Lmslaver Lmslaver komentáře u knih

Černý led Černý led Michael Connelly

Případy ke kterým se ostatní policisté raději obracejí zády jsou naopak pro Harryho Bosche neodolatelnou výzvou. Na asi tři sta stranách knihy narazíme na pár mrtvol, drogy z Mexika a především na zajímavé vyšetřovací metody a postupy hlavního hrdiny. Černý led je dobré čtení, občas narazíte (asi pro někoho) na méně zajímavé pasáže, kdy si jednotlivé policejní složky značkují své území – vymezují kompetence, ale jako detektivka je vynikající.

27.06.2016 5 z 5

Hotel  U dvanácti mrtvých Hotel U dvanácti mrtvých Léon Clifton (p)

Příběh s důmyslnými vynálezy, speciálními plyny, tajnými skrýšemi a záhadnými postavami, který dnes místo napětí vyvolá pouze úsměv. Na nejlepšího chicagského detektiva Cliftona si ale padouši nepřijdou. Tři hvězdičky za nostalgickou atmosféru.

06.04.2022 3 z 5

Čermák versus Al Capone Čermák versus Al Capone Ivan Brož

Čtení určené pro ty, co se chtějí dozvědět něco více o prvním chicagském starostovi českého původu Antonínu Čermákovi. Kniha popisuje jeho postup v politice, postoj k prohibici i organizovanému zločinu, jehož hlavní tváří té doby a místa byl Al Capone. Ostatně v době Čermákova funkčního období, coby starosta Chicaga, byl Capone odsouzen za daňové úniky. Díky této knize jsem mohl nahlédnout do Chicaga dvacátých a třicátých let. Za mě spokojenost.

02.01.2022 5 z 5

Žlutý markýz Žlutý markýz Knud Gatzwiller

Dobrodružný příběh se špionážním nádechem, typický vzorek šestákové literatury tehdejší doby. Pátrání po zákeřném Asiatovi, který touží pokořit si po zlém svět. Jako kluk jsem hltal každou stránku, dnes už to u mě vyvolává pouze úsměv a nostalgické vzpomínky. 70%.

13.09.2021 4 z 5

Zlaté údolí Zlaté údolí James Oliver Curwood

Volné pokračování Lovců vlků. Nepřátelští indiáni kmene Woongů unesou mladou indiánku Minnetaki. Bratr Wabi, přítel Rod a starý indiánský stopař Mukoki vyrážejí do divočiny za její záchranou. Romantické dobrodružství z kanadského severu, o trochu napínavější než první díl. Příjemná, odpočinková kniha, kterou jsem četl několikrát.

26.07.2021 5 z 5

2x Likvidátor 2x Likvidátor Chet Cunningham

Mark Hardin má přezdívku Likvidátor a je známý ve státech jako mstitel, který na mrtvých protivnících nechává hrot indiánského šípu. Zneškodňuje teroristy, zabijáky a dokáže zadupat do prachu celé zločinecké organizace. V knížce 2x Likvidátor najdeme do češtiny přeložené dva z jeho celé řady příběhů (přes padesát), které vycházely v sedmdesátých a osmdesátých letech v angličtině, napsal je Chet Cunningham alias Lionel Derrick. Jde o klasickou literaturu do vlaku, kde jde v prvé řadě o akci a Cunningham si s akčními scénami opravdu dokázal pohrát. I detektivní, nebo spíše pátrací linie se odehrává ve stylu, někam vniknout, prostřílet se, zajistit informace, vymlátit je z někoho a zase beze stopy (nepočítám do toho mrtvá těla) zmizet. Oproti jiným šestákovým románům, které u nás na počátku devadesátých let houfně vycházely se Likvidátor může pyšnit slušným překladem a solidně vystavěnými příběhy. Rád se občas k téhle knížce vracím.

04.11.2020 4 z 5

Sekerníkův jazz Sekerníkův jazz Ray Celestin

Tři dějové linie pátrání po brutálním vrahovi zvaném Sekerník, spousta postav, která se mi neustále pletla až jsem se musel vracet kousek zpět abych zjistil o koho se vlastně jedná, protože jsem tenhle téměř pětiset stránkový špalek nepřelouskal na jeden zátah. Na druhou stranu je tu úžasně vykreslená doba a prostředí New Orleans 1919. A byť i zde si mnou navzájem ruce organizovaný zločin a politika, bylo mi milejší následující volné pokračování série Blues mrtvého muže v Chicagu s Al Caponem. I tak u mě zasloužených 80 procent kvalitní četby.

