Maanna Online Maanna komentáře u knih

Holčička, která spolkla mrak velký jako Eiffelova věž Holčička, která spolkla mrak velký jako Eiffelova věž Romain Puértolas

Tváří se to jako fantasmagorie, ale nakonec to tak až tak úplně není, vypadá to jako humoristické čtivo, ale nakonec zas tak úplně není... Je to celkem příjemné čtení, které mě místy pobavilo i potěšilo. Jednu hvězdičku ubírám za trochu nevyvážené tempo a za to, že to přece jen někdy občas trochu tlačilo na pilu humoru či emocí, kde až tolik nemuselo. Ale Jinak to bylo celkem příjemné překvapení.

21.03.2019 4 z 5

Stírací losy Stírací losy Kerstin Ekman

Završení trilogie, které doplní osudy postav o další generaci a odhalí další příběhy těch, které už známe z dřívějších dílů. Část odehrávající se v Černé Vodě je opět krásná, s barvitým jazykem a popisy přírody i života lidí. Trochu horší pro mě byly části ze Stockholmu a Indie, tam jsem zdaleka neměla pocit, že na těch místech s postavami "jsem" - možná je to i samotnou Ingou, protože tyhle charaktery, které nevědí coby, mi trochu pijí krev. Celá trilogie mě ale nadchla, i když uznávám, že masové popularity se asi nedočká.

20.02.2019 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Je to taková "Tolkienovská" snaha dotvořit další reálie kouzelnického světa a za chvályhodné považuji i to, že Rowling výtěžek z těchto doplňkových knih dává na charitu. Samostatně by samozřejmě kniha fungovat nemohla. Bajky samotné jsou celkem fajn, nechybí ani originální prvky. Komentáře Brumbála přece "nebyly" určeny ke zveřejnění a tak i působí. Pobavily mě verze pohádek Beatrix Bloxamové.

30.01.2018 4 z 5

Útěk Útěk Peter May

V knize je uplatněn postup proplétání minulosti a přítomnosti, který už se objevil v předchozích autorových knihách. Plusem jsou hlavní postavy, jejich vztahy a popis prostředí, i když tady to zkrátka nemá sílu ostrova Lewis. Na druhou stranu mi přišly některé motivy trochu na efekt a nedotažené - třeba celý Simon Flet a jeho vražda by tam snad ani nemuseli být a podobně i motiv projektu ve Victoria Hall byl takový nakousnutý a nevyužitý.

28.08.2017 3 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Chvíli mi trvalo zvyknout si na styl vyprávění a přeskoky mezi měsíci, ale ne nijak zvlášť dlouho. Příběh dospívání a jeho problémů je zachycen velmi zdařile a situace nešustí papírem - mnohdy se mi propojovaly s vlastními zážitky a dovedla jsem si je živě představit. Výsledný obraz je pak velmi živý a plastický, s pestrou škálou lidských charakterů, které se také hodně povedly. Nesedly mi jen některé úvahy, které byly sice zajímavé, ale k obrazu třináctiletého kluka, který hledá sám sebe, mi nepasovaly.

09.08.2017 4 z 5

Být milován, milovat Být milován, milovat Vladimír Holan

Bohaté a často překvapivé obrazy, které mě vždy uhranou a ke kterým se ráda vracím. S Vladimírem Holanem to od začátku byla láska na první pohled...

25.07.2017 5 z 5

Lež Lež C. L. Taylor

Nemohu si pomocí, ale kniha pro mě dost postrádala logiku. Možná je chyba ve mně, protože jsem nikdy nepochopila ony typy, které tráví čas na večírcích balením různých protějšku a které jinak moc neví, co se životem... Ale neumím si představit, co by takové dívky lákalo na dovolené v duchovní komunitě v Nepálu. Sama komunita je také záhadou. Jak se o ní lidé dozvídali a co je na ní tak lákalo? Pokud tam přijeli s nějakými duchovními cíli, opravdu by hned po shlédnutí reality nezdrhli? Isaac se vždy věnoval jedné vybrané a co ty ostatní? V krajně nelogickém chování pak hrdinka pokračovala i v dějí ze současnosti... Bylo to pro mě celé tak neuvěřitelné, ze bát jsem se opravdu nemohla.

