Locika Locika komentáře u knih

Pohyblivý svátek Pohyblivý svátek Ernest Hemingway

"Objevit tenhle nový svět knížek a mít na čtení čas v takovém městě, jako je Paříž, kde se dalo slušně žít i pracovat, ať byl člověk sebechudší, to bylo, jako by vám někdo daroval veliký poklad."

Moc pěkná knížka a citace mluví za všechny milovníky Paříže, knih, života.

02.01.2015 4 z 5

Vykutálené výtvarné umění Vykutálené výtvarné umění Michael Cox

Krátká ukázka z knihy jen dokazuje specifický humor těchto skvělých knih:

"Měsíčník Sběratelé umění a starožitností. Tento měsíc: Já a moje sbírka s Hermannem Göringem."
Začíná slovy:
"Sběratelem měsíce je v tomto čísle pan H. Göring z nacistického Německa. Pan Göring má opravdu báječnou sbírku evropských mistrovských děl,..."
A končí slovy:
"V příštím čísle si budeme povídat s jistým panem A. Hitlerem z Berlína o jeho neobvyklém koníčku: pan Hitler sbírá země jiných národů."

20.09.2014 5 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Petr Sís

Poselství, vytrvalost, víra... U téhle knihy je absence slov na místě, stačí jen žasnout... Hold Petru Sísovi!

24.08.2014 5 z 5

Šmalcova abeceda Šmalcova abeceda Radek Malý

Výborná spolupráce všech, kteří se na vzniku knihy podíleli. Tohle překrásné dílko by měly znát všechny děti a všichni hraví dospěláci :)

30.05.2014 5 z 5

Nový svět Nový svět Shaun Tan

Skvost!

25.05.2014 5 z 5

Dětská četba Dětská četba František Pražák

Kniha, vydaná v roce 1939, podává zajímavé poznatky v tematice dětské četby. Zamýšlí se nad psychologií a fyziologií dětského čtení, tichým a hlasitým čtením, čtenářským zájmem dětí a mládeže. Také další kapitoly přináší dobové pohledy na literaturu ve škole, školní a veřejné knihovny u nás i v zahraničí.

03.05.2014 4 z 5

Hustej internet Hustej internet Lucie Seifertová

Skvělá příručka, se kterou by měl být v dnešní době seznámen každý rodič a každé dítě ;) Vřele doporučuji všem! Zábavnou formou a legračními ilustracemi Lucie Seifertové je vysvětleno nebezpečí, které číhá na internetu. Tato věta mluví za vše:
" Jenže procházka internetem skrývá stejná rizika jako toulání nočními ulicemi. Podvodníky a jejich oběti potkáme tam i tady."

19.04.2014 5 z 5

Zakázané pohádky Zakázané pohádky Alexander Nikolajevič Afanasjev

Kniha pro děti a mládež rozhodně není, jak se mylně domnívá jeden recenzent. Už název napovídá, že se nejedná o klasickou literaturu pro děti, ale o sebranou ruskou lidovou slovesnost.
Na přebalu se čtenář dozví, že se kniha "dětem v žádném případě nedoporučuje. Tyto bujné, rozmarné satiricko-erotické pohádky by bylo možné zdeúředním jazykem označit za mládeži do 18 let nepřístupné."

Proto není radno soudit žánr knihy pouze podle názvu ;)

12.03.2014 1 z 5

Průvodce po nacistických koncentračních táborech Průvodce po nacistických koncentračních táborech Miloslav Moulis

Strohá fakta v téhle knize mluví za vše, např.:
"Všemi koncentračními tábory prošlo podle odhadů na 5 800 000 vězňů. Z nich zahynulo 4 779 000, přežilo 1 075 000."

Stručná definice koncentračního tábora?:
"Smyslem existence každého koncentračního tábora bylo vytvořit co nejhorší prostředí, a to tak, aby celý den byl prostoupen trýzněním a utrpením s cílem zahubit co nejvíce lidí."

04.03.2014 5 z 5

Pralinky pro sousedku Pralinky pro sousedku Dorota Gellner

Na knize bych vyzvedla snad jen zajímavě zpracované ilustrace.

12.02.2014 1 z 5

Štěstí přijde v neděli Štěstí přijde v neděli Gudrun Mebs

Hluboký vhled do duše dítěte... O silné dětské touze být milován a moci milovat druhého. Krásné počtení!

04.01.2014 5 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Zajímavá kniha, po které jsem sáhla především pro tematiku horolezectví. Překvapily mě lidské osudy a spletité vztahy.

31.12.2013 5 z 5

Analfabeta Negramotná Analfabeta Negramotná Ján Uličiansky

Originální dílo, skvost v literatuře určené dětem a mládeži. Uličiansky opět bravurně zvládl svůj zamýšlený cíl. Touto knihou ukazuje a vyzdvihuje především smysluplnost dětské literatury. Troufám si říct, že by toto dílko rozhodně dosáhlo úspěchu i v rámci biblioterapie. Jistě potěší všechny milovníky světové i domácí literatury určené dětem!

08.11.2013 5 z 5

Říkadla pro celý den (a taky na večer) Říkadla pro celý den (a taky na večer) František Hrubín

Nádhera! Šťastná volba spojení těchto vynikajících umělců.

06.11.2013 5 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Na začátku četby jsem si chtěla zapisovat životní moudra, která tady jsou... Neoplatilo by se to, protože bych musela opsat celou knihu. Úžasná!

19.10.2013 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Drobné eseje Karla Čapka, jež jsou plné hravé ironie, metafor, hyperbol, vtipu a svěžesti.
"Hadice má nadto zvláštní zálibu udělat si dírku někde uprostřed, kde se toho nejmíň nadáte; i stojíte pak jako bůh vod uprostřed tryskajících paprsků vody, s dlouhým vodním hadem stočeným u vašich nohou; je to překonávající pohled." :)

29.09.2013 5 z 5

Velký závod Velký závod Pavel Čech

Další z knih Pavla Čecha, která je stylová, originální, fantazijní, humorná, hravá... Skvělá!

15.09.2013 5 z 5

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Tvorba Pavla Čecha nikdy nezklame!

11.09.2013 5 z 5

Lingvistické pohádky Lingvistické pohádky Petr Nikl

Skvostná kniha, skvostné čtení...

17.07.2013 5 z 5

Z hlubin Z hlubin Margaret Atwood

Kniha mě nadchla. Autorka volí asociativní způsob psaní. Vedle promyšleného, originálního a čtivého textu (např. "Až se vrátíme do srubu, namočíme všechno oblečení, které máme s sebou, a vydrhneme z něj les, znovu si navlékneme slupku mýdla a krémů.") se často objevují silné pasáže ("Podobně jako se někteří lidé těžko vyrovnávají s tím, že jsou Němci, je pro mě těžké vyrovnat se s tím, že jsem člověk."). Kniha donutí čtenáře k zamyšlení nad smyslem žití, mezilidskými vztahy a významy života. Autorka si perfektně vyhrála se slovy.

10.06.2013 5 z 5