27.09.2020 4 z 5

Večírek Večírek Robert B. Parker

Po delší době jsem opět zalovil do detektivní série o Spenserovi od Roberta B.Parkera. Večírek je příběh napsaný v osmdesátých letech a bylo docela příjemné podívat se zpátky do doby videopřehrávačů, mrkváčů a telefonních budek. Spenser pátrá po mladé holce Alex, která utekla z domu, v první polovině opravdu vyšetřuje, obchází pasáky, zastrašuje, prostě fajn detektivka. Když však mladou Alex najde, řeší víc její budoucnost, jestli má smysl vracet ji rodičům od kterých zdrhla. Je tu pár akčních scén s Hawkem, které příběh okoření ale z prostředí organizované prostituce a dětské pornografie mohl autor vytěžit mnohem víc. Případ je navíc bohužel zakončen bizardní scénou, kdy se dva profíci Spenser a Hawk zachovají jako naprostí amatéři. 70%

28.03.2020 3 z 5

Orbitální šerloci Orbitální šerloci Tomáš Němec

Moc dobrá sbírka povídek se zaměřením na detektivku ve sci-fi/fantasy žánru ke které se čas od času vracím a s chutí se začtu do nějakého z příběhů. Zaujaly mě především kousky: Muž, který vypil robota, Případ rudé gladioly, Dobří zlí a bohatí, nebo Ztracená apokalypsa, ale ani ostatní povídky nejsou o nic horší, do sbírky přispěli opravdoví mistři česky psaného slova.

26.03.2020 4 z 5

Pod rouškou noci Pod rouškou noci Dennis Lehane

„Noc nám dělá dobře. Když žiješ ve dne, musíš hrát podle jejich pravidel. Proto my žijeme pod rouškou noci a hrajeme podle svých. Až na to, Dione… že my v podstatě žádná pravidla nemáme.“

Ještě nevychladly hlavně thompsonů, ve vzduchu je stále cítit střelný prach a mě je líto, že jsem dočetl poslední stránku. V románu sledujeme desetiletou dráhu Joe Couglina, kterou urazil od kriminálníka po mafiánského bosse. Osud drzého gangstera z Bostonu protáhne kriminálem a zavane ho až na Floridu, kde buduje kolosální pašeráckou a distribuční síť s nelegálním alkoholem. Překonává překážky v podobě kukluxklanu, náboženského fanatismu i hamižnost v mateřské mafiánské organizaci.
Denis Lehane napsal mistrovsky strhující příběh, ke kterému se určitě za nějaký čas opět rád vrátím.

09.12.2018 5 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Michael Connelly

Harrry se ujímá dvacet let starého případu, vraždy reportérky spáchané při rasových nepokojích v LA. Když se konečně pohne kupředu s tímto na první pohled neřešitelným zločinem, začnou mu nadřízení házet klacky pod nohy s odůvodněním, co tomu řekne afroamerická komunita, když se na dvacáté výročí nepokojů podaří objasnit smrt bělošky, a ne člověka tmavší pleti. Rasizmus je hnus, ale podobně se mi chce zvracet i z tohohle rasizmu naruby. A jak je vidět na šéfa-debila narazíte všude, i u LAPD. Bosch z této situace ovšem vybruslí s elegancí jemu vlastní a případ dotáhne do zdárného konce. Černá skříňka je klasická krimi bez krkolomných zvratů s akčním vyvrcholením. Závěrečná akce má jen jedinou skvrnku v podobě deus ex machina, která ani není nijak vysvětlena.

08.11.2018 5 z 5

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

Zpětně se ohlédnu za těmi pěti sty stranami a udivuje mě, že jsem to přelouskal tak snadno a rychle, když by se přitom celý děj dal shrnout možná jen do povídky. Robert Fabian mě dokázal vtáhnout do tohohle příběhu, který staví hlavně na atmosféře a ta je tady tak hustá jako poctivý med z Beskyd. Celou dobu mě provázel pocit, že jsem uvázl na děsivé planetě společně s ostatními ztroskotanci a odmítal jsem je opustit do poslední stránky. A co se týče té poslední stránky - tohle je ten druh knihy, kdy se nevyplácí znát dopředu, jak to dopadne…

06.11.2018 5 z 5

9 draků 9 draků Michael Connelly

„Myslíš, že tímhle to skončilo Changu? Mě je úplně jedno, kam odjedeš, ale tímhle to nekončí. Ty a tvoji lidi jste z toho udělali osobní záležitost, sráči, a to já nezapomínám.“
Tak tenhle případ je pro Harryho sakra osobní a vězte, že těm sráčům nakope pořádně zadky. Všechno začne vraždou majitele obchodu, staršího muže čínského původu, která přivede Bosche k čínské triádě v Los Angeles a pak i do Honkongu, když mu unesou dceru. Dovedu pochopit vztek a odhodlání muže, hledající své dítě, které je v ohrožení, bohužel i díky svému zuřivému zaslepení se dopustí taky několika osudových chyb. Když to shrnu, tak tu máme parádní příběh, kvalitní vyšetřování, napětí, vychutnal jsem si i pár akčních scén, protože Bosch jde drtivě po všech, kdo jsou s únosem spojeni a dopadení vraha je závěrečná třešnička na dortu.

