protipól poldy Huldara. Moc dobře se to celé četlo, i když mě to nevcuclo do děje tak jako jiné série (Minier, Weaver, Carter). První díl byl asi nejslabší; tředí díl se mi líbil nejvíc a přečetla jsem ho vcukuletu.

16.09.2021 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

16.09.2021 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

16.09.2021 3 z 5

Zapomenutá řemesla a život na venkově Zapomenutá řemesla a život na venkově Gudrun Sulzenbacher

Pěkná obrázková publikace se stručným popisem některých řemesel.
Jako malá jsem milovala dětské encyklopedie DK - kdybych tenkrát měla tuhle knížku, ležela bych v ní asi pořád ;)

17.08.2021 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Opět super čtenářský zážitek, jako minulý díl. Jednání některých postav mi občas přišlo nelogické (no jsou to holt francouzi), ale knihu jsem tak hltala, že stránky se otáčely úplně samy a ubývalo to rychle. Martin "Servác" je sympaťák. Jsem ráda že je tak nerozbitnej, umí si fakt kvalitně zkomplikovat život. A je o moc lepší než američtí neomylní superdetektivové ;) Asi by si dobře rozuměl s Harry Holem, ale ten je dost samorost...

17.08.2021 5 z 5

Historie trestu smrti Historie trestu smrti Martin Monestier

Překvapivě dobrá kniha, kterou by v dnešní přehnaně opatrné době už nejspíš nikdo nevydal. V pozdějších kapitolách, kde jsou doprovodné obrázky nahrazeny autentickými fotografiemi, je to opravdu drsné čtení.

17.08.2021 4 z 5

Větrné mlýny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Větrné mlýny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Martin Janoška

Pěkná kniha pro ty, kdo se začali zajímat o větrníky ;) Stručně shrnuje základní informace o větrných mlýnech.

17.08.2021 5 z 5

Historie vinařství na Moravě: pohled do archivních pramenů Historie vinařství na Moravě: pohled do archivních pramenů Ivan Štarha

Stručný orientační přehled pramenů k historii vinařství.

11.08.2021 3 z 5

Krásná kniha, plná nádherných obrázků z kouzelného světa. Půjčila jsem si ji jako inspiraci pro naši celotáborovou hru (vikingove.junak-tabor.cz) a moc mi pomohla ;)

11.08.2021 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Tuhle knihu jsem měla v hledáčku už dlouho (Magnesia Litera), ale až teď během olympiády jsem dostala chuť po ní sáhnout a vydat se na náštěvu do Tokia.
Nikdy jsem nic podobného nečetla, Japonsko je pro mě úplně neznámej vesmír. Příběh mě oproti očekávání tak uchvátil, že jsem ji přečetla nadvakrát (večer jsem začala, ráno po probuzení jsem ji dorazila). Postupné odkrývání životního příběhu spisovatele Uedy bylo tak tajemně poutavé, že jsem se nemohla od knížky odtrhnout... Moc mě nebavily Janiny milostné románky (přišlo mi to nějaké nevyzrálé), a hodně mě mrzel ten trochu zbrklý konec - ještě bych se tam na pár večerů klidně vrátila.
Takže už jsem si v knihovně objednala Verše psané na vodu a možná si přečtu i nějakého toho "Murakáče" ;)

10.08.2021 5 z 5

Péct, milovat a žít Péct, milovat a žít Josef Maršálek

Pepu Maršálka mám ráda - kdykoliv se objeví v televizi, je to neskutečně pozitivní démon ;) Takže když jsem tu knihu v knihovně zmerčila, okamžitě jsem jí musela mít. Čekala jsem něco jiného, ale jsem nadšená. Je to ohromně příjemná kniha, plná lásky k životu a cukrařině.

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Východoslovanské tradice a lidové pověry v zapadlé vísce - to je můj šálek kávy. Není dané, v jaké době se příběh odehrává. V těchto sychravých dubnových dnech by nebylo těžké uvěřit, že se kdesi na vrchovině vynořili běsi... Že polednice, klekánice i nočnice jsou skutečné... Že noční můry nejsou žádná spánková porucha.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Přečetla jsem si ji teď znovu, ale neuchvátila mně tak, jako prve. Příběh je skvěle napsaný, atmosféra je strhující... Ale asi mě prostě mrzí, že kopaničáři tu slouží jen jako pitoreskní kulisy pro kasovní trhák. Použít pravá jména do smyšleného příběhu, to se prostě nedělá :(

05.05.2021 5 z 5

České katastry od 11. do 21. století České katastry od 11. do 21. století Jan Bumba

Dobře sepsaná publikace; přehledně vystihuje to nejdůležitější, co o pátrání ve starých katastrech potřebujete vědět.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Zajímavý námět a dobře promyšlená zápletka bez větších zádrhelů. Styl psaní mi ale nějak nesedl a tak jsem nečetla zrovna jedním dechem a knihu párkrát odložila... Pokaždé jsem pak musela trochu listovat nazpátek, abych se vyznala ve střídání vypravěček a časových linií. Ne, že by to bylo zrovna napínavé, ale nudné to díky těm skokům také není. Veškeré "tajemno" v knize bohužel vytváří opilá Rachel a její okna střídaná kocovinou. Od půlky mi už byla dost protivná. Vlastně si nemůžu vzpomenout, jestli mi některá z postav vůbec byla sympatická. Takže po dlouhé době dávám jen tři hvězdičky, dočetla jsem to vlastně hlavně ze zvyku.

27.04.2021 3 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Psychotrillery jsou většinou taková "trvalá nejistota" - ale tady od samého začátku víte, kdo je vrah. Přesto jsem tak nějak tušila, že všechno je jinak, a nedočkavě obracela další a další stránky. Čte se to samo, přestože je to vlastně dost nechutné - naštěstí tam příliš detailů z inkubátoru není. A nakonec jsem musela uznat, že mě Fitzek vážně dostal.
Moje první kniha od autora, další objev díky FB skupině "Čteme to, co nás baví!". Určitě si od něj přečtu další, ale ne hned. Teď si dám něco lehčího ;)

26.04.2021 4 z 5

Vzpomínky přírodního léčitele Vzpomínky přírodního léčitele Jan Mikolášek

Obdivuhodně skromný člověk s velkým darem. Přečetla jsem s velkým zájmem, byl to pěkný výlet do historie.
Nejsem si jistá, že z moči lze číst až takto přesně, ale ta představa se mi nepříčí. Mám ráda knihy o přírodním léčitelství a babkách kořenářkách, takže tohle prostě beru i když to asi nikdy nepochopím. Příroda je mocnější než my, a občas se prostě najde někdo, kdo část z jejích kouzel pozná... Škoda že v knize není více doporučení pro užívání jednotlivých bylin.
Četla jsem samozřejmě i knihu Šarlatán (té knize se po rádoby bombastickém filmu nedalo uniknout a bohužel byla pro mne velkým zklamáním) - ale tahle mě oslovila mnohem víc.

20.04.2021 4 z 5