08.07.2017 2 z 5

Když jsme knihu četla (čtu především v autobusech a při čekání), řada lidí se mě ptala, co to je. Zjistila jsem, že to není tak snadné říci - něco humoru, něco podnětů k zamyšlení, trocha toho kýče, ale výsledek mě moc bavil. Zvlášť oceňuji fakt, že se Smrt jevil/a jako někdo, kdo se může mýlit a měnit názory.

18.05.2017 5 z 5

Tělo sčítá rány Tělo sčítá rány Bessel van der Kolk

Vynikající kniha pro profesionály i laiky. Bohužel krom válečných veteránů je téma traumatu a jeho devastujících následků stále málo v povědomí veřejnosti. Tak nějak se očekává, že to oběti přežijí a pro případ potíží tu přece máme všelijaké léky, případně je potřeba najít nějakého vhodného odborníka, přičemž je víc než evidentní, že tito lidé potřebují porozumění, podporu, lidskost a sounáležitost v mnoha dalších oblastech a prostředích. Odborníků nikdy nebude dost, ale lidí ano, tak snad se bude povědomí o traumatu a jeho dopadech šířit tam, kde je třeba.

11.06.2024 5 z 5

Nejmenuji se Miriam Nejmenuji se Miriam Majgull Axelsson

Na téhle knize mě velmi zaujaly postavy. Nejsou černobílé a působí velmi reálně. Miriam/Malika je nesmírně silná žena, která dokázala přežít neskutečné a potom ještě nést celou svou minulost jako tajemství, o kterém se nemluví, protože by to mohlo být pro okolí příliš těžké nebo nepřijatelné. Zážitky z koncentračního tábora jsou tu otřesné. Autorce se povedlo dobře zachytit i realitu toho, jak se člověk snažil udělat vše možné i nemožné pro své blízké, zatímco vůči utrpení jiných zůstal otupělý. Silně na mě působil i popis situace ve Švédsku po válce, ať už šlo o přístup, že pro všechny bude nejlepší zapomenout a nic si nepřipomínat, nebo údaje o situaci tamějších Romů. Miriam tak musela být svým způsobem strašně osamělá. Pro mě je to jedna z nejpůsobivějších knih k danému tématu.

10.10.2018 5 z 5

Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Vicki Myron

Kocour a jeho příběh má svou sílu, ale podle mě je kniha strašně špatně napsaná a potenciál zdaleka nevyčerpala. Kdyby se autorka soustředila jen na kocoura a jeho interakci s různými lidmi, bylo by to fajn. Ale tady je to chvíli vyprávění o kocourovi, potom jakási suchopárná historie města Spencer a pak ještě příběh autorčiny rodiny, který bylo fajn sepsat jako jakousi rodinnou kroniku, ale na publikování pro veřejnost mi to úplně nepřišlo... Celek pak působí jako když pejsek a kočička pekli dort.

27.08.2018 3 z 5

Pozdravení slunci Pozdravení slunci Jan Zahradníček

Mnohé obrazy jsou krásné a plastické. Bohužel jsou však zasazeny do tak složitých syntaktických spojení, že je pro mě často nemožné se prokousat jednotlivými slokami, takže z básní mi utkvívají spíš jakési střípky, ale celou ji obvykle vnímat nedokážu.

09.08.2018 4 z 5

Kuchařka Stařenky Oggové Kuchařka Stařenky Oggové Terry Pratchett

Pár receptů se vyzkoušet dá, jiné by asi fungovaly, ale moc mě nelákají... Poznámky k etiketě jsou celkem vtipné, ale mnohdy tak nějak očekávané - i když pár perel se našlo. Ale určitě dávám přednost příběhům ze Zeměplochy. Tohle je jako nášup fajn, ale žít bych bez toho určitě dokázala.