02.10.2018 5 z 5

Poslední šance Poslední šance Michael Connelly

„Výš co znamená, když má případ vysoký říz?“
„Jo to znamená, že v něm mají prsty lidi z vedení.“

Harry Bosch se vrací k policii a vrhá se střemhlav do řešení sedmnáct let starého případu vraždy mladé dívky. Není spokojen se špatně odvedenou prací detektivů, kteří na případu pracovali před lety a už vůbec není ochoten přijmout fakt, že při vyšetřování narazil na stopy špinavých praktik policejního vedení, kteří si tehdy razili kariérní cestu vzhůru. Bosche prostě nezastaví nic a nikdo, aby dopadl vraha.
Connelly odvedl opět skvělou práci a předkládá nám výborný detektivní příběh, ve kterém jsem do poslední chvíle netušil, kdo je pachatel.

02.09.2018 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Miroslav Žamboch

Francouzský filozof básník a spisovatel Voltaire řekl: „Jestliže nemůžeme s potěšením číst knihu zas a znovu, není třeba ji číst vůbec.“
Koniášovi příběhy patří bezesporu mezi knihy, ke kterým se lze vracet s potěšením opakovaně, k Vlkovi samotáři od Mirka Žambocha jsem se vrátil po deseti letech a znovu jsem žasl nad tím, jak skvěle se u ní bavím. Ačkoli jsem si pamatoval hlavní linii knihy, byl jsem napjatý, jak dopadnou osudy vedlejších postav (kladných i záporných), které mi nebyly lhostejné a za ty roky se mi přeci jen vytratily z hlavy. Z každé stránky jde poznat, jak tenhle příběh bavilo autora psát, jak si hrál a předl osud jednotlivým figurám příběhu a to je potom i pro každého čtenáře radost číst. Koniáš Rules!

22.08.2018 5 z 5

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Poutník z Mohameda je skvělá akční jízda nevšedním univerzem Leoše Kýši. Poutavý a zajímavý svět ovládaný muslimy, do kterého vpustil chlapáckého hrdinu, který se s tím extra nemaže a svižný styl psaní, to jsou hlavní atributy, které dokážou připoutat ke knize až do poslední stránky. Autor si dal za úkol především pobavit čtenáře a to se mu povedlo. 90%

20.05.2014 5 z 5

Střípky z českého Chicaga Střípky z českého Chicaga Lenka Křížová

Zajímavá publikace mapující české přistěhovalce v Chicagu v letech 1848-1919. Poutavá byla pro mě zejména první část knihy, která je celkovým souhrnem o vývoji českého Chicaga. Ve zbytku svazku je celý vývoj rozebrán podrobněji i s dobovým citacemi z novinových článků, nebo osobní korespondence. Některé informace zde pak ovšem zazní opakovaně a působí trochu rozvlekle. Těžko hodnotit tuhle knihu, chybí mi srovnání, moc místopisů jsem nepřečetl. Chtěl jsem se ale něco dovědět o historii Chicaga a podíl českých imigrantů na jeho vývoji, a to se mi splnilo.

10.02.2022 4 z 5

Trampoty s kapitánem Trampoty s kapitánem Vlastislav Toman

Knížka mých klukovských let. Četl jsem několikrát a snil, že podobné dobrodružství zažiju taky. Letní prázdniny, přehrada, skrýš v jeskyni a tajemný kapitán Nemo. Tuhle knížku vřele doporučím i svým vnukům.

16.07.2021 5 z 5

Hra zabijáků Hra zabijáků Jack Belmond

Hra zabijáků je ukázkový škvár, který u nás vycházel po pádu železné opony a byl hlad po akčních příbězích okořeněných sexem. Je to příběh neohroženého seržanta americké armády, který zabrání obrovskému spiknutí. Jednoduchý (občas i slaboduchý) děj, krátké věty, strašný sloh, tohle je vážně brak. Sešitek jsem si nechal v knihovně z nostalgie a ze stejného důvodu dávám dvě hvězdičky, za víc nestojí, spíš méně…

21.10.2020 2 z 5

Lovci mafie Lovci mafie Paul Lieberman

Nemám moc v oblibě knihy, které kopírují děj filmu, a protože jsem se mylně domníval že Lovci mafie je tenhle případ (na obálku použilo nakladatelství filmový plakát) tak jsem se ji dlouho vyhýbal. Byla to chyba, kniha sloužila pro film jako předloha jen velmi volně. Paul Lieberman nenapsal detektivku, kriminální román ani gangsterku, ale spíše dokumentaristickým způsobem popisuje vzestup zločinu a jeho potírání v Los Angeles. Kniha mapuje vznik a růst protigangsterské jednotky a rozvoj policie, která se rozkoukává, jak bojovat s organizovaným zločinem. Je to náročnější čtení ale pro mě určitě zajímavé a bavilo mě sledovat policisty, kteří pilují své metody mnohdy drsné, některé už za hranou, gangstery, kteří kličkují a hledají skuliny v zákonech. Dávám plný počet.

20.07.2019 5 z 5