LunaL. LunaL. komentáře u knih

Mláďátka na poli a v lese Mláďátka na poli a v lese Ingrid Pabst

Krásná, milá knížka pro děti. Četla jsem synovi (5let) před spaním, ale díky větším písmenům by se hodila i jako první čtení - i když pohádky jsou poměrně dlouhé. Kniha obsahuje 3pohádky, jednu o medvědí rodince, druhou o lišákovi a třetí o myšce, která hledá na zimu bydlení. Hezká kniha,hezké ilustrace, nevím jen, jestli syna zaujalo tolik, abychom se k ní pravidelně vraceli. Uvidíme :)

08.01.2022 4 z 5

Domeček pro šneka Palmáce Domeček pro šneka Palmáce Zuzana Pospíšilová

(SPOILER) Syn dostal knížku k Vánocům, já bych si jí asi v knihkupectví nevšimla, nijak mě po vzhledové stránce nezaujala. Ale syn miluje šneky a jiné malé potvorky, tak z ní byl nadšený. Přečetli jsme ji během týdne, vždy se těšil na pokračování.
Na začátku šnek na chvíli odloží svoji ulitu, během té chvíle mu ji ale někdo zničí. Běduje a smutně zpívá, tím si ho vždy všimne nějaké zvířátko a snaží se mu najít náhradu za jeho domeček. Ale máloco se jako šnečí domeček osvědčí..
Co mě na pohádkách štvalo bylo, jak si hlemýžď jen stěžuje, běduje a nedělá nic, aby si našel nový dům. I když to se ke konci změní.
Líbilo se mi ale hodně věcí: jak mu každý, kdo ho potkal, zkoušel pomoci a jaké měli nápady. Jak byl šnek Palmác vždy nadšený, jak byl vděčný za jakýkoliv domeček (i když někdy méně, ale stejně si nestěžoval). Líbily se mi i básničky, kterými byly zakončeny jednotlivé kapitoly. A i otázky, které pak následovaly - některé se mi zdály těžké ( v knize jsem ale nenašla, pro jak staré děti je kniha myšlená), hodně o pocitech, náladách a vlastnostech - něco se i mě špatně vysvětlovalo, zato jsme si ale o těchto věcech se synem povídali poprvé víc :)
A myslím, že když se ke knize vrátíme za rok nebo dva, tak si z ní syn odnese zas o trochu víc :)

06.01.2022 4 z 5

Dokonalá matka je mýtus Dokonalá matka je mýtus Virginie Duplessy

Knihu jsem dostala jako dárek se slovy, ať se pobavíml Obálka mě zaujala, hned jsem ji začala číst. Během pár stránek jsem si říkala, jestli mám tak jiný smysl pro humor.. Za celou knížku se mi zdály asi tak dvě věty vtipný, nebo spíš k pousmátí. O dokonalé matce jsem pak už ani nečetla, to se mi zdálo opravdu trapný.
Líbilo se mi, jak je kniha rozdělená na jednostránková témata, jak se tam střídají různý seznamy, nápady, dokonce i dva recepty. Jen kdyby obsahově to bylo lepší! Škoda

05.01.2022 1 z 5

Surikaty na poušti Surikaty na poušti Ivona Březinová

Mám ráda surikaty a jako malá jsem četla knížky od téhle spisovatelky - proto jsem byla ráda, když se tahle knížka objevila u dětí pod stromečkem! Hned jsme ji spolu četli. Ilustrace se nám líbily, i to, že je to psané ve verších. Jen se mi zdálo, že děj skáče sem a tam. Pro dvouleté ale rozhodně fajn knížka.

02.01.2022 4 z 5

Aport, Fousku! Aport, Fousku! Ester Stará

Knížku dostaly děti k Vánocům, možná jsem z ní nadšená víc já! :D Knížka má jednodušší obrázky i rýmovaný text, ale to ji neudává na zajímavosti, naopak! Je krátká, čtivá, pěkná, vtipná! Už jsme ji četly aspoň pětkrát a určitě ne naposled! :)

02.01.2022 5 z 5

V korunách stromů se mi zdálo V korunách stromů se mi zdálo Markéta Kotková

Knihu jsem kdysi dostala jako dárek. Je krásně zpracovaná, krásná obálka, nádherné obrázky uvnitř. Otáčením listů, s obrázky listů, jako byste slyšeli šustění listů v lese :)
Na básničky moc nejsem, tady byly pro mě takové atypické, pěkné. Rozhodně si autorka umí pohrát se slovy :)
I důvod, proč tahle kniha vznikla, se mi líbil.