29.07.2018 4 z 5

Vánoce v Paříži Vánoce v Paříži Mandy Baggot

Stránky se otáčejí rychle a styl psaní mě příliš neiritoval. Oproti běžným klišé tu tentokrát není neustále vtipně hláškující kamarádka, ale jinak je to zkrátka klasický vzorec, který ničím nepřekvapí. Hrdinka se potýká se spoustou problémů, ale jen potká toho pravého (který také má plno problémů), tak je za několik dnů všechny vyřeší a život bude jen nádherný... A za měsíc ani nebudu vědět, o čem ta kniha byla.

28.06.2018 3 z 5

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

Kniha má bezpochyby zajímavý námět a výběr hlavních postav, které již samy od sebe byly zdrojem napětí. To bohužel nejde říci o vedlejších postavách, které jsou často příliš jednorozměrné a těžko uvěřitelné. V částech, kde dostávaly více prostoru, potom děj dost drhl. A rozhodně bych ubrala informací o autogenním tréninku. Ty ostatní "tiskové zprávy" a "odborné komentáře" byly fajn, ale AT už mi po chvíli dost lezl krkem...

25.04.2018 3 z 5

Celý život Celý život Robert Seethaler

Celý život Andrease Eggera se vejde na sto malých stránek. Trochu to vypadá to, že se vlastně v jeho životě nic nestalo a dny ubíhaly v zajeté rutině, ale ono těch dramat vlastně proběhlo spoustu, jen jsou prezentována věcně a bez velkého patosu. Vše ale prostupuje vůle k životu. Líbilo se mi také vylíčení atmosféry horského údolí.

19.04.2018 4 z 5

Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún J. R. R. Tolkien

Vzrušující thriller ve verších doplněný komentáři, které mi někdy pomohly se v básni lépe zorientovat. Byť aliterace není pro češtinu typická, nakonec jsem si ji užila - četla jsem si legendy nahlas a neznělo to vůbec špatně. Byl to zajímavý výlet na drsný sever.

16.04.2018 5 z 5

Tatínek píše paměti Tatínek píše paměti Tove Jansson

Je to sice vyprávění pro děti, ale mnohé vtipy a úvahy ocení asi víc dospělí. Pro mě je to správný lék na chmury a těžkou hlavu. Proč si jen tak nevyrazit za dobrodružstvím do světa a aspoň si představovat zhýralý život s hatifnaty...
Následující "citát" není doslova z knížky, jen jak si ho pamatuji, ale je můj oblíbený: "Šel jsem zase domů. V hlavě se mi hemžily myšlenky, pro které jsem bohužel neměl vůbec žádné použití a poprvé se mi stalo, že mě vůbec netěšilo myslet sám na sebe.... Zjistil jsem, že je mi až příjemně, pokud se nechám zaplavit náležitě hlubokými chmurami, vzdychám a zírám na moře. Cítím tak strašnou lítost nad sebou samým. Je to úžasný prožitek."

02.03.2018 5 z 5

Sonety / The Sonnets (dvojjazyčná kniha) Sonety / The Sonnets (dvojjazyčná kniha) William Shakespeare

Mým problémem je, že mi sonet jako forma úplně nesedne - přijde mi příliš formálně svázaná a tak trochu jako básnické cvičení... Nicméně u Shakespeara si aspoň užiji pestrost úhlů pohledu, hravost a básnické obraty a nemenší počet hvězd tu připadá překladateli, panu Hilskému, za pečlivou práci i doplňující komentáře, které hodně pomohou vniknout do obsahu renesančního myšlení a vnímání světa. Takže i když to nikdy nebude můj oblíbený básnický styl, tuto knihu jsem si vlastně užila.

15.02.2018 5 z 5

Za trochu lásky Za trochu lásky Jaroslav Vrchlický (p)

Formálně vycizelované básně, na které se musí člověk celkem soustředit, někdy ale málo překvapivé, Přesto bylo zajímavé sledovat, kolik vášně v sobě ten seriózní starší pán z učebnic měl...

14.08.2017 4 z 5