02.01.2022 5 z 5

Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou Hans-Olav Thyvold

Smutná kniha o stáří a samotě, o vztahu člověka a psa, o dobývání jižního pólu. Kniha se hezky četla, děj byl vyprávěn psem. Hodně zajímavé bylo dobývání jižního pólu, i když dost kruté. Chvíli jsem žasla, že tuhle knihu napsal chlap, dost muže v hodně směrech kritizoval.
Byla to zajímavá, nevšední kniha, ale už se k ní určitě nevrátím.

04.12.2021 3 z 5

Zvířata mi straší ve věži Zvířata mi straší ve věži Gerald Durrell

Durrella mám ráda, tohle byla asi 8.kniha, co jsem od něj četla. Původně jsem ji chtěla přečíst a dát ji jako dárek, ale nakonec u mě zůstala :) Jedna z jeho nejlepších knih. Na rozdíl od jiných se tu dozvíme o jeho začátcích - o sbírání zkušeností jako chovatel v zoo. Popisuje první setkání s žirafou a dalšími zvířaty, práci chovatele i ostatní kolegy. Do toho je vždy pár vět zajímavostí o zvířatech, které v té době vyčetl z knih - zaujalo mě, že dřív se encyklopedie věnovaly jiným věcem, než dnes ( např.co vše se dá využít z tapíra k léčení..). Jen předposlední kapitola, kde popisuje "bytnou" a jejího manžela, mi nesedla.
Jinak skvělá, navíc se hodí i do letošní čtenářské výzvy :)

26.11.2021 5 z 5

O chameleonovi, který hledal svou maminku O chameleonovi, který hledal svou maminku Christine Beigel

Krátká knížka s velkými obrázky a trochou textu. Narazili jsme na ní náhodou v knihovně a se synem (5let) jsme z ní nadšení! Originální, vtipná, s ponaučením (jak pro děti, tak pro rodiče - radši se na nějaké otázky neptat :) ). Díky rýmovaným větám zaujala i mladší sourozence (2roky), že poslouchal až do konce,a to se stane málokdy. Za mě super a zkusíme další díl :)

18.11.2021 5 z 5

Sám doma Sám doma Todd Strasser

Mám ráda film, před Vánoci se na něj vždy ráda kouknu. Zaujalo mě, že je i kniha, tak jsem ji zkusila. Zarazilo mě, jak je krátká - takové pohodové čtení na jeden večer - a psaná slovo od slova jako film. Jen pár detailů tam bylo jinak. Úplně se mi film přehrával před očima :) A jak mám film spojený s Vánocemi, tak jsem začala mít vánoční náladu a jdu shánět dárky! :D

23.10.2021 4 z 5

Tvoje dítě jako šance pro tebe Tvoje dítě jako šance pro tebe Zdeňka Jordánová

(SPOILER) Nehodnotím, protože jsem se ke knize dostala náhodou a nedokázala jsem ji dočíst. Určitě mi pomohla si ujasnit, že si mám víc stát za svým rozhodnutí, že budou dětí méně zmatené. A že je špatně, když je dítě středem vesmíru. Ale jinak hodně věcem nevěřím. Ani tomu, že je to volba dítěte, kdy se narodí, komu a jestli bude mít sourozence.. Ale ani tomu, že už jen tím, jaká bude naše reakce na zjištěné těhotenství, může ovlivnit celý život dítěte. Popravdě jsem přečetla 3/4knížky a až jsem z toho začala mít pocit, že každé dítě si do dospělosti ponese nějaké trauma (a asi ne jedno), protože se toho dá pokazit tolik..! Asi bych to nebrala vážně a tak doslova, jinak by se rodič musel zhroutit předem.. :)

09.10.2021

Austrálie Austrálie Leoš Šimánek

Třetí kniha, kterou jsem od autora během 3měsíců přečetla. A určitě ne poslední! :) Tahle se trochu lišila od předchozích -líbil se mi stručný popis jednotlivých oblastí Austrálie (největší zajímavosti z historie, krajiny, obyvatel..), naopak mi vadil popis obrázků na celou velkou kapitolu dopředu.
Jinak se nelišila od předchozích - popis cesty, krajiny + zážitků doplňovaly krásné fotografie.

01.10.2021 4 z 5

Tlapková patrola - Dobrou noc, tlapky! Tlapková patrola - Dobrou noc, tlapky! kolektiv autorů

Asi třetí kniha, kterou jsem synovi četla. Předchozí se nám líbily, tahle byla až moc moderní. Hodně věcí jsem mu musela vysvětlovat, hodně příběhů se mi zdálo přehnaných.

30.09.2021 1 z 5

Pes Jejího Veličenstva a jeho mise Pes Jejího Veličenstva a jeho mise David Michie

První kniha, co jsem od autora četla (mám raději psy, proto mě Dalajmanova kočka nikdy nelákala :)), možná ale poslední. Nebylo to špatné, rozhodně tam bylo hodně mouder, v podání psa úsměvné (jak uvažování o světě, tak hlavně psí povídání o politice). Na jedno přečtení to šlo, podruhé bych se k tomu určitě nevrátila.
Co si z knihy odnesu? Rozhodně, že máme dělat malé věci s velkou láskou :)

26.09.2021 3 z 5

Tappi a narozeninový dort Tappi a narozeninový dort Marcin Mortka

Druhá knížka o Tappim a jeho přátelích, kterou jsem četla synovi. Milé, krátké příběhy skvělé na čtení před spaním. Pohádky v sobě nesou nejedno poslání. A u postavy Tappiho si říkám, jak by svět vypadal lépe, kdyby byli všichni rodiče jako on! :)
Jen pohádka Opozdilý sníh možná rodičům zavaří.. Ještě, že jsme ji četli v létě a ne před Vánoci! :D

23.09.2021 5 z 5

Bota jménem Melichar Bota jménem Melichar Jana Knitlová

Poslední dobou ráda čtu knížky, které jsem viděla zfilmované. Většinou tam najdu hodně navíc. I tady jsem nějaký ten detail navíc našla :) Knížka je oddechová stejně jako film, milá, úsměvná. Ale tentokrát mě film asi oslovil o něco víc.
To ale neznamená, že nestojí za přečtení! :)

13.09.2021 4 z 5

Medvídek Pú - Zlatý poklad Medvídek Pú - Zlatý poklad Walt Disney

Jedna z nejlepších knížek s medvídkem Pú, kterou jsme se synem četli. Zatím se mu líbily všechny, ale k téhle se vracíme pořád dokola :)

31.08.2021 5 z 5

Medvídek Pú - Ovocná hostina Medvídek Pú - Ovocná hostina Walt Disney

Další milá knížka s oblíbeným medvídkem. Pro malé děti ideální čtení :)

31.08.2021 5 z 5

Mašinka Tomáš - Příběhy na dobrou noc 1. díl Mašinka Tomáš - Příběhy na dobrou noc 1. díl kolektiv autorů

Synovi jsem četla víc knížek o mašince Tomášovi. Má je rád, tentokrát jsme šáhli po téhle s příběhy před spaním. Ani tentokrát pohádky nezklamaly, jen měly méně textu než jiné knížky - za dva večery jsme měli knížku přečtenou a syn byl smutný, že tam další pohádky nejsou.

31.08.2021 4 z 5

Modrý tučňák Modrý tučňák Petr Horáček

Pěkná knížka s hezkými obrázky a s příběhem, který má co říct. Jen toho textu bylo tak málo, že na syna (4roky) byla knížka tak krátká, že jsme před spaním šáhli ještě po jiné. Asi pro mladší děti, nebo pro nečtenáře :)

31.08.2021 4 z 5